پارچه شناسی مانتو زنانه

پارچه شناسی مانتو زنانه سبب می شود تا انتخاب مناسبی برای خرید مانتو داشته باشید عاملی که کیفیت لباس را تعیین می کند جنس پارچه به کار رفته در آن است . انواع گوناگونی از مانتو وجود دارد که هریک به نحوی نیاز به مراقبت و نگهداری دارند.

مانتو رسمی، مانتو اداری و مانتوهای سنتی همگی باید از جنسی باشند که آسیب پذیری کم، قابلیت شستشو، و ظاهر مناسب داشته باشند. مانتو مجلسی باید با پارچه ای متفاوت از مانتوهای روزانه دوخته شده باشد. مانتو زنانه اداری به دلیل استفاده طولانی مدت باید از پارچه ای با کیفیت ومقاوم تهیه شود .

با توجه به نکات ذکر شده در مطلب زیر مختصر به بررسی پارچه شناسی مانتو زنانه پرداخته ایم برای آشنایی با ویژگی های پارچه های مناسب مانتو با ما همراه شوید:

پارچه شناسی مانتو زنانه

پارچه شناسی مانتو زنانه به این مطلب اشاره دارد که چه پارچه ای برای چه مدل مانتویی مناسب است .اصل مهم در زیبایی لباس جنس پارچه آن است که مناسب با آب وهوا ومکان استفاده انتخاب شده باشد ، البته مدل دوخت مانتو با پارچه استفاده شده در آن رابطه مستقیم دارد .

مانتو زنانه

مانتو زنانه

پارچه مناسب مانتو اداری و مدل دوخت این مانتو، کاملا با پارچه مناسب مانتو مجلسی متفاوت است .تغییر سبک زندگی در سالهای اخیر سبب شده تا در خواست های زیادی برای تولید وجود داشته باشد وهمین امر باعث پایین آمدن کیفیت پارچه مانتو زنانه شد، شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که مانتو شیکی خریداری کرده وپس از یک بار شستن دیگر قابل استفاده نبوده است، پس در پارچه شناسی مانتو باید به این نکات توجه کنید :

نوع بافت پارچه که در استحکام آن تأثیر مستقیم دارد و تاروپود یک پارچه شامل نخ های پارچه می باشد ، رنگ پارچه که معمولا افراد به این آیتم بیشتر از هرمورد دیگر توجه می کنند.

انواع پارچه مانتو زنانه

از انواع پارچه مانتو زنانه می توان به مانتو با پارچه ریون ، مانتو با پارچه ابریشم ، مانتو با پارچه نخی ، مانتو با پارچه لینن ، مانتو با پارچه کرپ ، مانتو با پارچه جین و فاستونی ، ساتن ، چرم و... اشاره کرد. استفاده از چه جنس پارچه ای برای مانتو بیشتر تحت تاثیر آب وهوا می باشد .

مثلا پارچه مناسب مانتو برای فصول گرم سال کتان ونخی و پارچه هایی است که هوا به راحتی از تاروپود آنها عبور می کند . درحالی که برای فصل های سرد سال مانند پاییز وزمستان پارچه مناسب مانتو بهتر است ضخیم باشد همانطور که می دانید برای مانتو های زمستانه از پارچه هایی مانند ماهوت و مخمل ، پشم و... استفاده می شود .

از ویژگی های پارچه مناسب مانتو به کشی بودن ، لطیفی، زبری، نخی، ضخامت ، نازکی و... می توان اشاره کرد . این که شما قصد دارید مانتو مورد نظر را به چه منظور استفاده کنید نیز بسیار مهم است اگر در مراسم رسمی مانند مراسم عقد می خواهید آن را بپوشید بهتر است از پارچه های مجلسی لطیف، براق وتزیین شده برای مانتو استفاده کنید .

از ویژگیهای پارچه مانتو برای استفاده روزانه می توان به مقاوم بودن در برابر چروک وراحتی وسادگی آن اشاره کرد . برای ایجاد یک استایل کژوال ویا شرکت در مهمانی دوستانه از مانتو با پارچه جین استفاده کنید. ازانواع پارچه مناسب مانتو می توان به پارچه کرپ ، ریون ، فیونا، دیور،ساتن ، چرم و... که مورد توجه تولید کنندگان می باشند نیز اشاره کرد.

مانتو با پارچه ابریشمی

مانتو با پارچه ابریشم بیشتر برای مانتوهای مجلسی کاربرد دارد زیرا پارچه ابریشم از مرغوب ­ترین پارچه ­ها است. پارچه­ ی ابریشم طبیعی به نگهداری زیادی نیاز دارد. نباید آن را با آب شست وشو داد و با حرارت اتو کرد.

مانتو زنانه

مانتو با پارچه ابریشم

بهتر است با بخار شست و شو و خشک شود ، پس بهتر است مانتو با پارچه ابریشمی را برای مراسم های خاص خریداری کنید . ابریشم رنگ­ پذیری بسیار خوب و طیف رنگی گسترده­ ای دارد. ابریشم مصنوعی ترکیبی از ابریشم با مواد دیگر است و شباهت زیادی به ابریشم طبیعی دارد.

مانتو با پارچه کتان

مانتو با پارچه کتان به دلیل خصوصیات الیاف این پارچه (خشک و خشن ) زود چروک می ­شوند. این پارچه­ جزو خنک­ ترین پارچه­ ها و در هوای گرم است یکی از انواع پارچه های مناسب مانتو برای فصول گرم سال است .

به همین دلیل چروک شدن آن­ ها اهمیت زیادی ندارد.به دلیل آبرفت پارچه کتان بهتر است پیش از دوخت پارچه را شست وشو داد. پارچه کتان درسه نوع تولید می شود ، کتان ضخیم ، کتان لایت ، کتان پیچ ؛ کتان پیچ یکی دیگر از پارچه های پرمصرف در دوخت مانتوهای اداری، اسپرت و مجلسی است ، مانتو با پارچه کتان پیچ در فصل های بهار و تابستان بسیار پرطرفدار است.

مانتو با پارچه جین

مانتو با پارچه ی جین ، برای به وجود آوردن استایلی دخترانه یک انتخاب مناسب است.همانطور که می دانید پارچه جین به خاطر اولین کارخانه تولید کننده آن، یعنی lee، به لی نیز شهرت دارد. جین در انواع کشی، غیرکشی، ضخیم و نازک یا کاغذی در بازار موجود است.

مانتو زنانه

مانتو با پارچه ی جین

این پارچه برای مانتو های بهاره و پاییزه کاربرد دارد.ضمنا برای ست کردن مانتو با پارچه جین از شلوار جین جذب با رنگی هماهنگ با مانتو خود استفاده کنید.

مانتو با پارچه نخی

مانتو با پارچه نخی را بیشتر به عنوان مانتو تابستانی می شناسند . پارچه های نخی اصطلاحا به پارچه هایی گفته می شوند که الیاف ویسکوز یا پنبه بیشتری در بافت آن ها موجود است. اصلی ترین قابلیت این نوع پارچه، خنک بودن و سازگاری آن با پوست بدن است. البته نباید از چروک شدن زیاد این نوع از پارچه ها و مشکلات آبرفت آن ها پس از شستشو غافل شد.

مانتو زنانه

مانتو زنانه

بهتر است مانتو نخی را با شلوار پارچه ای بپوشید البته مدتی است که این مدل مانتو ها را با دامن وشلوار گشاد هم می پوشند ودر بین خانم های جوان این مدل استایل بسیار محبوبیت دارد .

مانتو با پارچه کرپ

مانتو با پارچه کرپ برای استفاده روزانه ومراسم های رسمی بسیار مناسب است شما می توانید مانتو با پارچه کرپ خود را با شلوار پارچه ای ست کرده واز خلق یک استایل بسیار زیبا لذت ببرید. مرغوبیت انواع کرپ، موجب تولید انبوه مانتو توسط تولید کنندگان شده و بافت خاص و توری شکل آن نیز یکی دیگر از دلایل توجه به این نوع پارچه برای دوخت مانتو شد.

مانتو زنانه

مانتو با پارچه ی کرپ


پارچه های کرپ اکثرا وارداتی هستند و به همین دلیل قیمت بیشتری نسبت به سایر تولیدات داخلی دارند. مانتوهای دوخته شده با کرپ وارداتی بیشتر به شکل مانتو مجلسی در بازار موجود است .

مانتو با پارچه ریون

مانتو با پارچه ریون : پارچه ریون در تولید جامه های کش باف مانند مانتو بلوز و جوراب و... استفاده می شود. از پارچه ریون برای دوخت لباس زنانه ، مردانه، بلوز، دامن، آستر، مانتو، لباس مجلسی ، خرج کار، پرده، رومیزی و… استفاده می شوداین پارچه دارای رنگ بندی متنوع و فانتزی بوده و برای دوخت یک لباس مجلسی شیک بسیار مناسب است.

مانتو زنانه

مانتو زنانه

پارچه ریون به دلیل داشتن ویژگی لختی از محبوب زیادی برای دوخت مانتو و انواع لباس زنانه برخوردار است . در فصل بهار و تابستان پوشیدن مانتوهای ریون رایج می باشد. از این پارچه در تهیه مانتو مجلسی و رسمی ،بلند یا کوتاه که همه آن ها از جذابیت فوق العاده ای برخوردارند استفاده می شود.

مانتو با پارچه لینن

مانتو با پارچه لینن بسیار مناسب برای بانوانی است که در مناطق با آب وهوای شرجی زندگی می کنند .لینن به پارچه ی کنفی هم معروف است. بافت این پارچه، دارای منفذهایی است که اجازه می دهد هوا به راحتی رد و بدل شده و سطح پوست را خنک نگه دارد. الیاف لینن قابلیت جذب بالایی دارد و خنک است .

مانتو زنانه

مانتو با پارچه لنین

مانتو با پارچه لینن یا کتان کاغذی که پارچه سبک و نازکی است ، کمی چروک می شود ولی دردسر ساز نیست و با یک اتوی ملایم یا حتی با کمی خیس کردن هم به خوبی چروک مانتو را می توان برطرف کرد.چروک شدن پارچه لینن به دلیل چگالی کم آن است .

مانتو با پارچه فاستونی

مانتو با پارچه فاستونی معمولا انتخاب مناسبی برای مانتو های رسمی و مانتوهای اداری محسوب می شود پارچه فاستونی اولین بار در شهر بوستون آمریکا تولید شد وبه آن بوستونی می گفتند کلمه فاستونی لفظ روسی این نام است که به همراه پارچه مذکور از روسیه به ایران وارد شده است .

مانتو زنانه

مانتو زنانه

پارچه فاستونی نوعی پارچه پشمی ساده که بیشتر برای دوختن کت و شلوار ، کت و دامن و مانتو در واقع لباس های رسمی مردانه و زنانه به کار می رود .

مانتو با پارچه ساتن

یکی از ویژگی های مانتو با پارچه ساتن براق بودن آن است . پارچه های ساتن انواع برند عاشقی و فرانسوی است مختلفی دارد که ساتن پشت کرپ در میان خریداران ازمحبوبیت خوبی برخوردار است . در دوخت مانتو های مجلسی و اسپرت از پارچه ساتن عاشقی وفرانسوی زیاد استفاده می شود .

مانتو زنانه با پارچه ساتن برای مراسم های رسمی و مجالس بکار می رود واز این مدل پارچه برای دوخت یونیفرم اداری استفاده نمی شود .

مانتو با پارچه چرم

بهتر است مانتو با پارچه چرم را جزء مانتو زنانه مجلسی بحساب آورد ، چون برای استفاده طولانی مدت ومحیط کار زیاد مناسب نمی باشد . پارچه چرم جزء پارچه مناسب مانتو مجلسی ومانتوهای گران قیمت به شمار می رود،

مدل مانتو زنانه

مدل مانتو زنانه

رنگ های منحصر به فرد آن برای عرضه و دوخت مانتو های بسیار شیک مناسب و کاربردی است. مانتو با پارچه چرم جزء مانتو های پاییزه و زمستانه به شمار می آید که مدل های این مانتو زنانه در بازار بصورت چرم مصنوعی و طبیعی موجود می باشد .

پارچه مناسب مانتو اداری

مانتو زنانه

مانتو زنامه

پارچه مانتو اداری باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد پارچه های زیادی را می توان برای دوخت مانتو اداری انتخاب کرد ، برای مثال مانتو زنانه اداری را با پارچه هایی چون فاستونی، ویسکوز، پرادو، فیونا، پرشیا، ترگال و کجراه می توان دوخت.

پارچه مناسب مانتو کیمونو

پارچه مناسب مانتو کیمونو پارچه های نخی و لخت می باشد که این مدل بیشتر مناسب آب وهوای گرم است ، چرا که کاملا آزاد و راحت و اغلب جلوباز دوخته می شود و برای فصل بهار وتابستان کاملا خنک و مناسب است مدل مانتوکیمونو برگرفته از مدل لباس سنتی زنان ژاپنی می باشد ،

مانتو زنانه

مانتو زنانه

مانتو کیمونو دارای آستینی با فرم گشاد است که در برخی از این مدل مانتوزنانه گشادی آستین در ناحیه زیر بغل بوده و در ناحیه سر آستین تنگ می شود و در مدل دوم ناحیه سر آستین یا قسمت انتهایی آستین نیز کاملا آزاد و گشاد است. برای زمستان می توانید از مدل مانتو زنانه کیمونو که با پارچه ضخیم دوخته شده است استفاده کنید .

پارچه مناسب مانتو

پارچه مناسب مانتو اداری : برای دوخت مانتو زنانه اداری پارچه ی ترگال بسیار مناسب است. این پارچه به راحتی چروک نمی شود، در مقابل مواد شیمیایی مقاوم است و قدرت تبادل هوای زیادی دارد. برای دوخت لباس اداری ترگال گزینه بسیار کاربردی است.

ازانواع پارچه مناسب مانتو اسپرت می توان به پارچه ویسکوز اشاره کرد . ویسکوز به راحتی چروک نمی شود که این ویژگی آن را برای استفاده طولانی مدت مناسب کرده است ، ویسکوز نوعی پارچه است تولید کنندگان مانتو برای دوخت مانتو اسپرت و اداری از آن استفاده می کنند .

مانتو زنانه

مانتو زنانه

پارچه مناسب مانتو افراد چاق باید از معیارهایی چون رنگ، جنس پارچه و طرح مناسبی که بانوان چاق را لاغرتر نشان دهد پیروی کند .بهتر است مانتوهای استرچ و کشی و کمر کش دار در اندازه ی مناسب سایزشان را برای پوشیدن انتخاب نمایند ، مانتو زنانه با جنس نخ نیز برای این افراد مناسب است . همچنین مانتوها با خط های افقی و راه راه نیز برای خانم های درشت اندام انتخابی ایده آل محسوب می شود.
مدل مانتوزنانه ی خیلی کوتاه با رنگ روشن برای خانم های چاق انتخابی مناسب محسوب نمی شوند و بهتر است خانم های چاق مانتو زنانه ای را برای پوشیدن انتخاب نمایند که دارای برش هایی در قسمت پهلوباشد .

آیا این مطلب مفید بود؟ 15
گالری تصاویر
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید