کاشت مو از روش های درمانی رایج برای طاسی و کچلی مو است .این روزها با افزایش ریزش مو و شمار افرادی که در مطب های متخصصان پوست و مو در جستجوی راه حلی برای داشتن موهای پرپشت هستند بازار کاشت موی طبیعی داغ داغ شده است چرا که ریزش مو یکی از معضلاتی است که خیلی از افراد به خصوص آقایان از آن رنج می برند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد که بهتر است قبل از استفاده از آنها در مورد انها اطلاعات کافی کسب کرد تانما می توانداطلاعات خوبی در اینباره در اختیارتان قرار دهد

کاشت مو به روش FUT

این روش شامل برداشتن یک نوار مو از ناحیه “اهدا کننده” است که در آن نوار ریزش مو کم و رشد مو هنوز قوی است. ناحیه ای که از آن ریشه مو را بر می دارند، بخیه زده می شود و یک اسکار خطی روی پوست سر به جا می گذارد.

نوار حاوی فولیکول های مو به گرافت هایی متشکل از یک یا دو فولیکول تقسیم می شود. واحدهای فولیکولی حاوی غدد سباسه (غدد چربی)، اعصاب، ماهیچه کوچک و تعدادی موهای خوب ازجمله موهای ضخیم هستند. هزاران عدد از این گرافت های فولیکولی به برش های کوچک تقسیم شده و در ناحیه های طاس سر پوست بیمار، که به عنوان “ناحیه گیرنده” شناخته می شوند، در یک جلسه کاشت می شوند. رشد مو از این گرافت ها یک الگوی طبیعی رشد طبیعی را دنبال می کند و هیچ نشانه هایی از عمل جراحی را نشان نمی دهد.

کاشت مو

کاشت موی طبیعی

کاشت مو ی طبیعی به روش FUT

بدون شک ریزش مو یکی از ناراحت کننده ترین مسائلی است که یک فرد در دوران زندگی خود با آن برخورد میکند و افرادی هم که دچار ریزش وسیع مو هستند از نظر ظاهری مسن تر از هم سن های خود که موهایشان نریخته به نظر می رسند و این مساله می تواند منجر به ایجاد افسردگی و عدم اعتماد به نفس در فرد بشود. البته ریزش مو در افراد مختلف عکس العمل های متفاوتی را ایجاد می کند. تعداد معدودی از مردان مشکل طاسی خود را به خوبی پذیرفته و با آن کنار آمده اند، ولی امروزه اکثر مردان طاس برای برگرداندن موهای از دست رفته به دنبال هر درمانی می روند ، از درمان های سنتی گرفته تا دارویی و جراحی. چرا که به نظر آن ها داشتن مو مترادف است با جوانی، زیبایی و اعتماد به نفس. در چنین شرایطی باید به دنبال بهترین راه حل بود و تنها راه حل دائمی برای موهای از دست رفته عمل جراحی کاشت مو می باشد.

مراحل کاشت مو به روش FUT

روش پیوند واحد فولیکولی یا روش نواری پیوند مو شامل موارد زیر است

 • پزشک پوست سر را به صورت سطحی بی حس می کند.
 • یک نوار از بافت موی خودتان را از آنجا که ناحیه اهدا کننده نامیده می شود یا منطقه ای که موهایتان مقاوم است (به این معنی که احتمال طاسی یا ریزش کمتری دارد) برمی دارند.
 • سپس پزشک بافت منطقه ایی را که مو را از آنجا برداشته بخیه می زند. این یک زخم سطحی و کوچک است که به راحتی توسط موهای باقی مانده شما پوشیده می شود.
 • نوار اهدا کننده به وسیله یک فرآیند جداسازی دقیق میکروسکوپی به واحدهای فولیکولی منحصربه فرد برش داده می شود.
 • سپس پزشک با مته حفره های ریزی را روی سر شما جایی که ریزش مو اتفاق افتاده است، ایجاد می کند و واحدهای پیوند فولیکولی را وارد می کند.
 • محلول ضدعفونی کننده به آرامی به پوست سرتان اعمال می شود.
 • منطقه کمک کننده شما با یک باند پوشیده می شود.
کاشت مو

کاشت مو به روشfut

نکات کاشت مو به روش FUT

شستشوی سر بعد از کاشت مو به روش FUT

پوست سر شما باید قبل از ترک کلینیک در روز عمل تمیز شود.

در 24 ساعت اول، خونریزی های جزئی از محل های پیوند وجود دارد. می توانید به راحتی با استفاده از یک پارچه یا گاز تمیز با فشار کمتری آن را تمیز کنید.

شما می توانید پوست خود را به آرامی در روز دوم شست و شو دهید اینکار را می توانید با یک کاسه در حمام، که آن را با مخلوطی از آب و شامپوی معمولی (فاقد اثر درمانی) پر کرده اید و به آرامی بالای سر، پشت و طرفین آن را شست و شو می دهید، انجام دهید.

اجازه ندهید که اسپری دوش به طور مستقیم بر روی مکان های پیوند شده قرار گیرند(دوش مستقیم نگیرید). کاسه را با آب تمیز پر کنید و موهایتان را آبکشی کنید، سپس به آرامی خشک کنید.

از تهویه استفاده نکنید تا خراش های روی پوست خوب شوند. شستشوی معمولی در روز سوم مجاز است، اما از شانه کردن مستقیم نقاط پیوندی خودداری کنید. اجازه دهید مو با هوا خشک شود (نه با هوای پر فشار: مثل سشوار).

این شیوه روتین را تا پنج روز اول ادامه دهید. پس از این، شما می توانید شروع به مالش دادن ناحیه پیوند برای کمک به برداشتن خراش و یا دلمه ها کنید و می توانید به شیوه همیشگی دوش بگیرید.

از زخمی کردن ناحیه پیوند خودداری کنید زیرا این کار می تواند فولیکول های موی پیوند شده را از بین ببرد. هر یک از دلمه های باقیمانده پس از هشت روز باید تمیز شود. اگر خونریزی وجود داشته باشد دست نگهدارید و دو روز دیگر صبر کنید.

مزایای کاشت مو به روش FUT

مزایای روش FUT

 • تعداد زیادی از فولیکول ها را می توان در یک جلسه پیوند داد.
 • بازده بهتری از مو در مقایسه با سایر روش های مو فراهم می کند.
 • افزایش رشد و ظاهر طبیعی برای مو به محض رشد فراهم می کند.
 • مقرون به صرفه تر از روش های دیگر مو مانند روش FIT و SUT می باشد.

معایب کاشت مو به روش FUT

خطرات و معایب ناشی از روش FUT

 • در طول فرآیند بی حسی، ناراحتی یا خارش را تجربه می کنید که موقت است.
 • تجربه ریزش مو پس از عمل، موقت است. مو معمولا در عرض 3-6 ماه رشد می کند.
 • اگر مراقبت مناسب در طول و پس از جراحی نباشد، التهاب و عفونت موضعی خواهید داشت.
 • زخم در محلی که نوار اهدا کننده از آنجا برداشته شده است.
 • دوره بهبودی طولانی تر، به این دلیل که این یک روش تهاجمی است.
 • اجتناب از هر نوع فعالیت شدید حداقل برای 4 هفته پس از جراحی.
کاشت مو

مزایا و معایب بعد کاشت مو

مراقبتهای قبل از کاشت مو به روش FUT

وقتی شما احساس کردید از نظر فیزیکی برای انجام روش FUT آماده هستید، دستورالعمل هایی وجود دارد که نیاز است آن ها را دنبال کنید:

اگر شما هر نوع داروی رقیق کنندۀ خون مصرف می کنید، لطفا آن را با پزشکتان در میان بگذارید، زیرا ممکن است با جراحی تداخل داشته باشد.

در صورت استفاده از بتا بلوکرها، بلافاصله به پزشک تان اطلاع دهید.

اگر از اسپری های استنشاقی استفاده می کنید، باید آن را همراه خود به درمانگاه ببرید یا در روز جراحی به همراه داشته باشید.

تا دو هفته پس از جراحی موهای خود را کوتاه کنید و بگذارید حداقل نصف موهایتان در پشت و طرفین ناحیه ای که بخیه زده شده دست نخورده بماند تا بدین صورت بتوانید ناحیه بخیه شده را بپوشانید.

قبل از عمل، پوست سرتان نباید آفتاب سوختگی داشته باشد.

به مدت یک هفته قبل از عمل، هیچ گونه داروی ضد التهابی (NSAIDs) مصرف نکنید.

برای یک هفته قبل از عمل، هیچ ویتامین B یا E مصرف نکنید، این شامل هر نوع مولتی ویتامین است، زیرا این قرص ها خونریزی را افزایش می دهند.

داروی تجویز شده برای شما مانند داروهای قلبی و فشار خون حتی در روز جراحی نیز باید دقیقا به همان صورت تجویز شده مصرف گردد.

اگر سیگار می کشید یا الکل می نوشید دو هفته قبل از شروع جراحی مصرف سیگار و نوشیدن الکل را قطع کنید، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل می تواند در روند بهبودی خلل ایجاد کند.

اگر موهایتان را به طور مرتب رنگ می کنید، لطفا موهای خود را سه روز قبل از عمل رنگ کنید. برای اطمینان هر روز پوست سرتان را تمیز کنید. در روز جراحی پوست سرتان باید عاری از هر گونه مواد رنگ باشد.

شما باید در مورد شست و شوی موها در روز جراحی با پزشک تان مشورت کنید و در صورت صلاحدید او این کار را انجام دهید.

ناحیه اهدا کننده که توسط پزشک مشخص شده را هر روز به مدت ده دقیقه به منظور انعطاف و سست شدن پوست آن ناحیه با دست ماساژ دهید.

بعضی از پزشکان ممکن است از شما بخواهند پیش از جراحی صبحانه و ناهار بخورید، در حالی که بعضی دیگر ممکن است از شما بخواهند از خوردن و نوشیدن حداقل 12 ساعت قبل از این کار خودداری کنید. لطفا طبق دستورالعمل های پزشک خود عمل کنید.

برخی از پزشکان ممکن است به شما توصیه کنند موهای خود را به طور کامل در آن روز شست و شو دهید و برخی از آنها چنین توصیه ای نداشته باشند. لطفا طبق دستورالعمل های پزشک خود عمل کنید.

در روز جراحی، اسپری های مو یا دیگر محصولات آرایشی مو را اعمال نکنید.

در روز جراحی از نوشیدن هرگونه نوشیدنی کافئین دار خودداری کنید.

کاشت مو

مراقبت قبل کاشت مو

همچنین بخوانید:

مراقبتهای بعد از کاشت مو به روش FUT

پس از انجام روش FUT رعایت موارد زیر لازم است

پس از عمل ترمیم مو در حالت نیمه نشسته بخوابید. این به کاهش سریع تورم کمک می کند و ازینکه شما به طور تصادفی مناطقی که فولیکول های مو پیوند داده شده را لمس کنید، جلوگیری می کنند.

از لمس کردن، خراشیدن و مالیدن منطقه ای که فولیکول مو به آن پیوند شده است (ناحیه کاشته شده)، اجتناب کنید.

بعضی از پزشکان به شما توصیه می کنند در روز پس از جراحی به آرامی موهای خود را با شامپو بشوئید، اما برخی دیگر چنین توصیه ای نمی کنند. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. همچنین ممکن است به شما توصیه شود تا 7 روز پس از جراحی هر روز دوبار موهایتان را با شامپو شست و شو دهید.

داروهای تجویز شده توسط پزشکتان را استفاده کنید.

تا دو هفته پس از جراحی از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید.

سر خود را با کلاه یا سربند بپوشانید تا از تماس مستقیم با اشعه UV در امان بماند.

حداقل 28 الی 30 روز پس از عمل FUT، از هر نوع فعالیت شدید، از جمله تمرین های شدید (به جز پیاده روی کوتاه مدت یا دویدن) اجتناب کنید. شما می توانید تمارین را 28 روز پس از عمل مجددا از سر بگیرید.

کاشت مو

مراقبت بعد کاشت مو

سوالات رایج درباره روش FUT

چه تعداد فولیکول مو را می توان در یک جلسه پیوند داد و برای اینکار چقدر زمان نیاز است؟

در یک جلسه FUT ، شما می توانید با خیال راحت 5000 فولیکول مو را پیوند کنید، که این یک مزیت است، زیرا نواحی بزرگتر طاسی را می توان در چند جلسه پوشش داد. زمانی که مو رشد می کند، روش FUT باعث افزایش زیبایی ظاهری و طبیعی می شود.

این روند 4 تا 8 ساعت وقت می برد که آنهم بستگی به تعداد گرافت های پیوندی دارد. از آنجایی که این جراحی دردسر کمتری دارد، مقرون به صرفه است و امکان می دهد تعداد زیادی از پیوندها در یک جلسه کاشت شود. دامنه آسیب به پیوندهای موی شما در طول پروسه برش پیوند نیز حداقل مقدار ممکن است.

پس از جراحی مدت زمانی که طول می کشد تا بهبودی حاصل شود چقدر است؟

حدود 10 تا 14 روز پس از روش FUT بهبودی حاصل می شود.

هزینه کاشت هر گرافت در یک روش FUT چقدر است؟

هزینه هر گرافت 12000 ریال تا 20000 ریال می باشد.

آیا نتایج حاصل از FUT دائمی است؟

نتایج پیوند یا کاشت مو به طور کلی دائمی در نظر گرفته می شود.

آیا روش جایگزینی به جای FUT وجود دارد؟

بر اساس الگو و میزان ریزش موی شما، سستی پوست و اندازه نقاط طاسی روی سر شما، روش جایگزین به جای FUT ممکن است FIT باشد.

کاشت مو

سوالات رایج در مورد کاشت مو

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید