این هفته آخرین نرخ تعیین شده برای شهریه مهدهای کودک از سوی سازمان بهزیستی کشور تعیین و اعلام شد.  نرخ های جدید اعلام شده برای شهریه مهدهای کودک در هر ماه، در گران ترین حالت 337 هزار تومان که شامل برخی مهدها در منطقه یک تهران است می شود. در ارزان ترین حالت نیز این نرخ به 60 هزار تومان می رسد. این نرخ ها را معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور برای مهدهای کودک تمام وقت و نیمه وقت مناطق 22 گانه استان تهران و دیگر استان های کشور اعلام کرد. با این حال این نرخ ها فقط مختص شهریه مهدکودک های دولتی است و در کنار این، مهدکودکهای خصوصی نیز هست که شهریه دریافتی آنها برای نگه داری یک ماه از کودک شما مبلغی در حدود یک میلیون و هفتصد هزار تومان دریافت می کنند. در این گزارش به همین موضوع پرداخته ایم.

مهد کودکهای فعلی

در این مدت از زمانی که برسابه هووسپیان اولین مهدکودک ایرانی را ساخت تا امروز، این کار نیز مانند بسیاری دیگر از کارها فراز و نشیب هایی زیادی را طی کرد و به صورتی جدی رونق و توسعه پیدا کرد. وظیفه اولیه مهدکودک ها در اصل نگهداری و سرگرم کردن کودکان در مدت زمانی بود که والدین آنها به کار مشغول بودند. اما حالا سالهاست وظایف این مهدها بسیار فراتر از این رفته است و آموختن انواع هنرها و دانش ها نیز به آن اضافه شده است. مهدهای کودک نیز مانند مدارس به دو بخش دولتی و غیردولتی تقسیم می شوند، دولتی ها درست شبیه مدارس دولتی با رعایت حداقل استانداردی مورد نیاز، خدمات نگهداری از کودکان را ارائه می دهد و شهریه های مشخص و تعیین شده ای دارند.


بر اساس قوانین کودکان پذیرفته شده در مهدهای کودک شامل شیرخوار، نوپا و نوباوه می‌شوند، کودکان شیرخوار صفر تا 2 سال، کودکان نوپا 2 تا چهار سال و کودکان نوباوه چهار تا شش سال هستند که والدین آن‌ها می‌توانند این کودکان را در مهدهای کودک سراسر کشور ثبت نام کنند.  مهدهای کودک نیز شامل نیمه وقت و تمام وقت می‌شوند، مهدهای نیمه وقت از صبح تا ظهر دایر هستند که به کودکان ناهار ارائه نمی‌کنند، اما مهدهای کودک تمام وقت ساعت کاری شان همانند مهدهای نیمه وقت است با این تفاوت که به کودکان ناهار ارائه می‌شود. مهدهای غیردولتی اما  با ارائه خدماتی فراتر از حداقل ها با تکیه بر کیفیت خدمات شهریه های متفاوتی دریافت می کنند. در این میان رقابت بر سر چگونگی ارائه خدمات باکیفیت تر به کودکان به رقابتی جالب به ویژه در زمینه میزان شهریه های دریافتی در بین مهدکودک های غیردولتی بدل شده است. به گونه که هم اکنون در برخی از این مهدها در شهر تهران برای هر ماه پذیرفتن یک کودک مبلغی تا 2 میلیون تومان دریافت می کنند.

اولین مهدکودک ایران در دهه ۳۰

اولین مهد کودک ایران با نام " ایران " توسط خانم " برسابه هووسپیان " ٬ از ایرانیان ارمنی دهه 30 خورشیدی در خیابان " معتمد الدوله " با مجوز وزارت فرهنگ تاسیس شد. هووسپیان در دانشگاه ژنو سوییس درس خوانده بود . از آن تاریخ تا امروز نیاز به مهدکودک ها آنقدر توسعه یافته است که کمتر شهری در ایران وجود دارد که مهد کودک نداشته باشد.

اولین مهدکودک ایران و دانش آموزان آن

اولین مهدکودک ایران در خیابان معتمدالدوله

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید