کاهش ضخامت آندومتر به دلایل مختلفی ایجاد می شود و زنان در صورت داشتن علائم نازک شدن دیواره رحم باید ضمن درمان های خانگی، درمان های دیگری را تحت نظر پزشک دریافت کنند خصوصا اگر در سنین باروری هستند. تانما در این مطلب ضمن بیان علائم نازک شدن دهانه رحم، درمان کاهش ضخامت آندومتر را مطرح می کند؛

ضخامت دیواره رحم چیست؟

رحم، که جنین را در تمام دوران حاملگی حمل میکند ، دارای سه لایه است- لایه داخلی، میانه و لایه بیرونی. درونی ترین لایه رحم آندومتر اسم دارد. آندومتر ضخیم برای گردش طبیعی قاعدگی و حاملگی موفق بسیار مهم است. اندومتر ضخیم و سالم، که بعنوان پوشش رحم هم شناخته میشود ، سبب لانه گزینی موفق تخمک بارور در داخل رحم میشود . همچنین بعداً، در زمان بارداری، آندومتر جنین را تغذیه میکند.

هورمون استروژن در حفظ ضخامت، طراوت و نگهداری خون در آندومتر بسیار حیاتی است. سطح نامطلوب استروژن منجر به نازک شدن آندومتر میشود . درصورتی که پوشش رحم یا آندومتر دست کم 8 میلی متر ضخامت داشته باشد، رضایت بخش است. ولی درصورتی که ضخامت کم تر از 7 میلی متر باشد، آندومتر نازک نامیده میشود .

نازک شدن دیواره رحم چیست؟

دهانه رحم قسمت پایینی و باریک رحم است. به عبارت دیگر دهانه رحم بین واژن و خود رحم قرار دارد. تروفی واژن (Vaginal Atrophy) یا نازک شدن دهانه رحم به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دهانه رحم گفته می شود. علت اصلی این مسئله کاهش میزان استروژن است و بیشتر در خانم های یائسه دیده می شود.

نازک شدن دهانه رحم نه تنها باعث دردناک شدن رابطه جنسی می شود، بلکه دستگاه ادراری آن ها را نیز به خطر می اندازد. از آنجایی که ماهیت دستگاه تناسلی و دستگاه ادراری متصل به یکدیگر است، متخصصین باور دارند که نازک شدن دیواره رحم باعث بروز سندروم یائسگی (GSM) می شود. نازک شدن دهانه رحم یا آتروفی واژن می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و اصلی ترین دلیل آن کاهش استروژن ترشح شده توسط تخمدان ها بعد از یائسگی است.

علل نازک شدن دیواره رحم

نازک شدن دیواره رحم پیست

نازک شدن دهانه رحم در بارداری

نازک شدن دیواره رحم در دوران بارداری متفاوت از بیماری آتروفی است. در انتهای بارداری وقتی زمان زایمان نزدیک می شود، دیواره رحم و دهانه رحم شروع به نازک شدن و باز شدن می کنند. این به صورت طبیعی توسط بدن انجام می شود تا جنین بتواند از طریق کانال تولد خارج شده و متولد شود.

کاهش ضخامت آندومتر و ناباروری

دیواره رحم در اثر کمبود هورمون استروژن، مصرف دارو، سابقه عمل جراح یا کورتاژ خشن و... نازک می شود و آسیب می بیند. زمانیکه ضخامت مخاط رحم کم می شود، لانه گزینی تخمک در رحم امکان پذیر نیست و روند باروری مختل می شود.

همچنین میزان موفقیت لقاح خارج رحمی نه تنها به کیفیت تخمک و اسپرم وابسته است بلکه با پذیرش آندومتر نیز ارتباط دارد. امروزه یکی از عمده ترین موانع در درمان ناباروری با وجود داشتن جنین هایی با کیفیت خوب کاهش میزان لانه گزینی جنین می باشد. لذا این مطالعه جهت تعیین مناسب ترین میزان ضخامت آندومتر در موفقیت تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم انجام شد.

نتایج مطالعه نشان داد که ضخامت آندومتر یک فاکتور پیشگویی کننده مناسب برای پیامد تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم می باشد. بنابراین در صورت نامناسب بودن الگو و میزان ضخامت آندومتر بهتر است نسبت به انجماد جنین و انتقال در سیکل های دیگر اقدام نمود.

علل کاهش ضخامت آندومتر

 • استروژن کم
 • جریان خون ناکافی
 • فیبروم ها
 • عملکرد نامناسب پروژسترون
 • استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری
 • بیماری التهابی لگن
 • D&C یا هر نوع جراحی لگن
 • سرعت نادرست رشد دیواره رحم
 • کیفیت ضعیف بافت آندومتر
 • استفاده بیش از حد از کلومفین (کلامید)
 • سبک زندگی بد افراد و رژیم تحرک و تغذیه نامناسب آنها.
 • استرس زیاد و نداشتن خواب مناسب و استراحت کافی.
 • چسبندگی داخلی رحم.
علاوم کاهش ضخامت رحم

علل کاهش ضخامت رحم

علائم نازک شدن دیواره رحم

 • اختلال در تمایلات جنسی
 • خونریزی مکرر
 • عفونت مجاری ادراری به صورت متوالی
 • بروز خارش، رنگ پریدگی و خشکی واژن
 • ترشحات واژن
 • کوتاه و تنگی واژن
 • احساس درد هنگام برقرار کردن رابطه جنسی و یا کم شدن ترشحات در همین حین
 • خونریزی پس از برقراری رابطه جنسی

تشخیص نازک شدن دیواره رحم

برای تشخیص نازک شدن دیواره رحم لازم است به یک متخصص زنان و زایمان خوب مراجعه کنید که تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد. پزشک نیز می تواند با معاینه فیزیکی شما و همچنین تجویز برخی از روش های تصویربرداری، تشخیص درستی از مشکل شما داشته باشد.

روش های درمان نازک شدن دیواره رحم

ا)روش های دارویی

 • استفاده از روان کننده های لوبریکانت که بر پایه آب و بدون گلیسیرین هستند، به کاهش درد در رابطه جنسی کمک می کند.
 • از مرطوب کننده های ناحیه تناسلی زنانه دو یا سه بار در روز استفاده کنید. این اثر مدت بیشتری از روان کننده ها باقی می ماند.
 • استفاده از کرم استروژن و مالیدن آن به صورت مستقیم بر روی واژن نشانه های نازکی دهانه رحم را به سرعت و به خوبی برطرف می کند.
 • مصرف قرص های استروژن نیز مؤثر هستند.
 • قرار دادن حلقه آزادکننده استروژن در واژن می تواند موجب ایجاد تغییر در نازک شدن دهانه رحم شود.
 • درمان های پیگیرانه استروژن (مثل استفاده از برچسب های استروژن) یا ایمپلنت های زیرپوستی، قرص ها یا ژل ها نیز اثربخش هستند.
درمان دارویی کاهش ضخامت دهانه رحم

درمان نازک شدن دیواره رحم

2)روش های خانگی

ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث کاهش میزان استروژن خون شده و ریسک ابتلا به آتروفی یا نازکی دهانه رحم و همچنین پوکی استخوان افزایش می دهد.

داشتن رابطه جنسی

برقراری رابطه جنسی باعث افزایش خون رسانی به اندام های تناسلی می شود که باعث حفظ سلامت آن ها می شود.

استفاده نکردن از مواد عطری

پودرها، صابون ها، دئودرانت ها و روان کننده های معطر باعث آسیب رساندن به واژن و خشکی آن می شود.

ورزش کردن

ورزش کردن به صورت مداوم و افزایش فعالیت فیزیکی باعث برقراری تعادل هورمونی می شود.

مصرف آب

مصرف روزانه حداقل ۸ لیوان باعث برقراری تعادل آبی بدن شده و از نازک شدن دهانه رحم جلوگیری می کند.

مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که تأثیرات مثبتی در بدن انسان دارند. تحقیقاتی که روی 87 خانم انجام شد، نشان داد که استفاده از پروبیوتیک ها مثل ماست و پنیر می تواند به کاهش علائم نازک شدن دهانه رحم کمک کند.

برخی خانم هایی که به آتروفی واژن مبتلا هستند ممکن است به مشکلات مجاری ادراری نیز دچار شوند و استفاده از پروبیوتیک ها به آن ها کمک می کند که از خشکی واژن جلوگیری شود و مشکلات مجاری ادراری به وجود نیاید.

مکمل ویتامین ای

مکمل ویتامین E که مخاط واژن را تحریک می کند که ترشحات داشته باشد و از ابتلا به عفونت ها جلوگیری می کند.

درمان گیاهی نازک شدن دیواره رحم

درمان خانگی نازک شدن دیواره رحم

ماساژتراپی

یک روش اثبات شده برای افزایش جریان خون به سمت رحم و ناحیه لگن بدن ماساژ شریان های ران است که در واقع تحریک سرخرگ ران است. برای این منظور کافیست با استفاده از انگشتان دست خود برای چند ثانیه این رگ ها را به آرامی فشار دهید.
بهتر است این امر پس از پایان دوره قاعدگی تا زمان تخمک گذاری انجام شود. تکرار این کار چندبار در روز بر روی هر پا، برای کمک به رشد دیواره رحم بسیار مفید می باشد. در موارد IVF یا اگر نشانه های فشار خون بالا وجود دارد، بایستی از ماساژ این شریان ها اجتناب کنید.

طب سوزنی

طب سوزنی به عنوان درمان جایگزین برای کمک به زنان باردار در زایمان به موقع بسیار مفــید است. به همین صورت، طب سوزنی در بازسازی جریان خون درون بدن نیز تاثیر دارد و به بهبود باروری کمک می کند.

3)درمان گیاهی

استفاده از برخی روان کننده های طبیعی می توانند موجب تسکین ناحیه تناسلی و بهبود شرایط شوند:

اسید ریسیولینیک یک ماده شیمیایی است که بخاطر تاثیرش در افزایش جریان خون و افزایش بهبودی و همچنین تشکیل بافت تازه، معروف است. این دستور به خصوص بر تخمدان ها و رحم هم تأثیر می گذارد. این اسید در روغن کرچک یافت می شود و استفاده از آن میتواند بسیار موثر باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید