این بیماری نقص سیستم ایمنی بدن است که این روزها یکی از بیماری های ویرانگر شناخته می شود . بسیاری از افراد به دلیل عدم شناخت کافی با علایم ایدز تا سال‌ها از مبتلا بودن به آن اطلاعی ندارد . اطلاع از علایم بیماری HIV به تشخیص به موقع و جلوگیری از آن کمک می‌کند . این ویروس ها در تمام بخش‌های بدن پخش شده و می‌توانند از طریق خون منتقل گردند . برای حفظ سلامت خود و اطرافیانمان بهتر است هر چه سریع‌تر با این بیماری و علائم آن آشنا شویم . باید بدانیم که عفونت ویروسی اچ‌آی‌وی یا ایدز در سه مرحله اتفاق می‌افتد که بدون انجام درمان در طول زمان بدتر شده و در نهایت سیستم ایمنی بدن را از بین خواهد برد . برای تشخیص بیماری ایدز علایم اصلی و علایم فرعی وجود دارد .

علایم ایدز در بدن چیست ؟

1.      کاهش وزن 10 درصدی بدن یکی از علایم اصلی این بیماری است . تحقیقی وجود دارد که اطلاع می‌دهد بیشتر مبتلایان به ایدز اشخاصی لاغر هستند ، بدون اینکه رژیم لاغری گرفته باشد یا از دلیل آن مطلع شوند . اگرچه این افراد همه تلاش خود را برای بیشتر غذا خوردن و چاق شدن به کار می‌گیرند اما همواره وزن کم می‌کنند . کاهش وزن اولیه این افراد معمولاً حدود ۱۰ درصد وزن آنها است و بیشتر اوقات از اسهال ناشی می گردد .

2.      تهوع استفراغ و اسهال از علائمی است که حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد مبتلایان به ایدز در مراحل اولیه به آن دچار می شوند . اگرچه این علائم می تواند نشانه بسیاری از بیماری ها باشد اما به طور کلی نباید نادیده گرفته شوند . اسهال و استفراغ مقاوم به درمان علامت محکم‌تری برای ابتلا به ایدز است . در این صورت است که عامل اصلی ویروسی است که سیستم ایمنی بدن شما را شدیداً هدف گرفته است و این ویروس می تواند همان ایدز باشد .

3.      تب یکی از علایم HIV به شمار می‌رود . این تب به سبب ورود ویروس ایدز به عروق خونی و تجمع آن در تعداد بالا می‌باشد که در نتیجه تحریک سیستم ایمنی بدن را به دنبال خواهد داشت .

علایم ایدز

علایم ایدز

4.      اگر دچار بی نظمی قاعدگی می باشید حتما وضعیت خود را بررسی کنید . یکی از علائم ایدز می‌تواند همین موضوع باشد . شما باید خود را در برابر اتفاق های آزار دهنده کنترل کنید .

5.      اگر چه تغییرات ناخن ها از نشانه های اصلی اچ آی وی نیست اما می تواند یک از علائم اواخر عفونت اچ آی وی به شمار رود . از جمله این تغییرات می توان به ضخیم شدن و انحنا گرفتن ناخن ، تقسیم شدن ناخن یا تغییر رنگ آن اشاره کرد . اغلب این موارد به مانند عفونت های قارچی مانند می باشد .

6.      سرفه های خشک از نشانه های ایدز است که بیماران در مراحل آخر این بیماری به آن دچار می شوند . دقت کنید شما باید علائم اچ آی وی را در مراحل اولیه تشخیص دهید تا دچار مشکلات مرحله های آخر بیماری نشوید .

7.      مشکلات شناختی نظیر زوال عقل میتواند از علایم اصلی ایدز باشد . البته این مشکل در اواخر دوران بیماری رخ می دهد . علاوه بر سردرگمی و دشواری تمرکز،  ضعف مرتبط با آن نیز ممکن است مشکلاتی را برای حافظه شما ایجاد کند .

تب ؛ یکی از نشانه های بیماری ایدز

تب ؛ یکی از نشانه های بیماری ایدز

8.      سینه پهلو ، وضعیت التهابی ریه است که عمدتاً کیسه های میکروسکوپی هوا را تحت تاثیر قرار می دهد و بر اثر عفونت ناشی از ویروس یا باکتری ها رخ می دهد . این بیماری در شرایطی که سیستم ایمنی فرد دچار مشکل شود ، می‌تواند به وقوع بپیوندد .

9.      از دیگر نشانه های اصلی HIV بزرگتر شدن غدد لنفاوی است . این مشکل از ابتدای ورود ویروس به بدن آشکار می‌شود و ممکن است دو تا سه هفته ادامه پیدا کند . غدد لنفاوی در تمام بدن وجود دارند و بخش مهمی از سیستم دفاعی بدن به شمار می رود . غدد متورم آسیب‌دیده معمولاً در گردن ، زیر بغل و کشاله ران ظاهر می شوند .

10.   نشانه های کهیر می تواند به بیمار های متفاوتی مرتبط گردد اما یکی از نشانه‌های آن ورود ویروس اچ آی وی به بدن است که با جوش های کوچک و تیره بر روی صورت و دست و پا ها ظاهر می شود . در برخی موارد کهیر به شکل زخم در دهان دیده می‌شود.  این مشکل ممکن است حدود دو هفته در نقاط مختلف بدن وجود داشته باشد . این حالت معمولاً دو الی سه هفته پس از انتقال ویروس رخ می دهد .

بیماری HIV

بیماری HIV

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید