لاغری با دمنوش بسیار رواج پیدا کرده است و امروزه بسیاری از افراد برای کاهش وزن انواع دمنوش ها را امتحان می کنند. البته این را یادمان باشد که مصرف خودسرانه و زیاد هر دمنوش می تواند برای بدن مشکل ساز شود. تانما در این مطلب قصد دارد شما را با تعدادی دمنوش لاغری بیشتر آشنا کند؛

دمنوش های چربی سوز

دمنوش لاغری زنجبیل

زنجبیل به دلیل داشن طعم و طبعی گرم، سوخت و ساز بدن را تا حدودی افزایش می دهد. زمانی که اشتهایتان زیاد است، زنجبیل تازه را به صورت معکب های کوچک خرد و خشک کرده و آن را به غذاها و چای خود اضافه کنید.

دمنوش لاغری قهوه سبز

قهوه خام تفت داده نشده، کافئین و کلروژنیک بالایی دارد. کافئین، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و کلروژنیک به عنوان آنتی اکسیدان به کاهش فشارخون و کاهش وزن کمک می کند. قهوه سبز کارایی رژیم غذایی، ورزش و در نتیجه میزان کاهش وزن را تا حدودی افزایش می دهد. برای تهیه آن پودر قهوه سبز را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و ۷ دقیقه زمان بدهید تا آماده شود.

دمنوش لاغری چای ماچا

چای ماچا نوعی چای سبز است که در مقایسه با انواع چای سبز ارزش غذایی بالاتری دارد. پژوهش ها نشان داده اند که یک لیوان از این چای حداقل معادل ۱۰ لیوان چای سبز معمولی ارزش غذایی دارد. چای ماچا می تواند تا حدودی سوخت و ساز بدن را افزایش دهد اما یک راه حل جادویی برای کاهش وزن نیست.

دمنوش لاغری نعنا

مصرف نعناع سبب می شود حرارت معده افزایش پیدا کند و قدرت هضم آن بالا برود. مقدار مشخصی برای مصرف نعناع در روز وجود ندارد، اما افرادی که حساسیت دارند باید در استفاده از این گیاه مراقب باشند و آن را همراه با غذا مصرف کنند. استفاده از نعناع عوارض جانبی و تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن نیز ندارد.

دمنوش لاغری چای سبز

چای سبز معمولا تخمیر شده نیست. برگ های آن بخار پز شده و سپس با دست خرد می شوند. برخی تحقیقات نشان داده اند افرادی که چای سبز می نوشند، حدود ۱٫۵ کیلو در ۳ ماه وزن کم می کنند. اما برای رسیدن به این مقدار کاهش وزن، روزانه باید ۶ تا ۷ فنجان چای سبز بنوشید که کار سخت و طاقت فرسایی است. یادتان باشد به جای چای سبز از عصاره آن استفاده نکنید؛ چرا که موجب بروز مشکلات جدی کبدی می شود.

دمنوش لاغری هل

هل، میوه ای از خانواده زنجبیل است که در انواع مختلفی همچون هل سیاه، سفید و سبز وجود دارد. هل، حاوی فیبر بالایی است؛ در نتیجه احساس سیری را در فرد افزایش داده و سوخت و ساز بدن را بالا می برد. همچنین ملاتونین موجود در آن مانند یک چربی سوز طبیعی عمل می کند. استفاده از هل همراه با برنامه غذایی سالم برای لاغری و کاهش وزن بسیار مفید است.

دمنوش های لاغری

دمنوش لاغری هل

دمنوش لاغری رویبوس

ریبوس به چای قرمز معروف است. این چای آنتی اکسیدان بالایی دارد که بدن را از تخریب رادیکال های آزاد نجات می دهد و نسبت به چای سیاه و سبز مزایای بیشتری دارد. افرادی که عادت دارند بعد از غذا چای بنوشند، می توانند از این دمنوش استفاده کنند، زیرا از جذب آهن توسط بدن جلوگیری نمی کند. پژوهش ها نشان داده اند که ریبوس تا ۲۲ درصد مانع از شکل گیری بافت های چربی می شود، اما به تنهایی نمی تواند به کاهش وزن کمک کند.

دمنوش لاغری گل محمدی

اگر از گلبرگ تازه استفاده می کنید، حواس تان باشد که گلبرگ ها به آفت کش ها، سموم دفع حشرات یا کود شیمیایی آلوده نباشند. برای لاغری با دمنوش گل محمدی، گلبرگ ها و آب را داخل قوری بریزید (طوری که آب روی گل ها را بپوشاند) و قوری را روی شعله ی گاز قرار بدهید. درب قوری را بگذارید و منتظر شوید تا جوش بیاید.

پس از آنکه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه جوشید، دمنوش را از صافی رد کنید. این دمنوش لاغری را نهایتا تا ۶ روز می توانید در یخچال نگه دارید. هر روز نصف تا یک فنجان از این دمنوش را می توانید با معده ی خالی میل کنید.

دمنوش لاغری جینسینگ

برای هر یک لیوان آب، تقریبا ۱ قاشق چای خوری ریشه ی خردشده ی جنسینگ در لیوان یا فنجان تان بریزید. آب را بجوشانید و به آن اضافه کنید. بعد از گذشت ۵ تا ۱۰ دقیقه، می توانید دمنوش تان را صاف کنید و در صورت تمایل با افزودن با عسل یا لیمو، ۱ یا ۲ بار در روز میل کنید.

دمنوش لاغری قاصدک و نعنا

آب جوش را به نعنا و قاصدکی که قبلا در لیوان ریخته بودید، اضافه کنید. روی لیوان درپوشی قرار بدهید و بگذارید برای ۵ تا ۱۰ دقیقه همان طور بماند. سپس مخلوط تان را صاف کنید. اگر از طعم لیمو خوش تان می آید، می توانید دمنوش تان را با لیموی تازه میل کنید. نوشیدن یک فنجان از این دمنوش تا دوبار در روز مشکلی ندارد.

این دمنوش لاغری را می توانید با برگ های تازه ی قاصدک یا نعنا هم درست کنید. فقط درباره ی قاصدک بهتر است از برگ های تازه تر استفاده کنید. توصیه می کنم تا حد امکان برگ های قاصدک در حال رشد و جوان تر را در آغاز فصل بهار انتخاب کنید، چون هرچه بیشتر رشد کند برگ هایش زمخت تر و تلخ تر می شود.

دمنوش لاغری مریم گلی

برای لاغری با دمنوش مریم گلی، مریم گلی را در لیوان بریزید و آب جوش را به آن اضافه کنید. ۴ تا ۵ دقیقه زمان بدهید. دمنوش لاغری خود را صاف کنید و از نوشیدن آن ۱ تا ۲ بار در روز، لذت ببرید.

دمنوش لاغری زرشک

به ازای هر نفر 1-2 قاشق چای خوری زرشک تازه یا خشک را به آب داغ با دمای 80 درجه اضافه کرده و بگذارید تا به مدت 10 دقیقه خوب دم بکشد و رنگ بیندازد. سپس می توانید این دمنوش خوشمزه و خوشرنگ را با عسل میل کنید.

دمنوش لاغری بابونه

برای لاغری با دمنوش بابونه، دو قاشق چای خوری گل بابونه تازه یا خشک را در یک قوری آب جوش با دمای 80 درجه بریزید و بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد. دمنوش بابونه آماده است می توانید با عسل شیرین کنید و بنوشید.

دمنوش لاغری رزماری

چای رزماری به هضم بهتر مواد غذایی کمک کرده و از این روز برای روند کاهش وزن مفید می باشد. همچنین این گیاه خوش عطر و بو اضطراب را نیز کاهش داده و بوییدن آن سبب آرامش بیشتر و حتی تقویت حافظه نیز می شود. کافیست یک قاشق چای خوری از برگ های رزماری خشک شده یا تازه را به قوری حاوی آب داغ (دمای 80 درجه) اضافه کرده و پس از 5-7 دقیقه نوش جان کنید.

دمنوش لاغری

دمنوش لاغری رزماری

دمنوش لاغری رازیانه

این دمنوش سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد درنتیجه کالری های دریافتی شما سریع تر مصرف می شود و انرژی حاصل از آن به چربی سوزی کمک می کند. همچنین این دمنوش احساس گرسنگی را کاهش می دهد.

درست است که تا حدودی این دمنوش به کاهش وزن کمک می کند اما زیاد خوردن آن، روند کاهش وزن را سریع تر نخواهد کرد. رازیانه در کنار برنامه کاهش وزن با کمک به هضم و جذب مواد مغذی موثر است. باید حواس تان باشد که قبل از استفاده از داروهای گیاهی برای لاغرشدن به تغذیه و ورزش توجه کنید.

دمنوش لاغری چای ترش

چای ترش را به نام های چای قرمز یا مکه هم می شناسند که با چای سفید، سبز و سیاه کاملا متفاوت است. چای ترش دارای انواع آنتی اکسیدان است که تاثیر زیادی بر روی دفع چربی ها، بافت های مرده و آسیب دیده دارد. همچنین سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و سبب سرعت بخشیدن به دفع غذای مصرفی می شود. در نتیجه چربی موجود در غذا را غیر قابل دسترس کرده و جذب کربوهیدرات را کاهش می دهد.

دمنوش لاغری گزنه

گزنه گیاهیست که سبب تغذیه عمیق به سلول ها، کاهش میل به غذا و سم زدایی بدن می شود. این دمنوش سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین C، ویتامین E، آهن و پتاسیم است که موجب کاهش اشتها می شود. دمنوش گزنه علاوه بر سوزاندن چربی ها، بدخلقی و بی حوصلگی را نیز برطرف می کند.

دمنوش لاغری اسطوخودوس

این گیاه با نام های اسطوقدوس یا لاوندر هم شناخته می شود که برای درمان فشارخون بالا، دیابت و بی خوابی مفید است. آنتی اکسیدان بالای این گیاه به سم زدایی روده ها کمک می کند و با کاهش جذب چربی ها سبب کاهش وزن ناچیزی می شود.

دمنوش لاغری یونجه

گیاه یونجه دارای انواع ویتامین ها، موادمعدنی و پروتئین است، به همین دلیل آن را سلطان گیاهان می نامند. مصرف این دمنوش دستگاه گوارش را پاک سازی می کند و برای رفع یبوست بسیار مفید است. دمنوش یونجه منبعی غنی از پروتئین و فیبر است که احساس سیری را در فرد بالا می برد. یونجه دارای ساپونین است که سبب محلول شدن چربی ها می شود و علاوه بر آن سلامتی رگ های خونی را نیز تضمین می کند.

دمنوش لاغری یرباماته

این چای آمریکای جنوبی از برگ ها و شاخه های نازک گیاه یرباماته درست می شود که دارای مواد تحریک کننده کافئین و تئوبرومین است. علاوه بر این دارای ساپونین نیز هست که به حل شدن چربی ها کمک می کند.

ترکیبات موجود در این گیاه در شکلات نیز موجود است. در یک تحقیق بر روی حیواناتی که رژیم با چربی بالا داشتند، مشخص شد آنهایی که یرباماته مصرف می کردند سطح قند خون شان پایین تر بود.

دمنوش لاغری زردچوبه

زردچوبه، چربی سوزی بدن را بالا می برد و سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شود. پژوهش ها روی دو گروه از موش‎ها نشان داد که میزان چربی در گروهی که همراه با غذای خود زردچوبه مصرف می کردند، کمتر از گروه دیگر بود. هرچند زردچوبه به تنهایی نمی تواند باعث کاهش وزن شود اما از آن برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با بیماری ها می توان استفاده کرد.

دمنوش لاغری برگ بو

برای لاغری با دمنوش برگ بو، آب را بجوشانید و سپس یک چوب دارچین و برگ بو را به آن اضافه کنید. باید 20 دقیقه بجوشد و بعد 10 دقیقه دم بکشد. دمنوش را صاف کرده و هر روز صبح ناشتا بنوشید. این کار را تا 10 روز ادامه دهید بعد 1 هفته فاصله بیندازید و دوباره دوره بعدی را شروع کنید.

دمنوش لاغری دارچین

پودر دارچین و چوب آن را در یک لیوان بریزید، آب را بجوشانید و داخل لیوان روی دارچین ها بریزید. بهتر است از یک لیوان درب دار استفاده کنید یا روی هر لیوانی که استفاده می کنید، درپوش بگذارید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. دمنوش لاغری شما آماده است. نوش جان! این دمنوش را می توانید ۱ یا ۲ بار در روز میل کنید.

دمنوش لاغری کرفس و چای سبز

برای لاغری با دمنوش کرفس و چای سبز، یک لیوان را با آب جوش بشویید تا گرم شود. سپس نصف قاشق چای خوری پودر برگ کرفس و دو قاشق چای خوری چای سبز را در همان لیوان بریزید و آب از جوش افتاده(حدود 85درجه سانتی گراد) به آن اضافه کنید. لیوان را دور از حرارت نگه دارید و بعد از 5 دقیقه بنوشید. برای طعم دار شدن دمنوش کرفس و چای سبز، می توانید از اندکی زعفران و زیره سبز استفاده نمایید.

نکات استفاده از دمنوش های لاغری

دمنوش لاغری کرفس و چای سبز

دمنوش لاغری به لیمو

به لیمو گیاه بومی آمریکای جنوبی با خواص دارویی بسیار زیاد است. دمنوش به لیمو باعث می شود تا افراد، کمتر دچار ریزه خواری شوند. این دمنوش به چربی سوزی و تجزیه چربی ها در دستگاه گوارش کمک می کند. همچنین مشکلات معده و سوء هاضمه را برطرف و اشتها را کم می کند. استفاده از این دمنوش علاوه بر تقویت عضلات در جلوگیری از آسیب به ماهیچه ها در طول تمرین موثر است.

دمنوش لاغری اولانگ

اولانگ نیز همانند چای سبز و سفید از گیاه چای به دست می آید که در زبان چینی به معنای اژدهای سیاه می باشد. این چای نیز حاوی کاتچین هایی می باشد که می توانند متابولیسم و روند چربی سوزی بدن را افزایش دهند.

طی یک مطالعه تحقیقاتی در چین، کسانی که روزانه از دمنوش اولانگ می نوشیدند طی 6 هفته 6 پوند وزن کم کرده اند. یعنی به طور تقریبی نیم کیلو وزن در 1 هفته. کافیست یک قاشق چای خوری چای اولانگ را به قوری حاوی آب با دمای 70-80 درجه اضافه نموده و پس از 5 دقیقه آن را نوش جان کنید.

دمنوش لاغری زیره

برای لاغری با دمنوش زیره، کافیست یک قاشق چای خوری از پودر یا دانه زیره سبز را به قوری حاوی آب با دمای 80 درجه اضافه کرده و بگذارید 10-15 دقیقه دم بکشد و سپس آن را میل کنید. این دمنوش را می توانید با آب لیمو ترش تازه و عسل نیز میل کنید. افرادی که از این دمنوش برای کاهش وزن استفاده می کنند بهتر است که نیم ساعت قبل از غذا این دمنوش را مصرف کنند و از معجزه آن بهره مند شوند.

دمنوش لاغری بلوبری

بلوبری یک میوه ­ی خوشمزه با خاصیت بی ­نظیر بر کاهش وزن است. فیبر بالای موجود در این دمنوش باعث جلوگیری از یبوست و تنظیم حرکات روده می­ شود. علاوه بر آن از جمله خواص فیبر می ­توان به هضم بهتر غذا و کاهش احساس گرسنگی اشاره کرد. آنتی ­اکسیدا ن ­های موجود در بلوبری نه تنها به جلوگیری از سرطان کمک می کنند، بلکه سرعت کاهش وزن را در افراد مختلف افزایش می­ دهند.

نکات کاهش وزن با دمنوش

  • دمنوش چای اولانگ، دمنوش زیره، دمنوش نعناع، دمنوش بابونه و دمنوش گل محمدی، دیگر دمنوش هایی هستند که می توانید برای کاهش وزن، روی آن ها حساب ویژه ای باز کنید.
  • هیچ ماده غذایی یا نوشیدنی، نظیر دمنوش، معجزه نمی کند. داشتن برنامه غذایی سالم به همراه ورزش، اصلی ترین راه برای رسیدن به لاغری می باشد. دمنوش، به عنوان یک یاری رسان در حوزه تغذیه عمل می کند.
  • دمنوش ها به دلیل طرز تهیه آسان، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.
  • یکی از اصلی ترین دلایل افراد برای مصرف دمنوش ها، خاصیت آرامش بخشی آن هاست.
  • مصرف طولانی مدت دمنوش ها، می تواند هم نتایج خوب و هم نتایج بدی داشته باشید. بهترین تصمیم برای مصرف کردن یا مصرف نکردن یک دمنوش، مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه می باشد.
  • در مصرف دمنوش های لاغری حد اعتدال را رعایت کنید و بیش از حد از این محصولات استفاده نکنید چرا که مصرف زیاد آن سبب بروز مشکلات در دستگاه گوارشی می شود.
  • حتما به تاریخ مصرف دمنوش های خریداری شده توجه داشته باشید تا تاریخ گذشته نباشد.
  • به شکل صحیح، محصول مورد نظر خود را دم کنید و مورد استفاده قرار دهید.
  • خانم های باردار و افرادی که بیماری های خاصی دارند قبل از استفاده از دمنوش های لاغری با پزشک خود مشورت های لازم را داشته باشند.
  • قبل از خرید و تهیه دمنوش ها، به نوع طبع و ذائقه خود توجه کنید و محصولی را خریداری کنید که سازگار با طبع شما باشد.
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید