زمانی که میزان اسیداوریک در بدن افزایش می یابد و بیماری هایی مانند: نقرس و درد مفاصل بروز می کند، مصرف کرفس می تواند سطح اوره را پایین آورد. به افراد دچار ضعف اعصاب نیز توصیه می شود کرفس بخورند. امروزه در کشورهای مختلف از جمله انگلستان، در تهیه بیش از ۶۰ فراورده دارویی گیاهی ضد ورم از دانه کرفس استفاده می شود. اسانس دانه‏ کرفس دارای خاصیت ضدمیکروب، آرام بخش و کاهش دهنده قندخون است اما این دانه در کشور ما کمتر کاربرد دارد.

آب کرفس برای لاغری

لاغری با کرفس

 

مهم ترین خواص کرفس
از میان مهم ترین خواص ثبت شده کرفس، می توان به خاصیت ضددرد، آرام بخش، ضدالتهاب مفاصل، ضدباکتری، ضدتشنج، آنتی اکسیدان (ضدسرطان)، التیام دهنده دردهای روماتیسمی، ضداسپاسم (گرفتگی ماهیچه ها)، افزایش دهنده و بهبود قوای جنسی، ادرارآور، کاهش دهنده چربی خون و فشارخون (به دلیل ادرارآوربودن)، مقوی و محرک معده اشاره کرد.

«کرفس سبزی ادرارآوری است و هر ماده غذایی ای که خاصیت ادرارآوری داشته باشد، باعث کاهش فشارخون می شود.» البته تا حدودی در کاهش چربی، کاهش فشارخون و قندخون نیز موثر است. این آثار مربوط به ساقه و برگ این سبزی می شود و ساقه کمی بیشتر از برگ چنین خاصیتی دارد. 

کرفس یکی از سبزی هایی است که علاوه بر استفاده از آن در تهیه انواع غذا و سالاد، بسیاری از افراد برای لاغرشدن، آن را در رژیم غذایی شان می گنجانند.

خاصیت ادرارآوری این سبزی نسبتا بالاست و همین موضوع چنین خاصیتی را به آن می دهد. البته گیاهان بسیاری این خاصیت را دارند اما قدرتشان یکسان نیست. امروزه علت بسیاری از چاقی ها اِدِم یا وجود آب اضافی لابه لای سلول های بدن است بنابراین در چاقی هایی از این دست ، مصرف کرفس می تواند باعث کاهش وزن شود.
البته روزانه یا یک روز در میان، نباید بیش از ۱۰۰ گرم ساقه تازه کرفس یا آب ساقه آن مصرف شود زیرا زیاده روی در مصرف آن ممکن است باعث تورم کلیه ها شود بنابراین افراد دچار ناراحتی کلیوی، باید مراقب مقدار مصرف این سبزی باشند. از طرفی مواد معدنی موجود در کرفس نسبتا زیاد است و زیاده روی در مصرف آن عدم تعادل مواد مغذی را به دنبال خواهد داشت.

البته برخی افراد به کرفس حساسیت دارند و ممکن است تماس یا مصرفش باعث ایجاد لکه های قهوه ای و قرمز رنگ و بروز واکنش های پوستی در آنها شود و در این صورت تنها راه پیشگیری، نخوردن کرفس است.

طرز تهیه آب کرفس  در خانه
ترکیب کرفس با میوه و سبزیجات دیگر، برای سلامتی بسیار مفید است و راهی ساده برای کاهش وزن محسوب می شود

مصرف آب کرفس

مصرف آب کرفس


قبل از هر چیز، کرفس را به خوبی بشویید و مطمئن شوید که همه ی شیارهای آن کاملاً تمیز شده است. برگ های آن را جدا نکنید و آن ها را هم به آب کرفس اضافه کنید زیرا سرشار از ویتامین های مختلف هستند. کرفس ها را به قسمت های کوچک تر خرد کنید تا آب گیری آن ها آسان تر باشد. «سه ساقه ی کرفس و ۳ عدد هویج متوسط و یک برش کوچک (به اندازه ی یک ) از را در مخلوط کن بریزید و مخلوط بدست آمده را میل کنید.»

خانم های باردار کرفس نخورند

شاید بعضی افراد تصور می کنند هیچ یک از سبزیجات در دوران بارداری نمی توانند مضر باشند. درحالی که این تصور اشتباه است. گیاه مفیدی مثل کرفس با وجود خواص شگفت انگیز، در دوران حاملگی برای خانم ها ممنوع است چراکه ممکن است خوردن آن باعث سقط جنین یا به وجود آمدن نقص عضو شود.

آب کرفس برای لاغری

مصرف کرفس در بارداری

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید