کرونا یا کووید 19 یک بیماری ویروسی است که ماندگاری و سرعت و انتقال آن نسبت به ویروس های دیگر بیشتر است. در خصوص انتقال این ویروس اخبار و مطالب مختلفی در فضای مجازی درج می شود. تانما در این مطلب به امکان انتشار ویروس کرونا در هوا پرداخته است؛

آیا ویروس کرونا در هوا وجود دارد؟

مطالعه ای که در اوایل ماه جاری میلادی منتشر شد، نشان می دهد که ویروس کرونا می تواند تا سه ساعت در ذرات معلق در هوا بماند. اما سازمان بهداشت جهانی در گزارش روزانه خود درباره کروناویروس اظهار داشت، این آزمایش در مورد وضعیت و شرایط جهان واقعی صدق نمی کند، بنابراین هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس از طریق هوا ارائه نمی دهد.

در این گزارش، سازمان بهداشت جهانی گفت در این آزمایش از تجهیزات آزمایشگاهی پرقدرت استفاده شد كه نه سرفه و عطسه طبیعی انسان، و نه روش های تولید آئروسل (ذرات معلق در هوا) در تنظیمات آزمایشگاهی، انتقال از طریق هوا را نشان نمی دهد.

انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی

کرونا در هوا وجود دارد

انتقال ویروس؛ قطرات تنفسی آلوده در هوا!

گفتنی است سازمان بهداشت جهانی قبلا اظهار کرده كه ویروس کرونا از طریق تماس نزدیك با قطرات تنفسی، مانند وقتی كه فرد سرفه یا عطسه می كند، منتقل می شود. همچنین توسط مواد و سطوحی که با قطرات کروناویروس آلوده شده اند نیز منتقل می شود.

به عبارتی هنگامی که قطرات کروناویروس به بینی، دهان یا چشم های یک فرد برسد، به این صورت مستقیماً بین افراد پخش می شود. از آنجا که قطرات، برای در هوا بودن بسیار سنگین هستند، آن ها روی اشیاء اطراف آن شخص فرود می آیند و افراد با لمس آن اشیاء آلوده و سپس لمس کردن چشم، بینی یا دهان خود، به این ویروس آلوده می شوند.

در واقع آن چیزی که این انتقال را از هوا متبادر می کند، وجود قطرات تنفسی آلوده در هوا است. در حقیقت قطرات حاوی ویروس به عنوان وسیله نقلیه بیولوژیک باعث این انتقال می گردند ولی خود هوا به تنهایی سبب انتقال ویروس نمی شود. البته این مطلب در حد فرضیه است و در آینده شاید روش های دیگری نیز رد یا مطرح شوند. همچنین در مطالعات انجام شده در ایالات متحده آمریکا مشخص شده كه نوع جدید كرونا ویروس (كووید-19) می تواند ساعت ها در هوا و روزها بر روی سطح زمین زند بماند.

معلق بودن کرونا در هوا با عطسه و سرفه

انتقال کرونا از طریق قطرات تنفسی آلوده در هوا

معلق بودن کرونا در هوا با سرفه و عطسه!

پژوهشگران مؤسسه ملی سلامت آمریکا(NIH)، مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری (CDC) و دو دانشگاه پرینست و یوسی .ال .ای با انجام تحقیقی درباره ویروس کرونا اعلام کردند که این ویروس از طریق قطرات سرفه و عطسه می تواند تا 3 ساعت در هوا معلق باشند.

بر اساس این پژوهش در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده، همچنین آمده است: «ویروس کرونای جدید (کووید-19) بر سطوحی پلاستیک و فولادی ضد زنگ 2 تا 3 روز، بر مقوا 24 ساعت و روی مس نیز تنها 4 ساعت قادر به بقاست.

آن ها دستگاهی نیز برای تشخیص مدت بقای کرونا در خانه و بیمارستان اختراع کرده اند. هر چه از زمان بقای این این ویروس در هوا بگذرد میزان خطر آن کاهش می یابد».

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید