چه زمان چای سبز باید خورد؟

اگر تصمیم دارید با مصرف چای سبز با چاقی و اضافه وزن ر.برو نشوید باید برای مصرف آن در طول روز برنامه ریزی داشته شود و از مصرف این نوشیدنی گیاهی بدون برنامه پرهیز کنید. بهترین زمان برای نوشیدن چای سبز به منظور کاهش وزن ، ۲ ساعت پس از صرف غذا در وعده های غذایی میباشد.با این روش شما علاوه بر آنکه از خواص درمانی چای برای کاهش وزن روبرو میشوید، خللی در میزان جذب آهن به وجود نمی آورید؛ زیرا چای سبز همانند چای سیاه موجب کاهش جذب آهن موجود در غذا است.
چای سبز به تنهایی کافی نیست
بسیاری تصور می کنند تنها با نوشیدن چای گیاهی در طول روز می توانند به هدف بزرگی مثل کاهش وزن دسترسی پیدا میکنند. در حالی که این دیدگاه به هیچ وجه صحیح نیست. نوشیدن چای گیاهی در کنار رعایت رژیم غذایی ، فعالیت های بدنی و ورزش می تواند روند لاغری را سرعت بخشد و با بهبود سوخت وساز بدن میزان کاهش وزن را در طول هفته زیادتر کند، بنابراین افرادی که تصور می کنند بدون رعایت هیچ یک از نکات ذکر شده و تنها با نوشیدن چای سبز میشود اضافه وزن خود را آن هم به شکل کاملا محسوس درمان کرد، سخت در اشتباهند.

از پرخوری های عصبی بپرهیزید

یک دیگر از خاصیت های چای سبز خاصیت آرامش بخشی است که به پیشگیری از پرخوری های عصبی که منجر به اضافه وزن و در نهایت چاقی می شوند، کمک می کند.افراد زیادی هستند که به محض دریافت فشار عصبی، استرس یا تنش های ناشی از کار روزانه مشغول به خوردن شده و به ریزه خواری روی می آورند که این مسئله به مرور به عادت آن ها تبدیل شده است.برای پیشگیری از بروز این عادت نامناسب یا درمان آن، می توانید از چای سبز استفاده کنید. نوشیدن این چای به شما کمک می کند تا از خاصیت آرامش بخشی این گیاه دارویی برای تقویت سیستم عصبی استفاده شود و مانع بروز اشتهای کاذب ناشی از استرس ها یا تنش های روزمره شد.

همچنین بخوانید:


چای سبز؛ چای سوزاننده طبیعی چربی

افرادی که عادت به نوشیدن چای سبز دارند با کمک این نوشیدنی گیاهی به افزایش سوخت و ساز بدنشان کمک می کنند. در حقیقت چای سبز به دلیل داشتن ماده ای به نام «پلی فنول» می تواند به افزایش حرارت درونی بدن کمک کرده و به این ترتیب میزان سوخت انرژی موجود در سلول های چربی را افزایش دهد و تاثیر قابل ملاحظه ای بر روند چاقی افراد داشته باشد. به شرطی که افراد چاق یا دارای اضافه وزن در روند رژیم غذایی خود و مقدار کالری روزانه ای که دریافت می کنند نیز تجدیدنظر کنند. اینگونه نیست که ما هر میزان کالری که دوست داریم به بدن برسانیم و توقع داشته باشیم با نوشیدن یک تا ۲ لیوان چای سبز در روز لاغر شویم و کالری بسوزاند.

چند لیوان چای بنوشید

اگر برای افزایش سوخت وساز بدن قصد دارید چای سبز را به برنامه روزانه خود اضافه کنید، باید توجه داشته باشید نوشیدن ۳ تا ۴ لیوان چای سبز در طول روز به این موضوع کمک میکند. این تصور که نوشیدن چای سبز در دفعات زیاد می تواند میزان کالری سوزی در بدن را افزایش میدهند، فکر اشتباهی است، زیرا با نوشیدن بیش از حد چای سبز در طول روز، بدن علاوه بر آنکه با مشکل تحریک پذیری پایانه های عصبی روبه رو شده، با اختلال دفع آب و الکترولیت های بدن مواجه خواهد شد.به این ترتیب همانطور که باید در نوشیدن چای معمولی پرهیزهای لازم را رعایت کنید توصیه شده که در نوشیدن چای سبز نیز افراط نباید بکنید.

افزایش بیش از حد دمنــوش چــای سبـــز، کپسول ها و قرص هایی که از این گیاه دارویی هست، عوارض جانبی متعددی را به همراه دارد. سوء مصرف این گیاه دارویی ممکن است عوارضی مانند سردرد، اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، اسهال و تهوع را به همراه داشته که با اصلاح شیوه مصرف به مرور رفع می شوند. اما از طرفی افزایش فشار خون ، تغییرات خلقی و تحریک پذیری، بی قراری و نامنظم شدن ضربان قلب نیز از جمله عوارض جانبی مصرف بیش از اندازه این گیاه دارویی در طول شبانه روز است که باید بلافاصله پس از مشاهده آن برای بررسی و پیشگیری از شدت آن با متخصص یا پزشک صحبت کرد.

خواص دیگر چای سبز

کاهش فشار خون، کاهش قند خون ، تقویت سیستم ایمنی بدن و تخفیف علائم و نشانه های بیماری هایی مانند پارکینسون، آلزایمر و بیماری مفصلی- استخوانی مانند آرتریت روماتوئید. علاوه بر این، مصرف چای سبز تاثیر بسیار ی در کاهش بیماری های قلبی-عروقی، پیشگیری از بروز سرطان هایی مانند سرطان کولون و تخفیف علائم و نشانه های افسردگی دارد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید