شستن قابلمه سوخته در خانه داری بسیار قابل اهمیت است زیرا ظروف کثیف باعث می شود انرژی آشپز خانه را بگیرد و ظاهر آن را نامرتب جلوه دهد ظروف آشپزی بعد از مدتی استفاده دیگر تازگی اولیه را ندارند برای اینکه نکاتی در مورد شستن قابلمه سوخته به دست آوریداین دسته از مطالب تانما را از دست ندهید.

شستن قابلمه سوخته

مقداری آب درون قابلمه بریزید تا سطح غذای سوخته را بپوشاند. چند قطره مایع ظرف شویی اضافه کنید و یک دستمال روغن گیر را درون آب قرار دهید تا غوطه ور شود. بعد از یک ساعت قابلمه شسته می شود.

تمییز کردن قابلمه سوخته

هرگز سعی نکنید با قاشق فلزی غذای سوخته و چسبیده به قابلمه را تمیز کنید؛ چرا که تنها به وسایل خود آسیب می زنید. در سوختگی شدید قابلمه که با شستن سیاهی قابلمه بر طرف نمی شود و همچنان غذای سوخته کف آن چسبیده است.

شستن قابلمه سوخته

شستن قابلمه سوخته

شستن قابلمه سوخته روی

بعد از خریدن ظروف رویی ، قبل از استفاده ، می توانید داخل ظرف را آب بریزید ، چند قاشق سرکه اضافه کنید و آن را چند دقیقه روی اجاق قرار دهید تا بجوشد و بعد آب آن را خالی کرده و از ظرف استفاده کنید، هرگز سیاه نمی شود.

اگر این ظروف سیاه شده ، برای تمیز کردن آن از سیم ظرف شویی و صابون استفاده کنید

اگر این ظروف بر اثر سرخ شدن یا پختن غذا سیاه شده ، ظرف خالی را روی اجاق قرار دهید و شعله را روشن کنید . با این کار تمام قسمت های سیاه ظرف به صورت دود از ظرف خارج می شود و ظرف شما کاملاً سفید می شود . به شرط اینکه بعد از خاموش کردن اجاق ، تا قبل از سرد شدن ظرف آب به آن نپاشید. چون این کار باعث سوراخ شدن ظرف می شود.

شستن قابلمه سوخته

شستن قابلمه سوخته روی

شستن قابلمه سوخته تفلون

روش اول برای رفع سوختگی قابلمه تفلون ته گرفته را می توانید با مقداری آبجوش و سرکه که حدود ۲ ساعت در قابلمه مانده است، پاک کنید.

روش دوم آبجوش و سرکه داخل ظرف ریخته و اجازه دهید تا ۲ ساعت داخل ظرف بمانند، پس ازآن قابلمه را شسته و خشک کنید. برای پاک سازی قابلمه و ظروف از جنس روی نیز که پس از مدت زمانی کوتاه سیاه می شوند، می توانید مقداری آب، نمک و آب لیمو را برای ۱۵ دقیقه درون قابلمه ریخته و بجوشانید، سپس آن را با مایع ظرف شویی بشویید.

شستن قابلمه سوخته لعابی

قابلمه های لعابی که با رنگ های کرم و سبز از قدیم تا به حال طرفداران زیادی داشته اند از انواع زیبای قابلمه هستند. فقط در هنگام استفاده از آنها باید مراقب باشید که لعاب ترک برندارد یا شعله اجاق زیاد نباشد. بهتر است از این ظروف برای غذا های آبدار استفاده کنید و یک تایمر زنگ دار قرار دهید تا یادتان نرود اجاق را خاموش کنید. بهر حال اگر حواستان پرت شد و قابلمه لعابی ته گرفت یا سوخت می توانید از ترکیب جوش شیرین و آب استفاده کنید تا قابلمه لعابی تمیز شود.

قابلمه سوخته را روی اجاق قرار دهید و آن را پر از آب کنید شعله اجاق را روی حرارت ملایم قرار دهید، صبر کند تا آب به نقطه جوش برسد. سپس دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را به آن اضافه کنید، اجازه دهید محلول روی اجاق چند دقیقه ای بجوشد. سپس با یک قاشق چوبی کف قابلمه را خراش دهید تا لکه های سوختگی و غذا از قابلمه جدا شوند. بعد اجاق را خاموش کنید و قابلمه را خالی کرده و با اسفنج و مایع ظرفشویی بشویید.

می بینید که قابلمه لعابی دقیقا مثل روز اول شده است.

شستن قابلمه سوخته

شستن قابلمه سوخته لعابی

شستن قابلمه سوخته استیل

برای شستن قابلمه استیل سوخته و برق انداختن ظروف استیل می توانید از چند روش استفاده کنید، اگر قابلمه سوخته استیل، مقداری غذای سوخته به آن چسبیده است سعی نکنید که آن را با اجسام سخت یا قاشق بتراشید چون سطح قابلمه را خراش می اندازید تا جایی که ممکن است با یک قاشق چوبی، غذای اضافی را از آن جدا کنید. بعد ظرف را از آب داغ پر کنید و مایع ظرفشویی در آن بریزید اگر هم سوختگی بیش از اندازه است می توانید از پودر یا قرص ظرفشویی استفاده کنید. بعد از آن چند دقیقه صبر کنید، و بعد از آن با یک اسفنج نرم و آب گرم آن را بشویید و خشک کنید.

روش بعدی برای شستن قابلمه استیل استفاده از سرکه و آب جوش است، ظرف را پر از آب کنید و روی اجاق قرار دهید وقتی آب به نقطه جوش رسید یک فنجان سرکه سفید به آن اضافه کنید و اجازه دهید چند دقیقه دیگر هم بجوشد. بعد اجاق را خاموش کنید و قابلمه و یا تابه را از روی اجاق بردارید و با آب گرم و مایع ظرفشویی و اسکاج بشویید.

همچنین می توانید از ترکیب سکه و جوش شیرین استفاده کنید فقط باید مانند روش قبل عمل کنید با این تفاوت که وقتی این محلول بجوشد کمی هم کف می کند بعد اجاق را خاموش کنید و بعد از سرد شدن ظرف، آن را بشویید و خشک کنید.
برای تمام ظروف و سطوح استیل می توانید از گاز پاک کن، خمیر کربنات سدیم و شیشه شوی هم استفاده کنید، این مواد باعث می شوند که استیل براق و درخشنده بشود.

شستن قابلمه سوخته

شستن قابلمه سوخته استیل

شستن قابلمه سوخته چدنی

تمیز کردن قابلمه چدن سوخته بسیار آسان است. اگر قابلمه یا تابه چدن، سوخت و غذا ها به آن چسبید، ابتدا صبر کنید تا قابلمه یا تابه کاملا خنک شود، بعد تا جایی که ممکن است غذا های باقی مانده را از ظرف جدا کنید و در سطل زباله بریزید. مقداری آب و مایع ظرفشویی در قابلمه یا تابه بریزید و یک حوله کاغذی یک بار مصرف در آن پهن کنید، اگر قابلمه یا تابه بزرگ هستند، از چند حوله و مقدار بیشتری مایع ظرفشویی استفاده کنید. بعد از چند دقیقه غذا های چسبیده به ظرف از آن جدامی شوند و به حوله کاغذی می چسبند. حوله را بردارید و دور بیندازید و با آب گرم و اسفنج و مایع ظرفشویی آن را بشویید.

شستن قابلمه سوخته سرامیکی

شستن قابلمه سوخته

شستن قابلمه سوخته سرامیکی

شستن قابلمه سوخته گرانیتی

برای تمیز کردن قابلمه گرانیتی به هیچ وجه از تمیزکننده های طبیعی مانند سرکه و جوش شیرین و تمیزکننده های شیمیایی مانند گاز پاک کن استفاده نکنید، زیرا این مواد باعث آسیب رساندن به روکش قابلمه خواهند شد.

برای تمیز کردن قابلمه گرانیتی به هیچ وجه از اسکاچ زبر یا سیم ظرفشویی استفاده نکنید تا روکش آن صدمه نبیند و عمر قابلمه افزایش یابد.

شستن قابلمه سوخته مسی

اگر سطح خارجی ظروف مس، سیاه و کدر شده است می توانید از سرکه و نمک استفاده کنید. سرکه و نمک را با هم حل کنید و با یک پنبه به کل سطح مس بزنید، بعد با یک دستمال خشک کنید و آب بکشید.

در روش بعدی، یک قابلمه بزرگ را پر از آب کنید و وقتی به نقطه جوش رسید، کمی سرکه و نمک به ان اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه ظرف مسی در این محلول قرار بگیرد.روش بعدی استفاده از لیمو ترش است، لیمو را از وسط نصف کنید و به کل سطح ظرف مسی بزنید و بعد با آب ولرم بشویید.

شستن قابلمه سوخته

شستن قابلمه سوخته مسی

شستن قابلمه سوخته با مایع ظرفشویی و آب داغ

اول از همه با استفاده از آب داغ ،مایع ظرفشویی و اسکاچ می توانید سیاهی و لکه های پشت قابلمه تفلون و چدنی را تمیز کنید.

شستن قابلمه سوخته سرکه سفید

روش دیگر برای برق انداخت قابلمه استفاده از سرکه سفید است به طوریکه سرکه سفید را مستقیما روی لکه بریزید و با اسکاچ یا ابر شروع به شستشو کنید.

شستن قابلمه سوخته با جوش شیرین و آب اکسیژنه

برای پاک کردن سیاهی و لکه های قابلمه این دو ماده را با هم ترکیب کرده و به صورت یک لایه ضخیم روی قسمت سوخته به مدت 10 دقیقه قراردهید و سپس با اسکاچ بشویید.

شستن قابلمه سوخته با بیکینگ پودر و سرکه سفید

برای تمیز کردن قابلمه 2 قاشق غذاخوری بیکینگ پودر را در ظرفی ریخته و با آب مخلوط کنید. بعد از مخلوط شدن کامل اسکاچ را در محلول فرو کرده و با آن به جنگ چربی ها بروید! می توانید سرکه سفید را هم به این محلول اضافه کنید.

شستن قابلمه سوخته با لکه بر قوی

علاوه بر سرکه سفید و جوش شیرین می توانید از لکه برهای رایج در آشپزخانه هم استفاده کنید مثل مواد سفید کننده و گاز پاک کن ،پودر رخشا.

شستن قابلمه سوخته

تمیز کردن قابلمه سوخته

شستن پشت قابلمه سوخته

روش اول

برای تمز کردن لکه های پشت قابلمه این است که با استفاده از اسکاج یا سیم ظرف شویی و آب داغ و مایع ظرف شویی، سعی کنید که این لکه ها را از بین ببرید.

روش دوم

استفاده از سرکه سفید برای از بین بردن لکه های پشت قابلمه گرانیتی است، در این روش شما به سادگی سرکه سفید را روی لکه ریخته و با اسکاج شروع به شستشو می کنید.

شما می توانید برای از بین بردن لکه ها از آب اکسیژنه به همراه جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار شما باید این دو ماده را با هم ترکیب کرده، به صورت ضخیم روی قسمت ها لکه دار یا سیاه شده قرار دهید، به مدت 10 دقیقه صبر کنید و سپس آن را با اسکاج بشویید.

ترکیب کردن سرکه سفید و بیکینگ پودر می تواند به شما کمک کند پشت قابلمه های خود را سفید کنید، به این صورت که دو قاشق غذا خوری بیکینگ پودر را در مخلوط آب و سرکه سفید ریخته و از آن به عنوان یک ماده پاک کننده استفاده کنید.

از همه ترکیبات بی خطری که در قسمت بالا گفتیم می توانید به صورت همزمان استفاده کنید، البته باین نکته را باید به یاد داشته باشید که سرکه باعث از دست رفتن اثر بخشی جوش شیرین خواهد شد و بهتر است که آن را از ترکیبات تمیز کننده پشت قابلمه خود حذف کنید.

روش پایانی

برای تمیز کردن بدنه و پشت قابلمه استفاده از محلول هایی است که برای این کار در نظر گرفته شده است و تقریبا همه آن ها را میشناسند. همچنین پودر هایی هستند که می توانید آن را با آب مخلوط کرده، پشت و بدنه قابلمه را به آنها آغشته کنید و سپس بعد از چند دقیقه که محلول و یا پودر لکه بر روی ظرف ماند آن را با اسکاج پاک کنید. البته نکته ای که باید در خصوص استفاده از پاک کننده های شیمیایی به یاد داشته باشید این است که بهتر است این کار را در هوای آزاد انجام دهید، چرا که گاز هایی که از این مواد متساعد می شود برای انسان مضر می باشد و ممکن است که در طولانی مدت باعث بروز مشکلات تنفسی برای شما شود.

شستن قابلمه سوخته

شستن پشت قابلمه سوخته

آیا این مطلب مفید بود؟ 17
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید