بالشت نوزادان باید شرایط خاصی داشته باشد و نباید مانند بالش بزرگسالان باشد. بنابراین باید قبل از تهیه و خرید بالشت مناسب کودک، یک سری ویژگی ها را بشناسید. تانما در این مطلب شما را با نکات خرید بالشت کودک آشنا می کند؛

بالشت چیست؟

بالش، بالشت یا بالنج وسیله ای است به شکل کیسه چهارگوش که آن را با ماده نرمی مثل پر، پنبه، الیاف یا اسفنج پر کرده و در هنگام خواب یا استراحت سر را روی آن می گذارند. بالش که برای خوابیدن استفاده می شود اشکال مختلفی در نقاط مختلف جهان دارد. چهارگوش، استوانه ای و مکعبی تعدادی از این اشکال هستند. معمولا برای پر کردن داخل بالش، از پارچه، پر پرندگان، پنبه یا ابر استفاده می شود.

انواع بالشت نوزاد

بالشت های شکلک دار

با توجه به ظاهر بالش های شکلک دار، مانند فیل، گربه و … سر و گردن نوزاد در موقعیت بهتری قرار می گیرد. علاوه بر آن در ساعت بیداری به عنوان سرگرمی کودک استفاده می شود .

بالش های محافظ بدن نوزاد

طراحی این بالشت ها به گونه ای است که از تمام بدن نوزاد محافظت می کند و از حرکت های نا به جا و یا صافی سر نوزاد جلوگیری می کند. در برخی موارد، این بالش ها به صورت شیب دار طراحی می شوند که می توانید میزان شیب آن را تنظیم کنید. در زمان شیردهی به کودک می توان از این بالش استفاده کرد .

بالش های یو ( U ) شکل

طراحی این بالش های طوری است که علاوه بر قرار دادن سر و گردن و بدن نوزاد در شرایط مساعد ، مانع از حرکت های بی مورد و افتادن نوزاد از تخت می شوند. این بالشت ها نیز در زمان شیردهی مورد استفاده قرار می گیرند .

نکات مهم قبل از خرید بالشت نوزاد

استفاده از بالشت معمولی برای نوزادان اصلا مناسب نیست چرا که اکثر آنها سایز بزرگی دارند و متناسب با سر ظریف نوزادان طراحی نشده اند. همچنین بالش های معمولی مشکلاتی چون سر صاف ، رفلاکس معده و طاسی را به وجود می آورند .

وقتی نوزادان می خوابند کمر و پشت سرشان در سطح صاف قرارمیگیرد ، ماهیچه های گردن و کمر بطور طبیعی آرام میگیرد؛ همچنین اگر کودک را به پهلو بخوابانید روی سطح صاف قرار می گیرند، بنابراین به بالش نیازی ندارند.

کودکان بعد از 3ماهگی یاد میگیرند سرشان را بلند کنند و گردنشان را بطرف جلو بیاورند و خم کنند بنابراین برای حفظ ساختار فیزیکی و راحتی بدن از بالش 3ماه بعداز تولد استفاه کنید و تا حد ممکن قبل از آن اجازه دهید نوزاد روی تشک مخصوص خود راحت بخوابد.

انواع بالشت نوزاد

نکات مهم قبل خرید بالشت نوزاد

نکات خرید بالشت نوزاد

 • بالشت نوزادان باید کوچک، سفت و صاف باشد.
 • از خریدن بالش نرم و فانتزی که می تواند باعث خفگی نوزاد شود، خودداری کنید.
 • بالش نباید از پر باشد زیرا علاوه بر احتمال خفگی، نوک تیز انتهای پر می تواند به کودک آسیب برساند. پر به دلیل حساسیت بیش از حد کودکان ممکن است منجر به ایجاد حساسیت و آلرژی شود.
 • اگر نمی دانید که بالش سفت است یا نرم آن را کمی فشار دهید و به سرعت بازگشت آن به حالت اول توجه کنید. در صورتی که بازگشت به حالت اولیه طول بکشد، این نشانه سفت بودن بالش است. اگر به حالت اولیه باز نگردد یعنی این که خیلی نرم است. باید بالشی انتخاب کنید که نه خیلی نرم باشد و نه خیلی سفت.
 • به هنگام خرید باید به دوام و ماندگاری مواد بالش توجه داشت . در حالت ایده آل، مموری فوم ها از نظر دوام و ماندگاری بهترین بالش ها می باشند .
 • در بیشتر ساعات شبانه روز ، نوزادان و کودکان در خواب هستند و هنگام مسافرت نباید اختلالی در خواب آن ها ایجاد شود. بنابراین باید بالشی انتخاب کنید که به راحتی قابل حمل و نقل در سفر باشند ودر سطح صاف، در ماشین، کالسکه، گهواره، کریر و … به راحتی جای گیرند .
 • بالشی را انتخاب کنید که هم روکش و هم مواد درون آن قابلیت شسشت و شو با ماشین لباسشویی در دمای کمتر از 30 درجه را داشته باشد تا کودک خود را از میکروب ها و آلودگی های رختخواب حفظ نمایید.
 • بهترین ارتفاع برای بالش کودک 4 سانتی متر در نظر گرفته شده و با توجه به رشد او باید اندازه آن بر طبق عرض شانه اش انتخاب شود.
 • بالشت نوزادان باید جذب رطوبت بالا داشته باشد.
 • بالش کودک باید پارچه ی رویه آن دارای بافتی لطیف و ضد حساسیت باشد.
 • از استفاده طولانی مدت بالش خودداری کنید زیرا موجب بد شکل شدن جمجمه سر می شود و روی زیبایی تاثیر دارد.
 • به دلیل بالا بودن متابولیسم نوزادان سر آنها زیاد عرق می کند بنابراین حتما رویه بالش را زود به زود تعویض کنید و بعد از شست و شو آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا میکروب های آن از بین برود.

مشخصات بالشت مناسب نوزاد

 • ارتفاع مناسب برای بالشت کودک 3تا 4 سانتی متر است و بنابر رشد کودک بالشتی را بر طبق عرض شانه او انتخاب کنید.
 • مغز و بافت بالشت باید نرم سبک باشد و قابلیت جذب رطوبت را هم داشته باشد.
 • بالشت ها را با پشم و پوسته گندم سیاه پر کنید همچنین می توانید چای های استفاده شده را جمع آوری و استفاده کنید.
 • روبالشتی را از جنس پنبه ای ، ترکیب پلی استر با پنبه و یا فیبر مصنوعی انتخاب کنید .

الیاف مناسب بالشت کودک

الیاف مناسب برای بالشت نوزاد ، الیاف گیاهی بامبوست که با دارا بودن خاصیت آنتی استاتیک و ضد آلرژی خود و حفظ رطوبت بالا جزو مناسب ترین الیاف و بالشت ها برای تمام سنین بخصوص نوزادان، کودکان و افراد حساس می باشد. بامبو علاوه بر طبیعی و سالم بودن به تنفس راحت تر و بهتر کمک می کند به همین دلیل حس مطبوع و لذت بخشی را به فرد انتقال می دهد. همچنین لطافت بامبو با هیچ الیافی قابل قیاس نیست.

ابعاد مناسب بالشت نوزاد

الیاف مناسب بالشت نوزاد

ابعاد مناسب بالشت کودک

تولید کننده های زیادی بالش هایی را ارائه می دهند که به طور خاص برای کودکان نوپا طراحی شده اند. بالش های کودکان نوپا کوچکتر از بالش های استاندارد هستند و ابعاد مناسب بالشت نوزاد در حدود ۳۰٫۵ در ۴۰٫۶ سانتی متر و ضخامتشان حدود ۵٫۱ تا ۷٫۶ سانتی متر است.

بالش های نوزادی معمولا از بالش های معمولی بزرگسالان محکم تر هستند. اگر سر نوزاد برای مدت زمان طولانی در یک وضعیت مانده است، حالت آن را تغییر دهید تا دچار فشار در یک ناحیه نشود.

اگر بالش نوزادی در دسترس نیست، از یک بالش با اندازه استاندارد استفاده کنید. بالش های تخت برای نوزدان مناسب هستند. علاوه بر این می توانید یک حوله ی نرم را چند لا کنید و زیر سر نوزاد قرار دهید. اجازه ندهید که کودک نوپای شما به طور همزمان روی چند بالش بخوابد.

اگر کودک نوپا در رختخواب است، بالش های اضافی را برداشته تا در مواقع خواب تنها یک بالش در رختخواب وجود داشته باشد. از قرار دادن بالش های اضافه و تزئینی در مجاورت کودک (در تخت یا گهواره) خودداری کنید. همانطور که تا زمان راه رفتن کودک، به او کفش های راحتی برای راه رفتن نمی پوشانید، از بالش های بزرگی که مخصوص بزرگسالان است، تا زمان بالغ شدن فرزندتان استفاده نکنید.

دکتر Jen Trachtenberg، متخصص اطفال و نویسنده کتاب های نگهداری کودکان می گوید: "به دلیل اندازه بدن کودک نوپا، والدین باید بالش کوچک تری برای آنها تهیه کنند که به طور صحیح متناسب با سر و گردن آنها باشد. یک بالش نوزادی که مناسب و کوتاه است، خطر خفگی را نیز کاهش می دهد و برای کودک بی خطر است." پس اگر تمایل به استفاده از بالش برای نوزادان دارید، از بالش های تخت، کوتاه و طراحی شده برای نوزادان استفاده کنید تا از بروز خطرات احتمالی هم پیشگیری شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید