بدون تردید، بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی در ایران معطوف به مخارج روزمره ای می شود که مشمول طیف متعددی از اقلام و خدمات می شود.اجاره بهای مسکن، ارزاق و ... مخارج زندگی را شکل می دهند و بر اساس آن، خانوارها متناسب با درآمد خود به تامین معیشت و گذران امور روزمره زندگی خویش مبادرت می ورزند.

در این میان، هزینه زندگی در شهرهای مختلف متفاوت است و حتی در برخی کلانشهرها همچون تهران ، فاصله معناداری میان هزینه زندگی در نقاط شمالی شهر و جنوبی پایتخت مشاهده و احساس می شود.

اختلاف 15 میلیون تومانی میان هزینه زندگی در ارزانترین و گران ترین شهرهای ایران

محمود خاقانی سده،کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار راه و شهرسازی، با اشاره به تفاوت 15 میلیون تومانی هزینه کرد و مخارج زندگی میان ارزان ترین و گران ترین شهرهای ایران، اظهار کرد: بر اساس گزارش های منتشر شده  این میزان از اختلاف در هزینه کَرد زندگی موید عمق فاصله در مخارج روزمره زندگی در یک شهر به اصطلاح گران قیمت و ارزان قیمت است که البته این رقم و عدد بصورت میانگین برآورد شده و می تواند بنابر سبک و شرایط زندگی، این رقم با شدت و ضعف هایی همراه شود.وی افزود: بر این اساس از حیث مخارج ارزاق، یکی از گران ترین شهرهای ایران، تهران و ارزان ترین آن معطوف به شهر قم می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: در بخش مسکن نیز، تهران سردمدار گرانی و هزینه های بالا است.

خاقانی سده گفت: شهر مشهد نیز از حیث نرخ و قیمت ارزاق در زمره مناطق و حوزه های ارزان قیمت ایران به شمار می رود که به اعتقاد بنده این موضوع معلول شرایط حاکم بر این شهر از منظر معنوی و مذهبی و شرایط توریستی و گردشگری آن است . در چنین فضایی، رقابت میان فعالان مشاغل آزاد و کسب و کار بسیار تنگاتنگ و جدی خواهد بود و مجموعه این عوامل در کاهش حداکثری قیمت ها در ارتباط با هزینه مواد خوراکی و غذایی ، تاثیرگذار است.

وی افزود: چهار محال و بختیاری نیز در زمره شهرهایی است که پایین ترین میزان هزینه مسکن را به خود اختصاص داده اما از منظر خرید مواد غذایی ، هزینه ها در این شهر از پایتخت کم ندارد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: شهر سمنان نیز از حیث نرخ مسکن، از شرایط مطلوبی برخوردار است اما از زاویه تامین و خرید ارزاق و مواد غذایی، ساکنان سمنان در شرایط بسیار سخت و دشواری به سر می برند و گاهی در برخی اقلام، هزینه کرد خرید اقلامی مانند مواد غذایی از مناطق مرفه نشین پایتخت نیز بالاتر است.

خاقانی سده ادامه داد: در کیش نیز هزینه زندگی  بسیار بالا است و در صورت عدم برخورداری از درآمد کافی، مدیریت هزینه ها، مخارج و دخل و خرج در این حوزه جغرافیایی بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

وی افزود: حمل و نقل، میوه ، تره بار از  بخش هایی به شمار می رود که بخش قابل توجهی از هزینه ها را مصروف خود می‌کند و در نتیجه هزینه بالای زندگی در چنین شهری ، با آن ویژگی های خاص به خود، چندان غیر منتظره نیز به نظر نمی رسد.

کارشناس مسائل اقتصادی در خاتمه یادآور شد: موضوع اختلاف هزینه زندگی در شهرهای ایران، تنها  به کشور ما خلاصه نمی شود و در بسیاری از دیگر کشورهای جهان نیز شاهد چنین تفاوت هایی هستیم و به طور قطع با بررسی دقیق شرایط زندگی و میزان درآمد، باید نسبت به سکونت در شهرها مبادرت ورزید، البته برخی از محدودیت ها و ملاحظات خانوادگی و همچنین شرایط شغلی باعث می شود، خانوارها به ناچار اقدام به سکونت در شهری کنند که گاهی برخلاف میل باطنی آنها است.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید