بیماری ژنژیویت یک بیماری نسبتا شایع در لثه است که گاهی هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان، لثه خونریزی هم می کند. تانما در این مطلب نکاتی در ار در مورد علل، نشانه ها و درمان بیماری ژنژیویت بیان می کند؛

ژنژیویت لثه

ژنژیویت لثه یک بیماری التهابی لثه است با ظاهرات خاص التهابی (تورم، گرما، قرمزی و درد) . همچنین ژنژیویت (Gingivitis) ‏ یا التهاب لثه به حالتی گفته می شود که پلاک های دندانی در خط لثه تجمع پیدا می کنند و باعث تحریک لثه و حساس شدن آن می شوند که گاهی خونریزی هم می کند.

ژنژیویت بارداری

در طی دوران حاملگی به علت بالارفتن سطح بعضی از هورمونها(خصوصا افزایش میزان پروژسترون ) واکنش لثه ها به پلاک دندانی افزایش یافته و امکان بوجود آمدن التهاب لثه (ژنژیویت ) زیاد می شود که به آن « بیماری ژنژیویت بارداری » می گویند.

علل ژنژیویت بارداری

خونریزی لثه نشانه ای از التهاب لثه است. این مشکل را التهاب لثه ی حاملگی می خوانند زیرا در اثر تغییرات هورمونی ناشی از بارداری لثه ملتهب شده است. این التهاب باعث افزایش احتمال ابتلا به باکتری در پلاک می شود. التهاب و خونریزی لثه در دوران بارداری می تواند باعث ورم و شکنندگی لثه شود، به همین دلیل در حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی می شوید.

علائم ژنژیویت بارداری

علل ژنژیویت بارداری

علائم ژنژیویت بارداری

 • لثه هایی که به راحتی خونریزی می کنند.
 • شما اغلب علائم زخم دهان را دارید.
 • لثه های متورم.
 • بوی بد دهان .
 • هنگام جویدن احساس درد می کنید.
 • دندان هایتان قوی نیستند.
 • دندان های شما حساسیت بیشتری نسبت به حالت طبیعی دارند.
 • بسیاری از پلاک های رسوبی وجود دارد.

 • وقتی دندان هایتان را مسواک می زنید احساس درد می کنید. همچنین ممکن است خون ریزی داشته باشید.
 • لثه های بنفش صورتی دارید.
 • در موارد شدید، لثه ها ممکن است باعث زخم و چرکی شوند.

عوارض ژنژیویت بارداری

التهاب لثه در دوران بارداری فرم خفیفی از بیماری لثه با عنوان پریودنتیت است، که می تواند خطر تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد و یا پره اکلامپسی را افزایش دهد. توجه به خونریزی لثه در دوران بارداری و مراقبت از دهان و دندان قبل، در طی و بعد از بارداری به جلوگیری از این مسائل و حفظ سلامت کودک در طول بارداری و بعد از زایمان کمک می کند. زایمان زودرس که می تواند حاصل بیماری لثه باشد، می تواند بر نوزاد و رشد دندان های وی در آینده نیز تاثیر داشته باشد.

پیشگیری از ژنژیویت بارداری

عوارض ژنژیویت بارداری

پیشگیری از ژنژیویت بارداری

مراقبت های دهان و دندان در طول بارداری بسیار مسأله مهمی است. بنابراین تانما در زیر شما را با روش های پیشگیری از ژنژیویت بارداری آشنا می کند؛

مشورت با دندانپزشک قبل از باردار شدن

دندان ها و لثه های خود را چک کنید و از دندانپزشک خود در این باره مشورت بگیرید. چون در دوران آبستنی ارائه درمان های دندانپزشکی به شدت محدود می شود بهتر است کلیه درمانهای مورد نیاز قبل از باردار شدن برای شما انجام گردد.

آموزش روش صحیح مسواک زدن

در دوران بارداری ضمن انجام سایر مراقبتها , دهان , دندانها و لثه هم باید به طور کامل توسط کارکنان بهداشتی معاینه شده , روش های مسواک زدن و رعایت بهداشت با دقت بیشتری در این دوران آموزش داده شود , در عین حال باید توجه مادر را به نقاطی که دارای التهاب و خونریزی می باشند جلب نمود.

بسیار دیده شده که بیماران با مشاهده خونریزی از لثه , از مسواک زدن خودداری می نمایند. در اینگونه موارد مادر باید بداند که علیرغم وجود خونریزی لثه ناحیه مربوطه را مسواک بزند البته می توان از یک تکه پارچه حوله ای نازک تمیز که به دور انگشت اشاره پیچیده شده نیز برای ماساژ لثه و تمیز نمودن دندان های ناحیه مربوطه استفاده نمود.

حفظ بهداشت دهان و دندان

برای جلوگیری از خونریزی لثه در دوران بارداری به صورت ایده آل باید هر روز دندان های خود را دو بار مسواک بزنید. خمیردندان حاوی فلوراید از دندان های شما محافظت بیشتری به عمل می آورد. از مسواک نرم استفاده کنید. لثه های حساس شما تحمل فشار اضافه را ندارد.

درمان ژنژیویت بارداری

پیشگیری از ژنژیویت بارداری

رژیم غذایی سالم

 • از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و محصولات لبنی در طول بارداری استفاده کنید.
 • به جای نوشابه از شیر یا آب استفاده کنید.
 • از غذاهایی که حاوی مقدار زیادی شکر یا نشاسته هستند پرهیز کنید. شکر و نشاسته میزان حمله به بافت دهان را افزایش می دهند.

قرقره آب نمک!

اگر دچار خونریزی لثه در دوران بارداری شده اید، قرقره آب نمک را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. نمک دریا می تواند التهاب حاصل از ژنژیویت بارداری را کاهش دهد. یک قاشق نمک در یک لیوان آب ولرم برای این کار کافی است.

درمان ژنژیویت بارداری

استفاده از خمیر دندان ضد ژنژویت

این خمیر دندان با دارا بودن ترکیبات آنتی باکتریال شما را در مبارزه با پلاک دندانی می کند کمک می کند. شما می توانید حتی قبل از دوران بارداری از این خمیردندان استفاده کنید تا احتمال ابتلای به ژنژویت بارداری کاهش یابد.

استفاده از دهان شویه ضد ژنژویت

دهانشویه پایادنتال با کاهش باکتری ها و ترکیبات مضر آنها به شما کمک خواهد کرد.

استفاده روزانه از نخ دندان

پلاک تشکیل شده بر روی سطوح بین دندانی را می توان با استفاده از نخ دندان حذف کرد.

پیشگیری از ژنژیویت بارداری

درمان ژنژیویت بارداریآیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید