همه چیز از کاشت دندان به روش پل یا بریج

بریج دندانی چیست ؟

کاشت دندان به روش بریج از روش های قدیمی برای رفع نقص بی دندانی بشمار می رود . در کل می توان گفت که بریج تنها خود فضای خالی دندان را درگیر نمی کند بلکه دندان های کناری فضای خالی نیز برای کاشت دندان به روش پل یا همان بریج نمودن درگیرمی شوند و در حقیقت برای ثابت ماندن پل دندان، دندان های کناری تراشیده می شوند.

افرادی مناسب برای بریج دندانی چه اشخاصی هستند ؟ سوالی است که برای خیلی از افراد پیش می آید باید گفت که کاشت بریج برطبق بررسی های انجام بریج تنها برای افرادی مناسب است که دندان های اطراف فضای خالی دارای پرشدگی زیاد بوده و به طور کلی نیاز به روکش دارد.

کاشت پل دندانی یا (بریج ) قسمت خالی وبی دندان را پر می کند.
کاشت بریج شکل دندانها و خط لبخند را اصلاح کرده و جویدن و صحبت کردن را بهبود می بخشد.
درکاشت بریج دندان کاشته شده از نظر رنگ وفرم بسیار طیبعی ومشابه دندان های دائمی فرد است.
اگر بهداشت دهان ودندان را به طور صحیح رعایت کنید بریج سالها عمر خواهد کرد .
باید سعی کنید که دندان های طبیعی پایه بریج زیر روکش سالم بمانند و رعایت بهداشت باعث می شود که دندان ها پوسیده نشوند


ماندگاری بریج دندانی

بریج دندانی اگر در شرایط مناسبی باشد عمری طولانی خواهد داشت، اما معمولا لق شده یا می افتد. بهترین کاری که میتوانید برای افزایش مدت عمر بریج انجام دهید، رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان است.

کاشت دندان

کاشت دندان

اگر دندان یا استخوانی که برای بریج حکم پشتیبان را دارد به واسطه بیماری لثه دچار مشکل شود، بریج تکیه گاه خود را از دست می دهد و خراب می شود. دندان ها و لثه های خود هر روز با استفاده از نخ دندان و دو باردر روز مسواک زدن محافظت کرده وبه طور منظم هر چند مدت یک بار به دندان پزشک برای چکاپ مراجعه کنید . ضمنا از جویدن غذاهایی که سفت ، وغذاهایی که سبب ایجاد فشار به دندان می شود خودداری کنید تا به بریج آسیبی وارد نشود.

انواع بریج دندانی

بریج های دندانی ثابت معمول ترین نوع بریج های دندان، هستند که در آن از یک دندان مصنوعی با دو تاج در دهان استفاده می شود و روی دو دندان طبیعی ودائمی کنار فضای خالی دندان افتاده قرار می گیرد.

دو دندان طبیعی مجاور دندان افتاده در بیشتر اوقات باید کمی تراشیده شوند و اندازه آنها کوچک تر شود تا فضای لازم برای تاج و بریج محیا شود . دو تاج و دندان مصنوعی به شکل یک واحد هستند و این ترکیب در دهان بیمار جایگذاری می شود.

کاشت دندان

کاشت دندان

بریج ثابت بعد از وصل شدن نمی توانید آن را بردارید . کاشت بریج ثابت برای افرادی مناسب است که دندان های اطراف فضای خالی دارای مواد پر کننده باشد، چون این مواد می توانند به عنوان پایه وتکیه گاه برای تاج به کار رفته ، روی دندان طبیعی بیمار قراربگیرند.

بریج ثابت از دو روکش تکی در دو طرف جای خالی و یک دندان مصنوعی در وسط تشکیل شده است .

دندان های ایمپلنت که دندان مصنوعی را ثابت می کنند میتوانند دندان دائمی و یا ایمپلنت باشند اما نمی شود که یکی دندان طبیعی و دیگری ایمپلنت باشد چرا که دندان طبیعی به واسطه داشتن رباط پریودنتال که بافت زنده است میتواند کمی به اطراف حرکت کند اما ایمپلنت کاملا سفت و ثابت است و هیچ حرکتی ندارد. این تفاوت ایمپلنت و بریج دندان میتواند مشکل ساز شود .

بریج های دندانی معلق نیز همین فرآیند را دارند.


بریج های رزین

بریج های رزین یا بریج های مریلند نسبت به انواع بریج های دندانی قیمت پایین تری دارند . اما باید گفت که کاربرد آن برای همه امکان پذیر نیست. گاها بریج باند شونده با رزین به بیمارانی پیشنهاد می شود که دندان های کناری فضای خالی آنها سالم و طبیعی هستند .

کسانی که دندان های پوسیده و ضعیفی دارند یا در بیمارانی که دندان های اطراف دارای پرشدگی بزرگی است، استفاده از بریج باند شونده با رزین امکان پذیر نیست.

بریج های رزین معمولا برای جایگزینی دندان هایی استفاده می شوند

که در معرض فشار جویدن قرار ندارند و بیشتر برای دندان های پیشین رایج هستند. در این نوع ، دندان جایگزین مصنوعی ، با نوار فلزی یا بال و رزین به دو دندان مجاور طبیعی وصل می شود. بعضی از بیماران این مدل بریج دندان را ترجیح می دهند چون لازم به اصلاح و کار کمتری بر روی دندان های مجاور است.

بریج رزین نگهدارکه نام دیگر آن بریج مریلند است . یک باله از جنس فلز یا پورسلین (چینی) به دندان های دو طرف جای خالی متصل است که دندان مصنوعی وسط را معلق نگه می دارد.

کاشت دندان

کاشت دندان

بریج های دندانی معلق فقط یک طرف جای خالی متصل شده است. ونسبت به دندان جایگزین شده در شرایط نادر دو اباتمنت ممکن است در یک طرف پونتیک استفاده شوند تا پشتیبانی وتکیه گاه بهتری ایجاد شود. برای درک بهتر این مطلب یک بریج ثابت را تصور کنید که در یک طرف نگهدارنده ندارد.

بریج های دندانی معلق معمولا برای دندان های پیشین و دندان هایی به کار می رود که در معرض فشار زیاد قرار ندارند. این مدل بریج بیشترموقعی استفاده می شود که فرد تنها در یک طرف بریج دارای دندان طبیعی است.

قبل از آغاز درمان، با متخصص دندانپزشکی در مورد ماندگاری ، طبیعی ترین نتیجه و تناسب مدل های بریج با سایر دندان های خود صحبت کنید.

انواع روکش بریج دندانی

انواع روکش بریج دندانی عبارتند از:

روکش سرامیکی ، روکش کاملاً پرسلاین ، روکش پرسلاین ترکیب شده با فلز، روکش استیل ضد زنگ

روکش زیرکونیوم ، روکش فلزی ، روکش پرسیلین چینی

روکش کامپوزیت تقویت شده با فایبر FRC (افزودن رشته هایی از جنس پلیمرهای شیشه به کامپوزیت ، ) روکش PFM(یک فریم فلزی و بخش بیرونی چینی

تفاوت ایمپلنت وبریج دندان

کاشت دندان به روش بریج یا کاشت به روش پل ،باید دو دندان مجاور فضای خالی تراشیده شوند تا به عنوان تکیه گاه و پایه های بریج از آنها استفاده شود . علت این است که دو دندان کناری که پایه های بریج روی آن قرار می گیرد ، ا

گر این دندان ها پرکردگی زیادی داشته باشند و بهتر است روکش شوند پس ، مشکل زیادی ایجاد نمی شود چون به هرحال این دندانها باید تراش خورده و روکش شوند. ولی اگراین دندان ها سالم هستند ولی اگر دندان پوسیدگی اندکی دارد .

به کار بردن بریج باعث از بین رفتن قسمت زیادی از عاج این دندان ها می شود و در این موارد ایمپلنت روش مناسب تری می باشد.

تمیزنمودن ونگهداری دندان ها یکی از مسائل مهم در بریج، است نرسیدن نخ دندان به همه سطح های دندان بریج شده و تمیز نشدن مناسب هنگام مسواک زدن می باشد.د کسانی که دندان بریج دارند باید تمام قسمت ها ی بریج را هم به کمک نخ دندان تمیز کنند .

ولی در ایمپلنت از جهت مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مانند دندان طبیعی ودائمی باید عمل کرد

قیمت بریج کمتر از ایمپلنت می باشد اما باید بدانید که بریج در بیشتر موارد , بعد از چند سال باید تعویض و جایگزین شود ودوباره بیمار باید هزینه دیگری جهت جایگزینی متحمل شود .

کاشت دندان

کاشت دندان

ایمپلنت تقریبا روشی ماندگار و مادام العمر به حساب می آید زیرا در مدت چند مرحله و در یک دوره چند ماهه انجام می پذیرد، کسانی که می توانند هزینه را در چند مرحله پرداخت نمایند.

با این حال برای بسیاری از بیماران مسئله قیمت بسیار مورد اهمیت است و بیشترین عامل در تصمیم گیری آنها است ، با در نظر داشتن هزینه، مزایا و معایب هر دو روش سپس انتخاب کنید :

دندان کاشته شده در این دو روش قدرت دندان طبیعی ودائمی را نخواهد داشت ، بریج دربرابر ایمپلنت چه از لحاظ قدرت جویدن ، ثبات و استحکام خود دندان و چه از نظر ماندگاری وزیبایی برتری کامل دارد.

مهم ترین نکته ای که در کاشت دندان باید مد نظر داشت این است که دندان کاشته شده از تحلیل رفتن استخوان آرواره پیشگیری می کند یا نه ؟

لازم به ذکر است که کاشت ایمپلنت که بیشتر از جنس فلز تیتانیوم می باشد، پس از مدتی با استخوان فک جوش می خورد که این امر به محکم شدن استخوان فک کمک کرده و از تحلیل رفتن استخوان فک و لثه ها در قسمت هایی که دندان طبیعی و دائمی وجود دارد .

پیشگیری می کند . عموما استخوان فک نه فقط در ناحیه خالی تحلیل می رود، بلکه قسمت های مجاور بخش خالی شده هم به مرور زمان دچار تحلیل می شوند که این عمل درطولانی مدت بر مقاومت دندان های اطراف نیز اثر می گذارند.

ایمپلنت نسبت به بریج از این موارد پیشگیری می کند ، چون جای خالی دندان در استخوان فک توسط پروتز پر می شود .

اگر چه ایمپلنت تقریبا نتایج زیبایی دارد ، ولی ممکن است دربعضی شرایط بریج زیباتر به نظر برسد. تصمصم گیری دندان پزشک در مورد زیبایی، می تواند بسیار کمک کننده باشد.

کاشت دندان

کاشت دندان

دندان مریلند جایگزین بسیار خوبی برای بریج های سنتی به حساب می آیند. این مدل بریج از پونتیکی به وجود آمده که با یک چارچوب فلزی یا چینی در محل نگهداری می شود. این چارچوب بر روی بخش پشتی دو دندان کناری دندان ازدست رفته متصل می شود. این نوع بریج با استفاده از تاج ها در محل قرار نمی گیرد و لازم به پر کردن دندان های مجاور نیست؛ اما استقامت دومدل اولیه بریج را ندارد.

مزایای بریج دندانی

از مزایایی بریج دندانی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم

محافظت از یک دندان ضعیف در برابر شکستگی یا پوسیدگی و یا نگه داشتن قسمت های یک دندان شکسته شده

حفظ و ترمیم یک دندان شکسته یا دندانی که شدیدا پوسیده شده است

پوشاندن و محافظت از دندانی که میزان پر شدگی آن زیاد است و دندان زیادی باقی نمانده است

دندانی که شکل یا رنگ مناسبی ندارد را می پوشاند

دندانی که عصب کشی شده است با آن پوشیده می شود

معمولا بریج دندان در صورتی توصیه می شود که شما در حال از دست دادن یک یا چند عدد از دندان های خود باشید. شکاف های باقی مانده ناشی از دندان از دست رفته در نهایت باعث می شود که دندان های باقی مانده به سمت فضاهای خالی بچرخند یا حرکت کنند ومنجر به گاز گرفتن زبان می شود.

عدم تعادل ناشی از دندان های از دست رفته همچنین منجربه بیماری لثه و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی می شود. پل دندان عموما بجای یک یا چند دندان از دست رفته مورد استفاده قرارمی گیرند.

مراحل گذاشتن بریج دندانی

مراحل گذاشتن بریج دندانی به شرح زیر است:

نوبت اول

نحوه گذاشتن بریج دندانی به این صورت است که دندان پزشک دندان را معاینه و حاضر می کند . عکس هایی با اشعه ایکس گرفته می شود تا ریشه های دندان هایی که با روکش پوشانده می شوند واستخوان اطراف آنها بررسی شود.

درشرایطی که دندان پوسیدگی زیادی داشته باشد، یا در زمانی که احتمال عفونت یا آسیب دیدگی پالپ دندان وجود داشته باشد، در ابتدا کار باید ترمیم دندان با عصب کشی صورت گیرد.

کاشت دندان

کاشت دندان

سپس، دندان پزشک دندان و بافت لثه اطراف دندان بیمار را بی حس می کند. دندان مورنظر که روکش دندان بر روی آن قرار داده می شود برای محیا شدن فضا ی خالی برای روکش کردن دندان، در راستای سطح جویدنی دندان صاف و کوتاه می شود.

مقدار دندانی که باید تراش داده شود به نوع روکش مورد نظر بستگی دارد مثلا ، روکش دندان تمام فلزی باریک تر هستند و نسبت به روکش های تمام چینی یا چینی فلزی به از بین بردن ساختار کمتری از دندان نیازاست . از سوی دیگر، اگر قسمت بیشتری از دندان به دلیل پوسیدگی یا آسیب دیدگی از بین رفته باشد، برای محافظت از روکش، ماده پرکننده در داخل دندان قرار داده می شود.

بعد از تغییر شکل دندان، قالبی از دندانی که روکش گذاری روی آن باید قرار بگیرد، گرفته می شود. قالب مورد نظر از بالا و پایین دندانی که روکش گذاری روی آن صورت می گیرد، گرفته می شود. این کار به این منظور صورت می گیرد که اطمینان حاصل شود که روکش بر عمل جویدن تاثیر نمی گذارد.

در آزمایشگاه قالب ها ی فرستاده شده را طی فرایند می سازند. روکش در عرض دو تا سه هفته ساخته شده و به مطب دندان پزشک فرستاده می شود. وقتی که روکش شما از جنس چینی باشد، دندان پزشک رنگی را که مورد انطباق با دندان های فرد باشد انتخاب می کند .

دندان پزشک یک روکش موقت برای فرد می سازد تا درهنگام ساخته شدن روکش دائمی از دندانی که باید روکش گذاری شود محافظت کند. روکش های موقت دارای جنس آکریلیک هستند و با استفاده از سیمان موقتی درجای خود ثابت می شوند.

نوبت دوم از نحوه گذاشتن بریج دندان

در نوبت دوم مراجعه ، دندان پزشک روکش موقتی را بیرون می آورد و رنگ روکش دائمی را مورد بررسی قرار می دهد . اگر تمام شرایط مناسب باشد ، دندان را با تزریق بی حسی موضعی برای قرار دادن روکش دائم آماده می کنند.

دندانی که باید ترمیم و درست شود، بی حس می شود تا در طول مدت آماده سازی روکش بیمار دردی را احساس نمی کند برای این منظور از ، لیدوکائین یا یک داروی بی حسی موضعی دیگر به لثه ها تزریق می شود.

پس از پایان کار روکش کردن دندان و از بین رفتن اثر بی حسی، بیمار با روکش دندان خود کمی دچار حساسیت می شود یا در لثه های دور دندان احساس درد می کند این حالات عادی است ، این درد کم و مختصر هم خیلی طول نخواهد کشید . فراموش نکنید که افراد مناسب بریج دندان برای بریج دندان باید بالاتر 18 سال باشند.

مراقبت از بریج

برای مراقبت از بریج دندانی بهتر است روزی دوبار مسواک بزنید، همین امر به حفظ بهداشت دهان و سلامت بریج دندان کمک شایانی می کند. و از پوسیدگی دندان جلوگیری می شود .

کاشت دندان

کاشت دندان

هر روز یک بار زیر بریج دندانی را مانند دندان های طبیعی نخ دندان بکشید و باید تمام لبه ها و گوشه های دندان را تمیز کنید.

به صورت منظم برای معاینه نزد دندانپزشک خود بروید تا از سلامت دندان ها مطمئن شوید .

غذا های فیبردار مانند میوه، سبزیجات را بیشتر از غذاهای گوشتی در رژیم غذایی خود مصرف کنید .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید