اگر کودک شما علائم کهیر را نشان می‌دهد، شما باید به پزشک مراجعه کنید. متخصص اطفال وضعیت فرزند شما را ارزیابی می‌کند و علت اصلی ایجاد کهیر را تعیین می‌کند و درمان مناسب برای آن را توصیه می‌کند. درمان‌های رایج این بیماری شامل تجویز آنتی‌ هیستامین برای از بین بردن علائم است.

بی‌شک پدیدار شدن لکه ‌های قرمز بر روی پوست کودک شما برایتان نگران کننده است، به خصوص هنگامی که شما علت به وجود آمدن آنها را نمی‌دانید. اغلب این لکه ها نوعی حساسیت پوستی به نام کهیر هستند(یک واکنش پوستی رایج به ماده‌های آلرژی‌زا). در بیشتر موارد این لکه‌ها خود به خود از بین می‌روند. اگر فرزند شما دچار کهیر شده باشد، تا آنجایی که ممکن است اسباب راحتی او را فراهم کنید و سپس سعی کنید دریابید که چه چیزی باعث به وجود آمدن حساسیت پوستی شده است تا بتوانید از بروز دوباره آن جلوگیری کنید.

کهیر چیست؟

کهیرها برآمدگی‌های روی پوست هستند. آنها می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند و مانند لکه‌های برآمده کوچک یا بزرگ متصل به هم به نظر می‌رسند. کهیرهای تک‌ تک در هر جای بدن می توانند از چند ساعت تا یک هفته باقی بمانند(گاهی اوقات طولانی‌تر) و ممکن است موارد جدید جایگزین موارد قبلی که از بین رفته‌‌اند شوند.

کهیر‌هایی که برای ۶ هفته یا کمتر باقی می‌مانند، کهیر فعال نامیده می‌شوند و آنهایی که بیش از ۶ هفته طول می‌کشند، کهیر حاد مزمن نامیده می‌شوند. یک واکنش آلرژیک ممکن است باعث ایجاد کهیر شود، همچنین ممکن است باعث افزایش دمای بدن، استرس ، عفونت و یا بیماری در کودکان شود. در بعضی موارد، کهیر با آنژیوادما همراه است،

وضعیتی که باعث ایجاد تورم در اطراف چشم، لب‌ها، دست ‌ها، پاها یا گلو می‌شود. در موارد نادر، کهیر و آنژیوادما با ایجاد یک واکنش آلرژیک در کل بدن یا شوک آنافیلاکسی همراه است.

کهیر در کودکان

کهیر چیست

علل ایجاد حساسیت پوستی کودکان

کهیرهای قرمز هنگامی به وجود می‌آیند که سلول‌های ماست سل در جریان خون هیستامین شیمیایی آزاد می‌کنند، که باعث نشت و ترشح خون از رگ‌های خونی کوچک در زیر پوست می‌شوند. جمع مایع در داخل پوست به شکل لکه ها و نوارهای بزرگ در زیر پوست ظاهر می‌شوند.

این موضوع می‌تواند به دلایل مختلف رخ دهد، اما در بسیاری از موارد علت هرگز تشخیص داده نمی‌شود. اغلب، کهیر با یک واکنش آلرژیک همراه است که می‌تواند در عرض چند دقیقه پوست را تخریب کند.

آلرژی‌های رایج عبارتند از:

آلرژی به مواد غذایی ، به خصوص ماهی، دانه‌های درختی، شیر  و میوه .

داروها و مواد دارویی که برای درمان آلرژی وجود دارند.

حیوانات خانگی و حیوانات دیگر

گرده ها

گازگرفتگی و نیش حشرات

گاهی اوقات شیوع کهیر در کودکان هیچ ارتباطی با آلرژی ندارد. علل دیگر عبارتند از:

عفونت‌ها، از جمله سرماخوردگی

ورزش

اضطراب یا استرس

قرار گرفتن در معرض آفتاب

قرار گرفتن در معرض سرما، مانن غواصی در یک استخر آب سرد

تماس با مواد شیمیایی

خراش

قرار گرفتن پوست در معرض فشار، از جمله نشستن بیش از حد طولانی و یا حمل یک کوله پشتی سنگین روی یک شانه

کهیرهایی که به علت علل فیزیکی مانند فشار، سرما یا آفتاب سوختگی به وجود می‌آیند، کهیر فیزیکی نامیده می‌شوند. تشخیص علت ایجاد کهیر حاد دشوار است. گرچه گاهی اوقات به یک بیماری سیستم ایمنی مانند لوپوس مرتبط است. در غیر اینصورت، داروها، مواد غذایی ، حشرات و یا عفونت می توانند شیوع کهیر را ایجاد کنند. با این حال، اغلب پزشکان نمی دانند که علت ایجاد کهیر حاد چیست.

کهیر در کودکان

تشخیص کهیر در کودکان

علائم و نشانه‌ها

گاهی اوقات علامت‌های نواری قرمز برجسته کهیری، دارای یک مرکز کم رنگ هستند که ممکن است به صورت خوشه‌ای ظاهر شوند و می توانند در عرض چند ساعت شکل و مکان خود را تغییر دهند. اندازه آنها می تواند از چند میلیمتر تا به بزرگی یک بشقاب باشد و ممکن است با احساس خارش، سوزش، یا گرگرفتگی همراه باشند.

اگر کودکی مبتلا به آنژیوادم نیز باشد، ممکن است دچار تورم یا بر‌آمدگی‌های بزرگ در اطراف چشم‌ها، لب‌ها، دست‌ها، پاها، ناحیه تناسلی و یا گلو نیز بشود.

در موارد شدید، تورم در گلو ممکن است باعث ایجاد مشکل در تنفس کودک شود و منجر به از دست دادن هوشیاری می‌شود.

به ندرت ممکن است کودک مبتلا به حساسیت پوستی و آنژیوادما، دچار شوک آنافیلاکسی نیز بشود. علائم شوک آنافیلاکسی شامل اختلال در تنفس، افت فشار خون ، سرگیجه و یا از دست دادن هوشیاری است.

تشخیص

اغلب اوقات، پزشک تنها با نگاه کردن به پوست می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد. برای پیدا کردن علت، ممکن است از شما سوالاتی در مورد سابقه پزشکی کودک‌تان، اینکه اخیرا در معرض چه عوامل حساسیت زایی قرار گرفته و عوامل استرس‌ زای روزانه پرسیده شود.

اگر کودک شما دچار کهیر حاد باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک گزارش از فعالیتهای روزانه مانند آنچه که کودک شما می خورد، آنچه که کودک شما می‌نوشد و اینکه کهیرها در کدام قسمت بدن کودکتان ظاهر میشوند، تهیه کنید.

آزمایش‌های تشخیصی مانند آزمایش خون، آزمایش‌های آلرژی و آزمایش‌هایی برای رد بیماری‌های زمینه‌ای نظیر بیماری تیروئید  یا هپاتیت به منظور یافتن علت دقیق ایجاد کهیر انجام شود.

برای بررسی کهیرهای فیزیکی، ممکن است پزشک یک قطعه یخ را روی پوست کودک قرار دهد تا ببیند که کهیرها چگونه به سرما واکنش نشان می‌دهند یا یک شیء سنگین را روی ران ‌ها قرار می‌دهند تا ببیند آیا فشار باعث ایجاد کهیر می‌شوند یا خیر.

درمان کهیر در کودکان

درمان کهیر خفیف

در بسیاری از موارد، کهیر‌های خفیف به درمان نیاز ندارند و به تنهایی از بین می‌روند. اگر حساسیت به یک ماده مشخص شود، اجتناب از آن بخشی از درمان است. اگر کهیر با احساس خارش همراه است، پزشک ممکن است برای جلوگیری از انتشار هیستامین در جریان خون و جلوگیری از شیوع کهیر داروی آنتی هیستامین تجویز کند.

درمان کهیر حاد

برای کهیرهای مزمن، پزشک ممکن است پزشک ممکن است داروهای نسخه‌ای که آرامبخش با خواب آور نیستند یا داروی آنتی هیستامین که میتوانید بدون نیاز به نسخه از داروخانه تهیه کنید را بدون نسخه به شما توصیه کند. با این حال، بدن همه کودکان به داروهای مشابه پاسخ یکسان نمی‌دهد،

بنابراین مهم است که با پزشک خود برای یافتن یکی از موارد مناسب برای کودک خود مشورت کنید. اگر یک آنتی هیستامین که خواب آور نباشد، پزشک ممکن است یک آنتی هیستامین قوی‌تر یا دارو دیگری یا ترکیبی از داروها را به شما پیشنهاد کند. در موارد نادر، پزشک ممکن است قرص یا شربت استروئیدی برای درمان حساسیت پوستی مزمن تجویز کند.

معمولا این درمان تنها برای یک دوره کوتاه (۲ تا ۵ هفته) انجام می‌شود تا از عوارض جانبی استروییدی مضر جلوگیری شود. بنادریل یک آنتی هیستامین موجود در داروخانه‌هاست که شما می‌توانید بدون نیاز به نسخه آن را تهیه کنید که درمان استاندارد برای درمان حساسیت پوستی کودکان محسوب می‌شود.

به محض مشاهده اولین نشانه‌ی کهیر، یک دوز از این دارو را به کودک خود بدهید. بهتر است به امید اینکه کهیرها به خودی خود از بین بروند برای مصرف بنادریل تعلل نکنید ، زیرا برخی از واکنش‌های آلرژیک به سرعت می‌توانند گسترش یابند.

هرچه زودتر بنادریل مصرف شود، واکنش شدید کمتر خواهد بود. شما می‌توانید مصرف بنادریل را در مواقع نیاز هر ۶ ساعت یکبار به صورت موقت ادامه دهید. دستورالعمل‌های مصرف دوز را روی بسته بندی دارو ببینید. برای نوزادان و کودکان نوپا، دوز مناسب ۱ میلی گرم برای هر ۵/۱ کیلوگرم است. به عنوان مثال، یک نوزاد ۸ کیلوگرمی باید حدود ۶ میلی گرم بنادریل دریافت کند.

کهیر در کودکان

درمان کهیر در کودکان

کهیرها چه مدتی باقی می‌مانند؟

کهیرها معمولا فقط یک تا دو روز باقی می‌مانند. با این وجود، آنها می توانند تا چندین هفته باقی بمانند، حتی اگر فرزند شما در معرض عامل اصلی حساسیت قرار نگیرد.

آیا تا مدتی که کهیرها روی بدن کودکم وجود دارند، باید به کودکم بنادریل بدهم؟
خیر. مصرف بنادریل برای دوز اول مهم است. اگر کهیرها ناگهان به صورت چشمگیری افزایش پیدا کردند، شما باید آن را هر ۶ ساعت یکبار برای روز یا دو روز اول ادامه دهید. برای مثال اگر بیش از ۵ یا ۱۰ لکه قرمز روی بدن کودکتان مشاهده کنید.

اگر تنها چند لکه وجود دارد و به نظر نمی رسد که کودک احساس ناخوشایندی دارد، نیازی به دادن بنادریل نیست. شما می توانید در صورت لزوم بنادریل را با خیال راحت بطور منقطع برای چندین هفته استفاده کنید.

در موارد اضطراری

شوک آنافیلاکتیک و حملات شدید حساسیت پوستی کودکان یا آنژیوادما نادر هستند، اما هنگامی که کودکی به آنها دچار می‌شود، مراقبت‌های پزشکی فورا باید انجام شوند.

کودکان مبتلا به آلرژی شدید باید یک سرنگ تزریقی از اپی‌نفرین را برای جلوگیری از حملات آلرژی تهدید کننده زندگی همراه خود داشته باشند.

اگر فرزند شما در معرض خطر باشد، پزشک به شما و فرزندتان آموزش می دهد که چگونه در صورت بروز واکنش شدید آلرژیک، دارو را تزریق کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید