پوستی شبیه یک پرتقال 

عارضه  پوست پرتقالی یا سلولیت یک عارضه ناخوشایند بر روی پوست است که بیشتر دامن زنان   را می گیرد و پوست آنها را مانند پوست یک پرتقال رسیده پر از بالا و پایین و چاله و چوله می کند . پوست پرتقالی   در ۹۰ درصد زنان و ۱۰ درصد مردان مشاهده می‌شود. این  عارضه باعثفرورفتگی  و ناصافی پوست می‌شود و اگر پیشرفت کند، تأثیرات دیگری نیز خواهد داشت. در این مطلب ما راهکارهایی برای بهبود و درمان پوست پرتقالی ارائه می دهیم.

سلولیت زمانی رخ می‌دهد که لایه‌ای از چربی در زیر پوست جمع شود. احتمال بروز سلولیت در زنان با افزایش سن و نزدیک شدن به سن یائسگی بیشتر می‌شود.

در واقع سلولیت مشکل خطرناکی نیست، اما ممکن است بر ظاهر و زیبایی فرد تأثیر منفی بگذارد. به همین دلیل صنعت بهداشت و زیبایی صدها مدل کرم ، لوسیون و دارو برای کاهش ظاهر سلولیت تولید کرده است.

چه عواملی احتمال بروز سلولیت را افزایش می‌دهد؟

سلولیت زمانی ظاهر می‌شود که تغییری در توزیع چربی یا سوخت‌وساز بدن به وجود آید و سلول‌ها و بافت‌های چربی تغییر کنند. به عنوان مثال عدم تعادل هورمونی و کاهش استروژن در دوران یائسگی می‌تواند به طور قابل‌توجهی باعث بروز سلولیت شود. عوامل مؤثر دیگر عبارتند از سطح بالای انسولین و کاتکولامین‌ها که هر دو در تجزیه و ذخیره‌سازی مولکول‌های چربی مؤثر هستند.

همچنین افراد سیگاری بیشتر در معرض بروز سلولیت قرار دارند، به ویژه افرادی که برای مدت زیادی در یک مکان می‌نشینند. بهترین کار، پیشگیری از بروز سلولیت است. چهار مرحله بروز سلولیت در زنان وجود دارد که از اوایل سن ۱۶ سالگی آغاز می‌شود.

  • درجه ۰: هیچ نشانه‌ای از سلولیت وجود ندارد.
  • درجه ۱: در حالت ایستاده پوست صاف می‌شود و در حالت نشسته فرو می‌رود.
  • درجه ۲: در حالت نشسته یا ایستاده پوست مانند پوست پرتقال یا پنیر می‌شود.
  • در حالت نشسته یا ایستاده پوست مانند پوست پرتقال می‌شود و مناطقی از پوست خط و فرورفتگی‌های عمیقی دارد.

روش‌های درمان سلولیت

متأسفانه محققان و پزشکان هنوز درمانی برای سلولیت پیدا نکرده‌اند؛ اما چندین راه برای کاهش ظاهر آن وجود دارد.

برس کشیدن پوست

برس کشیدن پوست در حالت خشک و در مناطق سلولیت باعث می‌شود چربی‌های تجمیع شده در زیر پوست به‌طور مساوی به مناطق دیگر پوست بروند و ظاهر سلولیت کاهش یابد.

استفاده از ماساژ MFR

این تکنیک ساده و مؤثر برای کاهش فشردگی بافت‌های همبند زیر پوست به کار می‌رود که در اثر ضربه جسمی، التهاب یا جراحی ایجاد می‌شوند.

فشار ملایم در بیش از یک منطقه باعث می‌شود تا نوار پیوندی و بافت همبند کشیده شود. شما می‌توانید با یک غلتک فومی بافت‌های عمیق بدن خود را ماساژ دهید. این کار باعث کاهش تحرک عضلات و درد می‌شود. این غلتک‌ها ارزان هستند و اغلب توسط متخصصین فیزیوتراپی توصیه می‌شود.

سایش یا پوشاندن با قهوه

قهوه باعث پر شدن و چاق شدن بافت‌های اطراف خود می‌شود و به طور موقت ظاهر سلولیت را کاهش می‌دهد. همچنین کافئین موجود در قهوه به عنوان یک لایه‌بردار عمل می‌کند و ممکن است باعث سفت شدن پوست شود.

مرطوب‌کننده طبیعی

برخی عطر‌ها و مواد شیمیایی ممکن است جذب پوست شما شوند و سلولیت ایجاد کنند. شما می‌توانید از یک مرطوب‌کننده طبیعی مانند روغن نارگیل برای جلوگیری از جذب عطر و مواد شیمیایی دیگر استفاده کنید.

تعادل هورمون‌ها

محققان فکر می‌کنند عدم تعادل هورمونی یا کمبود هورمون ‌ها باعث افزایش احتمال بروز سلولیت می‌شود. به رژیم غذایی خود اهمیت بدهید، وزش کنید، به اندازه کافی بخوابید و کربوهیدرات کمتری مصرف کنید تا هورمون‌هایتان متعادل شوند.

مصرف ژلاتین

ژلاتین از اسیدآمینه‌هایی که عمدتاً در استخوان و بافت همبند یافت می‌شود، تشکیل شده است. ژلاتین باعث بهبود مو و ناخن، مفاصل و سیستم گوارش می‌شود. مصرف این ماده باعث کاهش ظاهر سلولیت نیز می‌شود.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن جریان خون و کیفیت تولید کلاژن را کاهش می‌دهد. کلاژن و الاستین به کاهش ظاهر و پیشرفت سلولیت کمک می‌کنند. سیگار کشیدن همچنین باعث چین‌وچروک زودرس می‌شود و خطر ابتلا به خشکی و تغییر رنگ پوست را افزایش می‌دهد.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

سطح بالای انسولین باعث افزایش میزان چربی بدن می‌شود. افزایش سایز و میزان سلول‌های چربی باعث به وجود آمدن سلولیت می‌شود و هرچقدر قند بیشتری مصرف کنید، بدن انسولین بیشتری تولید می‌کند. یکی از روش ‌های مؤثر برای جلوگیری از دیابت ، خودداری از مصرف زیاد غذاهای شیرین و خوردن مواد غذایی حاوی چربی سالم است.

ورزش کنید
ورزش کردن یک راه فوق‌العاده مؤثر برای جلوگیری از بروز سلولیت و تجمع چربی در زیر پوست است که منجر به ظاهر پوست پرتقالی می‌شود. ورزش دارای خواص درمانی بسیاری است و می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ‌ها را کاهش دهد و به شما در حفظ یک وزن سالم کمک کند. ورزش باعث سفت شدن ران و عضله‌ها می‌شود و به وجود آمدن سلولیت را به شدت کاهش می‌دهد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید