شپش سر همواره یکی از مشکلاتی بوده که افراد از گذشته درگیر آن بوده اند و گاهی روزها و ماه ها برای پیشگیری از آن تلاش کرده و راه های درمانی مختلف را امتحان کرده اند. تانما در این مطلب چند راهکار ساده برای پیشگیری از شپش در طب سنتی و طب اسلامی را به شما معرفی می کند؛

شپش موی سر چیست؟

شپش سر نوعی حشره ی انگلی است که روی سر، مژه و ابروهای انسان زندگی و از خون لایه های سطحی پوست تغذیه می كند و به سختی از مو جدا می شود. این حشره نمی تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می شود.

رشك یا همان تخم شپش، بیضی شکل، سفید رنگ وكوچك است كه به ساقه ی مو و درز لباس می چسبد. هر كدام از این تخم ها داخل یك كپسول بسیار چسبناك قرار گرفته و به فاصله ی كمی از ریشه ی مو، جایی كه دما و رطوبت مناسب دارد، قرار می گیرند. پس از هفت روز، شپش ها سر از تخم در می آورند و طی مراحلی به شپش بالغ تبدیل می شوند.

پیشگیری از شپش سر با طب سنتی و طب اسلامی

شپش سر چیست

راهکارهای پیشگیری از شپش در طب سنتی و طب اسلامی

پیشگیری از شپش با سرکه

روش اول

میلی لیتر سرکه سیب را با 15 میلی لیتر روغن جوجویا و 10 قطره اسانس پونه و 10 قطره اسانس نیااولی و 15 قطره اسانس عرعر مخلوط کنید و موهایتان را به دقت و کاملا آغشته به این مخلوط کنید و بعد از یک ساعت موی خود را شانه زده و بعد بشویید.

روش دوم

سرکه را گرم کرده و آن را روی سر خود بمالید. حوله یا کلاهی روی سر خود بگذارید و 30 دقیقه صبر کنید و بعد بشویید و یا اینکه مخلوط روغن معدنی و سرکه را بر روی موهای خود بمالید تا شپش ها از موهایتان جدا شوند. این کار را ادامه دهید تا به کلی شپش ها از موهایتان جدا شوند.

پیشگیری از شپش سر با طب سنتی و طب اسلامی

پیشگیری از شپش سر با سرکه

پیشگیری از شپش با اسپند

یکی از بهترین و مشهورترین و البته و بی خطرترین روش ها برای درمان شپش اسپند است. توصیه می شود از این روش برای همه کودکانی که به مدرسه می روند استفاده شود حتی اگر موهای آن ها سالم است و شپش ندارد.برای این روش درمان باید یک قاشق اسپند خشک را آسیاب کرده و با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. این مقدار برای موهای بلند را تا 2 یا 3 برابر افزایش دهید.

سپس کل موها را به این ترکیب آغشته کرده و اجازه دهید تا 45 دقیقه روی موها باقی بماند. برای اثربخشی بهتر می توانید موها را با یک کیسه پلاستیکی پوشش دهید. سپس موها را با آب گرم آبکشی نمایید.

پیشگیری از شپش با روغن زیتون

ابتدا به تمام موهای تان روغن زیتون بمالید سپس موهای خود را در قسمت بالای سر جمع کنید و با کلاه حمام یا حوله آن ها را بپوشانید. ممکن است موها چسبناک و روغنی باشند، بنابراین می توانید حوله ای را دور گردن خود بیندازید تا این مواد را جذب کند.

سه تا هشت ساعت موهای خود را در این حالت نگه دارید، زیرا تحقیقات نشان داده شپش ها می توانند تا دو ساعت در مایعاتی مانند روغن زیتون زنده بمانند.

پیشگیری از شپش سر با طب سنتی و اسلامی

پیشگیری از شپش سر با روغن زیتون

پیشگیری از شپش سر با حنا

یکی از شیوه های قدیمی درمان شپش سر استفاده از گیاه حنا است. برای انجام این کار باید حنا را با آب گرم مخلوط کرد و تمام موهای سر خود را با آن پوشش داد. سپس یک پوشش پلاستیکی روی موها قرار داده و مدت ۳ ساعت صبر کرد. پس از این زمان موهای خود را شسته و با استفاده از شانه، موها را به آرامی شانه کرد.

این روش، شپش مو را تا حد زیادی از بین می برد. اما نکته مهم این است که پس از شانه کردن مو، باید برس را در آب صابون قرار داده و خوب شست تا شپش های آن از بین بروند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید