نکاتی درباره کاشت دندان که باید بدانید

کاشت دندان باعث شد که تمام نگرانی های موجود برای از دست دادن دندان دائمی از بین برود کاشت دندان به روش ایمپلنت سبب بازگشت اعتماد بنفس از دست رفته به جهت ازبین رفتن دندان ها شده وهمچنین با ایجاد خط لبخند بی نظیر و طبیعی، زیبایی را به شما هدیه خواهد کرد.

البته هر عملی علاوه بر حسن های زیادی که دارد می تواند مشکلاتی نیز در بر داشته باشد با ما باشید تا بایدها و نبایدهای کاشت دندان را مرور کنیم با آرزوی مفید بودن مطلب برای شما عزیزان.

اصول کاشت دندان

درست انتخاب کردن دندانپزشک

 • باید این نکته را مد نظر داشته باشید که برای کاشت دندان نزد یک پزشک ماهر رفته واز خدمات مناسبی برای این مهم استفاده کنید بهتر است برای استفاده از خدمات کاشت به روش ایمپلنت نزد چند پزشک رفته وسولات خود را از ایشان بپرسید
 • بهتراست قبل از کاشت دندان نمونه کارهای ایمپلنت دندانپزشک را ببینید .و در رابطه با نحوه اجرای ایمپلنت ، هزینه آن مراقبت های که بعد از ایمپلنت، وخدماتی که بعد از کاشت دندان وجود دارد سوال کنید .پزشک باید با صبربه سوال های شما پاسخ دهد
کاشت دندان

کاشت دندان

هزینه مربوط به ایمپلنت

 • به یاد داشته باشید که هر چقدر هم ایمپلنت طبیعی ومناسب باشد ولی هیچ وقت جای دندان اصلی شما را نخواهد گرفت! ونباید با این طرز فکر کاشت دندان را انجام دهید که با هر قیمتی که ایمپلنت کنید،و دیگر مشکلی نخواهید داشت .
 • کیفیت وجنس ایمپلنت دندان هرچقدر بهتر باشد، از نظر هزینه هم در رتبه بالا تری قرار می گیرد . اگرهزینه ایمپلنت برای شما بسیار مهم است، از چند دندانپزشک مختلف جنس و قیمت هر واحد ایمپلنت راسوال کنید .
 • سعی کنید از اطلاعاتی که بدست می آورید ازاصل بودن جنس وکشور سازنده آن مطمئن شوید .از مرغوبترین وبا کیفیت ترین ایمپلنت ها می توان به ایمپلنت ساخت کشورهای آمریکا وسوئیس اشاره کرد .

کاشت دندان

کاشت دندان

مدت زمان انجام ایمپلنت

مدت زمان انجام ایمپلنت دندان تقریبا کم است و بیشتر افراد توانایی آن را دارند که در یک روز دندان های خود را ایمپلنت کنند. این مدت زمان کم به این دلیل است که فقط کمی زنجیر به دندان های شما اضافه می شود و نیازی به جابجایی دندان های شما نیست .

زمانی که دندان های شما از طریق روش ایمپلنت کاشته می شوند ، دندان های شما بصورت طبیعی شروع به پوشاندن ایمپلنت با فسفات کلسیم خواهد کرد ، و این ماده ی سازنده ی استخوان ها و دندان های شما است.

در زمانی حدود چهار ماه به اندازه ی مناسب به استخوان فک شما چسبانده می شود. اگر سرعت رشد استخوان های شما سریع باشد در انجام این فرایند تسریع خواهد شد.

کاشت دندان

کاشت دندان

فواید ایمپلنت

 • از فواید ایمپلنت شانس موفقیت بیش از 95% آن است.
 • دندان کاشته شده به مادام العمر خواهد بود.
 • در مقایسه با روش های دیگر، به مراقبت نگهداری کم تری نیاز دارد. شما راحت تر می توانید دندان کاشته شده راتمیز کنید، آن بوده ورعایت بهداشت و سلامت دهان ودندان بسیار آسان تر خواهد بود . در واقع نگهداری از دندان ایمپلنت بسیار شبیه به دندان طبیعی است.
 • از لحاظ ظاهری فرد احساس راحتی و طبیعی بودن دارد .
 • خوشبختانه در روش کاشت ایمپلنت از فرسایش وتحلیل استخوان فک جلوگیری می شود، دندان کاشته شده برای ماندن نیاز به هیچ روش دیگری ندارد.
 • از نظر اقتصادی به صرفه است چون کاشت دندان به روش ایمپلنت ماندگاری زیادی خواهد داشت وحتی دندان پزشکان آن را مادام العمر می دانند.
 • جنس ایمپلنت از تیتانیوم است وهمین خاصیت باعث می شود که در بدن کاملا خنثی عمل کند ،و برای بدن هیچ گونه واکنش خطرناکی ندارد .
 • ایمپلنت جایگزین بسیار مناسبی برای دندان های نداشته یا از بین رفته است. استفاده از ایمپلنت دندان امروزه بسیار رواج پیداکرده است. وظیفه اصلی ایمپلنت های دندانی نگهداری از تاج دندان به جای ریشه دندان طبیعی است .
 • همانطور که می دانید چند ماه زمان لازم است تا ایمپلنت دندان درون فک بیمار بااستخوان کامل جوش بخورد و برای مرحله بعد آماده شود و تاج را روی آن قرار دهند . در ایمپلنت های پیچ مانند استخوان باید با پیچ جوش بخوردجای گذاری تاج باید با دقت زیادی انجام شود، طوری که با دندان روبرویی تماس نداشته باشد وتا زمان قرار دادن تاج اصلی در جای خود بدشکل نباشد .
 • در ایمپلنت فوری مرحله دوم کاشت با فاصله زمانی کمی از مرحله اول صورت می پذیرد و دوره درمان در کاشت دندان به صورت فوری نسبت به ایمپلنت های معمولی که تا 42 روز نیز ممکن است زمان ببرد، کم می شود.
 • در ایمپلنت دندان، اباتمنت و تاج موقت را در یک مرحله داخل دهان قرار می دهند و مانند ایمپلنت معمولی نیست که حتما بعد از سپری شدن چند ماه با عمل جراحی دوباره تاج را در جای خود قرار دهند. در ایمپلنت فوری قسمت بافت لثه را با تاج موقتی شکل می دهند.
 • تاج موقت از لحاظ شکل ظاهر بسیار شبیه به تاج دائم است ، در انتها بافت لثه با تاج دائمی هماهنگی بهتری پیدا می کند و از نظر زیبایی به نتایج بهتری دست خواهد داشت .
 • معمولا دندان هایی که نمی شود از آنها نگهداری کرد، کشیده می شوند و ۲ تا ۳ ماه پس از کشیدن آنها استخوان سازی درناحیه بدون دندان انجام شده ، ولی در مواقعی که ریشه دندان طبق نظر دندان پزشک دچار عفونت فعال نباشد
 • می توان در همان زمان که دندان کشیده می شود ایمپلنت نیز انجام شود .در چنین شرایطی بی حسی و جراحی در یک مرحله انجام می شود و زمان درمان طولانی نخواهد شد .
کاشت دندان

کاشت دندان

معایب کاشت ایمپلنت دندانی

 • در روش ایمپلنت کاشت دندان نیاز به جراحی دارد.
 • طولانی بودن دوره می تواند جزو عوارض ایمپلنت دندانی باشد.
 • یکی از معایب کاشت ایمپلنت می تواند قیمت بالای آن باشد.
 • شاید در بعضی شرایط تاج دندان نیاز به جایگزینی داشته باشد کند.
 • برای کاشت دندان به روش ایمپلنت محدودیتی خاصی برای افراد وجود ندارد مگر بیماران دیابتی که دیابت آنها کنترل نشده باشد و برای افرادی که تحت رادیوتراپی هستند و همچنین افرادی که مدت طولانی تحت درمان بیس فسفونات بوده اند. البته باز هم تجویز ایمپلنت برای این افراد به تشخیص پزشک بستگی دارد.
کاشت دندان

کاشت دندان

مراقبت های بعد از کاشت دندان

برای مراقبت بعد از کاشت به روش ایمپلنت ازدندان های کاشته شده مثل دندان های طبیعی ودائمی مراقبت شود و جایز است برای نگهداری از ایمپلنت به بهترین شکل روزی سه بار مسواک و یک بار نخ دندان استفاده شود وپزشکان استفاده از دهانشویه را نیز توصیه می کنند.

اگر شما تمایلی به مصرف دهان شویه ندارید آب نمک نیز گزینه خوبی برای نگهداری ورعایت بهداشت دندان ایمپلنت است . باید دقت کنید که اگر بهداشت دهان ودندان را رعایت نکنید دچار مشکلاتی مانند عفونت موضعی خواهید شد بنابراین بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید.

در جراحی کاشت دندان به روش ایمپلنت شایعات زیادی از مردم شنیده می شود، مثلا : بعد از عمل جراحی ایمپلنت سرتان خود را نباید پایین آورده و خم کنید، سرما خوردگی بعد از ایمپلنت بسیار خطرناک است ، وجود ایمپلنت در دهان سبب ایجاد عفونت می شود و شایعات بسیاردیگر.

لازم به ذکر است که شایعات پایه واساس علمی ندارند و فقط باور های غلطی بیش نیستند.در واقع قبل از جراحی ایمپلنت با دندان پزشک خود صحبت و مشورت کنید و سوالات خود را بپرسید تا شک و تردیدها از ذهن شما پاک شود .

کاشت دندان بعضی مواقع نیاز به مراقبت بعد از عمل دارد در زمان ایمپلنت کردن دندان، بیهوشی موضعی به فرد تزریق می شود تا در موقع ایمپلنت دندان احساس درد و ناراحتی نداشته باشد .

باید گفت که پس از انجام ایمپلنت دندان، بیشتر بیماران نیاز به مصرف داروی ضد درد برای کنترل درد پس از جراحی دهان ندارند، واین درد بسیار کم بعد از کاشت قابل تحمل است ودر موارد بسیار کم ، ممکن است بیمار حساسیت های مرتبط با درد داشته باشد، اما این حساسیت ها یک تا دو روز بیشتر طول نخواهد کشید از بین می رود.

بهتر است قبل از انجام کاشت دندان به این نکات توجه کنید

 • مصرف قرص آرام بخش در صورت بروز استرس یک شب قبل می تواند شما را آرام کرده وآماده شوید برای کاشت دندان البته زیر نظر دندان پزشکتان باید صورت پذیرد .
 • اگر مشکل وناراحتی گوارشی ندارید قبل از انجام عمل کاشت می توانید از قرص ژلوفن 400 میلی گرم استفاده کنید ضمنا اگر ناراحتی گوارشی ندارید می توانید یک ساعت قبل از جراحی ایمپلنت چهار کپسول آموکسی سیلین 500 میلی گرم مصرف کنید .
 • آزمایشات ورادیو گرافی خود را در زمان مراجعه برای عمل کاشت به روش ایمپلنت به همراه داشته باشید در صورت مصرف داروی خاصی به دندان پزشک اطلاع دهید و داروها را به همراه خود ببرید.
 • اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید قبل از عمل کاشت دندان بیماری خود را با پزشک در میان بگذارید.
 • رعایت بهداشت دهان ودندان وزدن مسواک قبل از مراجعه به دندانپزشک جهت انجام ایمپلنت دندان از موارد مهم به شمار می رود .
کاشت دندان

کاشت دندان

کاشت دندان فوری چیست ؟

در کاشت دندان فوری تاج به صورت موقت پس از گذشت دو روز از عمل کاشت ایمپلنت روی دندان قرار می گیرد تا عملیات جوش خوردن دندان انجام پذیرد. این عمل باید با وسواس ودقت خاصی صورت گیرد ونباید با دندان روبه رو تماس داشته باشد ، تا وقت قرار دادن تاج دائمی بد شکل جلوه نکند.

بعد ازجوش خوردن و سپری شدن دوره ی بهبودی، تاج داِئمی جایگزین آن می شود.مدت زمان جوش خوردن درایمپلنت فوری تا چند ماه ممکن است طول بکشد ، تا موقعی که استخوان یکپارچه شود و بافت جدیدی در کناره های ایمپلنت برای ارتباط مستقیم میان ایمپلنت و دندان صورت گیرد، و ایمپلنت در جای خود محکم شود.

در ایمپلنت فوری به دلیل کاهش زمان جوش خوردگی، از دندان مصنوعی در این دوران استفاده نمی شود و این مساله دراز لحاظ ظاهری در بیمار و حفظ روحیه و اعتماد به نفس او تاثیر بسیاری می گذارد.

اشخاصی که از سلامت کلی و سلامت دهانی برخوردار هستند گزینه های مناسبی برای انجام عمل کاشت دندان به روش ایمپلنت فوری می باشند و این روش برای آنها ایده آل می باشند. افراد سیگاری به دلیل سیگاری بودن وتاثیر سیگار ودخانیات برسیستم ایمنی بدنشان توانایی بدن آنها برای جوش خوردن ایمپلنت کاهش پیدا می کند. در مورد این افراد باید اتصال فوری تاج بسیار دقیق صورت گیرد و ایمپلنت هیچ حرکتی نداشته باشد وبطور صحیح به استخوان فک جوش بخورد و دندانپزشک احتیاط های لازم را در این مورد انجام دهد

کاشت دندان

کاشت دندان

عوارض کاشت دندان

خارج شدن روکش

یکی از عوارض کاشت دندان خارج شدن روکش است روکش های دندان را در سال اول کاشت به وسیله چسب موقت می چسبانند .این احتمال وجود دارد که روکش چون با چسب موقت چسبانده شده است بیافتد، اگر این اتفاق پیش آمد حتما به دندان پزشک مراجعه کنید تا روکش دندان زود تر در جای خود چسبانده شود تا زمانی که شرایط برای چسباندن روکش دائمی مساعد شود

شل شدن روکش

احتمال شل و لق شدن روکش در بعضی مواقع که فشارزیادی به دندان کاشته شده وارد می شود وجود دارد.ایمپلنت دندان باید بدون حرکت باشد تا فیکسچر بطور صحیح با استخوان فک جوش بخورد ممکن است

این شل شدن دندان در قسمت پایه رخ دهد و دندان پزشک برای جای گذاری پروتز باید دقت کند که ایمپلنت کاملا جوش خورده باشد و بعضی مواقع این اتفاق در زمان گذاشتن پروتز ایمپلنتی که به طور کامل چسبیده و سفت شده است بروز کند ، و در اثر فشارزیاد شل شود

که دلیل این لق شدن این است که به جای چسبندگی استخوانی به سطح ایمپلنت ، بافت فیبروز به آن می چسبد و در این صورت باید پایه ایمپلنت لق شده و روکش و کاملا خارج شده و پایه جدید قرار داده شود.

شکستگی پروتز شل شدن پیچ داخلی ایمپلنت

افرادی که عادت به دندان قروچه کردن دارند احتمال شل شدن پیچ داخلی ایمپلنت بر اثر فشار زیادی که به روکش وارد می شود وجود دارد .شکستکی پروتز نیز امکان پذیر است در چنین مواقعی فورا به پزشک مراجعه کنید .

ایمپلنت از ناحیه بدنه دچار شکستگی شود

وقوع این مشکل بسیار کم است. ولی غیر ممکن نیست. این حادثه در صورتی اتفاق می افتد که فشار بسیار زیاد به ایمپلنت وارد شود دربرخی مواقع هم که پروتز دندان به صورت درست کار گذاشته نشده باشد و سبب انتقال فشارها از مرکز به کناره های ایمپلنت شود، ممکن است شکستگی رخ بدهد.

بروز مشکل عفونت بعد از کاشت دندان

بیشتر مردم از به وجود آمدن عفونت پس از جراحی می ترسند و بیشتر نشانه های پس از جراحی را علامت عفونت می دانند. در حقیقت این چنین نیست و علائمی چون تورم و ترشح ها همیشه به دلیل عفونت نیست

این علائم می تواند طبیعی باشد وبعد از هر جراحی اتفاق بیافتد و در جراحی ایمپلنت ترس بی اندازه وغیر منطقی از عفونت اشتباه است. مثلا قبل از انجام کاشت دندان به روش ایمپلنت باید میزان استخوان فک بررسی شود و دراگر لازم بود از پیوند استخوان قبل از ایمپلنت استفاده شود ،

باید دیواره استخوانی کاملا ایمپلنت را در برگرفته واگر ایمپلنت به صورت کامل به استخوان فک جوش نخورد، امکان آن که روی آن روکش قرار داده شود نیست وپزشک مجبور به برداشتن ایمپلنت است در این چنین شرایطی فرد بیمار به اشتباه فکر می کند که دلیل برداشتن ایمپلنت عفونت بوده است .

لازم به ذکر است که در کاشت دندان به روش ایمپلنت درصد ابتلا به عفونت بسیار کم است پس نگران این موضوع نباشید .

شما با رعایت کردن بهداشت دهان و دندان و با اجرای توصیه های پزشک تا میزان زیادی می توانید، ابتلا به عفونت پس از ایمپلنت را کاهش بدهید.

هزینه ایمپلنت دندان

تعداد کاشت دندان به روش ایمپلنت بر روی قیمت انتهایی ایمپلنت اثرگذار است تعداد وموقعیت دندان کاشته شده در ایمپلنت در برآورد قیمت موثر است .

روش کاشت ایمپلنت نیز متنوع است و قیمت متفاوتی هم دارد

مانند روش کاشت فوری و روش کاشت در چند مرحله ورا می توان نام برد ؛ وباید گفت که هر کدام هزینه متفاوتی دارد.

ضمنا تعداد و روش کاشت ایمپلنت از نظر جنس و کیفیت روکش های دندانی که برای ایمپلنت می سازند ، تفاوت دارد و در نتیجه قیمت آن ها نیز با یکدیگر فرق دارد .

در کل هزینه کاشت دندان به روش ایمپلنت به خاطر متریال گران قیمتی که در این روش مصرف می شود . در مقایسه با دیگر روش های دندان پزشکی بیشتر است. ایمپلنت دندان توسط یک دندان پزشک معمولی انجام نمی شود و نیاز به تخصص بالا دارد و این موضوع سبب بالا رفتن هزینه نهایی می شود .

البته باید گفت که روش های دیگرکاشت دندان از نظر قیمت ممکن است از ایمپلنت ارزانتر باشد ولی در برابر کیفیت وماندگاری ایمپلنت حرفی برای گفتن ندارند .ایمپلنت به خوبی جایگزین دندان دائمی شده و مثل دندان طبیعی است و کیفیت و عمر طولانی دارد.

دلیل دیگر برای لق شدن ایمپلنت می توان به جدا شدن چسب یا بلند بودن روکش که سبب لق شدن پروتز روی ایمپلنت می شود اشاره کرد و این شرایط رایج تر است ، در صورتی که پروتز جدا شود اندازه آن توسط دندان پزشک بررسی می شود و دوباره در جای خود قرار می گیرد.

در موارد دیگر ممکن است پیچ اتصال دهنده ی قسمت روی پروتز به پایه شل شود که معمولا به دلیل کوتاه بودن پیچ و تطابق نداشتن با اباتمنت در ایمپلنت های ارزان قیمت و کره ای این اتفاق پیش می آید .

کاشت دندان

کاشت دندان

چه کسانی نباید از روش کاشت دندان (ایمپلنت ) استفاده کنند

 • کودکان زیرا استخوان فک آنها به حد کافی رشد نکرده است وفرم استخوان فک آنها مشخص نیست .سن مناسب کاشت دندان بعد از 18 سالگی است.
 • زنانی که باردار هستند
 • اشخاص سیگاری (کشیدن سیگار باعث پایین آمدن سطح ایمنی بدن شده و ترمیم طبیعی بافت های بدن را دچار مشکل می کند و احتمال موفق بودن ایمپلنت دندان را کاهش می دهد)
 • معتادان به مواد مخدر والکل
 • کسانی که پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن داشته اند
 • کسانی که به دیابت ، فشار خون بالا ،بیماری بافت هم بند ، هموفیلی رنج می برند
 • بیمارانی که داروهای خاصی مثل استروئید و کورتن استفاده می کنند
 • اشخاصی که عادت به دندان قروچه دارند، زیرا احتمال شکست ایمپلنت دندان در این افراد زیاد است
کاشت دندان

کاشت دندان

نگهداری از دندان کاشته شده

مراقبتهای بعد از کاشت دندان وجود دارد که برای بهتر نتیجه دادن این عمل باید انجام دهید:

 • پس از کاشت دندان به روش ایمپلنت 24 ساعت از مسواک زدن در اطراف ناحیه عمل خودداری نمائید
 • برای نگهداری از دندان کاشته شده توصیه می شود که تا 8 ساعت پس از عمل دهان را نشویید .
 • یک روز پس از انجام جراحی بهتر است از دهان شویه استفاده کنید و محلول کلر هگزایدین بهترین دهان شویه برای شستشوی دهان پس از عمل کاشت دندان می باشد . این محلول را روزی 3 مرتبه مصرف کنید و پس از آن هر روز ، روزی یک مرتبه.
 • ولی شستشو با نرمال سالین تا زمان کشیدن بخیه روزانه چند مرتبه انجام دهید.
 • بهتر است آب دهان خود را قورت دهید و آن را به بیرون نریزید . مکیدن و تف کردن باعث تشدید خونریزی می شود
 • به وجود آمدن ورم بعد از جراحی شایع است وجایی برای نگرانی نیست . این ورم وپف تا 72 ساعت وجود دارد وپس از سپری شدن زمان مورد نظر کم کم از میزان آن کاسته شده وبه تدریج کاهش می یابد و تقریبا عادی است وتا هفت روز بهبود می یابد .
 • برای کم کردن ورم وپف ایجاد شده استفاده از کمپرس یخ مناسب می باشد ؛ پس ازتمام شدن جراحی پیشنهاد می شود که به این روش از کمپرس یخ استفاده کنید ، یخ را به مدت 10 دقیقه روی محل مورد نظر گذاشته و پس 5 دقیقه به بافت استراحت دهید دوباره این عمل را 4 تا 5 ساعت ادامه دهید.
 • اگر می خواهید تورم را کاهش دهید بعد از جراحی ، سر را نسبت به بدن بالاتر نگه داشته وتمام طول شب را به همین صورت استراحت کنید .
 • طبیعی است که بعد از انجام ایمپلنت کبودی و بی حسی در اطراف لب و ترشح خونابه ایجاد شود این موارد سبب نگرانی وترس در شما نشوید ضمنا ممکن است دهان فرد بعد از جراحی تا چند روز اول به میزان قبل باز نشود.
 • بهتر است بعد از عمل از نوشیدنی های خنک وانرژی زا استفاده کنید و نوشیدن پس از جراحی به راحتی امکان پذیر است توجه کنید که برای خوردن باید بی حسی اثر خود را از دست داده باشد و همچنین دقت کنید که جویدن باعث خونریزی و آسیب به قسمت جراحی می شود ،بنابراین بهتر است تا 24 ساعت از جویدن پرهیز کنید.
 • سه روز بعد از جراحی از مسواک مخصوصی بنا به تشخیص پزشک که در صورت نیاز در اختیار شما قرار میگیرد ، استفاده کنید.
 • از نوشیدن چای و قهوه ، کشیدن سیگار به مدت سه روز بعد از جراحی کاشت ایمپلنت ، خودداری کنید ، در کل مصرف سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی موفقیت کاشت ایمپلنت را کاهش میدهند.
 • داروهای تجویزشده توسط دندان پزشک را به موقع ومنظم مصرف کنید .
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید