10 بازی جذاب خانگی برای روزهای کرونایی

با توجه به شیوع بیماری کرونا و در خانه ماندن افراد موضوع سرگرمی کودک و خود قرنطینگی پیش خواهد آمد زندگی شهر نشینی و تبعا زندگی در آپارتمان ها باعث می شود که افراد به راحتی نتوانند کودکان خود را سرگرم کنند. بیشتر والدین علاقه مند هستند که فرزند خود را از بازی های معمول کامپیوتری دور نگه دارند، بازی خانگی به عنوان یک راه حل مناسب برای سرگرمی کودکان در روزهای کرونایی است.

بازی گرگم به هوا

همه ی ما حتما یکبار بازی گرگم به هوا را انجام داده ایم مطمئنا این بازی می تواند به شما برای سرگرم کردن کودکتان کمک کند. نکته ی قابل توجه این است که این بازی در فرهنگ ملل مختلف وجود داشته است. این بازی به شکل گروهی انجام می شود و افراد خانواده می توانند آن را انجام دهند.

شیوه بازی گرگم به هوا به این ترتیب است که از بین چند نفر یکی به قید قرعه به عنوان گرگ انتخاب می شود که این فرد همان گرگ است و وظیفه دارد دیگران بگیرد که در صورت لمس هر کدام از بازیکنان او گرگ می شود. افراد برای اینکه از دست گرگ فرار کنند در یک مکان که بالاتر از سطح زمین بایستند .

برای اینکه بازی خسته کننده نشود از ابتدا شرط بگذارید که مدت کوتاهی افراد می توانند بر روی بلندی بایستند و پس از آن باید جای خود را تغییر بدهند. این بازی را می توانید در سالن خانه انجام دهید اما افرادی که خانه ای ویلایی دارند می توانند در حیاط منزل شان گرگم به هوا بازی کنند.

بازی به فرمان من

یکی از بازی خانگی در آپارتمان به سادگی می شود انجام داد بازی به فرمان من است. این بازی را می توانید برای کودکان سه سال به بالا انجام دهید. ابتدا چند صندلی بگذارید و مشخص کنید کودکان با هر شماره چه حرکتی را انجام دهند مانند این با شماره 1 روی صندلی بایستند

شماره 2 باید روی صندلی بنشینند

شماره 3 راه بروند

شماره 4 می ایستند

شماره 5 روی زمین می نیشنند البته این حرکات پیشنهادی است و شما می توانید هر حرکتی را که دوست دارید پیشنهاد کنید. در پایان هر کس که خطای کمتری داشته باشد بنده بازی است.

بازی با کاغذ

یک بازی خانگی دیگر که نیاز به فضای خاصی ندارد. این بازی را می توانید با کودکان 4 سال به بالا انجام دهید. به وسیله کاغذ می توانید بازی های زیادی را به شکل گروهی در خانه انجام بدهید. از کودکتان بخواهید کاغذهای باطله یا روزنامه ها را در مدت زمان که تعیین می کنید به شکل دلخواه یا به درخواست شما پاره کند. فردی که کاغذها را به قطعه های کوچکتر و منظم تر تقسیم کند برنده است.
.نوع دیگری از بازی با کاغذ این است که این که از فرزندتان بخواهید که کاغذهایی را که در مقابلشان است را مچاله کرده و پس از آن در سبد یا هر ظرفی در وسط اتاق قرار گرفته پرت کنند.

یک بازی که می تواند مورد علاقه کودکان خردسال باشد خط خطی کردن کاغذهای باطله است می توانید برای این کار از خودکار، ماژیک یا مداد رنگی استفاده کنید.

فردی برنده است که در مدت زمان تعیین شده سطح بیشتری را رنگ کرده باشد .

بازی دیگری که با کاغذ و قیچی انجام می شود در آوردن اشکال مختلف هندسی، خط صاف یا زیگزاگ بر روی کاغذ است.

بازی آموزش نقش

یک بازی خانگی که در دوران خود قرنطینگی می تواند کودک شما را سرگرم کند بازی آموزش نقش است. این بازی که شبیه به تئاتر است برای کودکان شش سال به بالاست. شما می توانید نقش کارگردان را ایفا کنید و از کودک خود بخواهید موقعیتی را بازی کند.

باید حرکات و محاورات لازم را به فرزندتان در حین اجرای نقش آموزش دهید مانند اینکه فرزند شما با معلم یا پدر خود در موقعیت های مختلف چگونه رفتار کرده و چه جملاتی را به کار ببرد.

کودکان باید موضوع مورد نظر را بازی کنند به علت اینکه ایفای نقش، چند بار تکرار می شود کودکان نیز مسائل را آموخته و درونی می کنند ، حرکات را فرا گرفته و اجرا می کنند و این بازی به آن ها کمک می کند که در مقابل موقعیت های مختلف چه واکنش حرکتی یا کلامی را نشان دهند.

بازی نقش

بازی نقش به عنوان یک بازی خانگی دیگر شناخته می شود این بازی می تواند ترس و خجالت کودکان را در مواجهه با افراد مختلف از بین ببرد. این بازی را می توان به شکل گروهی یا تنهایی انجام داد به این ترتیب که از کودک بخواهید نقش های مختلف اجتماهی را مانند تئاتر اجرا کند. می توانید نقش افراد خانواده یا مدرسه و دیگر افراد جامعه باشد.

بازی نقش معکوس

بازی خانگی دیگر که مناسب حال و هوای این روزهاست بازی نقش معکوس است. دو صندلی را مقابل هم بگذارید و از کودک بخواهید به نوبت نقش خود و یکی از افراد خانواده، معلم یا والدین را بازی کند.

بازی کلمه سازی

یک بازی خانگی دیگر که بسیار راحت انجام می شود بازی کلمه سازی است. از کودک خود بخواهید که یک وسیله را در اتاق پیدا کند که مثلا حرف اول آن س باشد. این بازی را با حروف مختلف انجام دهید برنده کسی است که اشیای بیشتری را پیدا کرده باشد.

بازی بشین و پاشو

ابتدا به کودکان توضیح دهید که زمانی که می گوئید بنشین بلند شوند و زمانی که می گویید پاشو بنشینند. این بازی به قدرت فکر و سرعت عمل آن ها کمک خواهد کرد برنده فردی است که حرکات را بدون اشتباه انجام بدهد.

بازی تقلید صدای حیوانات

بازی تقلید صدای حیوانات به عنوان یک بازی خانگی است که می توانید به هر فرد یک شماره بدهید و گفتن شماره از هر فرد بخواهید که صدای یک حیوان را تقلید کند.اگر فردی شماره خود را فراموش کند یا نتواند صدا را تقلید کند بازنده است.

بازی تشخیص جهات

این بازی را می توانید گروهی یا انفرادی انجام دهید. به این ترتیب که چشم یک نفر را بسته و با گفتن جهت های مختلف مانند به چپ یا راست، بالا یا پیین رفتن فرد را به سمت شی مورد نظر راهنمایی کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید