پاک کردن لکه ها انواع متفاوتی دارد یکی از این لکه ها که مخصوص خانم ها می باشد لکه لوازم آرایشی است بسیاری از بانوان با پاک کردن لکه لوازم آرایش از لباس مشکل دارند ما در این مقاله از تانما سعی کردیم شما را با انواع روش های پاک کردن لکه های لوازم آرایشی از روی لباس آشنا کنیم.

پاک کردن لکه ها

پاک کردن لکه لوازم آرایش از روی لباس

پاک کردن لکه لوازم آرایش

حتما بارها برایتان پیش آمده است که موقع آرایش کردن اشتباها مواد آرایشی را روی لباس های خود ریخته و آن ها را لک کرده اید گاهی هم ممکن است لکه های لوازم آرایشی در طول روز و بر اثر مالیده شدن لباس ها به صورت شما ایجاد شود به همین دلیل است که بعضی وقت ها با لکه کرم پودر و رژ در کناره های روسری و مقنعه مواجه می شوید. به هر حال این حوادث اجتناب ناپذیرند و پیش می آیند پس باید راه پاک کردن لکه های آرایشی را بدانیم تا بتوانیم لباس هایی تمیز و مرتب و بادوام داشته باشیم.

روش پاک کردن لکه های لوازم آرایشی مایع

کرم پودر رقیق، کرم ب ب، ضدآفتاب و حتی ریمل در دسته لوازم آرایشی مایع قرار می گیرند و به طور کلی هر نوع ماده آرایشی مایعی که پایه چربی داشته باشد با این روش قابل پاک شدن است. اولین قدم این است که پایه چربی ماده آرایشی را از بین ببرید، یک پاک کننده ضدچربی قوی مثل ممایع ظرفشویی چنین اثری را خواهد داشت.

محل لکه را خیس کنید و کمی مایع ظرفشویی را روی آن بریزید و با یک مسواک یا برس کوچک نرم روی لکه را به آرامی بسابید، مراقب باشید که به بافت پارچه آسیبی نرسانید. تا زمانی که لکه کاملا پاک شود این کار را ادامه دهید سپس محل لکه را با آب ولرم آبکشی کنید و لباس را مانند همیشه با پودر رختشویی و با دست یا ماشین لباسشویی بشویید.

اگر هنوز لکه باقی مانده است یک ترکیب مخصوص درست کنید، دو واحد مایع ظرفشویی و یک واحد پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) را با هم ترکیب کنید و لباس را داخل این محلول غوطه ور کنید و اجازه دهید نیم ساعت در این حالت باقی بماند سپس با برس محل لکه را بسابید و دوباره لباس را بشویید و وقتی از پاک شدن لکه مطمون شدید آن را خشک کنید.

روش پاک کردن لوازم آرایشی پودری

پنکیک، سایه، رژ گونه و هر ماده خشک دیگری که برای آرایش به کار می رود در این دسته قرار می گیرد و چون این پودرها سبک هستند خیلی راحت روی بافت پارچه می نشینند اما اگر روی این پودرها برس بکشید روی پارچه مالیده شده و به راحتی پاک نخواهند شد. وقتی پودر آرایشی روی لباس شما ریخته شد فورا آن را فوت کنید تا اضافات پودر از روی آن برداشته شود.

اگر هنوز مقداری از پودر روی لباس باقی مانده بود یک دستمال یا پنبه تمیز را به کمی مایع پاک کننده آرایش آغشته کنید و روی لکه بزنید تا پاک شود. سپس لباس را بشویید و وقتی از تمیز شدن لکه مطمئن شدید لباس را خشک کنید.

فراموش نکنید هرچه سریع تر برای پاک کردن لکه پودر آرایشی اقدام کنید راحت تر تمیز خواهد شد و هر چه زمان بیشتری از آلوده شدن لباس به پودر بگذرد پاک کردن آن مشکل تر خواهد شد به خصوص اگر بدون لکه بری یک بار لباس را شسته و خشک کرده باشید دیگر امیدی به تمیز شدن لکه آرایشی نیست.

پاک کردن لکه ها

روش پاک کردن لکه های لوازم آرایشی پودری

پاک کردن لکه رژ لب

خمیر دندان برای پاک کردن لکه رژ لب

برای پاک کردن لکه رژ لب خمیر دندان بر روی لباسی که لکه شده بمالید و سپس لباس را مطابق معمول بشویید تا لکه به طور کامل از بین ببرید.

استفاده از صابون برای پاک کردن لکه رژ لب

برای از بین بردن لکه رژ لب از روی لباس ابتدا لکه را با یک شوینده ملایم مثل صابون بشویید تا پاک و تمیز شود.

استفاده از اسپری مو برای لکه رژ

اسپری مو در مواقع می تواند به شما کمک کند تا از شر لکه های رژ بر روی لباستان خلاص شوید.اسپری را روی لکه اعمال کنید و سپس اجازه دهید تا خشک شود و بعد از یک دستمال مرطوب استفاده کنید و روی لکه بکشید.فقط توجه داشته باشید، که از اسپری ای استفاده کنید که حاوی الکل است، در غیر اینصورت جواب نخواهید گرفت.

محلول های پاک کننده مانند مواد شوینده ی مایع، الکل ایزو پروپیل و آمونیاک، چربی ها را در خود حل می کنند. پس ابتدا لکه ی رژ لب را با پارچه ی مرطوب تمیز کنید، سپس از محلول تان استفاده کنید و لباستان را بشویید و آبکشی کنید.

پاک کردن لکه ها

پاک کردن لکه رژ لب

پاک کردن لکه کرم پودر

اگر از کرم پودر مایع استفاده می کنید احتمال زیادی دارد که به لباستان مالیده شود و به سرعت جذب آن شود. بنابراین هرچه سریع تر لکه لوازم آرایش مربوط به کرم پودر را از لباستان پاک کنید نتیجه بهتری می گیرید. ابتدا با یک چیز نوک تیز بقایای کرم پودر را از روی لباستان بردارید. سپس با یک دستمال مرطوب قسمتی که کثیف شده را تمیز کنید تا جای ممکن لباستان تمیز شود.

سپس با یک مایع شوینده همچون مایع ظرفشویی لباستان را خیس کنید و به آرامی لکه را بسابید تا تمیز شود. برای شستن لکه لوازم آرایش بهتر است از یک مسواک استفاده کنید زیرا کرم پودر سریعا جذب پارچه می شود. البته فراموش نکنید که دستمال مرطوب روی لکه هایی که به تازگی ایجاد شده اند جواب می دهد و اگر از روی لکه چند روز می گذرد استفاده از دستمال مرطوب نتیجه مطلوبی نخواهد داد.

اگر لکه کرم پودر شما قدیمی است پاک کردن آن کمی دشوار است. برای این کار لباستان را در محلولی از آب و یک سفید کننده ملایم بخیسانید و سپس بشویید.

پاک کردن لکه ها

پاک کردن لکه کرم پودر

پاک کردن لکه ریمل

برای پاک کردن لکه ریمل، بهتر است آن را با یک حلال روغنی مخصوص موجود در خشکشویی ها پاک کنید. حلال های روغنی، سبب از بین رفتن چسبندگی پروتئین ها در ریمل می شوند . برای پاک کردن لکه ریمل حلال را روی لکه قرار دهید تا خشک شود، سپس محکم برس بکشید و با توجه به نوع پوشاک آن را بشویید.

پاک کردن لکه خط چشم

به محل لکه با دستمال، لکه بر بزنید.

بگذارید حداقل یک دقیقه در لکه بر بماند.

به وسیله یک پارچه تمیز و کمی مایع شوینده محل لکه را ضربه بزنید، دستمال نکشید.

به طور معمول با ماشین لباسشویی بشویید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.

قبل از خشک شدن مطمئن شوید لکه پاک شده است زیرا گرما موجب باقی ماندن لکه می شود.

اگر لکه خط چشم هنوز قابل مشاهده بود، یک قاشق غذاخوری آمونیاک را در ½ فنجان آب گرم مخلوط کنید. یک حوله سفید تمیز را به این ترکیب بزنید.

با این حوله به لکه خط چشم ضربه بزنید تا آن منطقه خوب خیس شود.

مجددا حوله را در محلول خیس کرده و به محدوده لکه بزنید تا لکه از بین برود.

به طور عادی با ماشین ظرفشویی بشویید و قبل از خشک شدن مطمئن شوید لکه از بین رفته است.

پاک کردن لکه ها

پاک کردن لکه ریمل و خط چشم

پاک کردن لکه لاک ناخن

از بین بردن لکه لاک ناخن از روی لباس شب

پاک کردن لاک ناخن از روی پارچه های ظریف و الیاف خاص بسیار دشوار است و می تواند به بافت پارچه هم آسیب بزند. پیش از هر اقدامی برچسب روی لباس را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در نخ های سازنده لباستان از موادی مثل مداکریلیک و تری استات استفاده نشد باشد.

زیرا از بین بردن لکه لاک ناخن از روی لباس با این الیاف در منزل ممکن نیست و تنها خشکشویی می تواند لکه لاک ناخن را از روی ابن لباس پاک کند. به هیچ هنوان برای زدودن لکه لاک ناخن از روی لباس با چنین الیافی از استون استفاده نکنید. زیرا استون لباستان را سوراخ و غیر قابل استفاده خواهد کرد. اکثر لباس های مجلسی در این گروه قرار دارند.

از بین بردن لکه لاک ناخن از روی لباس با اسپری مو

هرگز وقتی لباس مهمانی و شیک خود را پوشیده اید، ناخن ها را لاک نزنید. همیشه از یک پارچه برای زیر دست استفاده کنید تا لباس کثیف نشود ولی اگر سهوا یک قطره لاک روی لباس چکید از اسپری مو استفاده کنید. همین اسپری های موی ساده خیلی کار راه انداز هستند. کمی اسپری مو روی لکه لاک ناخن زده و با حرکات ضربه ای پنبه آرایشی همه رنگ ها را پاک کنید. برای از بین بردن لکه ناخن از دور انگشت ها راه های دیگری وجود دارد.

از بین بردن لکه لاک ناخن از روی لباس نخی

برای تمیز کردن لکه لاک ناخن از روی لباس های نخی و الیاف طبیعی می توانید از استون استفاده کنید. ابتدا چند برگ دستمال کاغذی را روی هم پهن کنید. این دستمال ها قرار است زیر لباس لک دار شده قرار گیرند و استون و رنگ اصافی را به خود جذب کنند. قسمتی از پارچه که روی آن لکه لاک وجود دارد را روی دستمال کاغذی ها قرار دهید تا رنگ لاک و استون اضافی را به خود جذب کند و از پخش شدن لاک در دیگر قسمت های لباس جلوگیری شود.

بعد تکه ای پنبه را به استون آغشته کنید و به آرامی از قسمت های خارجی لکه به سمت داخل، آن را تمیز کنید تا لکه بیشتر از قبل در لباس پخش نشود. برای تمیز کردن لکه لاک ناخن سعی کنید به جای کشیدن پنبه روی پارچه، ازحرکات ضربه ای استفاده کنید. اگر در حین کار دستمال کاغذی ها خیس شدند، آن را با چند تکه دستمال جدید جایگزین کنید.

پاک کردن لکه ها

پاک کردن لکه لاک ناخن

پاک کردن لکه رنگ مو

با استفاده از الکل

در روش اول، ابتدا حوله ‍ ای سفید با به مقداری الکل آغشته کنید، سپس آن را چندبار روی لکه رنگ مو فشار دهید و بردارید. لکه رنگ مو با الکل حل می شود و به ندرت کمرنگ تر خواهد شد. این کار را به قدری تکرار کنید که دیگر لکه ای باقی نماند.

استفاده از سرکه

مقداری آب و سرکه را به طور مساوی باهم داخل اسپری بریزید و روی لکه ی رنگ اسپری کنید، بگذارید نیم ساعت بماند و بعد، لباس را با آب سرد شستشو دهید. اگر لکه همچنان دست از لباس شما نکشیده بود، این مراحل را تکرار کنید.

استفاده از محلول سفیدکننده

اگر لباستان سفید بود و مراحل بالا را برای ازبین بردن لکه رنگ مو انجام دادید و هنوز مقداری لکه روی لباستان مانده بود، سینک ظرفشویی را پر آب کنید و مقداری سفیدکننده را داخل آن بریزید و لباس را ۸ ساعت در آن خیس کنید. سپس با آب سرد بشوئید. مراقب باشید تا لباس بیشتر از ۸ ساعت داخل مایع سفیدکننده خیس نخورد تا الیاف پارچه، آسیب نبیند.

اگر همچنان لکه رنگ روی لباس مانده بود، مراحل بالا را ۱ تا ۳ بار تکرار کنید. در صورتیکه این روش ها نتواند لکه را از روی لباستان پاک کند، دیگر هرگز لکه از لباس شما پاک نخواهد شد. از این رو بهتر است که قبل از اجرای هرگونه روش خانگی برای لکه بری لباس و قبل از اینکه حلالی را به آن اضافه کنید لباستان را برای لکه بری به یک خشکشویی معتبر بدهید یا دست کم با استادکار یک خشکشویی مشورت کنید.

نکته

قبل شروع به پاک کردن لکه رنگ از روی لباس ، نگاهی به برچسب پشت لباس بیندازید و از نحوه شرایط شستشوی لباستان آگاه شوید. این مراحل روی اکثر پارچه ها جواب می دهند اما اگر جنس پارچه شما ابریشمی نظیر: ساتن و پارچه های پشمی می باشد، برای پاک کردن رنگ مو از روی این قبیل پارچه ها بهتر است از یک متخصص در زمینه پاک کردن این لکه ها کمک بگیرید.

در هر روش اگر لکه رنگ مو، به طور کامل از روی لباس شما پاک نشد، احتمال اینکه لکه رنگ با روش های خانگی ازروی لباس های شما پاک نشود زیاد است و باید برای پاک کردن لکه رنگ مو، باید لباسهایتان را به یک متخصص در زمینه خشکشویی لباس بسپارید.

پاک کردن لکه ها

پاک کردن لکه رنگ مو

نکات مهم پاک کردن لکه لوازم آرایش

  • لکه های تازه، راحت تر از لکه های خشک شده پاک می شوند پس سرعت عمل در پاک کردن لکه موثر است.
  • هرگز لکه را مالش ندهید زیرا لکه به عمق پارچه نفوذ می کند و فقط با یک پارچه به آرامی به لکه ضربه بزنید.
  • محلول های ضد لک، را روی پشت پارچه استفاده کنید تا لکه، در پارچه پخش نشود.
  • بهتر است برای شستن لکه لوازم آرایش پارچه را مالش ندهید تا رنگ به عمق پارچه نفوذ نکند. برای این کار ترجیحا از یک مسواک تمیز استفاده کنید یا لکه را از طریق ضربه زدن به پارچه تمیز کنید.
  • هرچه سریع تر اقدام به تمیز کردن لکه کنید نتیجه بهتری می گیرید. اگر این لکه های لوازم آرایش برای مدت طولانی روی لباس شما بمانند پاک کردن آن ها بسیار دشوار می شود.
  • بهتر است از محلول های ضد لک هم استفاده کنید. این محلول را پشت پارچه لباستان بریزید تا مواد آرایشی داخل عمق پارچه پخش نشوند.
  • پاک کردن لکه رنگ مو از روی پارچه کار دشواری است اما الکل می تواند تا حد زیادی لکه رنگ مو را پاک کند.
  • لکه لاک را هم با استون می توانید پاک کنید. البته ابتدا روی قسمت کوچکی از لباستان تست کنید زیرا ممکن است رنگ پارچه لباستان را تغییر دهد. برای این کار بهتر است استون را به پشت لباستان بزنید.
پاک کردن لکه ها

نکات مهم پاک کردن لکه لوازم آرایش

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید