هفته هجدهم بارداری هفته ی نسبتا آرام و خوبی برای مادر باردار است و او تقریبا به شرایط بارداری عادت کرده است. جنین هم به رشد خود در رحم باردار ادامه می دهد اما آنقدر بزرگ نشده که برآمدگی شکم مادر را به طور محسوس نمایان کند. تانما در این مطلب ضمن بیان شرایط مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری، تغذیه، ورزش و دستورات مذهبی این هفته را نیز آورده است؛

مادر در هفته هجدهم بارداری

در این مرحله از بارداری، بدن مایعات و سلول های خونی تولید می کند که به تولید خون کمک می کنند. این کار حجم خون را افزایش می دهد و باعث می شود که شما بیش از حد احساس تشنگی داشته باشید و ممکن است بیش از حد نیز عرق کنید. قلب شما باید برای پمپ کردن خون بیشتر، ضربان های قوی تری انجام می دهد، بنابراین اندازۀ آن کمی افزایش خواهد یافت.

همچنین ممکن است متوجه شوید که صورتتان قدری پف دارد که این حالت در برخی خانم ها و در اثر تغییر در سیستم گردش خون و نگه داشتن آب بیشتر اتفاق می افتد. شکم و پستان ها نیز به بزرگ شدن ادامه خواهند داد. اگرچه ممکن است در سه ماهۀ اول مقدار کمی وزن اضافه کنید، اما از سه ماهۀ دوم به بعد، هر هفته وزن شما اضافه خواهد شد. در صورت وجود هر گونه نگرانی در مورد وزن خود، بهتر است با پزشک صحبت کنید.

همچنین ممکن است خطوط قرمز کوچکی روی گونه های خود یا زیر چشم ها مشاهده کنید که به نام رگ های عنکبوتی شناخته می شوند. اینها عروق خونی کوچکی هستند که در دوران بارداری و به خصوص در سه ماهۀ اول و دوم، تحت تأثیر هورمون استروژن قابل مشاهده است. آن ها در گردن، قفسۀ سینه، دست ها، ساعد و گوش نیز ظاهر می شود. وجود این رگ ها بی ضرر است و معمولاً پس از تولد کودک محو می شود.

علائم شایع هفته هجدهم

جنین در هفته هفدهم بارداری

مادر و علائم شایع هفته هفدهم بارداری

علائم غیرطبیعی هفته هجدهم

 • تب، لرز، سوزش یا درد هنگام ادرار (عفونت های مجاری ادرار)
 • احساس خستگی
 • ضعف
 • گیجی
 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • سردرد
 • زردی یا رنگ پریدگی پوست در نوک انگشت ها، زیر پلک ها و لب ها

جنین در هفته هجدهم بارداری

جنین در هجده هفته تقریبا 14.2 سانتی متر است. یعنی تقریبا به اندازه یک سیب زمینی بزرگ. وزن جنین در هفته 18 بارداری حدود 190 گرم است. او مشغول خم کردن دست ها و پاهایش است و شما به تدریج این حرکات را بیشتر و بیشتر احساس خواهید کرد.

رگ های خونی او را می توان از زیرپوست نازک و شفافش دید و گوش های او اکنون در مکان نهایی خود قرار دارند و بخش های بیرونی گوش های او نیز پیدا هستند.دور اعصاب جنین در هفته هجده بارداری با میلین (که یک پوشش محافظ از جنس چربی است) در حال پوشیده شدن است و این فرآیند تا یک سال پس از تولد او نیز ادامه خواهد یافت.

اگر جنین شما دختر است رحم و لوله های فالوپ او شکل گرفته و در محل نهایی خود قرار دارند. اگر جنین شما پسر است در هفته 18 بارداری اندام های جنسی او قابل مشاهده هستند هرچند ممکن است در سونوگرافی دیده نشوند. حواس جنین در هفته هجدهم بارداری به سرعت در حال کامل شدن است.

او حالا بیش از حد مورد نیازش جوانه چشایی دارد. از سوی دیگر چون استخوان های گوش داخلی و همچنین پایانه های عصبی از گوش تا مغز شکل گرفته است با شنیدن صدای بلند ممکن است تکان بخورد. جنین در این هفته از بارداری می تواند صداهایی مانند ضربان قلب و نیز صدای جریان یافتن خون در بندناف خودش را حس کند.

جنین در هفته هجدهم بارداری مهارت خمیازه کشیدن را به دست آورده است. در حقیقت احتمالا در سونوگرافی این ماه بتوانید به این خمیازه ستایش برانگیز و سایر حرکات جنین نگاهی بیندازید. او حالا و در هفته هجدهم بارداری 200 تکه استخوان دارد که به تدریج سفت تر می شود. هنگام زایمان هم 300 تکه استخوان خواهد داشت که برخی از آنها به مرور از بین می رود. زیرا اسکلت افراد بالغ تنها 206 استخوان دارد.

قد جنین: 14.2 سانتی متر

وزن جنین: 190 گرم

مادر در هفته هجدهم بارداری

جنین در هفته هجدهم بارداری

تغذیه در هفته هجدهم بارداری

 • دریافت ید برای حتی مقدار کم برای مادر و جنین لازم است؛ ید کافی را می توان از طریق مصرف غذاهای دریایی، دو بار در هفته یا با مصرف نمک یددار به بدن رساند.
 • در هفته 18 بارداری برای تقویت خود و بازیابی انرژی تان غذاهایی را بخورید که حاوی پروتئین هستند.
 • ترکیبات کربوهیدرات مثل بیسکوییت های سبوس دار با کره بادام زمینی یا یک کاسه برشتوک یا شیر بخورید.
 • حبوبات و غلات سبوس دار، دانه ها و مغزها، سویا و لبنیات سرشار از پروتئین هستند و احتمالا قبلا هم از این مواد غذایی مصرف کرده اید.
 • نباید به طور مداوم و زیاد از نوشیدنی های انرژی زا استفاده کنید.

نکته: هنگامی که می خواهید غذای دریایی مصرف کنید، برای جلوگیری از امراض، آن ها را با دقت فراوان و به خوبی طبخ کنید.

هشدار تغذیه ای

از خوردن ماهی های خام، مانند سوشی و صدف های دریایی پرهیز کنید. خوردن کوسه ماهی، اره ماهی و شاه ماهی خال خالی دردوران حاملگی ممنوع است. این ماهی ها می توانند باعث کاهش روند رشد مغز شوند. برای مصرف ماهی تُن با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش در هفته هجدهم بارداری

تغذیه در هفته هجدهم بارداری

ورزش در هفته هجدهم بارداری

 • در دوران بارداری اصلا لزومی ندارد که عضلات رحم خود را تقویت کنید زیرا جنین این کار را برای شما انجام می دهد.
 • البته پیش از آغاز ورزش با پزشک خود مشورت کنید.
 • در هفته هجده بارداری از انجام ورزش های کششی پرهیز کنید زیرا باعث باز شدن بیش از حد شکاف ماهیچه ای می شود. ورزش های کششی رحمی را بعد از تولد نوزاد انجام دهید.
 • ورزش هایی که به مفاصل شما فشار نمی آورند و سبک هستند از قبیل پیاده روی، شنا و یوگای بارداری، بسیار سودمند هستند.

دستورالعمل های مذهبی هفته هجدهم بارداری

تانما در زیر دستور العمل های معنوی هفته هجدهم بارداری را مطرح کرده است؛

 • بعد از هر نماز دستتان را روی تربت بکشید و بر شکمتان بمالید.
 • هر چقدر که می توانید سوره "انبیا" را تلاوت کنید چون خواندن این سوره در دوران بارداری برای صالح شدن فرزند بسیار موثر است.
 • خوب است بدانید که خوردن خربزه در این دوران باعث خوش رو و خوش خلق شدن فرزندتان می شود.
 • موقع خواب ابتدا طاق باز بخوابین و بعد 6 بار قل هوالله احد و بعد به پهلوی چپ بخوابید.
 • مداومت بر صدقه دادن و بیمه امام زمان (عج) در این دوران فراموش نشود.
 • هر روز بر یک عدد تخم مرغ، سوره حمد بخوانید و بخورید
 • خواندن 50 مرتبه سوره توحید
 • خواندن سوره قدر 50 مرتبه
 • قرائت صلوات هر روز 120 بار
 • استغفار هر روز
تغذیه در هفته هجدهم بارداری

دستورالعمل های مذهبی هفته هجدهم بارداری

چکاپ های مهم در هفته هجدهم بارداری

ملاقات با پزشک

بین هفته های ۱۶ تا ۲۰ بارداری لازم است که جلسۀ دوم معاینات معمول بارداری خود را بروید. بهتر است این جلسات را زودتر پیگیری کنید تا در صورت نیاز بتوانید آزمایش های غربالگری خود را در موعد مقرر انجام دهید.

اسکن آنومالی

اگر هنوز اسکن آنومالی را انجام نداده اید، پزشک انجام آن را به شما توصیه خواهد کرد. سونوگرافی آنومالی باید بین هفته های ۱۶ تا ۱۸ انجام شود. این یک اسکن دقیق است که چگونگی رشد کودک را ارزیابی و اندام های کودک را بررسی می کند. همچنین در طول سونوگرافی آنومالی ممکن است تعیین جنسیت نوزاد امکان پذیر باشد. اگر می خواهید جنسیت کودک تا زمان تولد به عنوان یک خبر غافلگیرکننده پنهان بماند، متخصص سونوگرافی را در جریان قرار دهید.

آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز

اگر ۳۵ سال یا بیشتر سن دارید، با توجه به تشخیص پزشک و شرایط بارداری شما، شاید نیاز به انجام آزمایش های تشخیصی مانند آمنیوسنتز باشد و باید بدانید که طبق قوانین سقط درمانی در ایران، هفتۀ ۱۸، آخرین زمان برای انجام آن است.

ورزش در هفته هجدهم بارداری

چکاپ های مهم در هفته هجدهم بارداری

معاینات دندان پزشکی

اگر مراقبت های دندان پزشکی قبل از بارداری را انجام نداده اید، یک وقت ملاقات با دندان پزشک تعیین کنید. در صورت مراجعه نیز دندان پزشک را از بارداری خود مطلع کنید.آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید