پیرسینگ لب خوب یا بد؟

پیرسینگ لب عملی تزئینی است که بیشتر در میان زنان رایج است .حلقه‌ های زیبایی و گوشواره‌های رنگارنگی که برای گوش و بینی استفاده می شود، شاید مرگ تان را  رقم بزند. آغاز و رواج سوراخ كردن گوش و بینی کار امروز و دیروز نیست شروع آن به قرن پنجم میلادی بر می گردد.
مصریان قدیمی‌ترین کسانی بودند که سوراخ كردن بدن را آغاز کردند. در ابتدا مردان و زنان گوش‌های خود را سوراخ می‌كردند. در فرهنگ هندی‌ها، آفریقایی‌ها و رومی‌ها سوراخ كردن بینی و ابرو افزایش یافت و اکنون شاهد ركورد‌های جهانی بسیار عجیبی از سوراخ كردن‌های موقت یا دائمی در بدن هستیم.
امروزه سوراخ كردن بدن به روش های جدید و عجیب نسبت به روش گذشتگان بسیار بحث ‌برانگیز است. متخصصان بر این باور هستندکه وقتی قسمتی از بدن را سوراخ می کنیم با عوارض جانبی طولانی و بسیار خطرناک روبرو می شویم.  تا زمانی که افراد علاقمند به سوراخ كردن بدن هر روز افرزایش پیدا کنند مشکلات فیزیکی و بهداشتی مرتبط با این قضیه نیز افرایش می یابد.

حساسیت قدم اول این جراحی است.

وقتی در پیرسینگ برای سوراخ كردن بدن از ابزار‌های فلزی استفاده می‌شود، واكنش‌های آلرژیك به فلز استفاده شده به وجود می آید. سوراخ كردن بدن برای استفاده از طلا یا حلقه در قسمت‌های مختلف بدن مثل گوش، بینی، زبان و ناف این قسمت‌ها را مستعد واكنش‌های آلرژیك به نیكل، تیتانیوم، نیوبیوم یا سایر فلزاتی می‌کند كه برای این كار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مطالعات نشان می‌دهد كه انواع اگزما و رینیت (التهاب مخاط بینی كه در اثر واكنش ازدیاد حساسیتی ایجاد می‌شود) در اثر برخورد فلز نیكل با پوست حاصل می‌شود. همچنین سوراخ كردن بدن با استفاده از فلزات دیگر، باعث حساسیت شدید به پارا-فنیلین دی آمین (PPD) می‌شود. یكی از رایج‌ترین اثرات آلرژیك سوراخ كردن بدن لنفوسیت پوست (سیستم ایمنی پوست) است. علاوه بر آلرژی‌های عفونی، سوراخ كردن دارای عوارض غیرعفونی آلرژی تماسی درماتیت - یك اصطلاح كلی است كه التهاب پوست را توصیف می‌كند نیز می‌شود. به تازگی فلزات جدید از جنس استیل برای سوراخ كردن بدن ساخته شده‌اند، اما حتی آنها نیز به‌طور کامل عاری از نیكل- بیشترین عامل حساسیت- نیستند. 

اختلال در بارداری و خطر برای جنین

سوراخ كردن عضوی از بدن  برای خانم های باردار می‌تواند خطرات بسیار بدی را برای جنین به همراه داشته باشد. هشدارهای زیادی به خانم های باردار در این خصوص داده شده است که در طول بارداری به‌شدت از سوراخ كردن ناف و بقیه اعضای بدن خودداری کنند. به دلیل تغییرات فیزیكی كه به وجود می آید از قبیل تاول زدن، خراشیدگی بافت‌ها و ایجاد شدن سوراخ‌ها که این محل می‌تواند مکانی برای بروز انواع عفونت باشد.

افزایش بیماری های دهان و دندان

ممکن است مشکلاتی هنگام سوراخ كردن عضو‌های مرتبط با دهان و دندان اختلالات مرتبط با دهان و دندان پیش آید. شایع ترین این مشکلات عبارتند از: آنژین لودویگ (سلولیت به سرعت پیشرونده فضای ساب‌مندیبولار است كه با جابه‌جایی زبان به بالا و عقب همراه است و در بزرگسالان مبتلا به عفونت‌های دندانی همزمان دیده می‌شود) و سلولیت دهان كه منجر به اختلال در دندان، لثه و تورم دردناك در لثه به خصوص هنگام انجام عمل جویدن می‌شود.
مضرترین این مشکلات اختلال در عصب لثه است که باعث پوسیدگی دندان ها می شود. وقتی سوراخ كردن‌ها توسط فلزات در زبان انجام می‌گیرد باعث عفونت‌های دهانی می شود كه در صورت مراقبت نكردن مناسب بعد از پروسه سوراخ كردن، می تواند خرابی‌های جدی در دندان ها را به همراعه داشته باشد. 

اگر هنوز هم علاقه مند به پیرسینگ لب هستید ما برای شما انواع مدل های جدید پرسینگ لب را اماده کرده ایم:

پیرسینگ

پیرسینگ

پیرسینگ

پیر سینگ لب

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید