تمیز کردن وسایل چوبی دغدغه ی بساری از خانم ها است چرا که از جمله وسایل ثابت در هر خانه ای هستند که به دلیل مقاومت، دوام بالا و گرما و جذابیتی که به دکوراسیون خانه میدهند جزء محبوب ترین وسایل هستند. تمیز کردن صحیح وسایل چوبی تاثیر مهمی در حفظ دوام و زیبایی آنها دارد. در این مقاله از تانما شما را با انواع روش های تمیز کردن وسایل چوبی آشنا می کنیم.

مراحل تمیز کردن وسایل چوبی

اولین کار، مشخص کردن زمان مناسب برای تمیز کردن وسایل چوبی است. توصیه می شود پروسه تمیز کردن وسایل چوبی را حداقل دو یا سه ساعت قبل از استفاده مجدد از آنها شروع کنید. مثلا شب ها وقتی قرار نیست برای زمان طولانی از مبل یا کمد چوبی استفاده شود، بهترین موقع برای شروع تمیز کاری وسایل چوبی است. این موضوع به این خاطر است که روغن جلا دهنده کاملا به خورد چوب رفته و از روی سطح پاک نشود.

برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی گردگری آن ها اولین قدم است. از یک پارچه بدون پرز یا ماهوت پاک کن استفاده کرده و گرد و غبار نشسته بر روی سطوح چوبی را پاک کنید. فراموش نکنید که استفاده از پارچه های زبر سطح چوبی مورد نظر شما را خراش خواهد داد پس آن ها را فراموش کنید.

در مرحله ی بعدی تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی نوع چوب خود را مشخص کنید و برای تمیز کردن آن روش مناسب را پیدا کنید به طور مثال چوب های گردو را هر روز دستمال نرم بکشید تا گرد و خاک نگیرند. اگر لکه های سفیدی روی چوب دیدید، با مقدار کمی خمیردندان آن ها را پاک کنید.

تمیز کردن وسایل چوبی

مراحل تمیز کردن وسایل چوبی

تمیز کردن وسایل چوبی با روغن

می توانید برای تمیز کردن وسایل چوبی، روغن خانگی درست کنید. برای تهیه این روغن، روغن بزرک و عصاره ی صمغ را به مقدار مساوی بجوشانید. مواد را با هم مخلوط کرده و با یک دستمال نرم، آن را به چوب بمالید و به سادگی برق انداختن وسایل چوبی تان را خودتان انجام دهید. این روغن یا هر روغن تجاری دیگری در بافت چوب نفوذ می کند و اگر سال ها استفاده کنید، اثاثیه ی چوبی تان همیشه تازه می مانند و درخشندگی طبیعی خود را نگه می دارند.

تمیزکردن وسایل چوبی رنگ شده

سر جارو برقی برس وصل کرده و چوب های رنگ شده را با آن تمیز کنید یا به جای آن با یک دستمال خشک سطح چوب را تمیز کنید.

تمیز کردن لکه ها از وسایل چوبی

با یک اسفنج مرطوب لکه ها و اثر انگشت ها را از روی وسایل چوبی پاک کنید. اسفنج را فشار دهید تا آب اضافی بیرون بریزد، چون اگر چوب خیس شود باد می کند یا لکه دار می شود.

تمیز کردن کاغذ چسبیده به چوب

اگر کاغذی به لوازم چوبی منزل شما چسبیده است و مایلید آن را بکنید هیچ وقت با یک کارد یا تیغ و نظایر آن به جان آن نیفتید چرا که با این عمل به وسایل چوبی شما آسیب وارد می کند. در چنین مواقعی می توانید از روغن های مایع کمک بگیرید به این صورت که چند قطره روغن روی کاغذ بریزید و لحظه ای صبر کنید سپس با پارچه نرمی مالش دهید و این عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاغذ به کلی از چوب کنده شود.

تمیز کردن وسایل چوبی

تمیز کردن وسایل چوبی

تمییز کردن وسایل چوبی پولیش شده

برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی پولیش شده از محلول های مخصوص پولیش و یا پارافین استفاده کنید. پارافین، خراش های چوب را می پوشاند و فقط کافیست سالی ۲ بار این کار را انجام دهید. استفاده از محلول راحت تر از پارافین است اما باید بیشتر این کار را تکرار کنید، مثلاً سالی ۳ یا ۴ بار. از همه راحت تر، پولیش های اسپری است، اما چون حاوی سیلیکون است ممکن است سطح چوب را لغزنده کند و یا به صورت توده جمع شود.

نکات تمیز کردن وسایل چوبی

  • برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی خاص مثل چوب های خیزران، بامبو و بید نیاز به رطوبت دارند تا شکننده و فرسوده نشوند. چند وقت یکبار به این چوب ها آب اسپری کنید تا حالت بگیرند. به غیر از نی بوریا که رطوبت زیاد باعث خراب شدنش می شود.
  • هنگام پولیش کاری و برق انداختن وسایل چوبی دستکش پارچه ای دستتان کنید تا اثر انگشت باقی نماند.
  • برای ساخت روغن خانگی برای برق انداختن وسایل چوبی دقت کنید که عصاره ی صمغ قابل اشتعال است و دود شدیدی تولید می کند پس در فضای باز و دور از آتش و سیگار استفاده کنید. همچنین هنگام مخلوط کردن روغن بزرک و عصاره ی صمغ از دستکش پلاستیکی استفاده کنید تا به پوست تان نخورد.
  • برای برطرف کردن برچسب ها و عکس برگردان های کهنه و قدیمی می توان از سرکه استفاده کرد به این صورت که آنها را با سرکه خیس کنید و لحظه ای صبر کنید سپس به آرامی با تکه پارچه ای آن را پاک کنید.
  • تزیینات عاج روی چوب را می توان با کمک چوب پنبه که روی سر یک چوب کبریت پیچیده شده و کمی به آب و شوینده ضعیف آغشته شده است، تمیز کرد. بعد از این مرحله با کمی پنبه که در آب فرو برده اید، آن را دوباره تمیز و در پایان با پارچه ای کتانی سطح عاج را خشک کنید.
تمیز کردن وسایل چوبی

نکات تمیز کردن وسایل چوبی

تمیز کردن وسایل چوبی با مواد طبیعی

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ می تواند وسایل چوبی را به شدت خشک و تیره کند که در زیبا به نظر رسیدن نقش دارد ، به احیای آن ها کمک می کند و آن ها را مرطوب، روشن و براق نگه می دارند.برای استفاده درست از این تکنیک، باید سفیده تخم مرغ را از زرده جدا کنید. بعد سفیده تخم مرغ را خوب بزنید. بعد از آن یک قاشق آمونیاک ( 15 میلی لیتر ) اضافه کرده و مستقیما روی چوب بمالید ؛ در نهایت، بگذارید چند دقیقه بماند و با دستمال خشک تمیز کنید. این باعث می شود مبلمان براق تربه نظر برسند.

روغن زیتون و لیمو

این یکی از روش های مرسوم مورد استفاده برای مبلمان چوبی است ، باعث می شود چوب واقعا براق و درخشان باشد، از جمله مبلمان که قبلا روغن زده شده است.تنها کاری که باید انجام دهید این است مقادیر مساوی از هر دو ماده را با هم مخلوط کنید، و روی مبل بمالید ، و بگذارید خشک شود .

روغن زیتون و الکل

این روش برای جلا دادن مبلمان و از بین بردن خط و خش مورد استفاده قرار می گیرد همانند روش قبلی، باید مقادیر مساوی از هر دو ماده را با هم مخلوط کنید ، روی چوب بمالید و بگذارید به طور طبیعی خشک شود.

روغن زیتون

انتخابی ایده آل برای اثاثیه چوبی تیره، و نیز مبلمان چوبی است تنها کاری که باید بکنید این است که روغن زیتون را روی چوب بمالید سپس باید یک لایه گلیسیرین را به مبل بمالید که به عنوان یک لایه محافظ و براق عمل می کند.

تمیز کردن وسایل چوبی

تمیز کردن وسایل چوبی با مواد طبیعی

مراقبت از وسایل خانگی چوبی

به یاد داشته باشید مبلمان چوبی نیاز به حفظ و نگهداری براساس محصولات و درمان ها و همچنین مراقبت جایگزین دارد.

حفاظت از چوب در برابر گرما و خورشید

آفتاب خیلی زیاد می تواند برای اثاثیه چوبی مضر باشد. ممکن است باعث شوند رنگ خود را از دست بدهند و یا حتی لکه دار کردن آنهاشوند به همین دلیل است که باید اشیا یا پارچه ای را روی مبل چوبی تان بکشید تا از آن ها محافظت کنید.

حفظ آب و هوای مناسب

وسایل چوبی اغلب نسبت به تغییرات آب و هوایی بسیار حساس هستند. ساختار آن ممکن است ترک بخورد و یا تحت تاثیر خشکی یا رطوبت قرار بگیریدبرای اجتناب از مشکلات باید دمای محیط 23 درجه سانتی گراد و رطوبت 42 ٪ را حفظ کنید.

اجتناب از حرکات و جا به جایی ناگهانی

زمانی که جای اسباب و اثاثیه را تغییر می دهید، مهم است حرکات ناگهانی ایجاد نکنید چون می توانند چوب را خراب یا آسیب بزند برای تکان دادن لوازم منزل، باید آن ها را از روی زمین بلند کنید.

تمیز کردن وسایل چوبی

مراقبت از وسایل خانگی چوبی

برق انداختن وسایل چوبی

بیشتر لوازم و وسایل چوبی در اثر گذر زمان براقیت و درخشنده گی خود را از دست میدهند واین امر باعث می شود که لوازم زیبایی خود را از دست بدهند.

الکل سفید را روی یک دستمال نخی بریزید و بکشید روی سطح چوب لک ها و دوده ها که دیده نمی شوند را به خوبی پاک می کند و برق می اندازد.

از اسپری های مخصوص چوب که در بازار هم موجود می باشد می توانید استفاده کنید.

با پارافین صنعتی هم می توانید سرویس چوب خود را حسابی براق کنید.

تمیز کردن وسایل چوبی

برق انداختن وسایل چوبی

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید