هفته نوزدهم بارداری در ماه پنجم و سه ماهه ی دوم بارداری قرار دارد. در هفته نوزدهم بارداری تمام اعضای بدن جنین کامل شده و جنسیتش قابل تشخیص است. مادر در این هفته عوارضی مانند کمردرد، تاری دید و گرفتگی عضلات را تجربه می کند. تانما در این مطلب نکات مهمی را در خصوص هفته نوزدهم بارداری بیان کرده است؛

مادر در هفته نوزدهم بارداری

در حال حاضر، بدن شما احتمالا درد دارد چه این حس در پشت شما باشد و چه در پاهایتان، هر دو آنها عادی هستند و زمانی که به گرفتگی پا تبدیل شود، متاسفاته در هنگام خواب و در رختخواب بیشتر احساسش می کنید. هیچ کس واقعا نمی داند چرا آن ها در زمان خواب شروع می شوند.

در زمانی که به شدت به خواب نیاز دارید، اما وقتی که این گرفتگی های دردناک پا شروع می شوند، سعی کنید پاهایتان را صاف کنید و پاها را بکشید و آرام زانو و انگشتانتان را خم کنید شما همچنین ممکن است متوجه شوید که لنزهای تماسیتان کمی ناراحت کننده شده اند یا کمی تار می بینید.

با وجود اینکه ترسناک به نظر می رسد، تغییرات دید در بارداری رایج و شایع است، زیرا هورمون های بارداری باعث ایجاد تجمع مایع در چشم می شود و منحنی چشم شما را تغییر می دهند. هورمون ها، همچنین می توانند بر تولید اشک شما نیز تأثیر بگذارند، به همین دلیل چشم ها ممکن است کمی خشک شوند این اتفاق خوبی نیست، اما این تغییرات معمولا موقتی هستند. اما حتما درباره تغییرات بینایی خود به پزشک یا مامای خود گزارش دهید.

علائم شایع در هفته نوزدهم

 • کمردرد
 • یبوست
 • گرفتگی عضلات پا
 • انقباضات رحم
 • حساسیت پستان ها
جنین در هفته نوزدهم بارداری

مادر در هفته نوزدهم بارداری

علائم غیر طبیعی در هفته نوزدهم

 • داشتن هر نوع خونریزی واژینال
 • سوزش هنگام ادرار، تب یا لرز داشتید ( عفونت های مجاری ادرار)
 • سردردهای شدید و بیش از حد معمول
 • احساس خستگی
 • ضعف
 • گیجی
 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • زردی یا رنگ پریدگی پوست در نوک انگشت ها، زیر پلک ها و لب ها

جنین در هفته نوزدهم بارداری

وزن جنین در هفته نوزدهم بارداری حدود ۲۴۰ گرم و اندازه او حدود ۱۵.۳ سانتیمتر است. عکس جنین در نوزده هفتگی او را به اندازه یک انبه کوچک نشان می دهد. دست ها و پاهای جنین 19هفته ای در موقعیت صحیح نسبت به یکدیگر و همچنین نسبت به کل بدن او قرار دارند.

کلیه های او به تولید ادرار ادامه می دهند و موهای او در حال جوانه زدن است. با اینکه در هفته نوزدهم بارداری چشمان جنین همچنان بسته است اما می تواند عضلات تازه اش را منبسط کند. حالا در هفته نوزده بارداری جایگاه چشم و گوش جنین نهایی شده است.

این دوره برای رشد اندام های حسی او بسیار حساس است. مغز جنین در هفته 19 بارداری قسمت های ویژه ای برای بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی و لامسه ایجاد می کند. همچنین حرکت جنین در هفته نوزده بارداری بیشتر محسوس است.

در هفته نوزدهم بارداری همچنان که جنین آماده می شود تا تسلط بیشتری بر حرکات خود داشته باشد بدنش مشغول ساخت چربی است. او حالا بسیاری از عصب های افراد بزرگسال را دارد. به تدریج این لایه چربی روی بدن کودک ضخیم تر می شود. همچنین غده های چربی او مشغول ساخت پوشش روغنی و سفید رنگی هستند که از پوست جنین در برابر مایع تند آمنیوتیک محافظت می کند.

در هفته 19 بارداری بخش زیادی از این پوشش در هنگام تولد از بین می رود. اما اگر نوزاد زودهنگام به دنیا آمد به نظر می رسد درون ظرف ماست افتاده است زیرا همچنان مشغول ساخت این لایه چربی روی بدنش بوده است اما پوست او خیلی زود چربی ها و چروک هایش را از دست می دهد و تغییر می کند.

مادر در هفته نوزدهم بارداری

جنین در هفته نوزدهم بارداری

تعیین جنسیت جنین در هفته 19 بارداری قطعی است. اگر جنسیت دختر باشد، در هفته نوزدهم جنین حدود 6 میلیون تخمک در تخمدان های او موجود است. تعداد تخمک ها به تدریج کم می شود تا اینکه در زمان تولد به کمتر از 2 میلیون می رسد.

قد جنین: ۱۵.۳سانتی متر

وزن: ۲۴۰ گرم

چکاپ های مهم در هفته نوزدهم بارداری

سونوگرافی جنسیت جنین

اگر در هفته نوزدهم بارداری سونوگرافی انجام دهید پزشک یا مسئول آزمایش به شما خواهد گفت که فرزندتان پسر است یا دختر. سونوگرافی روش موثری برای تشخیص جنسیت کودک شماست، هرچند سونوگرافی مانند آمنیوسنتز برای تشخیص دختر یا پسر بودن کودک عاری از خطا نیست. اگر جنین پسر باشد اغلب قابل تشخیص است زیرا آلت و بیضه های او قابل مشاهده است اما گاهی بیضه ها و آلت به دلیل موقعیت قرار گرفتن کودک دیده نمی شود و تصور می شود کودک دختر است. گاهی هم بند ناف جنین مانند آلت بین پاهای او قرار می گیرد و نوزاد دختر با پسر اشتباه گرفته می شود.

سونوگرافی سریالی

در سه ماهه دوم دیگر نیازی به سونوگرافی نیست، اما اگر مادری خونریزی دارد نیاز به انجام سونوگرافی سریالی است تا وضعیت جفت مشخص شود، زیرا ممکن است جفت سرراهی باشد. ممکن است مادری از ترشح زیاد شکایت داشته یا مشکوک به پارگی کیسه آب یا حجم مایع آمنیوتیک او کم باشد که در این صورت نیز نیاز به سونوگرافی بیشتر است.

دستورالعمل های مذهبی هفته نوزدهم بارداری

ورزش در هفته نوزدهم بارداری

تست اچ آی وی

از آنجایی که ایدز نوعی بیماری است که از مادر به جنین منتقل می شود، برای جلوگیری از انتشار این بیماری، آزمایش آلودگی به ویروس ایدز تجویز می شود. این آزمایش برای همه مادران لازم نیست. سه ماهه دوم بین هفته سیزدهم تا بیست و هفتم حاملگی این آزمایش انجام می شود.

مراجعه به پزشک زنان؛ ماهی یک بار تا ۷ ماهگی

مراجعه مادر به پزشک زنان ماهی یک بار تا هفته ۲۸ یعنی ۷ ماهگی باید صورت بگیرد و اگر مشکل خاصی نداشته باشند، از هفته ۲۸ تا ۳۲ بهتر است هر دو هفته یک بار مراجعه کرده و از ۳۲ به بعد تا زمان زایمان بهتر است هر هفته مراجعه داشته باشند. در این مراجعه ها، بررسی فشار خون، وزن مادر و ضربان قلب جنین مهم است و از هفته ۳۲ به بعد نیز حرکت جنین باید بررسی شود.در صورت مراجعه زن باردار از ماه اول بارداری جمعا ۱۴ مراقبت دوران بارداری انجام می شود. با توجه به اینکه بیشتر زنان از ماه اول بارداری مراجعه نمی کنند، بنابراین تعداد مراقبت ها کمتر از آن خواهد بود.

تغذیه در هفته نوزدهم بارداری

 • برای دریافت پروتئنی، می توانید روزانه مقداری گوشت قرمز ، گوشت سفید و تخم مرغ استفاده کنید.
 • برای تأمین نیاز روزانه کلسیم بدن می توانید دو لیوان شیر و یا ماست هم به تغذیه خود اضافه کنید تا بتواند کلسیم بدنتان را تامین کند.
 • از این رو میوه ها و سبزیجات هم همانند پروتئین برای بدن مادر مهم است.
 • در هفته نوزدهم بارداری اگر از فرآورده های حیوانی استفاده می کنید، به قدر کافی از روی برخوردار خواهید شد. روی در غذاهایی مثل شیر، گوشت، پنیر، تخم مرغ، ماست و احتمالا ویتامین های دوران بارداری وجود دارد.
 • برای دریافت ویتامین E مورد نیاز بدن سالاد سبزیجات، گیاهان برگ سبز، آجیل، آواکادو، تخم مرغ و جوانه گندم را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
 • نوشیدن آب یکی از سالم ترین نوشیدنی هاست که برای سلامتی هر فردی لازم است. از نوشیدنی های حاوی کافئین پرهیز کنید و آب بنوشید.
 • ویتامین B6 برای افزایش سوخت و ساز بدن بسیار مفید است و شما را سرحال و شاداب می کند، از این رو با تجویز پزشک می توانید از این ویتامین در طول روز استفاده کنید.
 • ویتامین دی را از طریق نور خورشید، روغن جگر ماهی و همچنین برخی از شیرها که غنی از ویتامین دی هستند می توانید دریافت کنید.
ورزش در هفته نوزدهم بارداری

تغذیه در هفته وزدهم بارداری

هشدارهای تغذیه ای!

 • باید از خوردن غذاهایی با ادویه تند، نوشابه های گازدار و همچنین غذاهای ترش پرهیز کنید.
 • همچنین اگر در گروه افرادی هستید که سوزش معده دارید باید از خوردن غذاهای چرب و پرحجم دوری کنید.
 • یکی از چیزهایی که در دوران بارداری بایستی مصرف آن را به حداقل برسانید نمک است غذای شور خصوصا نمک برای زنان باردار خطر آفرین است و اگر به مقدار زیاد مصرف کنید دچار ورم پاها خواهید شد.

ورزش در هفته نوزدهم بارداری

نحوۀ ایستادن و نشستن مناسب می تواند به شما کمک کند تا در طول بارداری کمتر دچار عوارض فیزیکی از جمله کمردرد شوید. هنگام نشستن پایین کمر خود را بدرستی به پشتی صندلی تکیه داده، بین کمر و صندلی یک کوسن کوچک قرار دهید و پاهای خود را صاف بر روی زمین بگذارید. یوگا به شما آموزش می دهد که چگونه بدن خود را در حالت مناسب قرار دهید و از ستون فقرات و کمر خود محافظت کنید.

اگر کمرتان برایتان مشکل ساز شده، این تمرین را انجام دهید؛ روی یک صندلی یا روی زمین بنشینید و پاهای خود را دراز کنید و به آرامی سر خود را به طرف زانوها برده و با دو دست خود به طرف انگشتان پاها متمایل شوید تا جایی که فشاری به شما نیاورد و برایتان راحت باشد و دوباره به آرامی به حالت اولیه بازگردید.

تغذیه در هفته نوزدهم بارداری

ورزش در هفته نوزدهم بارداری

دستور العمل مذهبی هفته نوزدهم بارداری

در ادامه مطلب دستورالعمل های معنوی هفته نوزدهم بارداری را تانما بیان می کند؛

 • هرروز یک سیر عرق بیدمشک و 50 گرم شکر و 5 گرم تخم فرنجمشک و نیم کیلو آب سیب درختی را شربت کرده و میل کنید. این شربت برای تقویت قلب و اعصاب و صحت مزاج و خوش آب و رنگی طفل موثر است و باعث تولد نوزادی محکم و سالم و بانشاط و باهوش و زیبا خواهد شد.
 • روزهای پنجشنبه وجمعه سوره فتح تلاوت کند.
 • دریک رکعت نمازسوره نصربخواند و بعدازنماز دست راروی تربت کربلا کشیده برشکم بمالد.
 • هرروزصبح مقداری خرما تناول نماید.
 • ازابتدای ماه پنجم دروقت نماز دست برروی شکم نهاده اذان واقامه بگوید. هرروزبریک عدد تخم مرغ سوره حمد بخواند وآن را ناشتا بخورد.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید