شپش سر در بیشتر در بین کودکان ۶ تا ۱۱ سال پیدا می شود اما به این معنی نیست که بزرگترها به آن مبتلا نخواهند شد . بسیار مهم است که بدانید چطور سر خود و فرزندانش را تان را برای وجود شپش چک کنید و از وجود آن آگاه شوید و ممکن است برای شما این سوال به وجود بیاید که شپش چیست ! شپش ها حشرات بسیار ریزی هستند که از بدن انسان تغذیه می کنند . این حشرات در لابلای موی سر پنهان شده و از فردی به فرد دیگر امکان انتقال دارند . شپش سر یک حشره بدون بال است که تنها ۱.۶ میلی متر طول دارد . این حشره نزدیک به پوست سر زندگی کرده و تخم گذاری می کند . از نامهای دیگر شپش می توان به رشک اشاره کرد .

شپش موی سر بیشتر در کودکان دیده شده است و به راحتی قابل درمان است . از نشانه های شپش سر ، خارش سر است . حرکت و تغذیه شپش در سر سبب ایجاد آلرژی و خارش میشود . از جمله عوامل دیگر که می توان از آنها متوجه حضور شپش سر شد ، می توان به احساس سنگینی در سر ، سوزش موجود در اثر خارش سر ، مشکلات به هنگام خوابیدن ، لکه های قرمز روی سر ، گردن و یا شانه ها و نمایان شدن سفیدی های کوچک در میان مو اشاره کرد . این سفیدی های کوچک نشان از تخمک گذاری شپش در سر دارد .

نحوه پیدا کردن شپش سر

برای اینکه بدانید چطور شپش را در سر جستجو کنید لازم است تا ابتدا مو را خیس کند . این کار سبب کاهش سرعت شپش ها می شود و شما می توانید راحت تر آنها را پیدا کنید . به این منظور از یک شانه دندانه دار استفاده کرده و موهای فرزند خود را قسمت کنید . سپس با نور کافی سر را ببینید . اگر فرزند شما در سر شپش داشته باشد ، متوجه حشرات بسیار ریز قهوه ای رنگ در روی سر وی خواهید شد . این به این معنی است که با شانه زدن نمی توان همه شپش ها را از سر خارج کرد . شپش ها بدون وجود میزبان یا همان کودک شما به مدت ۲۴ ساعت زنده می مانند . بنابراین اگر به وسایل خانه منتقل شده باشند ، به راحتی از بین خواهند رفت . اگر موی سر فرزند یا یکی از اعضای خانواده دارای شپش بود ، بهتر است خانه را ایزوله کنید تا چیزی در فضای خانه برای انتقال به افراد دیگر باقی نماند .

شانه مخصوص شپش موی سر

شانه مخصوص شپش موی سر

درمان شپش سر

روبالشی ها ، لباس ها ، حوله ها و هر آنچه که شخص دارای شپش از آنها استفاده کرده است ، بهتر است با آب گرم شسته و بر روی حرارت خشک کرد . برای درمان شپش مو ، کندن تخم های شپش و شانه زدن موها با شانه های ضد شپش مفید هستند اما این روش تنها در زمانی پاسخگو خواهد بود که در همان مراحل ابتدایی شپش سر ، متوجه آن شویم . برای درمان فوری شپش موی سر شامپو های مخصوصی وجود دارد که تهیه آن از داروخانه های معتبر امکان پذیر است اما برای اطمینان توصیه می شود . حتماً با نظر پزشک یک مورد مناسب را خریداری کنید . برای درمان شپش سر می توان موها را چرب کرد . چرب شدن مو سبب کاهش سرعت شپش ها شده و باعث می شود تا نتوانند حرکت کنند . بنابراین می توانید با استفاده از موادی که به موی سر چربی می دهند ، رشد موی سر را کاهش دهید . موادی نظیر کره ، مایونز و روغن نارگیل گزینه های مناسبی هستند .

نحوه تشخیص شپش سر

نحوه تشخیص شپش سر

از شانه های دندانه دار برای شانه زدن مو استفاده کنید که بتوانید به راحتی وجود شپش را متوجه شوید . این روش یکی از روش های درمان فوری شپش سر است . با این کار می توانید در زمان کمتر از شهر شپش ها خلاص شوید . برای درمان شپش سر در طب سنتی استفاده از سرکه توصیه شده است . سرکه سبب می شود تا شپش ها نتوانند بر روی موی سر تخمک گذاری کنند لذا سر را با سرکه رقیق شده و آب بشویید و در نهایت آبکشی کنید .

پیشگیری از شپش سر

شپش نه تنها بر روی سر کثیف بلکه بر روی سر های کاملاً تمیز می توانند حمله کنند . لذا شستن موها هیچ تضمینی برای پیشگیری از شپش سر نخواهد بود .یکی از روشهای پیشگیری از شپش ، دوری از افراد مبتلا به شپش است . مهمترین توصیه این است که از تماس مو ها و سرهای افراد با یکدیگر پیشگیری کنید تا شپش ها به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل نشود . به این منظور لازم است تا موهای بلند را ببافید یا دم اسبی ببندید .

از شانه یا سنجاق سر ، کلاه ، روسری و یا بالش مشترک با دیگر اعضای خانواده استفاده نکنید . چرا که در این صورت اگر یکی از اعضای خانواده شما به این مشکل دچار باشد ممکن است این شپش نیز به شما منتقل گردد . یکی دیگر از روش هایی که برای پیشگیری از شپش سر استفاده می شود ، استفاده از روغن درخت چای است . به این منظور لازم است تا چند قطره روغن درخت چای به محصولات موی شما اضافه شود تا از ابتلا به شپش پیشگیری شود .

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید