خداوند در این دنیا زیبایی های زیادی را برای ما به ارزانی گذاشته است تا لذت کافی ببریم در این میان انواع حیوانات زیادی هستند که از قبیل: پرندگان، خزندگان، پستانداران، دوزیستان و ….که هر کدام زیبایی مخصوص به خودشان را دارندکه حتی فواید و ضررهایی نیز برای ما داشته باشند اصولا پرندگان نقش و نگار زیبایی دارند.بعضی پرندگان مثل قناری، طوطی و کاسکو که این پرندگان را بسیاری از افراد با هزینه ای خریداری می کنند و در منزل نگهداری و پرورش و اهلی میکنند.

 آموزش اهلی کردن کاسکو

نکاتی در مورد خرید کاسکو

همواره پدید آوردن شرایط مطلوب برای نگهداری حیوان کار آسانی نیست .حیوان استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارد. زیرا به خواسته خود نزد ما نیامد ، بلکه این ما هستیم که او را طلب نموده ایم .او نیاز به جای مناسب و نگهداری صحیح و توجه زیاد دارد .

کاسکو

تربیت کاسکو

 

تمامی اینها نیازمند صرف وقت و صبر و حوصله و همچنین هزینه دارد .همواره باید به یاد داشت که طوطی یک پرنده وحشی محسوب می شود و جانور وحشی باید با ظرافت خاصی به انسان ها و محیط جدید خود عاد داده شود .

نگهداری کاسکو و طوطی نیازمند وقت و حوصله است ، مخصوصاً که بطور روزانه باید محل نگهداری آن را تمیز کرد . زیرا هر روز تعدادی پرهای ریز و درشت از بدن آن جدا شده و در فضا پراکنده می شود . کاسکوها عادت دارند تا غذای خود را تکه تکه کرده و به اطراف پراکنده کنند ، مخصوصاً عادت به جویدن هر چیزی دارند ومهمتر از همه اینکه با وجود همه ی اینها بطور روزانه نیاز به آموزش دارند .این پرنده ها نیاز دارند تا آنها را نیز همچون یکی از افراد خانواده دوست بدارید و به آنها توجه کنید.

تغذیه مناسب در نگهداری کاسکو

همواره تغذیه مناسب یکی از مهمترین ارکان سلامت و میزان طول عمر هر موجود زنده است که نوع آن در جاندران نیز متفاوت است . تغذیه مناسب برای کاسکو شامل غلات ، میوه و سبزیجات و انواع آجیل و… می شود که در متن ذیل به معرفی دقیق آنها می پردازیم .

– آب سالم و پاکیزه :

حد اقل روزی سه بار آب این پرنده خود را چک کنید که پاک و عاری از هر گونه آلودگی باشد.آب نباید سرد باشد.

کاسکو

حرف زدن کاسکو

 

– میوه و سبزیجات مناسب برای کاسکو :

هویج،کدو،خربزه،کلم بروکلی،کلم پیچ،فلفل سبز یا قرمز،لوبیا سبز،کدوسبز،برگ کاهو،شاهی،اسفناج، کیوی ، سیب ،انبه،انگور،پرتقال،توت،زغال اخته،تمشک،توت فرنگی،سیب زمینی شیرین

شرایط نگهداری پرنده کاسکو

سرما یکی از مهمترین عوامل بیمار شدن جوجه کاسکو ها میباشد.اجازه ندهید جوجه کاسکوی شما حتی یک لحظه دچار تنش دمایی شود. حتی یک لحظه در معرض باد قرار گرفتن جوجه کاسکو ، میتواند بیماری سختی برای جوجه کاسکو بوجود آورد.یادمان باشد جوجه کاسکویی که در قفس نگهداری میشود ، باید از طرف ما محافظت شود.

– کاسکو به دلیل زندگی در جنگلهای آفریقا باید در شرایطی مشابه نگهداری شود یعنی در دمای هوای گرم ومعتدل و مرطوب. آفتاب مستقیم ، باد کولر ، مناطق بادگیر منزل یا مغازه ، اطراف آشپزخانه به دلیل بوی طبخ غذاو یا مناطق خیلی گرم میتواند برای این پرنده کشنده باشد.

کاسکو

آموزش کاسکو

 

– قفس این پرنده باید به گونه ای انتخاب شود که جایی برای گیر کردن پا یا نوک این پرنده در آن نباشد و فضای کافی برای بازی کردن این پرنده وجود داشته باشد. هرگز از قفسهای مسافرتی برای مدت طولانی استفاده نکنید .

راه کار مناسب برای به حرف اوردن طوطی کاسکو

۱)این پرنده خود را ابتدا رام و دستی کنید.توجه داشته باشید که تمام توجه طوطی کاسکو باید به سخن گفتنشما باشد.در صورتی که طوطی از شما ترسی داشته باشدبخشی از توجه و تمرکز خود را به آموزش شما از دست خواهد داد.بهترینحالت آموزش تکلم و حرف زدن به طوطی و این پرنده آموزش روی دست است…

به این صورت که طوطی خود را روی دست یا انگشت خود نگهدارید و در این حالت با اون صحبت کنید.بعد از مدتی این تمرین به بازی مورد علاقه   طوطی شما تبدیل خواهد شد.با تمرینو ممارست خواهید دید که کاسکو شما با  علاقه و دقت به سخنان شما گوش میکند …

۲)زمانی را برای آموزش به طوطی انتخاب کنید که احساس میکنید آماده آموزش است و به گفتار شما توجه و دقت میکند.برای تشخیص این موضوع به حالت سر و فرم نگاه کردن پرنده و تنگ و گشاد کردن مردمک چشم و در کل دقتی که به گفتار شما دارد توجه کنید.آموزش در زمانی که کاسکو توجهی به شما و گفتارتان ندارن کاملا بی فایده و بی نتیجه است.

تکرار کلمات با لحن یکسان برای کاسکو

۳)کلمات را با صدا و لحن یکسان و در زمان های خاص تکرار کنید.برای مثال صبح ها و هنگامی که کاور را از روی قفسبر میدارید با صدای واضح و بلند صبح به خیر را آموزش دهید…بعد از مدتی پرنده هر صبح و بعد از برداشتن کاور منتظر ادای این کلمات از شما خواهد بود(حتی در زمانی که قادر به تکلم این جمله نیست آن را در ذهن خود ضبط کرده است و فرق آن را با بقیه جملات و کلمات میداند)

کاسکو

کاسکوی زیبا

 

۴)با صدای واضح و بلند به این پرنده خود آموزش دهید.از صحبت کردنبا صدا های نازک یا لوس !!! اکیدا خود داری کنید.این موضوع به خصوص در کاسکو هایی که صاحبان آن ها خانم هستند بسیار رایج است…

نکات مهم در حرف زدن کاسکو

به این نکته مهم توجه داشته باشید که در هر صورت پرندگان نمیتوانند ۱۰۰% کیفیت صدای شما را تقلید کنندو همیشه درصدی از افت در تقلید کیفیت و تن صدای شما وجود خواهد داشت.بنا بر این اگر با صدایی نازک یا لوس با پرنده سخن بگویید و پرنده شما فقط %۵۰ از آن را به شما برگرداند ، چیز قابل درکی از صدا باقی نخواهد ماند!!!

۵)تمرینات سخن گفتن با طوطی خود را به صورت منظم و همیشگی ادامه دهید به گونه ای که کاسکو احساس کند عضوی از خانواده شما است.

آیا این مطلب مفید بود؟ 236
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید