پساری واژن یک وسیله است که پزشکان براساس شرایط خانم ها تشخیص می دهند که آیا می توانند از آن استفاده کنند یا نه. پساری انواع مختلفی دارد و نحوه گذاشتن هر یک بهتر است تحت نظر پزشک باشد تا به بدن آسیبی نرسد. تانما در این مطلب شما را با انواع پساری، فواید و عوارض پساری در بارداری آشنا می کند؛

پساری چیست؟

پساری یک حلقه کوچک است که از وینیل ساخته شده است و موارد استفاده پزشکی دارد. این دستگاه انواع مختلفی دارد . برخی از پساری ها به گونه ای طراحی شده است که فرد خودش بتواند آن را قرار دهد. اما بهتر است پساری توسط متخصص زنان قرار داده شود. پساری درون واژن قرار می گیرد و از دیواره های واژن محافظت می کند، مثانه را بالا می برد و باعث می شود که بی اختیاری فشاری کمتر رخ دهد.

همچنین پساری واژینال روش مؤثر و غیر تهاجمی برای درمان افتادگی اندام های لگن و درمان افتادگی رحم است. این روش درمانی از زمان بقراط بوده است. او از یک نصفه انار به عنوان پساری استفاده می کرد. هنگامی که در قرن نوزدهم لاستیک ها فشرده کشف شد، پساری های انعطاف پذیر نیز در مقیاس زیاد تولید شدند.

موارد استفاده از پساری

فواید پساری

موارد استفاده از پساری

انواع پساری و نحوه گذاشتن هر نوع

پساری های حلقوی

قبل از وارد کردن از وسط تا می شوند. سپس به لبه های تا شده، روان کننده می زنند و آن را وارد دهانه واژن می کنند. پس از اینکه در جای خود قرار گرفت، حلقه باز می شود و در شکاف بزرگ پشت دهانه رحم ( به نام فورنیکس خلفی ) قرار می گیرد. سپس به حلقه پیچش مختصری داده می شود تا اطمینان حاصل شود که در جای مناسب قرار گرفته است.

پساری های مکعبی

این نوع پساری قبل از وارد کردن محکم فشرده می شوند. این پساری ها در عمیق ترین قسمت واژن قرار می گیرند و رها می شوند. مکش ایجاد شده در اثر این کار، پساری را در جای خود نگه می دارد. برخلاف برخی از دستگاه های دیگر، پساری های مکعبی باید شبانه خارج شوند تا از تحریک واژن جلوگیری شود.

پساری های زینی شکل

این پساری ها نیز به صورت تا شده هستند تا قسمت قوس منحنی صاف باشد. سپس پاشنه های پساری روان کاری شده و وارد واژن می شوند. زمانی که باز می شود، قوس عقب پساری در جلوی دهانه رحم جا می گیرد. در حالی که قوس جلویی روی غضروف بین استخوان های شرمگاهی قرار می گیرد.

پساری های شتز

آن ها سفت هستند و باید به صورت عمودی وارد شوند. سپس درون واژن به حالت افقی پیچیده می شوند.

پساری های گلهورن

به صورتی که یک طرف از پایه به ساقه بچسبد، تا می شوند. سپس پساری در انتهای اولیه واژن قرار می گیرد. پس از باز شدن آن، ساقه باید به راحتی داخل دهانه واژن جای بگیرد و دستگاه محکم سر جای خود قرار بگیرد.

پساری های باد کردنی

به صورت بدون باد و به همراه لوله پمپی که از مهبل آویزان است، وارد واژن می شوند. سپس پمپی به اندازه کف دست به لوله پمپ وصل می شود و سه تا پنج بار فشرده می شود تا باد شود. پس از پر شدن، یک بلبرینگ هوا از نشت هوا جلوگیری می کند. پس از آن می توان لوله را به صورت آویزان از واژن رها کرده یا در دهانه واژن قرار داد. مانند پساری های مکعبی، پساری های باد کردنی نیز باید هر روز خارج شده و تمیز شوند.

پساری های اهرمی

این نوع پسار ی ها از وسط تا می شوند تا انتهای خمیده به انتهای مسطح برسد. پس از روان کاری، پساری داخل واژن قرار می گیرد و به گونه ای قرار می گیرد که انتهای خمیده آن پشت لگن بوده و انتهای مسطح در پشت استخوان شرمگاهی باشد.
اگر با گذاشتن پساری رحم در حالت ایستاده یا نشسته مشکل دارید، سعی کنید روی کمر دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید. خارج کردن پساری معمولاً با برعکس کردن مراحل گذاشتن پساری انجام می شود. برای بیشتر پساری ها، می توانید با گذاشتن انگشت اشاره خود زیر لبه دستگاه، آن را خارج کنید. پساری های بادی را می بایست با یک کلید افت فشار یا شیر رهاسازی باد تخلیه کرد.

عوارض پساری

انواع پساری

مراقبت های لازم بعد از گذاشتن پساری

 • قبل از وارد کردن پساری ، همیشه دست های خود و پساری را با آب گرم و صابون بشویید. همچنین باید قبل از خارج کردن آن نیز دست های خود را بشویید و پس از خارج کردن پساری را به خوبی بشویید و اجازه دهید در هوا خشک شود.
 • برخی از پساری ها می توانند هفته ها در جای خود بمانند اما این زمان هرگز نباید بیشتر از سه ماه باشد. سایر پساری ها باید هر شب خارج شده و تمیز شوند.
 • گاهی اوقات در اثر حرکات روده، به خصوص اگر با زور زدن باشد، پساری می افتد. اگر این اتفاق افتاد، آن را از توالت خارج کرده و به مدت 20 دقیقه در الکل بخیسانید. پس از آن 20 دقیقه در آب تمیز بخیسانید و سپس با آب گرم و صابون آن را بشویید.
 • اگر می خواهید گذاشتن یا خارج کردن پساری را خودتان انجام دهید، باید دو هفته بعد از مراجعه اولیه و پس از آن هر سه ماه یکبار مجدداً به پزشک مراجعه کنید. به این ترتیب مطمئن می شوید که هیچ گونه زخم یا فرسایشی در واژن وجود ندارد.
 • اگر نشانه ای از آسیب دیدگی وجود داشته باشد، باید استفاده از این دستگاه را تا بهبودی کامل متوقف کنید. گاهی اوقات لازم است که از پساری کوچک تری استفاده کنید.

فواید پساری در بارداری

 • بالا نگه داشتن مثانه
 • بالا نگه داشتن رحم
 • جلوگیری از تخریب واژن و چسبندگی واژنی (در کسانی که دچار افتادگی رحم و مثانه هستند.)
 • کاهش درد به خصوص در افراد مسن
 • درمان بی اختیاری ادرار
 • کمک به زنان باردار
 • افرادی که دچار پروپلاس عضلات لگنی شده اند.
 • درمان سریع و بدون جراحی
 • درمان برای کسانی که دچار فشار خون و دیابت هستند
 • درمان سرویکس های نارسا در زنان باردار
رابطه جنسی در بارداری

فواید پساری در بارداری

عوارض پساری در بارداری

 • زخم های باز در دیواره واژن
 • خونریزی
 • قرار گرفتن در محل نامناسب و فشار آوردن به دیواره واژن
 • فشار به دیواره مقعد و جلوگیری از دفع صحیح غذا

همچنین اگر احساس درد ناراحتی، یا ترشحات صورتی و خونی دارید، به پزشک اطلاع دهید چون ممکن است نشانه آن باشد که پساری اندازه اش مناسب نیست. شاید باید از پساری با سایز دیگری استفاده کنید. خون نشانه آن است که پساری به دیواره واژن سایش دارد. وقتی که پساری برداشته می شود زخم بهبود پیدا می کند.
وقتی که پساری دارید ممکن است ترشح سفید داشته باشید؛ این نرمال است. اما اگر رنگ ترشحات در حال تغییر بوده و بوی بد می دهد به پزشک اطلاع دهید. ممکن است دچار عفونت واژینال شده باشید یا آسیب در ناحیه واژن به وجود آمده باشد. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا پماد استروژن برای مداوای پوست واژن تجویز نماید که با افزایش سن نازکتر می شود.

رابطه جنسی بعد از گذاشتن پساری

بعد از داشتن بعضی انواع پساری (مثل حلقوی) امکان رابطه جنسی وجود دارد. یا می توانید قبل از رابطه جنسی آنرا برداشته و بعد از رابطه دوباره آنرا سر جای خود قرار دهید. پساری گلهورن یا مکعبی واژن را پر می کند. اگر از این نوع پساری استفاده می کنید نمی توانید سکس داشته باشید. اگر تصمیم به رابطه جنسی دارید حتما به پزشک اطلاع دهید. پزشک حتما در زمان انتخاب نوع پساری این مورد را در نظر می گیرد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید