تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی که در روزهای اخیر برگزار شده است حاشیه های زیادی در پی داشت. در مراسم ناصر ملک مطیعی همه بزرگان سینما و چهره های مشهور حضور داشتند و مراسم باشکوهی برگزار شد. اما در این بین بعضی از افراد با کارهای نا به جای خود باعث ناراحتی بعضی دیگر شده اند از جمله داغداران این بازیگر خوب کشورمان. یکی از این کارهای نا به جا و اشتباه در مراسم تشییع ملک مطیعی سلفی گرفتن با جنازه وی بود در حالی که میخندیدند .

حاشیه های مراسم تشییع ملک مطیعی

متاسفانه این فرهنگ غلطی که چند سالی با ورود دوربین های سلفی به بازار مد شده است گریبان فرهنگ غنی و ملی ایرانی ها را فرا گرفته است. روز گذشته ام در مراسم تدفین ناصر ملک مطیعی بسیاری از افراد برای سلفی گرفتن با جنازه آن مرحوم و یا حتی بازیگران حضور یافته در مراسم به این مراسم آمده بودند.در فرهنگ عامیانه مردم ایران هر چیزی از جمله میت حرمت خاص خودش را دارد. از حضرت امام صادق(ع) رئیس مکتب جعفری نیز نقل شده است: «حرمت میت بسان حرمت شخص زنده است».

شما اگر در مواجه با یک جنازه قرار بگیرید، با او یک عکس سلفی می‌گیرد یا به سنت و آیین فرهنگی و دینی وفادار می‌مانید و حرمت مرده را نگه می‌دارید؟

مد شدن سلفی های متفاوت در فرهنگ جامعه و واکنش ها به آن

پیش از این سلفی‌های متفاوتی منتشر شده که واکنش‌های بسیاری را هم به همراه داشته است؛ از سلفی‌های یکی از اعضای سابق شورای شهر تهران با پیکر نیمه‌جان یک فوتبالیست قدیمی یا یک مجری برنامه‌های کودک با پیکر نیمه‌جان پدرش گرفته تا سلفی یک خانواده با سنگ قبر عزیز تازه از دست رفته‌شان در بهشت زهرا(س) و حتی سلفی با مومیایی رضا شاه.

در فرهنگ عامیانه مردم ایران هر چیزی از جمله میت حرمت خاص خودش را دارد. از حضرت امام صادق(ع) رئیس مکتب جعفری نیز نقل شده است: «حرمت میت بسان حرمت شخص زنده است».

از حرمت نگه داشتن میت در فرهنگ عامه مردم و توجه به برگزاری آبرومندانه مراسم کفن و دفن، به آثاری چون فیلم «مادر» ساخته علی حاتمی نیز می‌توان اشاره کرد.باشد که این فرهنگ غلط در بین ایرانی ها از بین برود و حرمت فرد فوت شده و بستگان داغدارش بیشتر نگه داشته شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید