بخار شوی یک دستگاه برقی کارآمد و مناسب برای تمیز کردن خانه و وسایل آن می باشد.استفاده از بخارشوی مزیت های زیادی دارد که از مهم ترین آن تمیزی بیشتر نسبت به روش های سنتی است.

در این مقاله تانما سعی دارد شما را با کارکرد های بخار شوی خانگی بیشتر آشنا کند.

بخار شوی

بخار شوی

بخار شوی چیست

بخار شوی وسیله ای است برای تمیز کردن انواع سطوح از جمله کف های سرامیکی و کاشی کاری شده، دیوار های سرامیکی و حتی رنگی، انواع کاغذ دیواری و….این وسیله در مقایسه با روش های سنتی و قدیمی بسیار سریع تر، بهداشتی تر و موثرتر است. با کمک این دستگاه با قدرت بالا می توانید ظرف مدت چند دقیقه آب را به بخار تبدیل کرده و تمام کثیفی ها و جرم ها را از سطوح بردارید.

این دستگاه استانداردهای جدیدی را در امر پاکیزگی به کار گرفته است، کاربر می تواند بخار شوی را در تمام سطوح و با ایمنی و بهداشت ۱۰۰ درصدبه کار بگیرد. این وسیله دارای فشار بخار بسیار قوی است؛ طوری که سطوحی را که به سختی قابل دسترس است به خوبی تمیز می کند. دستگاه های بخار شوی با دمای بسیار بالا بخار تولید می کنند و محیط را ضدعفونی می کنند. این دستگاه ها ضمن بالا بردن کیفیت کار در امر شست وشو، از سرعت عمل نسبتا بالایی برخوردارند.

بخارشوی ها از آب به حالت مایع آن استفاده نمی کنند. آنها از یک گزینه قوی تر و کمتر سنگین استفاده می کنند که بخار می باشد. بخارشوی ها با گرم کردن یک مخزن آب کار می کنند و سپس از بخار به دست آمده برای به طور مستقیم و با فشار اسپری شدن به ماشین و یا هر جسم دیگری که می خواهید آن را تمیز کنید، استفاده می کند.

بخار شوی خانگی

بخارشوی خانگی از آب گرم و بخار استفاده می کند تا رد گریس، لکه گل، لکه های سرسخت و غیره را به روشی بسیار راحت از بین ببرد، حتی در قسمت هایی که دسترسی به آن ها بسیار سخت است.

با دانستن طرز استفاده از بخارشو خانگی می توان به خوبی از این دستگاه برقی استفاده کرد تا به وسیله آن از شر جرم های مزاحم راحت شد بهترین دستگاه های برقی را هم اگر داشته باشیم اما طرز استفاده از آن ها را بلد نباشیم به هیچ دردی نمی خورد بنابراین همیشه به دنبال یادگیری طرز استفاده وسایل باشید .

نحوه کار با بخارشوی خانگی

درصورتی که بخارشو آماد به کار نباشد و یا در اولین سری استفاده ممکن است به جای خارج شدن بخار حجم بیشتری آب از دستگاه خارج شود. در این حالت اجازه دهید تا بخارشو آماده شده و سپس از آن استفاده نمایید .

در استفاده از بخار شو نکات ایمنی را در نظر بگیرید. در بسیاری از مدلها مخزن بخارشو تحت فشار می باشد . در حین استفاده و گرم شدن از باز کردن درب مخزن خودداری نمایید . پس از هربار استفاده برای افزایش عمر دستگاه حدود نیم ساعت به دستگاه استراحت داده و سپس مجددا در مخزن آب ریخته و آنرا روشن نمایید .

تمامی این موارد جهت افزایش ایمنی و عمر بیشتر دستگاه شماست پس توجه بیشتری را مبذول فرمایید . مدلهای بخارشوی دستی که بسته به لوازم همراه عمدتا برای تمیز کاری در ، دیوار ، سینک ظرفشویی ، اجاق گاز، شیشه و پنجره و قسمتهایی که با راحتی در دسترس هستند مورد استفاده قرار می گیرد . مدلهای طی بخار که صرفا جهت تمیز کاری سنگ ، سرامیک و پارکت طراحی شده و از آنها نمی توان برای تمیز نمودن اجاق گاز ، و یا شیشه و پنجره استفاده نمود.

مدلهای چند منظوره که دارای سری های متنوع جهت تمیز کاری کف و همچنین در و پنجره ها می باشد. توجه کنید که طبق پیشنهاد ما هیچ بخارشویی مناسب تمیز کاری فرش ، موکت و سطوح الیافی نمی باشد. بخارشوها فقط مناسب تمیز نموده سطوح صاف و صیقلی هستند ولی شاید بتوان از دستگاههای بخارشو جهت اتوکشی پرده و … استفاده کرد اما استفاده از این دستگاه جهت تمیز نمودن پارچه و الیاف و فرش اصلا کارایی ندارد.

بخار شوی

نحوه کار با بخارشوی خانگی

کاربرد بخارشوی خانگی

 • برای حذف لکه و بوی نامطبوع از سطوح
 • برای شسشوی عمیق سطوح چرمی صندلی اتومبیل
 • برای تمیز کردن تشک های صندلی، کفی ماشین و روکش ها
 • برای چربی زدایی
 • برای تمیز کردن شیشه اتومبیل
 • برای تمیز کردن داخل خودرو و بدنه آن
 • برای زدودن گرد و غبار از دریچه
 • برای کاهش مواد آلرژی زا

انواع بخارشوی

تِی بخارشو

این مدل از بخار شوی‏ها صرفا برای تمیز کاری سنگ، سرامیک و پارکت طراحی شده و از آنها نمی‏توان برای تمیز کردن تمام سطوح و از جمله اجاق گاز، شیشه و پنجره استفاده کرد. این بخار شوی‏ها شبیه به جاروبرقی های دارای دسته بلند هستند. در صورتی که کف منزل بیشتر از سنگ و سرامیک تشکیل شده اولین اولویت خرید، مدل‏های کف شوی یا در اصطلاح تی بخارشوی است. استفاده از این سری دستگاه‏ها با توجه به طراحی خاص برای کف شویی بسیار آسان و با نتیجه مطلوب است. اگر کف منزل شما سنگ، سرامیک یا پارکت است و می‏خواهید از بخارشوی در تمیزی پنجره و دیوارها نیز استفاده کنید، پیشنهاد ما خرید یک تی بخارشوی به علاوه یک دستگاه بخارشوی دستی است. معمولا در این حالت هزینه خرید دو دستگاه کمتر از خرید یک دستگاه بزرگ و چندمنظوره است.

بخارشوی دستی

این نوع بخارشوی بسته به لوازم همراه دستگاه بخارشوی، بیشتر برای تمیز کاری در‏ها، دیوارها، سینک ظرفشویی، اجاق گاز، شیشه و پنجره و قسمت‏هایی که به راحتی در دسترس هستند مورد استفاده قرار می‏گیرد.درصورتی که کف منزل زیاد از سنگ و سرامیک تشکیل نشده و شما نیز هزینه زیادی برای بخارشوی در نظر نگرفته‏اید، مدل‏های بخارشوی دستی پیشنهاد ما به شما است. درهمین حالت اگر هزینه برای شما چندان مطرح نیست مدل‏های کامل و چندمنظوره گزینه مناسب خرید است.

بخارشوی چندمنظوره

بخارشوی چند منظوره دارای سری‏های متنوع جهت تمیز کاری کف و همچنین در و پنجره‏ها است و با آن می‏توان هر جایی را تمیز کرد.

بخار شوی

انواع بخارشوی

مزایای استفاده از بخارشوی

 • پاک کردن لک چسب، موم، آدامس و مواد سخت
 • ذوب کردن یخ فریزر
 • اتو کردن لذت بخش
 • ضدعفونی کردن تشک
 • نحوه استفاده از بخارشو برای فرش
 • نو شدن لباس های جین
 • تمیز کردن لوسترهای کریستالی یا جواهرات
 • تمیز کردن درزهای کاشی

برای تمیز کردن درزها به خصوص درز کاشی ها از برس سخت یا فلزی استفاده کنید. برای سرامیک از نازل کف و حوله استفاده کنید. لازم نیست به طور دائم ماشه بخار را نگهدارید. برای تمیز کردن کفپوش لمینت و پارکت میزان بخار را روی کمترین حالت قراردهید. در برخی مدلها باید دستگاه را روی حالت فقط بخار قرار دهید. حوله را یا دولا کنید و یا از دو حوله استفاده کنید.

اگر صادق باشید هر دفعه هزینه زیادی برای اسپری های جداگانه برای حمام، آشپزخانه ، شیشه شور، گاز و … می پردازیم که اگر با قیمت بخارشور مقایسه کنیم متوجه می شویم که خرید آن به صرفه است. شاید هم معتقدیم هر چقدر خانه بیشتر بوی مواد ضدعفونی کننده بدهد، تمیزتر است. متاسفانه این مواد فقط القا کننده تمیزی نیستند بلکه بستر بیماری های تنفسی و مشکلات پوستی نیز بوده و دوست دار زمین و محیط زیست هم نیستند.

معایب استفاده از بخارشوی

مخزن آب برخی از آن ها محدود است و پس از مدتی استفاده از آن، آب داخل مخزن تمام می شود و زمانی را باید برای خنک شدن آن صرف کرد، سپس مجددا آب به داخل مخزن اضافه کنید.

در صورت استفاده نادرست از این وسیله، بخار آب باعث سوختگی می شود.

چیزهایی که با بخارشوی تمیز می شود

در صورتی که کف منزل بیشتر از سنگ و سرامیک تشکیل شده اولین اولویت خرید مدلهای کف شوی یا در اصطلاح طی بخارشو می باشد. مدلهای طی بخارشوی مجیک ساخت کره بوده دارای بخار۱۰۰درجه با قابلیت تمیز نمودن کف و از نظر عملکرد بسیار عالی هستند . استفاده از این سری دستگاهها با توجه به طراحی خاص جهت کف شویی بسیار آسان و با نتیجه مطلوب است .

ضمنا اگر کف منزل بیشتر سنگ ، سرامیک وپارکت است و علاوه بر آن می خواهید از بخارشو در تمیزی پنجره و دیوارها نیز استفاده کنید پیشنهاد ما خرید یک طی بخارشوی یک دستگاه بخارشوی دستی است توجه کنید که معمولا در این حالت هزینه خرید دو دستگاه کمتر از خرید یک دستگاه بزرگ و چند منظوره است .

درصورتی که کف منزل زیاد از سنگ و سرامیک تشکیل نشده و شما نیز هزینه زیادی برای بخارشو در نظر نگرفته اید مدلهای بخارشوی دستی پیشنهاد ما است و درهمین حالت اگر هزینه برای شما مطرح نیست مدلهای کامل و چند منظور گزینه مناسب خرید می باشد.

نحوه تمیز کاری توسط بخارشو: تمیزنمودن سطوح مختلف توسط بخار با استفاده از دستمال و یا برس کامل می شود . پس پرتاب صرفا بخار نمی تواند تمیزی را در حد مطلوب فراهم کند . دستمال بخارشو نباید بیش از اندازه مرطوب شود چرا که لک حاصل حرکت بخارشو مانع تمیزی کامل خواهد بود .

بخار شوی

چیزهایی که با بخارشوی تمیز می شود

تمیز کردن بخارشوی

تمیز کردن بدنه و قسمت خارجی بخار شوی

دو شاخه پریز را از برق جدا کنید

زمانی که تصمیم دارید بخارشویتان را تمیز کنید ابتدا مطمئن شوید که دستگاه خاموش و از برق کشیده شده است. اگر دو شاخه ی دستگاه به پریز برق وصل باشد امکان بروز هر نوع خطر جدی,وجود خواهد داشت.

بدنه بخار شوی را تمیز کنید

یک دستمال تمیز و نمدار را روی بدنه خارجی بخار شوی بکشد,به طوری که تمام لکه ها و جرم های کوچک را پاک کند. برای نمدار کردن دستمال حتما از آب گرم استفاده کنید.اگر استفاده از دستمال نمدار برای پاک کردن لکه های روی بدنه موثر واقع نشد,چند قطره سرکه سفید به دستمال نمدار اضافه کنید تا قدرت پاک کنندگی آن بیشتر شود.

شیلنگ یا لوله بخار شوی را تمیز کنید

برای این کار شیلنگ بخار شوی را از بدنه جدا کرده و با استفاده از یک شیلنگ آب در حیاط یا در حمام آن را خوب بشویید به این صورت که سر شیلنگ آب را درون شیلنگ بخار شوی قرار دهید و آب را باز کنید و درون شیلنگ بخار شوی بریزیدتا جایی که آب خارج شده از شیلنگ بخار شوی کاملا شفاف و تمیز باشد.

نکات استفاده از بخارشوی

گاهی ممکن است از دستگاه، آب به صورت مایع خارج شود و یا بخارشوی، خروجی به شکل بخار یا حتی آب نداشته باشد. دراین صورت باید موارد زیر را بررسی کنید:

ابتدا دستگاه را خاموش کنید و صبر کنید تا خنک شود. قبل از اینکه مطمئن شوید دستگاه کاملا خنک شده در محفظه ی آن را باز نکنید.

مخزن آب را بررسی کنید. اگر آب از دستگاه هنگام کار خارج می شود، می تواند به دلیل لبریز شدنِ آب در مخزن آن باشد. به میزانی که در دفترچه ی راهنما ذکر شده، در مخزن آب بریزید.

بعد از پر کردن مخزن بخارشوی، کمی زمان لازم است تا دستگاه آماده ی به کار شود. این مدت زمان در مدل های مختلف متفاوت است. بنابراین با مراجعه به دفترچه ی راهنمای بخارشوی خود، از این مدت زمان مطلع شوید. چراکه استفاده ی پیش از موعد از بخارشوی، موجب خروج آب از آن خواهد شد.

مطمئن شوید که چیزی مانع خروج بخار نمی شود. اگر آبی که در مخزن بخارشوی ریخته اید سخت و املاح دار باشد، موجب ایجاد رسوب در مجرای آن می شود که در نتیجه، این رسوبات مانع خروج بخار از دستگاه می شوند. به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید و نحوه ی تمیز کردن آن را بیابید.

بخار شوی

نکات استفاده از بخارشوی

سطوحی که نباید با بخارشوی تمیز کنید

 • از بخارشوی در سطوح صیقلی، مومی و یا تازه رنگ شده استفاده نکنید. البته از برخی مدل های بخارشوی ها می توان برای تمیز کردن دیوارهای رنگ شده استفاده کرد.
 • پارچه های ظریف را با بخارشوی تمیز نکنید! با این کار ممکن است رنگ آنها از بین برود یا با همدیگر ترکیب شود.
 • هرگز برای تمیز کردن گرد و غبار روی آلات موسیقی از بخارشوی استفاده نکنید.
 • هنگام تمیز کردن، هرگز بخارشوی را به مدت طولانی روی سطوحی که دارای کاغذ، چوب، مقوا و کامپوزیت هستند، نگه ندارید.
 • اگر قصد دارید از بخارشوی در سطوحی استفاده کنید که از آن اطمینان ندارید، ابتدا قسمت کوچکی را به صورت آزمایشی بخارشوی کنید.
 • از بخارشوی برای گردگیری ظروف عتیقه استفاده نکنید.
 • از بخارشوی برای صفحه های نمایشگر استفاده نکنید. این لوازم، مقاومتی در برابر گرمای بالای بخارشوی ندارند.

نکات ایمنی

 • قبل از پر کردن مخزن آب بخارشوی در حین کار، حتما آن را از برق بکشید و اجازه دهید دستگاه کاملا سرد شود.
 • بلافاصله بعد از خاموش کردن دستگاه، درِ محفظه ی آبِ آن را باز نکنید.
 • هنگام تعویض سری های بخارشوی، آن را خاموش کنید.
 • بعد از خاموش کردن دستگاه بلافاصله سری های آن را لمس نکنید. چراکه حرارت برای مدتی در دستگاه باقی می ماند.
 • اگر آبِ مصرفی شما سخت و املاح دار است، از آب مقطر یا آب تصفیه شده در دستگاه استفاده کنید.
بخار شوی

نکات ایمنی

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید