هفته پانزدهم بارداری در سه ماهه ی دوم بارداری قرار می گیرد و مادر از بابت خطر سقط جنین خیالش راحت شده است. مادر از این هفته به بعد می تواند به خرید سیسمونی هم فکر کند. تانما در این مطلب نکات مهمی را در خصوص شرایط مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری و دستورات غذایی و ورزشی و مذهبی این هفته بیان می کند؛

مادر در هفته پانزدهم بارداری

یکی از شفاف ترین تغییرات در باداری, تغییر وزن مادر باردار است که در این هفته ها بیشتر به چشم می آید. با این حال تغییرات وزن و افزایش آن در خانم های باردار متفاوت می باشد. تا هفته پانزدهم بارداری احتمالا مادر باردار حدود 2 کیلو وزنش اضافه شده است و یک مقدار کمتر و یا بیشتر از این حد جای نگرانی ندارد.

در این هفته مادر علائم شگفت انگیزی را در خود مشاهده می کند. از جمله این علائم ورم کردن بینی است که به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون در غشای مخاطی رخ می دهد و وضعیتی طبیعی است که التهاب بینی نامیده می شود. حتی ممکن است برخی از زنان باردار دچار خون دماغ شوند که به دلیل افزایش حجم خون و گسترش عروق خونی در بینی رخ می دهد.

از آن جایی که سیستم ایمنی بدن زنان باردار در طول بارداری تغییر می کند, احتمال ابتلا به برخی عفونت ها نظیر سرماخوردگی و آلرژی بیشتر می شود. به همین دلیل توصیه می شود مادران باردار،مراقبت های بیشتری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها داشته باشند و آب بیشتری مصرف کنند و از مواد محرک و آلرژی زا مانند دود سیگار, گرد و غبار دوری کنند.

علائم شایع هفته پانزدهم

علائم نادر و غیر طبیعی هفته پانزدهم

 • احساس خستگی
 • ضعف
 • گیجی
 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • سردرد و سرگیجه
 • زردی و رنگ پریدگی پوست در ناحیۀ ناخن ها، زیر پلک ها و لب ها
جنین در هفته پانزدهم بارداری

علائم مادر در هفته پانزدهم بارداری

جنین در هفته پانزدهم بارداری

طول بدن جنین در هفته پانزدهم بارداری، از فرق سرتا پا حدود 10 سانتی متر و وزن او در حدود 70 گرم و به اندازه یک پرتقال است. جنین در 15 هفتگی عملیات دم و بازدم را با مایع آمنیوتیک (به جای هوا) انجام می دهد که به رشد کیسه های هوا در ریه های او کمک می کند.

اگر می توانستید عکس جنین در هفته پانزدهم بارداری را ببینید، متوجه می شدید اندازه پاهای او بزرگ تر از دست هایش شده است و می تواند همه مفصل ها و اعضایش را حرکت دهد. این بدان معنی است که دست های او بهتر کار می کنند.

جنین در هفته 15 بارداری همچنین روزانه مشغول لگد زدن، حلقه کردن انگشتان و حرکت دادن بازوها و پاهای کوچکش است ولی چون وزن کمی دارد قادر به حس کردن حرکات جنینی که در شکمتان رخ می دهند، نیستید. غده های عرقی به تدریج ظاهر می شوند و با اینکه پلک چشم های او بسته است، چشمانش می توانند نور را احساس کنند.

اگر شما یک نور شدید را به طرف شکم خود بتابانید، احتمالا کودک شما روی خود را از نور برمی گرداند. در اطراف کودک شما چیز زیادی وجود ندارد که او بتواند مزه آن را امتحان کند، اما اندام چشایی او در حال ظاهر شدن است.

قد جنین: 10 سانتی متر
وزن جنین: 70 گرم

تغذیه در هفته پانزدهم بارداری

جنین در هفته پانزدهم بارداری

تغذیه در هفته پانزدهم بارداری

 • اگر گوشت نمی خورید، می توانید از منابع غیر گوشتی حاوی پروتئین مانند: لبنیات (شیر، پنیر، ماست)، تخم مرغ، حبوبات (عدس، لوبیا، لوبیا چشم بلبلی، لوبیاچیتی، لپه)، مغزها ( بادام زمینی، گردو، بادام هندی)، سویا و غذاهایی مثل یک فنجان عدس، لوبیا، ساندویچ کره بادام زمینی یا یک ظرف لوبیا استفاده کنید.
 • بهتر است از لبنیات کم چرب استفاده کنید و بیش از 4 زرده تخم مرغ در هفته میل نکنید.
 • به عنوان میان وعده، یک مشت آجیل بخورید تا ویتامین و مواد مغذی لازم را به دست آورید. (بادام، بادام زمینی، گردو و پسته خام )
 • در طول روز به مقدار کافی مایعات بنوشید و خوردن میوه و سبزیجات را فراموش نکنید.
 • مقدار غذای خود را کاهش اما وعده های غذایی خود را افزایش دهید و به آرامی غذا بخورید.
 • از دیر غذا خوردن در شب خودداری کنید و پس از آن به مدت طولانی دراز نکشید.

 • در دوران بارداری پنیر و خامه محلی نخورید و فقط از محصولات لبنی پاستوریزه با بسته بندی بهداشتی استفاده کنید.

تانما در زیر نکات مهمی را در خصوص ورزش ها و دستورات دینی هفته پانزدهم بارداری آورده است؛

ورزش در هفته پانزدهم بارداری

 • به یاد داشته باشید که تعادل بدن شما در دوران بارداری تغییر می کند و به همین خاطر در انجام ورزش های تعادلی کاملا مراقب باشید.
 • از انجام ورزش در گرمای شدید اجتناب کنید.
 • همیشه کفش های محافظ بپوشید و برای پیاده روی از کفش های ساق دار استفاده کنید.
 • حتما از کرست ورزشی که سینه ها را می پوشاند استفاده کنید.
 • در حین ورزش به میزان کافی آب بنوشید و میان وعده های سبک با خود داشته باشید
 • بعد از سه ماهه دوم از انجام ورزش هایی که نیازمند دراز کشیدن به پشت هستند، پرهیز کنید.
 • در مورد یوگا، ماساژ و فعالیت هایی در آب تحقیق کنید.
تغذیه در هفته پانزدهم بارداری

ورزش در هفته پانزدهم بارداری

دستورالعمل های مذهبی هفته پانزدهم بارداری

آنچه در زیر می خوانید دستورالعمل های معنوی هفته پانزدهم بارداری است:

 • از اول ماه چهارم نماز شب بخوانید. بهتر است نماز شب را در صورت امکان در نیمه شب و اگر موفق نشدید، قضای آن را به جا آورید.
 • استغفار و توجه قلبی و دائمی به خداوند متعال، در طهارت قلب و روح فرزندتان بسیار موثر است.
 • ختم قرآن نیز در این دوران بسیار توصیه شده است بخصوص برای سلامتی امام زمان.
 • سوره مبارکه قدر را در یکی از رکعت های تمام نماز های واجب بخوانید.
 • همه روزها سوره والتین را بر دو انجیر بخوانید و هنگام ناشتا میل بفرمایید.
 • پنج شنبه ها و جمعه ها سوره قرآنی الدهر را تلاوت کنید.
 • هرروز بعد از نمازها 140 مرتبه صلوات بفرستید.
 • سیب شیرین، عسل و انار میل کنید.

چکاپ های مهم در هفته پانزدهم بارداری

ملاقات با پزشک

ویزیت پزشک متخصص زنان در طول سه ماهه دوم حاملگی هر چهارهفته یکبار (یا ماهی یکبار ) جهت سلامت جنین ضروری است. دراین ویزیت، پزشک متخصص زنان قد و وزن را اندازه گیری کرده و سئوالاتی در مورد شکایات شایع دوران بارداری نظیر تهوع و استفراغ حاملگی و نیز تورم دست ها و پاها ( ممکن است علامت پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی باشد ) و نیز تکرر ادرار و ترک های پوستی حاملگی می کند.

در این مراجعات كه از سه ماهه دوم به بعد انجام خواهد شد، سایز و ارتفاع رحم جهت اطمینان از رشد مناسب جنین چك شده و به صدای ضربان قلب جنین به كمك دستگاهی به نام داپلر گوش داده خواهد شد. صدای قلب جنین در حالت طبیعی ۱۲۰ تا ۱۶۰ بار در دقیقه است.درصورت شنیده نشدن این صدا احتمال مرگ جنین مطرح است لذا در این موارد ، جهت بررسی سلامت جنین ، پزشک سونوگرافی بارداری درخواست می کند .

آزمایش غربالگری سه ماهۀ دوم

در سه ماهۀ دوم پزشک صرف نظر از نتایج آزمایش غربالگری سه ماهۀ اول باید از طریق آزمایش خون سطح آلفافتوپروتئین را در خون مادر اندازه گیری کند. این آزمایش که معمولاً بین هفتۀ ۱۵ تا ۱۷ انجام می شود، می تواند به پزشک در بررسی احتمال وجود نقص های لولۀ عصبی جنین کمک کند.

اگر مادر، غربالگری سه ماهۀ اول را انجام نداده باشد یا پزشک با توجه به نتایج غربالگری سه ماهۀ اول یا به دلیل عدم انجام سونوگرافی nt همزمان با غربالگری سه ماهۀ اول، تصمیم به بررسی نتایج غربالگری سه ماهۀ دوم گرفته باشد، در این حالت آزمایش خون نشانگر های چهارگانه برای شما تجویز می شود.

در این آزمایش، علاوه بر آنکه میزان آلفافتوپروتئین اندازه گیری می شود، سطح سه نشانگر دیگر نیز در خون بررسی خواهد شد. اگر نتیجۀ آزمایش نشانگر های چندگانه، احتمال هر نوع نقصی را نشان دهد، پزشک برای تشخیص قطعی، آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز را تجویز خواهد کرد. آزمایش چهارگانه معمولاً بین هفته های ۱۵ تا ۱۷ انجام می شود.

ورزش در هفته پانزدهم بارداری

چکاپ های مهم در هفته پانزدهم بارداری

آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز

در صورت تشخیص پزشک، بر اساس فاکتور های افزایش خطر موجود ممکن است برای تشخیص قطعی برخی از اختلالات کروموزومی یا عفونت، نیاز به انجام آزمایش آمنیوسنتز باشد. این آزمایش در ایران بین هفتۀ ۱۴ و ۱۶ بارداری و عموماً در هفتۀ ۱۶ بارداری انجام می شود.

آمنیوسنتز یک آزمایش تشخیصی تهاجمی است که در آن پزشک مقداری از مایع آمنیوتیک درون کیسۀ آب را خارج و برای بررسی اختلالات کروموزومی یا عفونت آزمایش می کند. این آزمایش می تواند مشکلاتی مانند سندرم داون یا تریزومی ۱۳ را با دقت بسیار بالایی تشخیص دهد. در صورت وجود هر نوع مشکلی در جنین و تصمیم به ختم بارداری، این آزمایش برای پزشکی قانونی جهت صدور ختم بارداری قابل استناد است.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید