حس ششم فارغ از حواس پنجگانه است و برخی افراد استعداد بیشتری برای دریافت و تقویت این حس دارند. اما در مجموع می توان با برخی روش ها حس ششم را قوت بخشید و از مزایای آن استفاده کرد؛ تانما در این مطلب شما را با ویژگی های حس ششم و روش های تقویت آن بیشتر آشنا می کند؛

شبه علم چیست ؟

حواس بشر به پنج دسته تقسیم می شود: بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی. این حواس را تحت عنوان حواس پنج گانه می شناسیم. احساساتی که اگر حتی یک مورد دچار نقصان شود، سلامتی مان ممکن است به خطر بیفتد. در کنار حواس پنج گانه، موارد دیگری نیز وجود دارد که سازمان علوم ملی امریکا آنها را در رده "شبه علوم"یا سودوساینس (Pseudoscience) طبقه بندی می کند.

شبه علم تعریف می شود به باورها و اعتقاداتی که هنوز به روش علمی و آزمایشگاهی به اثبات نرسیده اند. علم می گوید چیزی را باید قبول کنیم که در درجه اول آن را با حواس پنج گانه خود حس کنیم. پس هر آنچه که از لحاظ علمی به ثبت نرسیده، به عنوان شبه علم می دانیم.

تعریف حس ششم

تعریف حس ششم (sixth sense) به اختصار ادراک فرا حسی یا امکان درک مواردی که با حواس پنج گانه ممکن نیست، می باشد. در حقیقت مواردی را می توان به عنوان حس ششم شناخت که به هیچ یک از حواس فیزیکی 5 گانه انسان وابسته نباشد و به درک مواردی در ماوراء الطبیعه می پردازد و اطلاعات مورد نیاز در آن از ذهن انسان استخراج و دریافت می شود.

برخی افراد ادعا می کنند با کمک این توانایی افراد دارای این حس این قابلیت را دارند که بدون به کار بردن هیچ یک از حواس پنج گانه خود مواردی را حدس بزنند. به حس ششم ذهن یا خرد کیهانی هم می گویند.

نگاه دین در مورد حس ششم

روایتی از امام باقر (ع) نقل شده که وقتی انسان می خوابد، روحش به آسمان رفته و با ارواح دیگر در ارتباط است (بحار الأنوار، ج‏۵۸، ص۳۲). با فرضِ قبولِ اعتبار این روایت، امامان معصوم به صورت غیر مستقیم اعتقاد دارند دنیاهای دیگری نیز وجود دارد.

کماکان اینکه در حال حاضر پژوهشگران غربی، تئوری های مختلفی برای اثبات جهان های چندگانه را بررسی می کنند. به همین خاطر از دید دین اسلام، گویا ما به عنوان اشرف مخلوقات حواس دیگری نیز داریم که به صورت بالقوه در وجودمان نهادینه شده است.

اینکه انبیا، ائمه و اولیا قادر بودند پیشگویی های دقیقی نسبت به رویدادهای آینده داشته باشند، به ارتباط آنها با ماورا بر می گردد. احتمالا آنها به واسطه حس ششم قادر بودند ماورای این دنیا را درک کنند؛ ماورا و بُعد دیگری که ارسطو به آن اعتقاد داشته است . دنیای ماورا در زبان اسلام، به عوالم تجرد شناخته می شود.

نگاه ورانشناسی در مورد حس ششم

نگاه دین در مورد حس ششم

نظریه روانشناسی در مورد حس ششم

آنچه در بین عموم به عنوان حس ششم مطرح است در روانشناسی بیشتر تحت عنوان قدرت شهود شناخته می شود. طبق تعریف یونگ، یکی از تأثیرگذارترین نظریه پردازان روانشناسی؛ شهود به معنای داشتن درکی فراتر از هشیاری است. در واقع در شهود فرد به درک و شناختی دست پیدا می کند که خود نیز نمی داند چگونه آن را به دست آورده است.

یونگ معتقد بود برخی شخصیت ها از قدرت شهودی بالاتری برخوردارند. به همین خاطر در تیپ های شخصیتی مطرح شده در نظریه خود، دو شخصیت شهودی را مطرح کرد که شامل درون گرای شهودی و برون گرای شهودی می باشد.

برون گرایان شهودی افرادی هستند که گویی توسط ناخودآگاهشان هدایت می شوند و با کمک گرفتن از آن می توانند به اقدامات خلاقانه دست بزنند. از جمله این افراد می توان به برخی مخترعان اشاره کرد.

در مقابل درون گرایان شهودی افرادی هستند که شناخت حاصل از قوه شهود خود را در جهت کشف دنیای درونی مورد استفاده قرار می دهند و به جای عمل گرایی، ذهن گرایی بالاتری دارند. نمونه مشهور این دسته از افراد عرفا هستند.

نشانه های داشتن حس ششم

در زیر نشانه های افراد دارای حس ششم را می خوانید:

توانایی بالاتر در حدس زدن

در بسیاری از مواقع ما در شرایطی قرار می گیریم که باید وقوع یک رویداد را از قبل حدس بزنیم و در عین حال شواهد کافی نیز برای این مسئله در اختیار نداریم. افرادی که حس ششم قوی تری دارند معمولاً حدس های درست تری می زنند. در واقع بسیاری از شواهد در محیط هستند که هشیارانه پردازش نمی شوند اما این افراد به دلیل دست یابی بیشتر به پردازش های زیر آستانه ای، از توانایی بالاتری برای حدس زدن صحیح برخوردارند.

افزایش توانایی درک خطر

همان طور که گفته شد افراد با حس ششم بالا درک زیر آستانه ای بالاتری دارند. درک زیر آستانه به سطحی از پردازش اطلاعات در مغز می گویند که در هشیاری وارد نمی شود و در اصلاح نیمه هشیار است. افراد با حس ششم بالاتر به این پردازش ها دسترسی بیشتری دارند و در نتیجه می توانند ادراک بالاتری از محیط پیرامون خود به دست بیاورند. همین مسئله باعث می شد که اگر خطری در محیط آن ها را تهدید کند راحت تر و زودتر از سایرین آن را تشخیص دهند.

افزایش خلاقیت

حس ششم یا همان قوه شهود باعث می شود که افراد از ضمیر ناخودآگاه خود الهام بگیرند. در بسیاری از موارد افراد این الهامات را در قالب یک اثر خلاقانه ارائه می کنند و در حقیقت قدرت شهود خود را به نمایش می گذارند. برای مثال نقاشانی که با سبک سورئال آثار خود را ارائه می کنند نمونه ای از این افراد هستند.

افزایش قدرت معنوی

معنویت امروزه به عنوان یکی از فاکتورهای مؤثر در سلامت روان شناخته می شود. افرادی که حس ششم قوی تری دارند اغلب به درک معنوی بالاتری نیز دست پیدا می کنند چراکه آن ها راحت تر با کلیت جهان پیرامون ارتباط برقرار می کنند و بیشتر توسط آن هدایت می شوند. همین مسئله کمک می کند تا بتوانند روحیه معنوی خود را ارتقا داده و از آن در جهت آرامش شخصی یا ارتقای وضعیت مذهبی استفاده کنند.

داشتن احساسات مبهم هنگام ملاقات افراد

هدایت شدن بیشتر توسط ضمیر ناخودآگاه باعث می شود که افراد دارای حس ششم هنگام ملاقات با افراد جدید احساسات مبهم و رازآلودی را نسبت به او تجربه کنند. برای مثال ممکن است بدون هیچ دلیل خاصی فکر کنید که از فرد مقابل بدتان می آید یا نسبت به او بی اعتماد هستید. این احساسات اغلب ناشی از تجربیات ناهشیار است که ما نسبت به آن آگاهی چندانی نداریم.

تست تشخیص حس ششم

نشانه های حس ششم

زنان و حس ششم

همه افراد دارای حس ششم هستند . اگرچه ممکن است بسیاری از افراد آن را احساس نکنند و از آن آگاه نباشند اما با این حال دائما در طول فعالیت های روزانه خود از این حس استفاده می ‎کنند اما به طور کلی می توان گفت حس ششم در زنان نسبت به مردان قوی تر است زیرا توانایی ابراز احساسات، به طور طبیعی در زنان بیشتر است و احتمال دارد که زنان نسبت به مردان، از قدرت شهودی بالاتری برخوردار باشند. یکی از دلایل مهم این موضوع هم این است که، مردان بیشتر فکری گرا هستند و به موضوعات منطقی تمایل بیشتری دارند.

تست تشخیص حس ششم

سوالات زیر را با آری یا خیر به سوالات زیر پاسخ دهید:

2– درباره کسی فکر می کنید و او بلافاصله به شما تلفن می کند؟

3– درباره شخص خاصی، احساس مثبت یا منفی داشتید و بعدا به شما ثابت شد؟

4– با احساس بصیرت خود سهامی را خریدید یا تصمیم به انجام معامله ای گرفتید و موفق شدید؟

5– چیزی را درباره سلامتی خود حس کردید که با رفتن به نزد پزشک سلامتی یا بروزاختلال در سلامتی تان تایید شد؟

6– قادر بودید فکر کسی را بخوانید؟

7– به احساسات همسریا شخص مهم دیگرزندگی خود پی بردید؟

8– گرچه با فرزندانتان در یک مکان نبودید دریافتید که او در وضعیتی نامساعد به سر می برد؟

9– حضور عزیز درگذشته ای را احساس کردید یا خواب اورا دیدید؟

10– روشن شدن توجیه ناپذیر چراغ ها یا تلویزیون یا رادیو را مشاهده کرده اید؟

11– از رفتن به جاده ای، یا متوقف شدن در مکانی معین درمسافرت با هواپیما احساس بدی داشتید و به این هشدار گوش فرادادید؟

12– در اثر خوابی که نیمه های شب می دیدید و به نظر می آمد دارای پیامی باشد بیدار شدید؟

13– به یاد کسی بودید که بلافاصله قطعه موسیقی مربوط به خاطرات او از رادیو پخش شد؟

14– با کسی که احساس می کردید اورا از قبل می شناسید برخورد کردید گرچه هیچ وقت یک دیگر را ملاقات نکرده بودید ؟

15– دفعتا به فکر چیزی افتادید و می دانستید منشا منطقی ندارد؟

16– در شرایطی خاص به نوعی می دانید لازم است چه بگویید؟

17– در خودرو مشغول زمزمه آوازی هستید رادیو را روشن می کنید وهمان آواز پخش می شود؟

18– از جهان هستی علایمی درخواست می کنید که پاسخی برای پرسش شما باشد و شماره خودرو تابلو خیابان آگهی تلویزیون یا چیزی دیگر مربوط به آن پرسش را می بینید که بیش از یک اتفاق ساده به نظر می رسد؟

19– با کسی تلفنی تماس گرفته اید که گفته باشد:هم اکنون به یادت بوده ام؟

20– درباره رفتن به خیابان خاصی احساس نگرانی کرده و شک کرده اید که بایستید بعدا متوجه شدید نگرانی تان بی اساس نبوده و از حادثه ای پیش گیری کرده اید؟

21– می دانستید اتفاق بدی برای یکی از اعضای خانواده یا برای یکی از دوستانتان رخ داده است هرچند با او از لحاظ فیزیکی نزدیک نبوده اید؟

22– می توانستید بگویید فرزندتان ناراحت یا در معرض خطر است خواه کنارش بوده باشید خواه نه؟

23– خودروی خود را به دلیل اینکه احساس امنیت نمی کردید برای بازبینی فنی برده اید و اختلال در یکی از اجزای موتور آن تایید شده است.

24– نسبت به کسی احساس محبت داشته اید و دریافتید که حق با شما بوده است؟

نتیجه تست حس ششم

اگر فقط به ۲سوال از سوالات این تست حس ششم پاسخ مثبت داده اید شما از حس ششم خود استفاده کرده اید. اگر به ۸ سوال پاسخ مثبت داده اید حس ششم شما متوسط است. اگر به ۱۱سوال پاسخ مثبت داده اید حس ششم شما خوب است. اگر به ۱۸ سوال پاسخ مثبت داده اید حس ششم شما بسیار خوب است. اگر به ۲۰ سوال پاسخ مثبت داده اید حس ششم شما بسیار عالی است.

روش های تقویت حس ششم

تست تشخیص حس ششم

ویژگی ها و فواید حس ششم

دنیای ناآشکار، همان دنیای فرشتگان، اشباح، بهشت و غیره است که نه با چشم مسلح، بلکه تنها از طریق این حس قابل درک می باشد.

معمولا افراد با دارای این حس قوی حس می کنند موردی خاص قرار است اتفاق بیفتد و آن مورد در واقعیت رخ می دهد.

تمایل این افراد به مسایل ماوراءالطبیعه بیشتر است.

توانایی تله پاتی یا توانایی ارسال و دریافت تصاویر ذهنی و یا خواندن آنچه در ذهن دیگران وجود دارد نیز به این حس مرتبط است.

افراد دارای این حس توانایی پیش بینی آینده را نیز دارند و وقایع و اتفاقاتی که در آینده رخ می دهد به نحوی به آنها الهام می شود.

مضرات حس ششم

حس ششم ممکن است همراه با احساس پارانویا – شک و تردید بیمارگونه- بد بینی، فوبیا یا ترس شدید، نگرانی، استرس و اضطراب باشد. در واقع بیشتر انسان ها بیشتر از اینکه از حس ششم و برنامه های ناخوداگاه در جهت منافع خود استفاده کنند، به دلیل اینکه ناخودآگاه شان به درستی برنامه ریزی نشده، احساسات شهودی یا حس ششم اشتباه و غلط دریافت می کنند که در نهایت باعث نتیجه نگرفتن یا سخت تر نتیجه گرفتن می شود.

روش های تقویت حس ششم

 • در لحظه زندگی کنید و به ایده ها ، نگرش ها و به برداشت های خود از جهان پیرامون توجه کنید.
 • برای تقویت حس ششم خود، به ندای درونی تان گوش فرا دهید.
 • در شرایط پر تنش و استرس زا به مغز خود استراحت بدهید تا بتوانید آزادانه فکر کنید.
 • کافی است تا چشمان خود را ببندید، چند نفس عمیق بکشید و بعد از ایجاد آرامش در درونتان از حس ششم خود برای حل مشکلی که برایتان به وجود آمده، کمک بخواهید که مغز شما، هر دستوری را که شما وارد کنید اجرا می ‎کند.
 • یکی از بهترین راه های تقویت حس ششم ، در مورد چیزی که می خواهید بدانید ، فکر کنید و قبل از خودتان درباره آن از خود سوال کنید .
 • در قلمروی معنویات عشق عنصربزرگ و مهمی است. پس عشق ورزیدن را از خودتان آغاز کنید تا بتوانید انرژی خود را سالم نگه دارید و حواستان دقیق تر و قدرتمندتر شود .
 • به خودتان اعتماد کنید مثلا اگر زمان قدم زدن دوست دارید به سمت چپ بپیچید این کار را انجام داده و به حستان اعتماد کنید . اینگونه مشاهده می کنید که حستان درست شما را هدایت کرده است.
 • حواس پنجگانه قوی به قوی تر شدن صدای درونی کمک زیادی خواهد کرد.سعی کنید دست از قضاوت بدون داشتن هیچگونه اطلاعات در مورد موضوع مورد نظر برداشته و تنها با دقت و هوشمندانه بنگرید و گوش دهید.
 • برای تقویت حس ششم خود باید از بها دادن بیش از حد به احساسات خود دست بردارید؛ زیرا زمانی که احساساتی می ‎شوید توانایی درک اطلاعاتی که حس ششمتان به شما انتقال می ‎دهد را نخواهید داشت.
 • از سرکوب کردن عقل و منطق و یا احساسات قلبی خود دست بردارید و اجازه دهید که هر کدام از این موارد، کار خود را انجام دهند .
 • عجول بودن باعث به خطا رفتن احساسات درونی شما می‎شوند. بنابراین قبل از اتخاذ هرگونه تصمیمی بهتر است آرامش خود را حفظ کرده و بر روی حس ششم خود تمرکز کنید تا بتوانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.
زنان و حس ششم

روش های تقویت حس ششم

از دیگر روش های تقویت حس ششم می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • به مکانی آرام بروید و چند نفس عمیق بکشید. ذهن خود را خالی از هرگونه فکر و خیالی کرده و خوب تمرکز کنید که حس ششم شما جواب سوالات شما را خواهد داد .
 • بسیاری از مواقع حس ششم، در خواب و رویا نمود پیدا می ‎کند و پیام هایی را به ما انتقال می‎ دهد. برای جلوگیری از فراموش کردن این پیام ها، بهتر است بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، پیام دریافت شده از خواب خود را یادداشت کنید.
 • برای تحقق اهداف خود، آن ها را تجسم کنید و یا در مورد آن ها صحبت کنید و خواسته و اهداف خود را با ذهن ناخوداگاه تان تقویت کنید تا بتواند به تحقق آن ها کمک کند.
 • معمولا 93% از ارتباطات غیر کلامی است که برای تقویت نیاز حس ششم خود باید به تک تک احساسات افراد مختلف ، کلمات، عبارات ، بوها، حرکات و خلق و خو ها توجه کنید و نه فقط محتوای کلام.
 • بودن در طبیعت به بهبود حواس پنجگانه و همینطور حس ششم کمک زیادی می ‎کند و در کل طبیعت، دارویی شفا بخش برای روح است.
 • صدای درونی خود را نادیده نگیرید و به آن ها بها دهید و به خود و انرژی درونیتان اعتماد کنید.
 • شرکت در کلاس های تقویت کننده ذهن مانند یوگا و مدیتیشن نیز کمک زیادی به تقویت حس ششم می ‎کند.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید