هفته هفتم بارداری برای یک مادر باردار کمی سخت است چون هنوز درگیر ویار حاملگی است و شاید به شرایط بارداری خود خو نگرفته اما در هر صورت حس مادری خوشایند است و سختی ها را قابل تحمل می کند. تانما در این مطلب به ارائه ی نکات مهمی در خصوص هفته هفتم بارداری پرداخته است؛


مادر در هفته هفتم بارداری

رحم شما در پنج هفته گذشته دوبرابر شده است و خوردن غذا به دلیل داشتن ویار صبحگاهی برایتان سخت است. همچنین ممکن است در مقایسه با حالت معمولی بسیار بیشتر به توالت نیاز داشته باشید. حجم خون شما در دوران حاملگی به شدت افزایش می یابد، در نتیجه حجم بسیار زیادتری از مایعات از کلیه ها عبور می کند که در نهایت به جمع شدن ادرار بیشتر در مثانه منجر می شود.

علائم بارداری در هفته هفتم

 • تهوع و استفراغ
 • تنگی نفس
 • سوزش معده
 • بزرگ شدن سینه ها
 • ترشح مضاعف یک ماده رنگی
 • تکرر ادرار
 • خستگی
 • تغییرات و نازکی پوست سینه ها
 • ترشح مضاعف آب دهان
 • بی اشتهایی غذایی
 • از دست دادن وزن
 • گرفتگی عضلات
جنین در هفته هفتم بارداری

مادر در هفته هفتم بارداری

جنین هفته هفتم بارداری

جنین شما در هفته هفتم بارداری هنوز یک دم کوچک دارد (که در واقع استخوان دنبالچه است) و در هفته های بعدی از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتی است که با رشد جنین شما، کوچک تر می شود. اکنون جنین شما تقریبا به اندازه یک تمشک است و مفصل آرنج و همچنین انگشتان دست وپا که حالا دیگر قابل تشخیص هستند، وجود دارد.

در سر جنین که خیلی بزرگ تر از بدن اوست، هر دو نیمکره مغز در حال رشد هستند. در هفته هفتم بارداری دندان ها و فضای داخلی دهان جنین در حال شکل گیری است و گوش های او نیز به رشد خود ادامه می دهند. پلک های جنین، چشم هایش را می پوشانند و نوک بینی او آرام آرام خود را نشان می دهد.

ضخامت پوست او به نازکی یک برگ کاغذ است و رگ های او را به وضوح می توان دید. جنین در 7 هفتگی، آپاندیس و لوزالمعده هم دارد که در نهایت با تولید هورمون انسولین به هضم غذا کمک خواهد کرد. کبد جنین شما مشغول تولید گلبول های قرمز خون است و یک حلقه از روده های در حال رشد جنین شما در جهت بند ناف او شکل می گیرد.

بند ناف او، اکنون رگ های خونی واضحی دارد که عمل تبادل اکسیژن و مواد غذایی با بدن را بر عهده دارد. حرکت، از علائم هفته هفتم بارداری نیست و شما هنوز هم نمی توانید حرکت کردن جنین را حس کنید، اما او مثل یک لوبیای کوچک در حال جست وخیز است و در داخل خانه آبی خود، حرکت می کند.

تغذیه در هفته هفتم بارداری

بایدهای غذایی

 • مصرف آهن خود را از طریق مواد غذایی افزایش دهید و آهن در مواد غذایی از قبیل: گوشت گاو، خوک، مرغ، سبزیجات برگ سبز، لوبیا و نخود یافت می شود.
 • مواد سرشار از ویتامین سی مانند گوجه فرنگی و پرتقال را به رژیم غذایی خود راه دهید تا در جذب آهن به شما کمک کند.
 • خوردن مولتی ویتامین های بارداری خود را پس از مشورت با پزشک، آغاز کنید.
 • به دلیل افزایش نیاز بدن به ویتامین ها مصرف سبزی و میوه های تازه بسیار مفید است.

نبایدهای غذایی

 • استفاده از هرگونه مصرف دارو بدون تجویز پزشک
 • استفاده زیاد برخی ویتامین ها مانند ویتامین A (استفاده زیاد از مکمل ویتامین A و خوردن زیاد جگر)
 • استفاده از برخی مواد غذایی مانند ماهی های حاوی سرب و مواد غذایی کنسرو شده به دلیل داشتن مواد نگه دارنده

در ادامه این مطلب، تانما ورزش های مناسب هفته هفتم بارداری و دستورات دینی این هفته را بیان کرده است؛

ورزش در هفته هفتم بارداری

تغذیه در هفته هفتم بارداری

ورزش در هفته هفتم بارداری

ورزش در آب

بهترین ورزش برای یک خانم باردار شنا در آب است. آب به خاطر خاصیت بی وزنی که در بدن ایجاد می کند، مانع فشارهای معمول بر کمر و زانو می شود و به همین دلیل بهترین ورزش برای خانم هایی است که دچار کمردردهای دوران بارداری و به خصوص دیسک کمر شده اند. اگر شنای تان خوب نیست، کافی است در آب پیاده روی کنید. از پیاده روی روی زمین خیلی بهتر است.

نرمش های کگل

حتی اگر هیچ ورزش دیگری هم نمی کنید یا شرایط آن را ندارید (مثلا در استراحت مطلق هستید) این نرمش را می توانید انجام دهید. نرمش های کگل، عمل انقباض عضلات ناحیه واژن است. برای شناختن این عضلات می توانید تصور کنید که اگر هنگام دفع ادرار بخواهید مانع آن شوید، چه عضلاتی را باید سفت کنید. وقتی این عضلات را شناختید، می توانید هر زمان و هر جا آن را انجام بدهید.

عضلات این ناحیه ۳ خروجی اصلی را کنترل می کنند، خروجی ادرار، واژن و مقعد. تمرین کنید تا این عضلات را یکی یکی بشناسید و هر کدام را جداگانه منقبض کنید. عضلات را سفت بگیرید و تا ۱۰ بشمارید و ول کنید. ممکن است در ابتدا این کار سخت یا غیرممکن به نظر برسد، اما با تمرین زیاد می توانید تک تک عضلات را بشناسید و منقبض و منبسط کنید.

پیاده روی

بعد از شنا، بهترین ورزش دوران بارداری است؛ ورزشی ملایم و پیوسته که هم موجب چرخیدن سر بچه در جهت درست (به سمت پایین) می شود و هم عضلات لگن را تقویت می کند. می توانید با همسرتان قرار شبانه داشته باشید و هر شب ساعتی را دور خانه تان پیاده روی کنید. اگر هوا سرد است، داخل خانه به صورت پیوسته راه بروید. یادتان باشد یک پیاده روی نیم ساعته هر روزه، بهتر از این است که هر جمعه ۳ ساعت پیاده روی کنید.

دستورالعمل های مذهبی در هفته هفتم بارداری

ورزش در هفته هفتم بارداری

دستور العمل های معنوی هفته هفتم بارداری

 • هر هفته گوشت با قدری شیر و سیب شیرین بخورید. هرروز بر 2 عدد عناب سوره توحید بخوانید و ناشتا بخورید.
 • تسبیحات حضرت زهرا را بعد از هر نماز و شب ها قبل از خواب بخوانید.
 • دوران بارداری، دوران بسیار حساسی است. تمامی افکار، روحیات و اندیشه های شما خواسته و ناخواسته بر روی جنین اثر می گذارد.
 • روزهای پنجشنبه وجمعه سوره ملک راتلاوت کند.
 • روزپنج شنبه 140 مرتبه وروزجمعه صدمرتبه صلوات با(وعجل فرجهم)بگوید.
 • دست راروی شکم بگذارد وصلوات کبیر بخواند (اللهم صل علی محمد وآل محمدوعجل فرجهم واهلک عدوهم والعن اعدائهم من الجن والانس من الاولین والآخرین).

چکاپ های مهم در هفته هفتم بارداری

ملاقات با پزشک زنان

با پزشکتان در مورد بارداری خود صحبت کنید و اگر هنوز پزشکی ندارید، باید یک پزشک مناسب انتخاب کنید. این موضوع مهمی است که ویتامین های دوران بارداری همراه فولیک اسید، رژیم غذایی، دارو و مواد مغذی را به شکلی صحیح زیر نظر پزشکتان مصرف کنید، زیرا از این هفته به بعد هر چیزی که می خورید یا می نوشید، اثر قابل توجهی روی کودک شما خواهد داشت.

سونوگرافی

زمان ایده آل برای سونوگرافی برای ارزیابی سن حاملگی در سه ماهه اول بین هفته هفتم تا دهم بارداری است. این دوره زمانی است که دقیق ترین ارزیابی فراهم می آید. ذکر این نکته باز هم مهم است که هر جنینی منحصر به فرد است. همینطور که رویان به جنین تبدیل می شود، ژنتیک فردی و عوامل رشد بر آن اثر می گذارد. به همین دلیل است که در ابتدای بارداری سونوگرافی ارزیابی دقیقی به دست می دهد.

ورزش در هفته هفتم بارداری

چکاپ های مهم در هفته هفتم بارداری

معاینات دندانپزشکی

بهداشت ضعیف دهان و دندان و بیماری لثه با زایمان زودرس و عوارض دیگری در ارتباط است. با دندان پزشک خود در مورد نحوۀ داشتن دهان و دندان هایی سالم در طول بارداری صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که بارداری خود را به او اطلاع دهید، زیرا اشعۀ ایکس تصویربرداری از دندان ها، در هر مرحله از بارداری می تواند خطرناک باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید