دیابت از بیماری هایی است که بر اثر تغذیه به وقوع می پیوندد . به طور کلی منشا این بیماری از پانکراس بوده و سپس به سراسر بدن توسعه پیدا می کند . دیابت را تبلور سودا می دانیم . درگیری سودا در انتهای بدن به وقوع می پیوندد . به طور مثال زخم دیابتی معمولاً در پاها ایجاد می شود چرا که سردی در پاها بیشتر است . پس این سودای سرد است. در ادامه قصد داریم به بررسی روش های پیشگیری از دیابت با نسخه های طب ایرانی بپردازیم چرا که قبل از وقوع دیابت ، باید از آن پیشگیری شود . دیابتی که امروز در جامعه می بینیم تماماً سرد هستند . ممکن است این دیابت رتبه سردیش متفاوت باشد اما در هر حال در دسته بیماری های سودا قرار می گیرد . این سودا گاهی خیلی عمیق است و در سرشت مادر وجود دارد و در جنین هم به وقوع می پیوندد که موجب ایجاد دیابت بارداری می شود .

پیشگیری از دیابت در طب سنتی

زمینه اصلی دیابت سوداست و جهت گیری آن سودا ، سرد است . اگر به درمان های متعارف نظیر شنبلیله نگاه کنیم متوجه می شویم که این ماده خواص گرمی دارد و می تواند در درمان و حتی پیشگیری از دیابت موثر باشد . بدن انسان ها دو غده کنار هم هستند که یکی پانکراس می باشد که به هضم غذا کمک می کند و در کنار آن غده انسولین وجود دارد که تولید انسولین را به عهده می گیرد. مواد قندی خود به خود وارد سلول نمی شوند بلکه باید با انسولین وارد شود . در برخی از افراد این این ماده اینقده به طور مادرزادی از کار می افتد که دیابت نوع یک است اما دیابت نوع دو به مرور زمان این کار می افتد و دیگر انسولین تولید نمی کند که علت اصلی آن تغذیه نادرست است .

دیابت و روش های پیشگیری

دیابت و روش های پیشگیری

روش های زیادی برای پیشگیری از دیابت و یا درمان دیابت وجود دارد . یکی از درمان ها برای پیشگیری عمومی که می توانید انجام دهید ، تخم شنبلیله است. شما باید تخم شنبلیله را پودر کرده و با آب مخلوط کنید و به شکل کپسول درآورده و روزی ۴ یا ۵ عدد مصرف کنید. این ماده ، قند افراد را تنظیم می کند .

پیشگیری از دیابت در طب اسلامی

در پیشگیری از دیابت در طب اسلامی سویق جو داروهای ترکیبی از داروهای طب اسلامی نظیر تخم شنبلیله ، داروی ترکیبی مرکب ۴ از داروهای طب اسلامی ، داروی ترکیبی قند دو از داروهای طب اسلامی که شامل چند ماده کمیاب می باشد و داروی ترکیبی قند 3 که شامل تخم شنبلیله و تخم هویج است ، می تواند بسیار موثر باشد . البته که مصرف شنبلیله ، کلاه بادمجان و آب کدو نیز نباید فراموش شود . در برخی از روشهای طب اسلامی پیشنهاد می شود که وعده های غذایی را کاهش داده و به دو وعده در روز برسانید. حذف غذا با قند بالا و جایگزینی آن با قند پایین یکی دیگر از روش هایی است که برای پیشگیری از دیابت بسیار عنوان می شود .

پیشگیری از دیابت با اصلاح مزاج

از آنجا که دیابت را تبلور سودا می دانند لذا با اصلاح مزاج می توان به پیشگیری از دیابت پرداخت. شما باید به گونه ای این غذاها را مصرف کنید که از سودای سرد جلو گیری کند. برای تشخیص مواد غذایی گرم و استفاده از این روش بهتر است که از یک پزشک طب سنتی کمک بگیرید .

پیشگیری از دیابت با اصلاح تغذیه

ممکن است برای شما این سوال به وجود بیاید که اصلاح تغذیه چیست ؟ به طور کلی کسانی که پرخوری می کنم غذا در بدنشان بیشتر انباشت می شود و همین امر بروز مشکل فشار خون بالا و قند خون بالا و چربی خون بالا را به دنبال دارد . بدن این افراد پر از مواد غذایی فاسد و چرب است که قابلیت دفع شدن ندارد و در نهایت می تواند سبب ایجاد بیماری های زیادی نظیر افزایش فشار خون و افزایش قند خون شود که در نهایت منجر به ایجاد بیماری دیابتی و یا بیماری های قلبی می شود .

پیشگیری از دیابت با خوراکی ها

پیشگیری از دیابت با خوراکی ها

پس در وهله اول برای پیشگیری از دیابت باید تغذیه خود را اصلاح کنید . به منظور تحقق اصلاح تغذیه ، پرخوری باید ممنوع شود . مرحله دوم خوردن غذایی با کیفیت است . شما بهتر است غذاهایی که دیر هضم هستند و یا معده شما با آنها سازگاری ندارند را از برنامه غذایی خود حذف کنید . همچنین غذاهایی با قند خون و چربی خون بالا نباید مصرف شود . از دیگر مواردی که برای پیشگیری از دیابت در طب ایرانی بسیار عنوان می شود ، جلوگیری از یبوست است . متخصصین طب سنتی معتقد هستند که دفع مواد زائد در ابتلا به دیابت بسیار موثر است و می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد .

پیشگیری از دیابت در با داروهای گیاهی

پس از بررسی تمامی موارد بالا ، باید بدانید که در دیابت می توان با روشهای گیاهی از وقوع آن جلوگیری کرد . برای تنظیم قند خون گیاه هایب مانند آلو و برگ زیتون بسیار پیشنهاد می شوند . آلوورا می تواند در ایجاد ثبات در میزان گلوکز بسیار موثر باشد . در کنار آن برگ زیتون نیز میزان ترشح انسولین از لوزالمعده یا همان پانکراس را افزایش می دهد و سبب کاهش قند خون و حتی تنظیم قند خون میشود .

پیشگیری از دیابت با اصلاح تغذیه

پیشگیری از دیابت با اصلاح تغذیه

از مهم ترین مواد غذایی که در طب اسلامی و در طب سنتی عنوان شده است ، شنبلیله می باشد که از پرمصرف ترین گیاهان برای کنترل بیماری دیابت به شمار می رود که می تواند مقاومت انسولین را کاهش داده و با افزایش تعداد گیرنده های انسولین در ورودی گلبول های قرمز میزان قند خون را تنظیم کند . استفاده از این گیاه برای درمان دیابت و یا حتی پیشگیری از آن بسیار پیشنهاد می شود . از آنجا که درمان دیابت با مواد غذایی گرم موثر است لذا در این لیست باید دارچین را نیز بیاوریم .

پیشگیری از دیابت با اصلاح سبک زندگی

برای اینکه بتوانید از دیابت پیشگیری کنید اصلاح سبک زندگی نیاز است. شما در این راستا لازم است تا از بد غذاخوردن دوری کنید . گاهی کیفیت و کمیت غذا مناسب است اما غذای ظهر و عصر با یکدیگر سازگاری ندارند . به طور مثال اگر در مدت زمانی کوتاه دو نوع غذا میل شود یکی از آنها ممکن است دیر هضم و دیگری سهل هضم باشد که هر کدام از آنها می تواند منجر به ایجاد مشکل دیابت شود زیرا قندی که از مواد غذایی جذب می گردد ، قابلیت جذب شدن ندارد .

دیابت و پیشگیری از آن

دیابت و پیشگیری از آن

از سوی دیگر فرد ممکن است غذا را کامل نجود و به این صورت در معده کامل هضم می شود و باقی مانده آن فاصله می گردد . در نتیجه این مواد می تواند سبب ایجاد قند خون بشود . پس لازم به ذکر است که برای پیشگیری از دیابت شما باید سبک زندگی و سبک غذا خوردن خود را اصلاح کنید و ورزش را باید حتماً به برنامه روزانه خود اضافه کنید تا بتوانید به هضم بهتر غذا های خود کمک کنید . با کیفیت غذا خوردن و در کنار آن تنظیم زمان درست برای غذا خوردن از دیگر مواردی است که برای پیشگیری از دیابت موثر است .

پیشگیری از دیابت با عرقیات گیاهی

از نظر طب سنتی یکی از عرقیات مناسب برای پیشگیری تنظیم و کاهش قند خون عرق برگ گردو است که سرشار از آنتی اکسیدان های موجود برای کاهش قند خون است .از عرقیات موثر می توان به عرق بوقناق اشاره کرد که تاثیر مستقیم بر فعالیت های آنزیمی کبد دارد و برای پاکسازی کبد از سموم و باز کردن مجاری کبدی موثر است . عرق خار مریم از دیگر عرقیجاتی است که حاوی ماده فعالی برای حفاظت از کبد بوده و می تواند فعالیت کبد را بهبود بخشد و در نتیجه پانکراس نیز فعال شده و در ادامه آن پیشگیری از دیابت و یا کاهش قند خون به وقوع می پیوندد .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید