کرونا ویروسی سمج و مسری است که تیتر یک اخبار روز جهان شده و این روزها کمتر کسی پیدا می شود که از ماجرای آن بی خبر باشد. تانما در این مطلب ضمن بیان نشانه های کرونا، به توضیح نکات مهم ایمنی و توصیه هایی برای پیشگیری از ویروس کرونا در سفرهای نورروزی پرداخته است؛

نشانه های کرونا

 • تب
 • سرفه
 • تنگی نفس
 • به ندرت گلودرد
 • در موارد نادر آبریزش بینی
 • در موارد بسیار نادر حالت تهوع، اسهال و استفراغ
پیشگیری از کرونا در سفرهای نوروزی

نشانه های کرونا ویروس

نکات ایمنی از کرونا

 • دست کم بیست ثانیه برای شستشوی دستان خود با آب و صابون، وقت بگذاریم و مرتب دستانمان را بشوییم.
 • از تماس دست با چشم ها، بینی و دهان خودداری کنیم.
 • از تماس نزدیک با افراد بیمار پرهیز کنیم.
 • اگر بیمار هستیم، در منزل بمانیم.
 • برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا ، به سرعت پس از ورود به خانه، دست های خود را بشوییم و ضدعفونی کنیم؛ این کار را از همه اعضای خانواده بخواهیم.
 • با دستمال کاغذی، هنگام سُرفه یا عطسه جلوی دهان خود را بگیریم و سپس دستمال را در سطل زباله بیندازیم.
 • اشیا و سطوحی را که مرتب لمس می کنیم مانند ریموت کنترل تلویزیون، دستگیره درها و گوشی همراه، تمیز و ضدعفونی کنیم.
 • از رفتن به بازار حیوانات زنده خودداری کنیم.
 • گوشت و تخم مرغ را کاملا پخته و از خوردن خام آنها بپرهیزیم.
 • از تماس و لمس حیوانات وحشی و اهلی زنده یا مرده خودداری کنیم.
 • رعایت فاصله دست کم یک متر با فرد بیماری که سرفه می کند، در پیشگیری از ابتلا به این بیماری مؤثر است.
 • دست دادن و روبوسی را به کمترین اندازه ممکن برسانیم.
 • استفاده از ماسک برای عموم مردم توصیه نمی شود و تنها افرادی که سرماخوردگی یا عفونت تنفسی دارند، بهتر است برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران از ماسک استفاده کنند.
 • مصرف ویتامین C، میوه و سبزی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و فرد را در مقابل ابتلا به ویروس کرونا مقاوم می کند.
پیشگیری از کرونا در سفرهای نوروزی

نکات ایمنی کرونا

پیشگیری از کرونا در سفرهای نوروزی

1-استفاده از ماسک

خرید ماسک و استفاده از آن یکی از راهکارهای جلوگیری از ابتلا به کرونا است اما باید بدانید که استفاده دراز مدت از یک ماسک می تواند باعث تکثیر باکتری شود. اگر هم به ماسک دسترسی ندارید، به راحتی و به کمک دو عدد کش و یک دستمال کاغذی می توانید ماسک یکبار مصرف بسازید.

2-شستن مرتب دست ها

همراه داشتن آب و صابون از ضروریات مهم سفرهای نورزی است. سرویس های بهداشتی بین راهی منبع آلودگی است. برای استفاده از آن می توانیم دستکش های یکبار مصرف همراه داشته باشیم و صابونی که با خود می بریم حتما باید مایع باشد، زیرا صابون های جامد آلودگی را روی سطح خود نگه می دارند.

3-عدم تماس دست با صورت

فرقی نمی کند کرونا باشد یا دیگر ویروس ها و بیماری ها، تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان می تواند شما را به انواع مریضی ها دچار کند. پس حواستان باشد در این ایامی که کرونا در سراسر دنیا پخش می شود. به دست های خود را بدون ضدعفونی کردن، به صورت خود نزنید.

4-ضدعفونی وسایل نقلیه عمومی

اگر برای سفر از وسایل نقلیه عمومی مانند قطار، اتوبوس و هواپیما استفاده می کنید بهتر است از تماس زیاد دست ها با دسته های صندلی بپرهیزید .اما اگر عادت دارید که محیط صندلی و اطراف آن را مدام لمس کنید بهتر است مکان را با موادی چون اسپری های ضدعفونی کننده تمیز کنید یا بعد از تماس با دسته های اتوبوس، مترو ، قطار و هواپیما دست های خود را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

5-تماس ممنوع

در این ایام از دید و بازدید و تماس غیر اضطراری با افراد بپرهیزید. فرقی نمی کند که فرد سالم باشد یا مبتلا به یک سرماخوردگی کوچک، باید تماس خود را با همه ی افراد به حداقل برسانید.

6-غذا را کامل بپزید

از خوردن غذای خام یا نیمه خام در این روزها دوری کنید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا موادی مانند گوشت و تخم مرغ را کاملا بپزید.

7-وسایل نقلیه سفر خود را با دقت انتخاب نمایید

تا جای ممکن از سفر با وسایل حمل و نقل عمومی بپرهیزید و اگر می توانید خودروی شخصی خود را جایگزین آنها کنید. در غیر این صورت ایمن ترین راه سفر تهیه بلیط قطار و دربست نمودن کوپه است. چرا که این کار به شما کمک می کند تا در مدت زمانی که در مسیر به سر می برید با سایر مسافران و ناقلان احتمالی ویروس در ارتباط نبوده و فاصله مناسب خود را با آنها حفظ نمایید.

همچنین در سفر با سایر وسایل نقلیه به هیچ عنوان نباید با سایر مسافران دست داده و روبوسی نمایید، پس این مسئله را جدی بگیرید و وسیله نقلیه سفر خود را با دقت انتخاب نمایید.

نکات ایمنی کرونا

پیشگیری از کرونا در سفرهای نوروزی

8-به بهداشت اقامتگاه خود بی توجه نباشید

همانطور که می دانید رزرو هتل در ایام نوروز کنسلی ندارد و در صورت لغو سفر وجهی به شما مسترد نمی گردد. بنابراین اگر به سفر رفته و قرار است در هتلی که از قبل رزرو کره اید اقامت نمایید، پس از تحویل گرفتن اتاق خود، همه جا را ضدعفونی نمایید. همچنین بهتر است برای اطمینان بیشتر ملحفه های هتل را با ملحفه های شخصی خود جا به جا نمایید و قبل از استفاده از توالت و حمام آنها را ضدعفونی کنید.

9-در بازدید از اماکن گردشگری احتیاط کنید

همانطور که می دانید ایام نوروز یکی از شلوغ ترین روزهای سال برای سفر است. از این رو اگر این ایام را برای سفر خود انتخاب نموده اید، در بازدید از اماکن گردشگری، احتیاط کنید. برای این کار می توانید بازدیدهای خود را به ساعات ابتدایی روز موکول نمایید چرا که اماکن گردشگری به طور معمول در این ساعات، خلوت تر هستند.

از این رو شما می توانید بدون مواجه با ازدحام جمعیت از آنها بازدید نمایید. همچنین بهتر است از بازدید از اماکن سر بسته و بسیار شلوغ اجتناب نمایید و حتماً در مکان های عمومی از ماسک فیلتردار استفاده نمایید. سعی کنید تا جای ممکن از افراد مشکوک به بیماری دوری کنید و فاصله یک و نیم متری خود را با دیگر گردشگران حفظ نمایید.

10-از سفرهای خارجی اجتناب کنید

هر چند که ممکن است نوروز، تنها فرصت شما برای انجام سفرهای خارجی باشد اما هرگز فراموش نکنید که هیچ سفری ارزش قرار گرفتن در معرض بیماری های کشنده را ندارد. از این رو بهتر است تا جای ممکن از سفرهای خارجی به ویژه، مسافرت به کشورهایی که محبوبیت خاصی برای گردشگران چینی دارند، اجتناب نمایید.

11- مصرف مواد غذایی مفید

لبنیات، میوه و سبزیجات تازه که در خانه بخوبی شسته شده اند مواد خوراکی خوبی هستند. آب مصرفی را هم باید از خانه تهیه کرد یا از آب های بسته بندی شده و پلمب شده استفاده شود. خوردن آب چشمه یا رودخانه در طول سفرهای نوروزی بسیار خطرناک است. اگر می خواهیم به رستورانی برویم، رستوران شناخته شده ای را انتخاب کنیم که از نظر بهداشتی مورد قبول است. از خوردن فست فود ها به دلیل این که آسان تهیه می شود نیز خودداری کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید