بیوگرافی پیمان معادی  و زندگی شخصی‌اش

پیمان معادی متولد تیر ماه ۱۳۴۹ در نیویورک کارگردان، فیلمنامه‌نویس تنها بازیگر دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی است که پس از پایان تحصیلات پدرش در مقطع دکتری حقوق در دانشگاه کلمبیا، به همراه خانواده در ۶ سالگی به ایران آمد. پیمان معادی دومین فرزند خانواده است. پدرش فوت شده و مادرش در قید حیات است. برادر بزرگش یک سال با او تفاوت سنی دارد، علاوه بر برادرش او یک خواهر کوچکتر از خودش به نام پریسا دارد که برخلاف دو برادرش در ایران متولد شده است. پیمان معادی فارغ‌التحصیل  رشته‌ی مهندسی متالوژی از دانشگاه کرج است. او از سال 79 فعالیت هنری خود را آغاز کرده و در حال حاضر مالک یک گالری ساعت در تهران است. همسر پیمان معادی فرانک قوانلو نام دارد و فرزندان پیمان معادی به ترتیب باران و رایان نام دارند. زندگی شخصی پیمان معادی بدون حاشیه است و او تلاش می‌کند تا آرامش را همیشه در خانه برای همسر و فرزندانش ایجاد کند.

تصاویر پیمان معادی

بیوگرافی پیمان معادی+ تصاویرپیمان معادی و همسرش

نقش پیمان معادی به عنوان پدر

شاید کپشن اینستاگرام پیمان معادی درباره‌ی تولد 14 سالگی باران بتواند تصویری نه چندان واضح از رابطه‌ی او به عنوان یک پدر به دست بده. پیمان معادی در روز تولد دخترش چنین نوشت:

«بارانم تولدت مبارك. چهارده سال قبل خداوند بهترین هدیه زندگیم رو بهم داد. ازت بابت همه خوب بودن هایت ممنونم. با تو كه هستم خلاق ترم، پویا تر و پر جنب و جوش ترم، با تو بامزه تر و مسخره ترم. ببار باران..... ببار »   این پست نشان از رابطه‌ی صمیمی پیمان معادی در نقش اصلی‌اش یعنی پدر خانواده دارد. پدری که با فرزندانش می‌خندد و با آن‌ها دوست است. این پدر مهربان هنگام سرزدن اشتباه از فرزندانش جدی می‌شود و اشتباه آن‌ها را گوش زد می‌کند.

این پدر پر انرژی اگر قولی به فرزندانش بدهد عمل می‌کند ولی به گفته‌ی خودش و باران ممکن است دو یا سه بار به قولش عمل نکرده باشد اما رایان هیچ موقع از پدرش بدقولی ندیده است. مسأله قول آنقدر برایش مهم است که از دیگران نیز می‌خواهد که اگر نمی‌توانند به قولشان عمل کنند به فرزندانش قول ندهند. او هرگز فرزندانش را تنبیه نمی‌کند و تنها برخوردی که دارد : "برو تو اتاقت " است. فرزندانش را دوست دارد و بسیار به تربیت آنها حساس است. به گفته‌ی خودش هنوز اجازه نداده است که فرزندانش تا رسیدن به سن مناسب فیلم‌هایش را ببینند. او فرزندش باران را در انتخاب مسیر هنری و زندگی‌اش کاملا آزاد گذاشته هرچند مانند هر پدر دیگر به بعضی از کارهای باران در امور بازیگری نظارت دارد و اگر بداند که انجام کاری برای باران سودی ندارد از انجام آن جلوگیری می‌کند. او می‌گوید که باران قدرت تمییز دارد و می‌تواند راه خود را پیدا کند.

ظاهرا شباهت باران به پدرش فقط در ظاهر او نیست چراکه پیمان معادی می‌گوید: «روحیه‌ باران شبیه روحیه من است. معمولا اصراری به انجام هیچ کاری ندارد مگر اینکه حس کند در آن کار، خوب است. همانطور که من خود همیشه معتقدم برای انجام هر کاری باید بهترینش را انجام بدهی چون برای تمرین و تحقیق وقت زیاد است. خود من هم دیر شروع کردم ولی حس می‌کنم اگر در پروژه‌ای هستم، باید آن را دوست داشته باشم و چیزی به آن اضافه کنم. دلم می‌خواهد باران هم این گونه باشد».

تصاویر پیمان معادی و خانواده

پیمان معادی و فرزندانش

ویژگی‌های شخصیتی پیمان معادی

پیمان معادی یک جنتلمن به تمام معناست.عاشق همسر و فرزندانش است. این بازیگر برای خود اصول و قواعدی دارد که به آن پایبند است و معتقد است که نباید در بسیاری از مواقع نباید ملاحضه کرد. نظر دیگران و قضاوت آن‌ها برایش اهمیتی ندارد و تمام تمرکزش به روی انسان و پدری بهتر بودن است.

به کارش بسیار اهمیت می‌دهد و عاشق نویسندگی است. او بسیار تلاش می‌کند که فرزند خوب، برادر خوب، همسایه‌ی خوبی باشد و برایش انسایت و درستکاری جایگاه ویژه و مهمی دارد.

پیمان معادی عصبانی نمی‌شود و هنگامی که تحمل اوضاع برایش سخت باشد سکوت می‌کند و در خودش فرو می‌رود. به خوشحالی و خوش بودن با خانواده و دوستان بسیار علاقه مند است.

او به اسم علی علاقه دارد و می‌گوید اگر فرزند پسر دیگری داشته باشم نامش را علی می‌گذارم. او از بی احترام کردن کودکان و تنبیه فیزیکی آن‌ها بیزار است. پیمان معادی اصول خود برای بازی در فیلم‌های غیر ایرانی را اینگونه بیان می‌کند: « من خط مشی مشخصی دارم که به مدیر برنامه‌هایم گفتم؛ اون هم اینکه در هیچ فیلم ضدِّ دولت و ملّت ایران و مذهب خودم بازی نکنم،همچنین هرگز در فیلمی که رویه‌ای خلاف اصول اخلاقی داشته باشه، شرکت نخواهم کرد.

کارنامه‌ی هنری پیمان معادی

 نوشتن فیلمنامه فیلم آواز قو در سال 1379 اولین قدم پیمان معادی در عرصه‌ی هنر بود و تا چند سال به نوشتن فیلم‌نامه‌هایی مانند عطش، کافه ستاره، کمای و … مشغول بود.که در ادامه به معرفی آثار پیمان معادی پرداخته می‌شود.

معادی برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ به عنوان بازیگر در فیلم درباره الی به کارگردانی اصغر فرهادی ظاهر شد و بازی قابل توجهی ارائه داد.

وی در سال ۲۰۱۴ در سریالی به نام آن شب محصول شبکه اچ‌بی‌او به کارگردانی استیون زایلیان بازی کرد که در سال ۲۰۱۶ پخش آن آغاز شد، معادی در این سریال در کنار جان تورتورو و مایکل کی ویلیامز نقش شخصیتی به نام سلیم خان را ایفا می‌کند. زایلیان یکی از نویسندگان فیلم‌نامه فهرست شیندلر اثر استیون اسپیلبرگ بوده‌است.

او همچنین در فیلم شش زیرزمین همبازی رایان رینولدز به کارگردانی مایکل بی شد.

پیمان معادی و مایکل بی دومین همکاری خود را بعد از فیلم «۱۳ ساعت» تجربه می‌کنند. برف روی کاج‌ها اولین فعالیت معادی در عرصه کارگردانی است. این فیلم در سی‌امین جشنواره فیلم فجر برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد..

بمب؛ یک عاشقانه، دومین فیلم اوست که در سی و ششمین جشنواره فجر ، جایزه ویژه هیئت داوران، جایزه بهترین کارگردانی در ششمین دوره جشنواره فیلم بسفر و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در چهارمین دوره جشنواره فیلم سینه ایران تورنتو و جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره آسیا پاسیفیک در سال ۱۳۹۳ دریافت کرده‌است.

النی کاریندرو، موسیقی ساز مطرح سینمای جهان که موسیقی متن بسیاری از فیلم‌های تئو آنگلوپولوس را ساخته با حضور در پروژه بمب؛ یک عاشقانه، برای نخستین بار موسیقی یک فیلم از سینمای ایران را ساخته‌است.

معادی در سال ۲۰۱۴ به عنوان بازیگر نقش اول در اردوگاه اشعه ایکس در نقش علی به ایفای نقش پرداخت. کریستن استوارت به عنوان نقش مکمل وی در این فیلم ظاهر شد.

اردوگاه اشعه ایکس در جشنواره فیلم ساندنس رونمایی شد و بازی معادی مورد توجه منتقدان و عموم قرار گرفت.

معادی در سال ۲۰۱۵ به پروژه آخرین شوالیه‌ها پیوست و همبازی مورگان فریمن و کلایو اوون شد. او در سال ۱۳۹۵ در فیلم ابد و یک روز به ایفای نقش پرداخت و بازی وی مورد توجه منتقدان قرار گرفت و نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر شد و تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد جشن خانه سینما را به دست آورد.

معادی نحوه‌ی انتخابش برای فیلم ایکس ری را اینگونه تعریف می‌کند: « پیشنهاد بازی در کمپ ایکس‌ری اوّلین‌بار از سوی کارگردان و به صورت تماس اسکایپ به من مطرح شد. بهار سال گذشته، وقتی پیتر ساتلر برای اوّلین‌بار با من تماس گرفت، من برای فیلمبرداریِ “ملبورن” زیر گریم بودم و قرار شد که شب با هم گفت‌وگو کنیم. همان شب از طریق اسکایپ بحث مفصّلی در مورد قصّه و فیلمنامه کردیم و قرار شد فردا هم تماسی سه نفره با خانم کریستین استوارت داشته باشیم. بعدها پیتر ساتلر به ما گفت که در همان تماس سه نفره از طریق اسکایپ و بحث و گفت‌وگوی من و خانم استوارت بر سر فیلمنامه، نسبت به انتخاب بازیگران اصلی فیلم مطمئن شده بود.علاوه بر این، پیتر ساتلر و گروه سازنده فیلم همواره از این موضوع خوشحال بودند که انتخاب‌های اول‌شان برای نقش‌های اصلی حضور در فیلم را پذیرفته بودند.»

تصاویر پیمان معادی

پیمان معادی

جوایز و افتخارات پیمان معادی

 •        برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران برای فیلم برف روی کاج ها به کارگردانی پیمان معادی در سی امین جشنواره فجر
 •        نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک برای بازی در فیلم «جدایی نادر از سیمین
 •        برنده‌ی سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران از سی‌امین دورهی جشنواره‌ی فیلم فجر
 •        برنده خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد از شصت و یکمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم برلین
 •        نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای نقش آفرینی در فیلم «ابد و یک روز»
 •        دریافت تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد در هجدهمین جشن سینما برای نقش آفرینی در فیلم «ابد و یک روز»
 •        برنده بهترین کارگردان از جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم اربیل 
 •        دریافت لوح سپاس و تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد در  دهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران برای نقش آفرینی در «ابد و یک روز»
 •         دریافت سیمرغ بلورین جایزه‌ی طلایی برای کارگردانی فیلم بمب، یک عاشقانه
 •         دریافت جایزه صدا و وجدان حقیقت از مرکز عمومی امور مسلمانان هالیوود برای ایفای نقش در فیلم کمپ ایکس ری

 او پس از دریافت جایزه برای فیلم  بمب یک عاشقانه در صفحه‌ی اینستاگرام خود نوشت: « دریافت جایزه بهترین فیلمنامه سال براى فیلم "بمب یك عاشقانه" در بخش فیلمنامه هاى درام، از كانون محترم فیلمنامه نویسان برام بسیار با ارزش و دلچسب بود. من كار حرفه ای خودم رو بیست سال قبل با نوشتن فیلمنامه شروع كردم و از ان زمان تا امروز حتى یك روز رو به یاد ندارم كه چیزى ننوشته باشم. فیلمنامه نویسى برایم همیشه دغدغه جدى بوده و این جایزه از این اساتید برایم در ادامه راهم، انگیزه مضاعف ایجاد كرد. از حبیب رضایى عزیز هم ممنونم كه در نبود من زحمت دریافت جایزه را كشید و من را با حرف هاى پرمهرش مورد لطف قرار داد.»

این نمونه‌ها شروع افتخارات پیمان معادی‌ است و قطعا این بازیگر و نویسنده‌ی توانمند درخشش‌های بیشتری از خود به نمایش خواهد گذاشت.

فیلم‌شناسی پیمان معادی

کارگردانی

 • بمب یک عاشقانه ( ۱۳۹۶)
 • برف روی کاج‌ها ( ۱۳۸۹)
 • ماتیک (۱۳۸۵) (فیلم کوتاه)

بازیگری

 • ماتیک (1385)
 • درباره‌ی اِلی (۱۳۸۷) ( اصغر فرهادی )
 • سوگ (1390)
 • جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹) (اصغر فرهادی)
 • خشکسالی و دروغ (۱۳۹۰) (محمد یعقوبی)
 • قصه‌ها(۱۳۹۰) (رخشان بنی‌اعتماد)
 • ملبورن (۱۳۹۲) (نیما جاویدی)
 • ابد و یک روز( ۱۳۹۴) (سعید روستایی)
 • متری شیش و نیم (1398) (سعید روستایی)
 • بمب یک عاشقانه (1398)
 • درخت گردو (1398)

فیلم های خارجی پیمان معادی

 • عدالت کیفری (مجموعه‌ی تلویزیونی) (۲۰۱۴) (استیون زایلیان)
 • کمپ ایکس ری (۲۰۱۴ پیتر ستلر) (۲۰۱۴)
 • آخرین شوالیه‌ها (۲۰۱۵ کازئواکی کیریا)
 • ۱۳ ساعت: سربازان مخفی بنغازی (۲۰۱۶ مایکل بی)

نویسندگی

 • آواز قو
 • عطش
 • کما
 • کافه ستاره
 • شام عروسی
 • ماتیک
 • برف روی کاج‌ها
 • بمب یک عاشقانه
 • طراح لباس
 • عطش( ۱۳۸۲)

بازیگری تئاتر

 • خشکسالی و دروغ (۱۳۹۰) – (محمد یعقوبی)
 • در انتظار گودو (۱۳۹۲) – (همایون غنی‌زاده)

 او در تئاتر در انتظار گودو با دخترش باران همبازی بود و در این باره می‌گوید: « شب‌هایی که باران روی صحنه است، هم بیشتر اضطراب دارم و هم لذت بیشتری می‌برم چون به غیر از خودم باید به کس دیگری هم فکر کنم ولی به محض اینکه وارد صحنه می‌شود و شروع به اجرا می‌کند،‌استرسم از بین می‌رود چون حس می‌کنم خیلی خوب اجرا می‌کند و همین، استرس مرا کم می‌کند»

حواشی کارهای هنری پیمان معادی

 پس از اتهام عده‌ای و نسبت دادن نامسلمانی و ضد ایرانی بودن پیمان معادی او در نشستی چنین گفت: «مرا به نامسلمانی و ضدایرانی بودن متهم نکنید» در این نشست پیمان معادی گفت که از قبول کارهایی که سبب رنجش مردمش باشد اجتناب می‌کند و ولع شهرت و موفقیت بیش از حد را ندارد. و مخالفانش را به گفت‌و گو دعوت کرده‌است.

این بازیگر و کارگردان با اشاره به گفت‌وگویی که کانال «فرانس 24» دربارۀ لغو تحریم‌ها با وی داشته است، گفت: در آن گفت‌وگو هم اعلام کردم همان‌گونه که مردم سرزمین ما از برداشته شدن تحریم‌ها خوشحال هستند، مردم غرب هم از همکاری با ایرانیان خوشحال‌اند و این خوشحالی کمتر از ما نخواهد بود؛ چرا که آنان بیش از ما از این همکاری سود می‌کنند. ما آنقدر داشته‌های غنی داریم که برای آنان بسیار جذاب است.

به گزارش ایسنا، معادی که همزمان با اکران فیلم «کمپ ایکس ری» در نشستی خبری سخن می‌گفت‌، با ابراز تاسف از برخی‌ حاشیه‌ها و مطالب غیرمنصفانه درباره این فیلم اضافه کرد: متاسفانه هنوز عده‌ای به فضای خودی و غیرخودی اعتقاد دارند، در حالیکه هرگز چنین اعتقادی نداریم. امیدوارم دوستانی که به خاطر منافع شخصی‌شان حرف‌هایی حتی بر ضد عقاید خود درباره این فیلم مطرح می‌کنند، دعوت ما را برای گفت‌وگو بپذیرند؛ چرا که برای من مهم‌ترین نکته برای بازی در این فیلم، بحث فرهنگ و هنر است. هرچند به هر حال قضاوت در مورد آثار هنری سلیقه‌ای است، اما من هرگز به چنین دوستانی توهین نکرده‌ام و معتقدم توهین و متلک‌اندازی درست نیست.

تفاوت سینمای ایران و هالیوود از دیدگاه پیمان معادی

درباره تفاوت هدایت بازیگران در سینمای ایران با دیگر کشورها توضیح داد: در مورد فیلم‌های مستقل تفاوت چندانی نیست چون این فیلم‌ها آثار کم هزینه‌ای هستند که بیشترین تمرکزشان در گفت‌وگوی میان بازیگر و کارگردان است. اما سیستم هالیوود قدری کارمند گونه است اما نکته مهم این است که هر فیلمی در آمریکا ساخته شود ،‌ هالیوودی نیست و این اشتباه رایجی است که ما چنین تصوری داریم، در حالی که هالیوود سیستم خاص خودش را دارد.

این موضوع یکی از مهمترین تفاوت‌های سینمای ما با آنها است.در ایران به بازیگر تلفن می‌زنند و اگر بازیگر فیلمنامه را بخواهد به پیشنهاددهنده بر می‌خورد، در حالی که در کشورهای دیگر بزرگترین کارگردان‌ها هم موظف هستند برای بازیگر فیلمنامه بفرستند و سیستم رایزنی و ارائه پیشنهاد کاملا متفاوت است.

آدرس اینستاگرام پیمان معادی

پیمان معادی از بازیگران فعال در شبکه اجتماعی به ویژه اینستاگرام است وpaymanmaadi نشانی صفحه اینستاگرام پیمان معادی است.

تصاویر پیمان معادی

پیمان معادی

پیمان معادی و کریستین استوارت

پیمان معادی

پشت صحنه‌ی ابد و یک روز

پیمان معادی

پیمان معادی

پیمان معادی

تصاویر اینستاگرامی پیمان معادی

معادی

پیمان معادی و سعید روستایی

پیمان معادی

پیمان معادی در کنار عوامل کمپ ایکس ری

پیمان معادی

فرامرز اصلانی و پیمان معادی

متری شیش و نیم

پیمان معادی و عوامل متری شیش و نیم

پیمان معادی

تصاویر جدید پیمان معادی

پیمان معادی و باران

پیمان معادی و باران

پیمان معادی در آن شب

پیمان معادی در فیلم آن شب

پیمان معادی

سینمایی آن شب

پیمان معادی در نقش امپراطور در فیلم شوالیه ها

پیمان معادی در نقش امپراتور در فیلم شوالیه ها

اصغر فرهادی

درباره الی

 

پیمان معادی

پیمان معادی و همسرش

پیمان معادی در خندوانه

پیمان معادی در خندوانه

پیمان معادی

متری شیش و نیم

مهناز افشار و پیمان معادی

پیمان معادی و مهناز افشار

تصاویر جدید اینستاگرام پیمان معادی

تصاویر جدید پیمان معادی

پیمان معادی در کنار رامبد جوان و نگار جواهریان

پیمان معادی در کنار رامبد جوان و نگار جواهریان

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید