نگهداری از کفش ها دارای اصول و قواعدی است, از طرفی همه کفش ها دوخت و جنس یکسانی ندارند، بنابراین نگهداری از انواع کفش ها متفاوت است. به این نکته توجه داشته باشید که همیشه مکان مناسبی برای کفشهایتان فراهم کنید تا به خوبی استراحت کنند و آسیب نبینند. در تانما با اصول نگهداری از کفش ها بیشتر آشنا شوید.

نگهداری از کفش

مراقبت از انواع کفش

نکات نگهداری از کفش

کفش ها را بعد از هر بار پوشیدن، در معرض هوا قرار دهید.

کفش ها را مرتباً از گرد و خاک پاک کنید و حداقل هفته ای یک بار واکسن بزنید.

اگر پاشنه کفش سائیدگی پیدا کرده است قبل از آنکه کاملاً از بین برود، آن را تعمیر کنید.

برای پاک کردن لکه چربی از روی کفش چرمی، یک پارچه را به کمی استون آغشته ساخته و روی لکه چربی بمالید.

داخل آن روزنامه باطله بگذارید، این کار علاوه بر گرفتن رطوبت و عرق داخل کفش مانند قالبی شکل کفش را حفظ می کند.

برای ایجاد درخشندگی و برق بیشتر، قبل از واکس زدن کفش های چرمی، کفش را با وازلین کاملاً چرب کنید و بعد واکس بزنید.

اگر کفش تان را شسته اید آن را کنار بخاری خشک نکنید زیرا حالت سفیدک و شوره زدن پیدا می کند. بدین منظور داخل آن را از روزنامه پر کنید و در محلی قرار دهید که در معرض هوا باشد تا کاملاً خشک شود.

نگهداری از کفش

نگهداری صحیح از کفش

نکات شستشوی کفش

اگر سطح خارجی کفش سائیده شده و واکس نمی گیرد، ابتدا تکه ای سیب زمینی خام روی آن بمالید و سپس واکس بزنید، کاملاً براق می شود.

لکه های روی کفش سفید را با کمی محلول سفیدکننده (حاوی پراکسید) از بین ببرید.

اگر پوست روی کفش خراشیده شده است از مداد شمعی بچه ها کمک بگیرید. نوک مداد شمعی را روی قسمتی که کنده شده بمالید و بعد با یک پارچه لطیف و واکس بی رنگ روی آن را برق بیاندازید اثر خراشیدگی از بین می رود.

از محلول مساوی آب و سرکه برای از بین بردن شوره یا سفیدک روی کفش می توانید استفاده کنید.

برای نگهداری کفش های کتان، مخلوطی از نشاسته و آب تهیه کنید و با یک اسپری، روی کفش را کاملاً اسپری کنید، کفش شما سفیدتر و نوتر خواهد ماند.

سیب زمینی خام را می توان برای نگهداری و تمیز کردن کفش ها مورد استفاده قرار داد. اگر سطح خارجی کفش هایتان بدجوری سائیده شده و رنگ و روی آن رفته است و واکس نمی گیرد، اول تکه ای سیب زمینی خام روی آن بمالید و سپس واکس بزنید نتیجه آن بسیار مطلوب است.

لکه های روی کفش سفید را به کمک پارچه ای که به آن آب اکسیژنه آغشته شده است، می توانید از بین ببرید. لکه های سبز رنگ ناشی از چمن یا علف را نیز با همین روش می توان برطرف کرد.

معمولاً در فصل تابستان، در اثر عرق پا روی کفش ها شوره یا سفیدک می زند.برای برطرف کردن آن از محلول آب و سرکه استفاده کنید. این محلول را با مخلوط کردن مقدار مساوی آب و سرکه به دست آورید و آن را با برس بر روی کفش بمالید.

برای تمیز کردن کفش های کتانی از مسواک آغشته به شامپوی فرش استفاده کنید.

برای از بین بردن لکه قیر یا چربی از روی سطح کفش، به ویژه کفش های سفید، از استون استفاده کنید.

نگهداری از کفش

شستشوی کفش

مراقبت از کفش کتانی

اغلب افراد وقتی کفش کتانی مورد علاقه خود را می خرند، آنقدر از آن استفاده می کنند تا از کار بیافتد و بعد سراغ یک کفش دیگر بروند . اما بهتر است در طول هفته، بعضی از روزها و برخی مسیرها را از کفش های دیگرتان استفاده کنید تا کفش مورد علاقه تان زود فرسوده نشود و کمی استراحت کند . البته این نکته در مورد هر لباس، کفش و یا کیف دیگری هم صدق می کند. استفاده مداوم از یک قطعه باعث می شود عمر کوتاه تری داشته باشد . البته توجه داشته باشید که وقتی به کفش خود استراحت می دهید، آن ها را در جایی خشک و خنک و بدون چروکیدگی و فشار نگهداری کنید .

توجه کنید که انداختن کفش در انبوهی از وسایل داخل کمد و یا جاکفشی، می تواند به خاطر فشاری که به کفش وارد می شود، شکل و فرم کفش را عوض کند . پیشنهاد می کنیم برای حفظ بهتر کفش هایتان آن ها را به خوبی در کمد قرار دهید و یا اگر می خواهید در کمد، کنار وسایل دیگر بگذارید آن ها را با روزنامه پر کنید .

بند کفش کتانی در تمیز دیده شدن کفش بسیار موثر است و لازم است گاهی آن ها را از کفش خارج کرده و به خوبی شست . همچنین اتو زدن بند کفش بعد از شستن می تواند به مرتب بودن کفش و تازه دیده شدن آن کمک چند برابری بکند . پاشنه کفش کتانی هم مثل بند کفش در ظاهر مرتب شما بسیار موثر است. پاشنه کفش کتانی خیلی زود کثیف می شود و اگر به آن بی توجه باشید، زود چرک مرده می شود .

نگهداری از کفش

کفش کتانی

مراقبت از کفش پارچه ای

کفش پارچه ای می تواند شامل صندل های بندی، کفش پاشنه بلند بی بند یا کفش تخت باشد. اما فارغ از فرم و استایل کفش، این جنس همیشه در معرض کثیف شدن قرار دارد و احتمالا احساس می کنید که تمیز کردن آنها هم چندان آسان نیست. اما باید بدانید با کمی صبر و حوصله می توانید به ساده ترین روش ممکن کفش های پارچه ای خود را تمیز کنید.

در وهله اول باید بگوییم که هرگز این کفش ها را درون ماشین لباسشویی نیندازید. به این دلیل که بخش های چرمی کفش های پارچه ای با چسب به بدنه کفش وصل شده و چسب در آن حجم از آب دوام نمی آورد. بنابراین، بخش های مختلف کفش ممکن است از هم باز شوند.

یکی از رایج ترین راه ها برای تمیز کردن کفش های پارچه ای (کتونی – مجلسی – اسپرت) انداختن آن ها به مدت تقریبا 30 دقیقه در ماشین لباسشویی است که کفش پارچه ای مان بسیار تمیز شده، اما ما چنین پیشنهادی را نمی دهیم زیرا شستن کفش ها در لباسشویی از عمر مفید آن ها کم می کند، بهترین روش برای تمیز کردن تمامی کفش ها استفاده از محصولاتی هست که امتحان خود را پس داده اند

نگهداری از کفش

کفش پارچه ای

مراقبت از کفش چرم

ابتدا یک پارچه را با محلولی که به اندازه مساوی آب سرد و سرکه سفید است نمناک کنید و گرد و خاک کفش ها را پاک کنید. سپس دستمال را در آن خیس کرده، آب اضافه دستمال را بگیرید و روی سطح کفش بکشید. این کار باعث از بین رفتن همه لکه ها، به ویژه سفیدک های نمکی بر جا مانده روی کفش می شود. سپس کفش را کنار بگذارید تا کاملا خشک شود.

در مرحله بعدی برای تمیز کردن کفش هایی که از جنس چرم طبیعی هستند بهتر است از واکس های تجاری و دستور العملی که روی آن نوشته شده است، استفاده کنید. اگر واکس مناسب با رنگ کفش خود را ندارید، یک پارچه نرم را با محلول آب و مقدار کمی جوش شیرین نمدار کنید و به آرامی روی کفش بکشید. بعد از این کار با یک پارچه نرم و تمیز کفش را خشک کنید.

پس از خشک شدن سطح کفش، با دستمال خشک روی آن بکشید تا همه لکه ها از بین بروند.

برای مرحله دوم تمیز کردن کفش هایی که از جنس چرم مصنوعی هستند هم یک پارچه نرم را با کمی وازلین چرب کنید و روی کفش بکشید. برای اینکه کفش تان برق بیفتد چند قطره محلول شیشه پاک کن روی کفش اسپری کنید و دوباره با یک پارچه نرم پاک و خشک کنید.

برای از بین بردن خراش از روی سطح چرم مصنوعی یا پوست چرم، مقداری وازلین (ژلۀ پترولیوم) روی کفش بگذارید و با استفاده از یک دستمال نرم روی آن بکشید. سپس مقداری محلول شوینده شیشه روی کفش اسپری کرده و با دستمال نرم پاک کنید.

نگهداری از کفش

کفش چرم

روش شستشوی کفش کتانی

پس از هر بار پوشیدن کتانی ، پنبه ای را آغشته به آب و مقداری الکل کرده و روی سطح کفش بکشید تا تمیز شود.

اگر کفش کتانی می پوشید، حتماً می دانید که این کفش ها خیلی زود کثیف می شوند. چاره کار شما در استفاده از شامپو فرش است. چه طور فرش ها را با شامپو فرش تمیز می کنید، برای کفش ها هم همان کار را انجام دهید.

کفش کتانی را هر چند روز یک بار تمیز کنید تا همیشه مرتب به نظر برسید. اما احتمالا برای شما هم این سوال پیش می آید، چطور کفش کتانی را تمیز کنیم؟ تمیز کردن کفش کتانی وقتی سخت تر می شود، که در مورد یک کفش ورزشی یا کتانی سفید صحبت کنیم. ابتدا تمام چرک و کثیفی ظاهری، مثل خاک و شن چسبیده به کفش را با یک برس نرم جدا کنید.

سپس این کفش ها را داخل یک کیسه سفید قرار دهید و با سنجاق قفلی کفش را درون کیسه ثابت کنید و همراه با چند حوله ضخیم با دور کم ماشین لباس شویی بشویید. اما این کار ممکن است به کفش آسیب هم بزند، پس بهتر است قبل از استفاده از کفش و در هنگام استفاده از آن، از یک اسپری محافظ کفش استفاده کنید تا کفش را در مقابل لکه و گرد و خاک محافظت کند. همچنین می توانید از شامپو فرش، با همان روش شست و شوی فرش برای کفش استفاده کنید تا آسیب کمی به کفش وارد شود. کفش های ورزشی با جنس چرم، نیاز به مواد شیمیایی و پاک کننده قوی ندارند و با یک دستمال مرطوب به خوبی می توان آن ها را تمیز کرد.

نگهداری از کفش

تمیز کردن کفش کتانی

روش شستشوی کفش چرم

برای تمیز کردن کفش چرم طبیعی بهتر است از واکس مخصوص آن استفاده نمایید و یا اگر واکسی که متناسب با کفشتان باشد ندارید یک دستمال تمیز و مرطوب را داخل جوش شیرین بزنید و بعد روی کفشتان بکشید تا کاملا تمیز شود سپس با یک دستمال خشک آن را خشک کنید.

برای تمیز کردن کفش های چرمی کمی سرکه سفید را با همان مقدار آب مخلوط کنید و سپس یک دستمال تمیز را درون این محلول بزنید و بر روی کفش بکشید تمامی لکه های روی کفش با این روش از بین خواهند رفت سپس کمی به کفش هایتان زمان دهید تا خشک شود.

اگر روی کفش چرمی تان خراش ایجاد شده میتوانید برای از بین بردن خراش روی چرم از وازلین استفاده کنید. کمی وازلین را با استفاده از یک دستمال نرم روی سطح کفش بکشید و بعد با کمک شیشه شوی و یک دستمال نرم آن را از روی کفش پاک کنید.

نگهداری از کفش

تمیز کردن کفش چرم

روش شستشوی کفش پارچه ای

کفش های پارچه ای را با مقداری مایع ظرفشویی، آب گرم و مسواک بشویید و با دستمال حوله ای خشک کنید.

به روش زیر انجام دهید

کفش پارچه ای را با دستمال حوله ای تمیز کنید تا هرگونه خاک و گل از روی آن برداشته شود.

در یک کاسه کوچک، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با لیوان آب گرم مخلوط کنید.

مسواک قدیمی و کهنه را درون محلول خیس کنید و خیلی آرام روی سطح کفش بمالید. مراقب باشید که مسواک خیلی خیس نباشد. مسواک را در همه سطح کفش بکشید تا موجب از بین رفتن رنگ یک بخش نشود.

در این مرحله، با دستمال حوله ای سطح کفش را خشک کنید تا همه رطوبت و خیسی گرفته شود و لکه بر جای نگذارد.

در انتها کفش را در آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود.

نکته

برای کفش های مخملی از آب و مایع ظرفشویی استفاده نکنید. در عوض باید لکه ها را با شوینده های خشک تمیز کنید تا لکه های روی سطح پارچه مخملی از بین بروند.

اگر خواستید که کفش های پارچه ای ( کتونی ) را در ماشین لباسشویی بیاندازید به این نکات دقت کنید:

اگر کفش دارای رویه ی توری هست آن را داخل یک کیسه ی پارچه ای سفید بگذارید و سپس در ماشین لباسشویی بیاندازید.

حتما شستشو را برای ماشین لباسشویی با آب سرد تنظیم کنید (تا رنگ کفش ثابت بماند)

برای تمیز کردن لژ کفش های پارچه ای و یا تمامی کفش هایی که لژ دارند که معمولا هم سفید رنگ هستند می توانید از یک مسواک قدیمی همراه با خمیر دندان استفاده کنید. (حرکات دورانی کوچک و سریع)

در این مرحله، با دستمال حوله ای سطح کفش را خشک کنید تا همه رطوبت و خیسی گرفته شود و لکه بر جای نگذارد. در انتها کفش را در آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود.

نگهداری از کفش

تمیز کردن کفش پارچه ای

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید