وکس کردن فرایندی است که وقتی به درستی انجام شود، می تواند هفته ها صورت شما را نرم و عاری از مو کند. علم مرتبط با آرایشگری بیان می کند در حالی که وکس کردن راحت و موثر است، می تواند روزنه های پوست را برای ورود انواع عفونت ها و باکتری های پوستی باز کند. قبل از انجام این کار باید به دنبال آرایشگاهی باشید که متخصص وکس داشته باشد و بعد از وکس صورت از ماسک ها و کرم های مناسبی استفاده کند. اگر عمل وکس صورت اصولی و درست انجام شود، شما نتیجه مطلوبی را به دست خواهید آورد.

افرادی که زمان و هزینه انجام وکس صورت را در آرایشگاه های معتبر و توسط اشخاص متخصص ندارند، می توانند این کار را خودشان با استفاده از کیت های وکس خانگی در منزل انجام دهند. اما از آنجا که وکس نامناسب صورت باعث التهاب و کبودی پوست می شود در این مقاله سعی داریم شما را با روش صحیح وکس صورت در خانه و نکات مهم آن آشنا سازیم.

فواید وکس صورت

چطور از وکس صورت استفاده کنیم ؟

 

 مراحل وکس صورت در خانه

وکس را در موم گرم کن یا مایکروویو قرار دهید تا آب شود. اگر به موم گرم کن یا مایکروویو دسترسی ندارید، از یک ظرف استیل کوچک استفاده کنید و آن را بر روی بخار آب قرار دهید تا موم ذوب شود. دمای وکس در این مرحله باید بین 43 تا 68 در جه سانتیگراد باشد. اگر موم خیلی گرم باشد پوست را می سوزاند، و اگر سرد باشد سفت می شود و نمی توان آن را روی پوست مالید. بنابراین تنظیم دمای وکس بسیار اهمیت دارد.

 1. محلی که قصد دارید کار وکس کردن را در آن انجام دهید با روزنامه بپوشانید، که در صورت ریختن موم نیازی به تمیزکاری نباشد.
 2. وکس ذوب شده را با یک کاردک یا رول اپیلاسیون بر روی قسمت های مورد نظر صورت بمالید. بهتر است وکس را بر روی سطوح کوچکی از پوست بمالید تا پوست کاملا تمیز شود و وکس خشک شده راحت تر جدا شود. کاردک را پس از اتمام کار تمیز کنید زیرا در صورت سفت شدن وکس روی آن، استفاده مجدد از آن مشکل است.
 3. چند ثانیه صبر کنید تا وکس، روی پوست خشک شود، سپس با یک دست پوستتان را محکم نگه دارید و با دست دیگر وکس را در خلاف جهت رویش موها بکشید.
 4. کمی روغن مخصوص پاک کردن باقیمانده وکس روی دستمال نرمی بریزید و به آرامی روی پوست بمالید تا هرگونه وکس باقیمانده روی پوست پاک شود.
 5. وکس اضافی را می توانید سرد کرده و در جای خشک نگهداری کنید و برای دفعات بعدی مورد استفاده قرار دهید.
فواید وکس صورت

وکس صورت روشی ایمن جهت رفع موهای زائد توسط موم گیاهی

 

وکس صورت در خانه

نکاتی در رابطه با وکس صورت در خانه

 1. برای وکس صورت در خانه از قالب های سکه ای استفاده کنید. در این صورت یک قالب برای یک بار اصلاح صورت کفایت می کند.
 2. وکس صورت باعث لایه برداری پوست می شود و خاصیت شفاف کنندگی و نرم کنندگی پوست را به همراه دارد. ولی از آنجا که با کشیدن پوست همراه است، استفاده زیاد از این روش باعث شل شدن پوست نیز می گردد.
 3. برای جلوگیری از ایجاد آکنه و کاهش قرمزی پوست، بعد از وکس کردن از ژل هایی مانند ژل آلوئه ورا استفاده کنید.
 4. تا چند ساعت بعد از وکس کردن صورت خود را نشویید، شستن صورت بلافاصله بعد از وکس کردن می تواند باعث عفونت پوست شود.
 5. از وکس کردن قسمت هایی از پوست که دارای زخم یا آکنه هستند، و قسمت های حساس پوست خودداری کنید.
 6. از وکس کردن در زمان درمان آکنه صورت با اکوتان، یا لایه برداری با رتینوئیدها که پوست نازک و حساس می شود، خودداری کنید.
 7. از آنجا که پوست صورت از پوست سایر نقاط بدن حساس تر است، وکس صورت با درد همراه است، استفاده از داروهای ضد درد مثل ایبوپروفن قبل از وکس کردن می تواند در تسکین درد موثر واقع شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد نکات و اقدامات قبل از اپیلاسیون می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.
 8. موها برای وکس کردن باید از بلندی لازم برخوردار باشند، اگر موها خیلی کوتاه باشند با وکس کردن موها گرفته نمی شوند و از ریشه در نمی آیند، و اگز خیلی بلند باشند می شکنند و کاملا از روی پوست برداشته نمی شوند. بلندی مناسب موها برای وکس کردن حداقل شش میلی متر است.
 9. برای اینکه مطمئن شوید به این روش حساسیت ندارید، قبل از استفاده از وکس بر روی صورت، آن را بر روی بخش کوچکی از سایر نقاط بدن تست کنید.
 10. اگر پوست صورت شما مستعد جوش است، با تجویز پزشک از محلول های آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 11. وکس صورت در خانه روشی برای از بین بردن موهای زائد و لایه برداری پوست صورت است، که می تواند با درد و سوزش پوست همراه باشد و منجر به زخم شدن پوست های حساس گردد. در کل این روش برای پوست های حساس توصیه نمی شود. ولی برای پوست های معمولی روش مناسبی است و امروزه از طرفداران زیادی برخوردار است.
فواید وکس صورت

بایدها و نبایدهای وَکس صورت

 

 چه کسانی نباید وکس انجام دهند

معمولا افرادی که پوست چرب دارند یا مستعد جوش هستند، نباید از وکس، موم، شمع و... برای موزدایی صورت استفاده کنند، چون به پوست ضربه سطحی وارد شده و همچنین ضربه به پیاز مو، می‌تواند احتمال جوش زدن را افزایش دهد و از طرفی هم فرد دچار آکنه‌ شود.
افرادی که به هر دلیلی از ترکیب‌ های رتینوئید به ‌عنوان لایه‌ بردار یا داروی اکوتان برای درمان آکنه استفاده می ‌کنند، باید از وکس خودداری کنند، چون باعث لایه‌ برداری از پوست می‌ شود. درحالی که با مصرف این داروها پوست نازک ‌تر شده است. از این رو، احتمال بروز عوارض و واکنش آلرژیک بیشتر است.

فواید وکس صورت

آشنایی با موم انداختن یا وکس صورت

 

 فاصله زمانی مناسب استفاده از وکس

اغلب افرادی که تمایل دارند موهای صورتشان را با شمع بزدایند، هر یکی دو ماه یک بار باید این کار را انجام دهند نه مکرر. البته ضربه وارد شده به پوست معمولا آنقدر نیست که باعث شل شدن پوست شود.

فواید وکس صورت

وکس صورت

 

توجه داشته باشید موم خیلی داغ نباشد تا پوست را بسوزاند و در صورتی ‌که می ‌خواهید درخانه این کار را انجام دهید، پارافین ‌هایی تهیه کنید که کیفیت خوبی دارند و مرغوب هستند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید