به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، « جرمی هانت »، وزیر خارجه جدید انگلیس اولین اظهارنظرش درباره ایران از زمان تصدی این سمت را با وعده‌‌دهی برای آزادی یک محکوم امنیتی آغاز کرد.  

هانت که ۱۹ تیرماه سال جاری به عنوان وزیر خارجه جدید انگلیس منصوب شد وعده داده تمامی اقدامات ممکن را برای ضمانت آزادی ««نازنین زاغری راتکلیف»، شهروند ایرانی-انگلیسی که در ایران به جرائم امنیتی محکوم شده، انجام دهد.

جزئیات دستگیری نازنین زاغری

نازنین زاغری که به عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد، فرودین‌ماه سال ۱۳۹۵ در تهران دستگیر شد. 

سپاه ثارالله کرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت های مختلفی درراستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.» پرونده زاغری سپس مورد بررسی قرار گرفت و وی در دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شد.

وزیر امور خارجه انگلیس

نازنین زاغری

 

در حالی که رسانه‌های غربی ادعا می‌کنند دستگیری زاغری در ایران هنگام سفر به کشور بابت دید و بازدیدهای خانوادگی صورت گرفته و ارتباطی به هیچ مأموریت رسانه‌ای یا کاری نداشته، « بوریس جانسون »، وزیر خارجه قبلی انگلیس آبان‌ماه سال گذشته در اعترافی ناخواسته گفته بود که بازداشت او هنگام آموزش روزنامه‌نگاران در ایران صورت گرفته است. 

«جانسون» آبان‌ماه سال گذشته در یک نشست استماع در کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس گفت: «وقتی بررسی می‌کنم ببینم نازنین زاغری راتکلیف در حال انجام چه کاری بوده می‌بینم که او، - آنطور که من می‌‌دانم- فقط در حال آموزش روزنامه‌نگاری بوده است.»

این سخنان با واکنش شدید رسانه‌ها، از جمله مدیر عامل شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز»، کارفرمای زاغری مواجه شد. آنها، از گاف جانسون به عنوان «اشتباهی جدی» یاد کرده و از وی خواستند بابت آن عذرخواهی کند. 

بعد از آن فشارها بر جانسون تا مرحله‌ای شدت گرفت که سیاستمداران انگلیسی از او خواستند از سمتش استعفا کند.«جرمی کوربین»، رهبر حزب کارگر و «صادق جان»، شهردار لندن، دو نفر از کسانی بودند که از او خواستند عذرخواهی کرده و از سمتش استعفا کند. عده‌ای از نمایندگان پارلمان انگلیس هم درخواست مشابهی مطرح کردند. 

«جرمی هانت» امروز جمعه (۱۲ مردادماه) در توئیتر عکسی از دیدار خودش با «ریچارد راتکلیف»، همسر نازنین زاغزی و سایر اعضای خانواده وی منتشر کرده و نوشته است: «از ملاقات با ریچارد راتکلیف و خانواده‌اش خرسندم. وضعیت تکان‌دهنده و یأس‌آوری است و آنها همانند نازنین قدرت و استقامت فوق‌العاده‌ای نشان می‌دهند. هر اقدامی که ممکن باشد را برای بازگرداندن او به کشورش انجام می‌دهیم.»

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید