سرماخوردگی کودکان و نوزادان باید با دقت بیشتری درمان شود زیرا شرایط جسمی کودکان با بزرگسالان متفاوت است. البته پیشگیری از سرماخوردگی در نوزادان و کودکان خیلی بهتر از درمان آنهاست و باید والدین نسبت به آن آگاه باشند. تانما در این مطلب نکات خوبی در خصوص نسخه های خانگی درمان سرماخوردگی کودکان مطرح می کند؛

سرماخوردگی کودکان چیست؟

سرماخوردگی یعنی عفونت در گلو و بینی کودک که توسط ویروس به وجود می آید. ویروس های مختلفی در بروز سرماخوردگی نقش دارند که یکی از شایع ترین آن ها ویروس «راینو ویروس» می باشد. به طور معمول سرماخوردگی در کودکان خطرناک نیست و پس از مدتی بهبود می یابد. البته سرماخوردگی در کودکان و نوزادانی که بیماری خاص دارند باید جدی گرفته شود.

چگونه می توان از سرماخوردگی کودکان و نوزادان پیشگیری کرد؟

ویروس های سرماخوردگی به قدری متنوع هستند که امکان تولید واکسن علیه همه ی آن ها هم اکنون وجود ندارد. بنابراین بهتر است برای پیشگیری از سرماخوردگی در کودکان و نوزدان از روش هیا زیر استفاده کنید:

 • کودک را از بیمار سرماخورده دور نگه داریم.
 • کودک را از دود سیگار دور نگه داریم.
 • به کودک یاد دهیم که دست هایش را مرتب و به خوبی بشوید.
 • موقع سرفه یا عطسه به جای استفاده از دست ها، دستمال استفاده کنیم یا داخلِ آرنج خود را جلوی بینی بگیریم.
 • از حوله ، لیوان آب خوری، قاشق، چنگال و بشقاب مشترک با افراد سرماخورده استفاده نکنید.
 • از دست زدن به دستمال استفاده شده توسط دیگران خودداری کنید.
 • مهم است که قفسه ی سینه کودک و پشت او را با لباس های مناسب پوشش بدهید. پا و سر کودک و همچنین گوش های او را زمانی که بیرون می روید، پوشش بدهید.
 • گاهی اوقات، والدین برای گرم نگه داشتن کودک بیش از اندازه لباس تن او می کنند. این کار هم درست نیست. اگر می بینید که نوزاد به دلیل پوشیدن چندین لایه لباس عرق می کند، پس از پاک کردن عرق او، لباس های اش را عوض کنید چرا که همین تعریق هم می تواند سبب سرماخوردگی او شود.

روش های درمان فوری سرماخوردگی کودکان و نوزادان کدامند؟

سرماخوردگی برای نوزادان بسیار آزاردهنده است و شما در هنگام انجام هرگونه درمانی، باید ملایمت زیادی به خرج بدهید. در این سن، تمام کاری که باید انجام دهید این است که علائم بیماری را تسکین بدهید، تا بدن نوزاد بتواند کم کم بهبود بیابد.

شیر مادر

یک روش درمان فوری سرماخوردگی نوزادان و بهترین درمان برای سرماخوردگی و سرفه یا هر بیماری دیگر برای نوزادانی که کمتر از ۶ ماه سن دارند، شیر مادر است. شیر مادر آنتی بادی ها را از بدن مادر به بدن کودک انتقال می دهد و به این ترتیب به او کمک می کند تا با عفونت مبارزه کند و در عین حال سیستم ایمنی بدن او قوی می شود.

قطره ی سالین بینی و آسپیراتور

بینی دچار گرفتگی واقعا می تواند فرزند کوچک تان را آزار بدهد، زیرا او قادر به نفس کشیدن از طریق دهان نیست و فین هم نمی تواند بکند. حتی تغذیه با شیر مادر یا شیشه هم برای او دشوار است و همین باعث می شود که او بدعنق تر شود.

قطره ی سالین بینی فقط آب شور استریل است که بدون نسخه به فروش می رسد. می توانید این قطره را در سوراخ بینی نوزادتان بریزید تا مخاط شل شود و بعد به وسیله ی فین گیر یا آسپیراتور آن را تخلیه کنید.

تغذیه کودک سرماخورده

درمان فوری سرماخوردگی نوزاد

دستگاه بخور یا رطوبت ساز

یک درمان فوری سرماخوردگی کودکان و نوزادان استفاده از بخور است که کمک می کند تا مخاط را از بین ببرید و با تسکین احتقان، تنفس او را آسان تر کنید. اگر می خواهید به کودک تان بخار بدهید، بهترین راه این است که حمام را گرم کنید و در آن را ببندید تا حمام پر از بخار داغ شود. حالا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با کودک در حمام بنشینید. شما همچنین می توانید یک دستگاه رطوبت ساز را در اتاق بگذارید که بخار سرد از آن خارج می شود و ایمن است و بچه ها معمولا در اطراف آن راحت هستند.

غرغره با آب نمک

بچه های بزرگ تر می توانند با استفاده از ترکیب آب و نمک غرغره کنند. این روش، اثبات شده است و یکی از بهترین توصیه های خانگی برای تسکین گلودرد محسوب می شود.

رختخواب کودک را بلند کنید

سر کودک را به کمک یک پشتی یا بالش بالا نگه دارید تا او بتواند راحت تر نفس بکشد.

کودک باید به مقدار کافی استراحت کند

بدن انسان انرژی زیادی برای مبارزه با عفونت ها صرف می کند. کودک را از محیط های تنش زا و پراسترس دور کرده و او را ترغیب کنید که بازی را قطع کرده و استراحت کند.

مایعات زیاد به کودک بدهید

افزایش نوشیدن مایعات باعث جبران آبی می شود که به دلیل تب یا آبریزش بینی از دست رفته است به خصوص آب گرم (آب مرغ که حاوی مواد مفید است واقعاً مفید است؛ می توان آن را در یک فنجان یا کاسه سوپ خوری گرم کرده و به نوزاد داد).

تب کودک را چگونه کنترل کنیم؟

اگر کودک ما کمتر از دو ماه سن دارد، در صورتی که دچار تب شد، باید بلافاصله او را نزد پزشک ببریم. اما اگر کودک ما بالای دو ماه سن دارد و هنگام تب احساس ناخوشایند و ناراحتی مانند بی خوابی، گریه مداوم و نخوردن غذا را تحمل می کند، ما می توانیم کودک را با استفاده از استامینوفن درمان کنیم. سایر روش های کنترل تب در سرماخوردگی کودکان و نوزادان شامل موارد زیر است:

 • به کودک خود مایعات فراوان مانند آب و آبمیوه در مقادیر کم و دفعات زیاد بدهیم.
 • با یک اسفنج که در آب ولرم قرار داشته است، بدن کودک را مرطوب کنیم.
 • دستمال پارچه ای خنکی روی پیشانی و پشت گردن کودک قرار دهیم.
 • از آسپرین برای کودکان و نوجوانان زیر 18 سال به هیچ وجه استفاده نکنیم.

روش های درمان خانگی سرماخوردگی کودکان و نوزادان کدامند؟

برای درمان سرماخوردگی کودکان و نوزادان در خانه روش های ساده وجود دارد که بسته به علائم نوزاد می توان از آن ها استفاده کرد. در زیر انواع داروهای خانگی و سنتی برای درمان سرماخوردگی کودکان معرفی می شود:

زنیان رومی / اجوان

یکی از روش های درمان خانگی سرماخوردگی نوزادان استافده از زنیان است. یک قاشق چایخوری دانه ی زنیان رومی را به مدت یک دقیقه در یک تابه تفت بدهید تا بوی آن بلند شود. کودکان بزرگ تر می توانند این دود را به طور مستقیم تنفس کنند، اما برای نوزادان شما می توانید آن را در یک تکه پارچه حبس کنید و بعد پارچه را در نزدیکی بالش کودک قرار بدهید. این کار به بهبود تنفس کمک خواهد کرد.

شیر زردچوبه

شیر زردچوبه یکی دیگر از درمان های قدیمی برای مبارزه با سرماخوردگی، احتقان و سرفه است که تاثیر بسیار زیادی دارد. زردچوبه خواص ضدعفونی کننده دارد و در برابر عفونت های ویروسی مانند سرفه و سرماخوردگی تاثیرگذار است. یک چهارم قاشق چایخوری زردچوبه را به یک فنجان شیر گرم اضافه کنید و ترکیب حاصل را در هنگام خواب یا زمان صرف صبحانه به فرزندتان بدهید.

درمان خانگی سرماخوردگی نوزادان

درمان خانگی کودک سرماخورده

عسل درمانی

عسل هم خواص ضد سرفه دارد. برای کودکان ۲ تا ۵ سال، نیم قاشق چایخوری (معادل ۵/۲ میلی لیتر)، برای کودکان ۶ تا ۱۱ سال، ۱ قاشق چایخوری (معادل ۵ میلی لیتر) و برای بچه های بالای ۱۲ سال، از ۲ قاشق چایخوری (معادل ۱۰ میلی لیتر) عسل استفاده کنید. با توجه به خطر مسمومیت غذایی نادر ولی مهلک بوتولیسم در نوزادان، هرگز به کودکان زیر یک سال عسل ندهید.

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس یکی از عناصر رایج در بسیاری از داروهای سرماخوردگی و ضد درد است و برای از بین بردن گرفتگی بینی تاثیر بسیار زیادی دارد. نحوه ی استفاده از روغن اکالیپتوس برای تسکین علائم سرماخوردگی برای نوزادان و کودکان نوپا، می توانید چند قطره از این روغن را در یک پارچه بریزید و آن در نزدیکی رخت خواب کودک بگذارید تا بوی آن را استنشاق کند. برای کودکان، می توانید کمی از روغن را روی پیشانی استعمال کنید یا چند قطره از آن را داخل آب داغ بریزید تا بخارش را استنشاق کند.

داروهای مجاز برای سرماخوردگی نوزادان و کودکان کدامند؟

سرماخوردگی درمانی ندارد و درمانهای رایج هیچگونه نقشی در بهبودی سریعتر بیماری ندارد . تجویز دارو در جهت کاهش علائم آن همانند تب و یا درد موثر است. داروهای مجاز برای سرماخوردگی کودکان شامل موارد زیر است:

درمان ضد تب درد

در صورتیکه سن کودک زیر 3 ماه است و تب دارد توسط پزشک معاینه شود . در کودکان بالای سه ماه می توان از استامینوفن جهت کاهش تب استفاده کرد. میزان مورد نیاز در صورتیکه بخواهیم از قطره استفاده کنیم 2 قطره به ازای هر کیلوگرم از وزن کودک می باشد ( وزن کودک ضربدر 2 ) و هر چهار ساعت تکرار می شود.
در کودکان بالاتر از شش ماه می توان از شربت بروفن استفاده نمود گر چه بهتر است در این سن هم از استامینوفن استفاده نمود.آسپرین اثرات ضد تب دارد ولی به علت آسیب شدید کبدی که بدنبال مصرف آن در کودکان مبتلا به آبله مرغان و آنفلونزا ایجاد می کند استفاده از آن در افراد کمتر از 18 سال بشدت ممنوع شده است.

درمان گرفتگی و آبریزش بینی

مصرف داروهای ضد احتقان و گرفتگی بینی به علت عوارضی که دارند در کودکان ممنوع می باشد.تنها داروی مجاز در این زمینه محلول آب نمک رقیق(کلرور سدیم) بوده که به صورت قطره و یا اسپری بینی در داروخانه ها موجود می باشد. بهتر است در کودکان کمتر از یک سال از قطره و کودکان بزرگتر از یک سال از اسپری کلرور سدیم استفاده گردد.

درمان سرفه

سازمان غذا و داروی امریکا(FDA) قویا توصیه می کند که از تجویز دارو های ضد سرفه در کودکان سرماخوده خودداری شود.در بررسی های اخیر مشخص شده است که تجویز داروهائی همانند دیفن هیدرامین هیروکسی زین و سائر آنتی هیستامین ها در کودکان زیر دو سال ممکن است منجر به مرگ ناگهانی کودک شده و لازم است جدا از مصرف انها در این گروه سنی خوداری گردد.
دارو هائی همانند داروهای فوق و دکسترومتورفان و شربت سرماخوردگی کودکان نه تنها اثری در بهبودی کودکان مبتلا به سرماخوردگی ندارد بلکه باعث عوارضی از قبیل تپش قلب،تشنج نیز می گردند.موثر بودن استفاده از اینگونه از داروها در کودکان بالاتر از 2 سال اثبات نشده است.

آنتی بیوتیک

در سرماخوردگی تجویز آنتی بیوتیک ممنوع است و استفاده بی مورد از آن علاوه بر اینکه ممکن است حساسیت داروئی را بدنبال داشته باشد منجر به ایجاد مقاومت نیز می گردد. در مواردی که کودک سرماخورده دچار عارضه شده باشد، همانند ابتلا به عفونت گوش و سینوزیت، تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک لازم است.

داروهای مجاز برای سرماخوردگی کودکان

داروهای مجاز برای سرماخوردگی نوزادان

به کودک سرماخورده چه غذایی بدهیم؟

تغذیه کودک سرماخورده بسیار مهم است اما غذاهایی که برای کودکان زیر ۶ ماه استفاده می شود، با کودکان بالای ۶ ماه متفاوت است. برای کودکان کمتر از شش ماه در دوران سرماخوردگی کودک تنها باید با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه شود. برای نوزادان بالای ۶ ماه می توانید وعده های غذایی کوچک و متناوب به کودک بدهید. در ادامه می توانید با بهترین غذاهای تقویتی برای کودک سرماخورده و درمان سرماخوردگی آشنا شوید.

ماست پروبیوتیک

ماست پروبیوتیک یکی از مفیدترین غذاها برای کودک سرماخورده است که باید در کنار وعده های غذایی به کودک سرماخورده تان بدهید. پروبیوتیک ها در واقع باکتری های مفیدی هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند و در از بین بردن ویروس سرماخوردگی بسیار مؤثر عمل می کنند.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یک نوع سیب زمینی نارنجی است که سرشار از ویتامین A و مواد مغذی است و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کند. فقط یک لیوان و نیم از این سیب زمینی پخته شده می تواند ۲ برابر ویتامین A مورد نیاز بدن کودک را تأمین کند. اگر به سیب زمینی شیرین دسترسی ندارید می توانید از هویج، فلفل دلمه قرمز، انبه و زرد آلو خشک نیز استفاده کنید.

گوشت گاو

گوشت به طور طبیعی پروتئین زیادی دارد و از بهترین غذاها برای کودک سرماخورده است. پروتئین و روی موجود در گوشت در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مؤثر است. منابع دیگر روی، بادام هندی، نخود و لوبیا هستند که می توانید در غذای کودک استفاده کنید.

سوپ مرغ و قارچ

درست مثل همان چیزی که احتمالاً از مادربزرگ هایتان شنیده اید، هیچ چیزی در زمان سرماخوردگی بهتر از سوپ مرغ نیست. تحقیقاتی که روی سوپ مرغ انجام شده نشان داده که این غذا، درمان سرماخوردگی و داروی مفیدی برای تسکین عفونت های تنفسی است و خاصیت ضد التهابی و دارویی قوی دارد.

از طرف دیگر قارچ دارای فواید زیادی برای سلامت است و می تواند به تسریع روند بهبودی و کاهش سرفه در کودکان بالای یک سال کمک زیادی کند. طرز تهیه ۲ سوپ مقوی و ساده برای درمان سرماخوردگی را هم در مجله کوروش بخوانید.

نوشیدنی های گرم

خوردن انواع نوشیدنی های گرم در زمان سرماخوردگی می تواند به سرعت علائمی مثل عطسه، گلو درد، آبریزش، لرز و بدن درد را کاهش دهد و احساس بهترین به فرد بیمار بدهد. می توانید از چای کم رنگ یا شیر گرم با مقداری عسل (برای کودک بالای ۲ سال) استفاده کنید و مدام یک نوشیدنی گرم به کودک سرماخورده خود بدهید.

تخم مرغ پخته

تخم مرغ منبع غنی از پروتئین است که دارای مقادیر زیادی ویتامین E است و تأثیر زیادی بر پیشگیری و درمان سرماخوردگی دارد. ویتامین E موجود در تخم مرغ می تواند سیستم ایمنی بدن کودک سرماخورده را تقویت کند و یکی از غذاهای مفید و مناسب تقویتی برای درمان سرماخوردگی کودکان است.

هویج

هویج دارای خواص دارویی زیادی است و خوردن آن به تقویت سیستم ایمنی بدن و از بین بردن باکتری ها و ویروس ها کمک زیادی می کند. می توانید هویج را به صورت پخته و له شده به کودک بالای ۶ ماه بدهید و یا آن را در سوپ و کنار غذای او استفاده کنید.

تعذیه نوزاد سرماخورده

تغذیه کودک سرماخورده

مرکبات تازه

نوشیدن آب پرتقال و لیمو برای جلوگیری از گرفتگی و رقیق شدن مخاط بینی بسیار مؤثر است و از آسیب سلولی جلوگیری می کند. می توانید از آب مرکبات به همراه کمی آب گرم و چند قطره عسل برای کودکان بالای ۱ سال استفاده کنید.

سوپ عدس و سیر

ترکیب عدس و سیر به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کند و از بروز و تشدید عفونت جلوگیری می کند. سوپ عدس و سیر می تواند بدن کودک را تقویت کند و روند بهبود او را تسریع ببخشد.

به کودک سرماخورده چه غذاهایی ندهیم؟

خوردن برخی از خوراکی ها می تواند موجب تشدید سرماخوردگی در کودک شود و سرفه و عفونت های تنفسی را در او گسترش دهد. از همین رو بهتر است از دادن این غذاها در زمان سرماخوردگی به کودکان اجتناب کنید. در ادامه به این خوراکی ها اشاره شده است.

 • شکر و شیرینی تصفیه شده
 • میوه خشک
 • آجیل و مغزها
 • غذاهای تند و ادویه دار
 • غذاهای روغنی و چرب
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید