نگهداری از لباس در عمر لباس و زیبایی آن اهمیت ویژه ای دارد.لباس هایی که از آنها استفاده می کنیم از جنس های مختلفی هستند و رنگ های متنوعی هم دارند ،برای اینکه لباس هایی تمیز و سالم داشته باشیم و بتوانیم مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کنیم رعایت برخی نکات که ما در تانما برای شما شرح میدهیم کمک کننده است.

نگهداری از لباس

نحوه ی صحیح نگهداری از لباس

اشتباهات نگهداری از لباس در کمد

چگونگی نگهداری لباس بسیار با اهمیت بوده که هر شخصی باید قوائد آن را بداند و به موقع استفاده کند.نگهداری لباس در کمد مستلزم قواعدی بوده که اگر رعایت نشود لباس شکل خود را از دست داده و خیلی زود غیر قابل استفاده می شود.

قبل از استفاده و چیدن لباسهای هر فصل جدید در کمد باید آن ها را شسته و کاملا خشک کنید.لباس های کثیف را در کمد، کنار یا روی دیگر لباسها قرار ندهید، زیرا ممکن است که گرد و غبار انها روی دیگر لباس های تمیز نشسته و سبب شود که لباس های چرم نیز براقیت خود را از دست بدهند.

نحوه صحیح نگهداری از لباسهای زمستانی

 • لباس های پشمی را نباید محکم بکشید، هنگامی که می خواهید لباس خود را عوض کنید در ناحیه یقه و آستین مراقب باشید. چون اگر لباس خود را محکم بکشید، به مرور گشاد خواهد شد. برای اینکه لباس پشمی خود را عوض کنید توصیه می کنیم که ابتدا دستان خود را از آستین های لباس خارج کنید و در مرحلة بعدی لباس را از ناحیه سر و یقه خارج کنید. البته اگر لباس شما بدون دکمه پلیور باشد.
 • برای از بین بردن چروک لباس های پشمی، بهترین کار این است که اتو را روی درجه بخار قرار داده و با کمک بخار از راه دور چروک لباس تان را برطرف کنید. ‎در صورتی که یکی از لباس های پشمی تان خیلی چروک بود برای اتو کشیدن آن بهتر است از یک پارچه سفید کتان که با آب مرطوب شده استفاده کنید. این پارچه را روی لباس پشمی قرار دهید و با درجه کم لباس تان را اتو کنید‎.‎
 • برای نگهداری از لباس پشمی در کمد لباس ها حتماً جیب لباس را خالی کرده و سعی کنید لباس تان را در محیط خنک نگهداری کنید‎.‎
 • هرگز لباس های پشمی یا شال های پشمی را تا نزنید بهترین راهکار آن است که آن ها را دور یک لوله مقوایی یا استوانه پلاستیکی بپیچید‎.‎
 • از چوب رختی های پهن برای آویزان کردن لباس های پشمی استفاده کنید تا این لباس ها در قسمت شانه کش پیدا نکنند‎.‎
 • لباس های پشمی را درون کمدهای تنگ نگهداری نکنید چرا که این لباس ها برای سالم بودن نیاز به تنفس هوا دارند.‎
 • لکه های روی لباس پشمی را با آب سرد از بین ببرید (بدون مالیدن) یا آب سودا و از پارچه های جاذب یا دستمال کاغذی استفاده کنید.
 • اگر برای نگهداری لباس های پشمی و کرکی خود از نفتالین استفاده کردید، بهتر است پیش از استفاده از لباس ها آن ها را بشویید و به طور غیرمستقیم زیر تابش نور خورشید خشک کنید. این کار موجب از بین رفتن بوی نفتالین لباس می شود.
نگهداری از لباس

نحوه صحیح نگهداری از لباسهای زمستانی

نحوه صحیح نگهداری از لباسهای تابستانی

در تابستان و فصل گرما نگهداری از لباس های پشمی در برابر بید نیاز به مراقبت خاص دارد. برای این که بتوانید برای فصل بعد هم از لباس های پشمی استفاده کنید باید از آن ها در برابر بیدزدگی و کپک محافظت و مراقبت کنید.

سطل های بزرگ زباله (البته نو)، جای خوبی برای نگه داری از لباس ها است. در صورتی که در آن ها خوب بسته یا کیپ شود به طوری که هوا نتواند به داخل نفوذ کند، با گذاشتن لباس های تازه شسته شده دیگر نیازی به استفاده از نفتالین ندارید.

اگر کمد لباس شما قدیمی است و از چوب درخت سدر بوده اما بوی خاص خود را از دست داده است، کافیست سطح داخلی آن را کمی سمباده بزنید. این عمل باعث میشود منافذ چوب باز شده و بوی سدر تازه باعث فرار بیدها شود.

بوی سدر فقط بید ها را پخش می کند و باعث از بین رفتن آن ها نمی شود پس لازم است همه لباس ها قبل از بسته بندی شسته و عاری از تخم بید شوند.

بهتر است لباس ها را در بالاترین جای کمد قرار دهید.

نحوه صحیح نگهداری از لباسهای زنانه

پیراهن ها و دامن هایی که بسیار بلند هستند، نباید زمین را لمس کنند و سعی کنید که لباس ها را دقیقا مانند شکل در کمد قرار دهید.

نحوه صحیح نگهداری از پیراهن مردانه

پیراهن های مردانه به دلیل داشتن دکمه، یقه ها و سرآستین های مستحکم تر و … به مراقبت و دقت بیشتری نسبت به تی شرت ها نیاز دارند.قبل از شستن پیراهن مردانه همه ی دکمه ها حتی دکمه های سر آستین را باز کرده و در صورت داشتن جیب از خالی بودن آن مطمئن شوید.

نحوه صحیح نگهداری از شلوارها

برعکس چوب لباسی های قدیمی، رخت آویز های جدید قابلیت های زیادی دارند، اما برای هر نوع لباسی کاربرد ندارد مثلا لباس های پشمی و بافتنی را نمی توان با گیره به چوب لباسی آویزان کرد، زیرا بافت آن ها آسیب می بیند و علاوه بر اینکه نباید تا بخورند، اما از این رخت آویز های گیره دار می توان برای آویزان کردن شلوار ها بدون تا زدن استفاده کرد.

نگهداری از لباس

نحوه صحیح نگهداری از شلوارها

نحوه صحیح نگهداری از کیف

آیا همیشه کیف خود را در محلی خفه در گوشه ای از کمد یا اتاق می اندازید؟ اگر پاسخ مثبت است پس انتظار نداشته باشید کیف محبوب شما عمر زیادی داشته باشد. کیف شما زمانی عمر طولانی خواهد داشت که در محفظه پارچه ای به حالت ایستاده و با داخل پر شده در قفسه قرار بگیرد. برای پر کردن داخل کیف می توانید از بالشتک های مخصوص استفاده کنید و یا با روزنامه مچاله شده، دستمال کاغذی غیراسیدی و یا شال و روسری این کار را انجام دهید. دسته های کیف را در تماس با هم قرار ندهید چون در صورت انبار شدن طولانی ممکن است دسته ها به هم ساییده شوند و آسیب ببینند.

برای افزایش طول عمر کیف

کیف را روی زمین نگذارید

گذاشتن کیف روی زمین و حتی روی صندلی فضاهای عمومی باعث جذب میکروب و کثیف شدن آن می شود. کیف را از آویز کیف یا پشتی صندلی آویزان کنید تا تمیز بماند.

کیف را با دستان تمیز بگیرید

اگر می خواهید کیف شما مدت طولانی تری تمیز بماند با دستان کثیف آن را لمس نکنید و قبل از این کار دستانتان را با آب یا ژل ضدعفونی کننده تمیز کنید.

کیف را بیش از حد نشویید و پاک نکنید

شستن کیف با آب و مواد شیمیایی به آن صدمه می زند پس تا حد امکان از کثیف شدن آن جلوگیری کنید تا نیازی به شستشو نباشد.

آن ها را در پوشش پلاستیکی قرار ندهید

کیف شما باید در محفظه نگهداری شود اما این محفظه نباید پلاستیکی باشد چون رطوبت داخل آب باقی مانده و کیف تغییر رنگ می دهد. محفظه های پارچه ای بهترین وسیله برای نگهداری کیف هستند.

کیف را در معرض تابش نور خورشید قرار ندهید

کیف شما از هر جنسی که باشد تابش نور خورشید مخصوصا تابش مستقیم آن را خراب می کند و باعث تغییر رنگ آن می شود.

برای مراقبت از کیف چرم مرطوب کننده چرم تهیه کنید

چرم پس از مدتی رطوبت طبیعی خود را از دست داده و خشک می شود و ترک می خورد، نرم کننده و مرطوب کننده چرم از بروز این اتفاق پیشگیری می کنند.

کیف های در حال استفاده خود را هر هفته گردگیری کنید

اگر کیف خود را زود به زود با یک دستمال تمیز گردگیری کنید عمر کیف افزایش یافته و نیازی به تعمیر و شستشو نخواهد داشت.

همیشه کیف را با در و زیپ بسته نگهداری کنید

باز ماندن زیپ و دکمه کیف باعث تغییر فرم آن می شود و در طولانی مدت کیف شما خراب خواهد شد.

کیفتان را چند وقت یک بار عوض کنید

یک کیف را به مدت طولانی استفاده نکنید. به کیف های خود استراحت دهید و هرچند هفته یکبار آن ها را عوض کنید و کیف دیگری را جایگزین کنید.

کیف های وکیوم شده طرفداران زیادی پیدا کرده اند.

نگهداری از لباس

نحوه صحیح نگهداری از کیف

نحوه صحیح نگهداری از کفش

 • پس از هر بار پوشیدن، کفش ها را در معرض هوا قرار دهید.
 • کفش ها را مرتبا از گرد و غبار پاک کنید و حداقل هفته ای یک بار واکس بزنید.
 • کفش هایتان را کنار بخاری یا شومینه خشک نکنید، زیرا سفیدک و شوره می زند.درون آن روزنامه قرار دهید و در جایی بگذارید که در معرض هوا باشد.
 • قبل از واکس زدن کفش های چرمی، ابتدا آن را با وازلین چرب کنید، تا برق بیشتری بیفتد.
 • برای پاک کردن لکه چربی از روی کفش های چرمی، پارچه آغشته به کمی آستون را روی لکه بمالید که بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
 • برای از بین بردن سفیده یا شوره روی کفش، از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید.
 • برای پاک کردن کفش های جیر میتوانید از یک پاک کن استفاده کنید و پس از آن یک برس نرم بکشید و مشاهده خواهید کرد که کفش شما مثل روز اول خواهد شد.
 • برای تمیز کردن کتانی میتوانید از شامپو فرش نیز استفاده کنید.
نگهداری از لباس

نحوه صحیح نگهداری از کفش

نحوه صحیح نگهداری از کت و شلوار

کت و شلوار مانند سایر لباس ها نیست که بتوان آن را هر روز پوشید.باید به کت و شلوارتان استراحت بدهید زیرا الیاف آن حساس هستند و با استفاده زیاد به زودی آسیب می بینند.اگر نیاز دارید که هر روز از کت و شلوار استفاده نمایید بهتر است که دو دست کت و شلوار تهیه کنید تا با عوض کردن آنها نیاز کمتری به شستشو داشته باشند.اگر بودجه محدودی دارید توصیه می شود که یک شلوار مناسب با کت تهیه کنید زیرا شلوار زودتر از کت خراب میشود.

اگر قصد مسافرت دارید و نیاز دارید که کت و شلوار به همراه خود ببرید بهترین گزینه برای حمل آن استفاده از کاور مخصوص کت و شلوار است.اما اگر فضای کافی ندارید و میخواهید از چمدان استفاده کنید کت و شلوار را به شیوه ای که در تصویر زیر مشخص شده است تا کنید.

نحوه نگهداری کت و شلوار در کمد

کت و شلوار نسبت به بقیه لباس ها وزن بیشتری دارد.به همین دلیل از چوب لباسی های پلاستیکی یا سیمی ارزان قیمت استفاده نکنید.زیرا آنها تغییر شکل میدهند و باعث چروک شدن و تا افتادن بر روی لباس خواهند شد.بهتر است از چوب لباسی های چوبی با عرض شانه متناسب برای آویختن کت و شلوار استفاده نمایید.برای تمیز نگه داشتن کت و شلوار برس زدن به آن قبل از هر بار پوشیدن را فراموش نکنید.اگر میخواهید کت و شلوار تا زمان سشتشوی بعدی تمیز بماند یک برس مرغوب تهیه کنید و کت را به صورت از بالا به پایین برس بکشید.

از کاور مخصوص استفاده کنید

هنگام خرید کت و شلوار در یک کاور پلاستیکی به شما تحویل داده خواهد شد.این کاور ها برای استفاده طولانی مدت مناسب نخواهند بود؛زیرا مانع رسیدن جریان هوا به کت و شلوار میشوند در حالی که این لباس ها باید در معرض جریان هوا باشندتا بوی بدی نگیرند و الیاف آنها دچار مشکل نشود.کاورهایی تهیه کنید که جریان هوا را از خود عبور می دهند.

مراقبت از کت و شلوار برای انبار کردن طولانی

کت و شلوار را پیش از قرار دادن طولانی مدت در کمد و انبار کردن حتما تمیز کنید.
کت و شلوار را اگر کثیفی زیادی دارد به خشکشویی بسپارید و یا اگر به صورت جزئی کثیف شده است؛آن را به خوبی شستشو و لکه گیری کنید و سپس آن را انبار کنید.
اگر شستشوی کت و شلوار را انجام ندهید و به صورت کثیف داخل کاور و کمد بگذارید پس از چند ماه با یک کت و شلوار چند برابر کثیف تر،با بویی بسیار بد مواجه خواهید شد که در مواردی حتی بو و لکه آن برای همیشه ماندگار میشود و مجبور خواهید شد آن را دور بریزید.

نگهداری از لباس

نحوه صحیح نگهداری از کت و شلوار

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید