گروه داماهی ، گروه موسیقی ایرانی است که در سال ۱۳۹۲ تشکیل شد و هدف این گروه تجربه ای نو در تلفیق موسیقی های معاصر با موسیقی جنوب ایران است . واژه داماهی از افسانه های قدیم شهر های جنوبی است . در افسانه ها ، داماهی به عنوان ماهی و عظیم الجثه از آن یافت یاد می شود .

اعضای گروه داماهی

ریشه تشکیل گروه داماهی به زمانی برمی‌گردد که رضا کولغانی خواننده گروه و دارا دارایی نوازنده گیتار بیس به هرمزگان و جزایر هنگام رفتند و در این سفر تعدادی از آهنگ های محلی بندرعباس توسط رضا کولغانی خوانده شد و در اینجا بود که ایده تشکیل گروه داماهی به ذهن آنها خطور کرد . اعضای گروه داماهی را دارا دارایی نوازنده گیتار بس و سرپرست گروه ، حمزه یگانه نوازنده کیبورد و بنجو ، ابراهیم علوی نوازنده گیتار ، احمد عباسنیا نوازندهٔ درامز ، رضا کولغانی خواننده و شایان فتحی نوازنده درامز و پرکاشن تشکیل می‌دهند .

اعضای گروه داماهی

اعضای گروه داماهی

در سال ۱۳۹۳ گروهی داماهی با رویکردی آزادانه در تلفیق موسیقی محلی ایران به ویژه موسیقی جنوب ایران با جاز ، رگه ، فلامینکو ، آفرو ، لاتین و موسیقی هند به ساخت تولید اولین آلبوم خود اقدام کرد . در بدو تاسیس این گروه شانس با آنها همراه شد و موفق شدند در جریان جام جهانی ۲۰۱۴ به برزیل سفر کنند و همراه با چند گروه دیگر ایرانی علاوه بر اجرای چندین کنسرت در شهرهای مختلف ، قبل از بازی ایران و نیجریه در شهر کوریتیبا به روی استیج رسمی فیفا رفته و به اجرای کنسرت بپردازند .

گروه موسیقی داماهی در کنار گروه دارکوب

گروه موسیقی داماهی در کنار گروه دارکوب

پس از این بود که گروه داماهی در تهران و بندرعباس تعدادی کنسرت اجرا نمود . با توجه به عمر کوتاه این گروه ، کنسرت های گروه داماهی در ایران همواره از استقبال بسیار خوبی برخوردار است و توانسته رضایت مخاطبان را دریافت کند . موسیقی داماهی به گونه‌ای است که حاصل همنوازی چند موزیسین ایرانی با گرایش ها و سلیقه های متفاوت است اما با توجه به نظر دارا دارایی موسیقی آنها را می توان در رده موسیقی ملل قرار داد چرا که رشته هایی از رگه و راک در آن دیده می‌شود اما عمدتاً پاپ به شمار می رود .

گروه داماهی در جشنواره بوشهر

گروه داماهی در جشنواره بوشهر

اولین آلبوم داماهی در شهریور ۹۴ روانه بازار شد و آلبوم داماهی متشکل از ۱۴ قطعه با نام‌های دخترک ، یار عزیز ، بمان ، صندلی ، محله خاموشان ، سوگند ، لنج بیوه ، شب های روز ، گوشواره ، ترنگ ، مردن مردانه ، صدا ، گلبوته و سامبای بهار است که به تهیه کنندگی احسان رسول اف تولید و توسط نشر موسیقی نو به بازار عرضه شده است . این آلبوم توانست در موسیقی ایران بازی منحصر به فرد و تنوع تکرار نشدنی را ایجاد کند و فروش نسبتاً خوبی را داشته باشد . استاد قنبر راستگو ، ماهان میرعرب ، احسان نی زن و مجید سالاری به عنوان نوازنده نی جفتی ، گیتار کمانچه ،  ویولون و همخوان گروه داماهی در این آلبوم آنها را همراهی کردند .

کنسرت گروه داماهی

کنسرت گروه داماهی

دومین آلبوم از آلبوم های داماهی با نام در من برو شکار در خرداد ۹۸ با ۱۲ قطعه منتشر گشت که نام این قطعه ها سوپراستار من ، دیوانه ، بارون اسیدی ، نیاز ، بارکو ، بی امان ، هو چراغی ، به درد میخوری ، جاده لغزنده است ، چپلنگ ، درد بی دردی ، در من برو شکار و هومبا است و به تهیه کنندگی احسان رسول اف می باشد .در این آلبوم گروه داماهی بیشتر از ترانه های فارسی شاعرانی نظیر محمود طلوعی و احسان گودرزی استفاده کرده اند تا بتوانند طیف وسیعی از مخاطبان را به طرف موسیقی خود سوق دهند . همچنین در آهنگسازی و تنظیم ، این آلبوم به موسیقی پاپ نزدیک‌تر شده است .

خواننده گروه داماهی

خواننده گروه داماهی

از تک آهنگ های داماهی میتوان درد بی دردی ، جاده لغزنده است ، دیوانه ، خیلی ساده ، بی امان و هومبا را معرفی کرد .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید