پوست هم مانند بدن به تقویت و رسیدگی نیاز دارد و باید مواد مغذی مورد نیاز پوست را به آنها برسانیم یک کرم پوستی مناسب بهترین راهکار برای رسیدگی به پوست است .از لحاظ علمی تعریفی برای کرم های تقویتی پوستی  یا مغذی پوست وجود ندارد. تغذیه و مواد لازم برای پوست مانند سایر ارگان ها بایستی به صورت خوراکی تامین شود نه موضعی معمولا پزشکان و متخصصین پوست در مورد کرم های مناسب برای پوست مورد سوال واقع می شونددغدغه بسیاری از افراد بخصوص بانوان اینست که از کرم های مناسب و موثر برای پوست استفاده کنند و تا بتوانند با کرم های آرایشی بهداشتی سلامت پوست خود را تأمین کنند.

انواع کرم ها

در بازار وسیع و پرسود تجارت کرم های پوستی حجم عظیمی از تبلیغات گسترده در مورد کرم ها و نیز تنوع بیش از اندازه ای از این کرم ها با نام های مختلف، مارک های گران قیمت، بسته بندی های شکیل، ادعاهای فریبنده وجود دارد تقاضای موجود برای مصرف این کرم ها و عرضه متنوع محصولات در بسیاری از موارد باعث سردرگمی مصرف کنندگان می شود و آنها را با این سوال مواجه می کند که کدام یک از این کرم ها برای پوست مناسب تر و اثربخش تر می باشد برای یافتن پاسخ متخصصین پوست را مورد سوال قرار می دهند.

آشنایی با کرم ها

درباره انواع کرم ها

قبل از هر چیز بایستی توجه داشت قیمت فرآورده های پوستی همیشه با کیفیت آن فرآورده مرتبط نیست به این معنی که الزاما کرم های با قیمت های بالاتر مرغوب تر و موثرتر نمی باشند و گاها کرم های با قیمت های پایین تر اثر مطلوب تری ایجاد می کنند نکته بسیار مهم دیگر اینست که اصولا میزان اثربخشی فرآورده های موضعی در حیطه زیبایی بیشتر محافظتی و پیشگیری است نه درمانی و تغییر پوست.

شناخت انواع کرم ها

به عبارت دیگر اثربخشی کرم ها در حیطه زیبایی بسیار محدود موفقت و قابل چشم پوشی است و به همین علت است که اکثر مصرف کنندگان به هدفشان در استفاده از کرم ها نمی رسند در اینجا به بعضی از انواع کرم های پوستی و اثربخشی آنان اشاره می گردد.

۱- محصولات آرایشی

این کرم ها و محصولات جنبه پوششی و آرایشی دارند. اثر درمانی و پیشگیری معمولا ندارند. پزشکان در تجویز این نوع کرم ها نقشی ندارند. اکثرا در فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی عرضه می شوند. استفاده از آنها براساس سلیقه و فرهنگ مصرف کنندگان متفاوت است. با توجه به وجود انواع تقلبی آنها در بازار بایستی از اصالت آنها مطمئن بود و به وجود برچسب هولوگرام و شماره ثبت وزارت بهداشت بر روی آن دقت کرد و آنها را از مراکز توزیع مجاز تهیه نمود.

کرم پوستی

شناخت انواع کرم ها

۲- کرم های ضدآفتاب

درواقع در بین محصولات پوستی آنچه که بیش از همه در مورد استفاده از آن برای عموم توافق وجوددارد کرم های ضدآفتاب است. این کرم ها مانع اثرات دراز مدت نور آفتاب بر روی پوست می شوند بنابراین می توانند باعث پیشگیری از پیری پوست ، ایجاد چین و چروک و لک و سرطان های پوستی شوند پزشکان براساس نوع پوست بیمار معمولا انواعی از این کرم ها را برای بیماران تجویز می کنند.

نقش ضدآفتاب در پوست را می توان به نقش زدن مسواک و خمیر دندان در پیشگیری از پوسیدگی دندان تشبیه نمود.

آشنایی با انواع کرم ها

همچنانکه در مورد زدن مسواک نوع خمیر دندان از درجه چندم اهمیت قرار دارد، در مورد ضدآفتاب نیز آنچه مهم است استفاده از ضدآفتاب به میزان کافی می باشد و از لحاظ اثربخشی و میزان محافظت در برابر آفتاب، ضدآفتاب ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند به عنوان مثال برخلاف تصور رایج ضدآفتاب با SPF=90سه برابر ضدآفتاب با SPF=30 محافظت ایجاد نمی کند و این تفاوت در حد ۳-۲ درصد می باشد.

آشنایی با کرم ها

آشنایی با انواع کرم ها

بنابراین از ضدآفتاب ها اثربخشی و محافظت بیشتری از سایر انواع نخواهندداشت نکته دیگر اینست هر چند ضدآفتاب هایی مخصوص دور چشم در بازار وجود دارد، اما می توان از ضدآفتاب های معمولی نیز برای این ناحیه استفاده نمود به شرط این که کرم وارد مخاط چشم نگردد

۳- کرم های مرطوب کننده

این کرم ها برای برطرف کردن خشکی پوست کاربرد دارند و از آنجایی که خشی پوست می تواند باعث مشکلاتی مانند احساس ناخوشایند، خارش، سوزش و اگزماهای پوستی شود بنابراین استفاده از این کرم ها بخصوص در افراد دارای مشکل خشکی پوست توصیه می شود. بهتر است این کرم ها موقعی مصرف شوند که پوست با آب مرطوب شده باشد انواع کرم های مرطوب کننده و چرب کننده در بازار وجود دارد.

کرم پوستی

دنیای گوناگون کرم های پوستی

یکی از موثرترین آنها وازلین است. برخلاف تصور عمومی وازلین باعث تیرگی پوست نمی شود و تنها ایراد آن چرب بودن و براق بودن آن است که ممکن است این حالت برای بعضی افراد بخصوص در ناحیه صورت مطلوب نباشد.

۴- کرم های ضدلک

جنبه دارویی دارند و بهتر است با توجه به نوع لک و نوع پوست توسط پزشک تجویز شوند.

۵- کرم های لایه بردار

این کرم ها معمولا حاوی ترکیباتی با غلظت های مشخصی از اسیدهای میوه یا ترکیبات ویتامین A هستند که در درازمدت می توانند اثرات محدودی را در کاهش چین های ریز یا لکه های پوستی داشته باشند. این کرم ها تاثیری بر روی چین های عمیق یا چین های ناشی از حرکت (مانند چین خنده یا خط اخم) ندارند.

بهتر است این کرم ها نیز توسط پزشکان تجویز شوند.

چند مورد جالب در مورد انواع کرم ها

حقیقتا دلیل اینکه ما این همه هزینه برای محصولات گرانبهای مراقبت از پوست می کنیم، تا چه حد موثره و چرا از مواد طبیعی مثل  روغن زیتون  بهره نمی بریم؟

کرم های پوستی

موارد مصرف کرم های پوستی

ورزش صحیح، داشتن رژیم غذایی صحیح و استفاده از مواد طبیعی می تونه به شد

ت سلامت پوست شما رو تضمین کنه!با هم توی این مطلب چند مورد جالب در مورد کرم های پوستی رو مرور می کنیم…

استفاده از هر نوع مرطوب کننده ای می تونه باعث کاهش چین و چروک پوستی بشه!

حتی ساده ترین کرم های مرطوب کننده، باعث جلوگیری از ایجاد خطوط و چین و چروک روی پوست می شه. محصولات ویژه ضد پیری حاوی ترکیبات خاصی هستن که برای ضد پیری استفاده می شن، مل آنتی اکسیدان ها، اما پوست شما هنگامی که الاستیک خودش رو از دست می ده، چروک می خوره و یه مرطوب کننده روزانه ساده کمک می کنه تا اون رو به تاخیر بندازید…

اکثر کرم های پوستی که شما مورد استفاده قرار می دید، جذب پوستتون نمی شن!

شرکت های لوازم آرایشی و بهداشتی برای پیدا کردن فرمول های کرم های پوستی که میزان جذب را بهبود می بخشه، کار سختی دارن، چراکه پوست در حقیقت طراحی شده است تا هر چیزی رو از بدن شما دور و دفع کنه!

کرم پوستی

نقش موثر کرم های پوستی

شواهد نشون داده بیش از ۶۰ درصد کرم های پوستی جذب نمی شن و فقط باعث بسته شدن منافذ تنفس پوست می شن!

اکثر کرم های پوستی دارای مواد نگهدارنده هستن!

پایه اکثر کرم های پوستی آبه پس نیاز به نگهدارنده برای جلوگیری از خراب شدن داره. مواد تشکیل دهنده بسیاری از کرم ها عبارتند از: آب، نرم کننده ها و روان کننده ها، که کمک می کنه تا پوست هیدراته و همچنین روغن و امولسیفایرها، لوسیون رو به یک کرم تبدیل کنه!

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید