هنوز هویت هیچ‌کدام از جانباختگان این حادثه اعلام نشده، اما بر اساس شنیده‌های خبرنگار «شهروند» هر سه کشته‌شده این حادثه بین ٢٥ تا ٢٧‌ سال داشتند و از ساکنان استان مازندران بوده‌اند که به امید یافتن گنج راهی جنگل‌های «افراتخت» در حوالی روستای «ارطه» شده بودند. این در حالی است که اردیبهشت ماه‌ سال جاری هم یک نفر در حوالی سوادکوه در جست‌وجوی گنج جانش را از دست داد. هر ساله تعداد زیادی حفار غیرمجاز در استان مازندران دچار حادثه می‌شوند.

بر اساس اعلام مسئولان فقط در چهار ماه ابتدای ‌سال جاری  ١٣٣ نفر به جرم حفاری غیر مجاز شناسایی و دستگیر شده‌اند. با وجود این هنوز استان مازندران بهشت آمال جویندگان گنج است. نخستین ساعات بامداد روز جمعه خبر ریزش تونل دست‌ساز و محبوس‌شدن چند نفر به مسئولان روستای «ارطه» از توابع شهرستان قائمشهر اعلام شد.

جویندگان گنج
مرگ جویندگان گنج
مرگ جویندگان گنج

 

کشته شدگان گنج در مازندران

مسئولان محلی بلافاصله با حضور در محل حادثه از آتش‌نشانی و اورژانس تقاضای کمک کردند. عمق چاه حفر شده و شدت ریزش به ‌حدی است که عملا امیدی به زنده ماندن محبوس‌شدگان  وجود نداشت. با وجود این نیروهای آتش‌نشانی به دستور شهرداری منطقه ارطه راهی محل شدند. شواهد نشان می‌داد که گروهی برای یافتن گنج وارد این منطقه  و در حین حفاری زمین گرفتار ریزش دیواره چاه شده‌اند. نیروهای امدادی پس از استقرار و ایمن‌سازی محل اقدام به خارج‌کردن محبوس‌شدگان کردند که در همان دقایق اولیه اجساد سه نفر از زیر آوار خارج شد.

با وجود این اما احتمال اینکه افراد دیگری هم در این حادثه آسیب دیده باشند، وجود دارد و نیروهای امدادی در تلاش‌اند تا محبوس‌شدگان احتمالی دیگر این حادثه را هم نجات دهند. با این حال حبیب‌الله قاسمی، شهردار ارطه درباره جزییات این حادثه و آمار مصدومان این حادثه گفت:   «این حادثه در نخستین ساعات صبح جمعه در منطقه سخت‌گذر «افراتخت» و هنگامی رخ داد که قربانیان در حال حفاری غیر مجاز در عمق حدود ٢٠ متری بودند.» به گفته قاسمی این افراد در عمق حدود ١٥ کیلومتری جنگل‌های افراتخت ارطه برای یافتن گنج در حال حفاری بودند که دیواره تونل ریزش می‌کند:  «نیروهای امدادی بلافاصله پس از اطلاع از وقوع حادثه در محل حاضر شدند و  پس از ٤ ساعت تلاش موفق شدند که اجساد سه نفر را از تونل خارج کنند؛ اما هر سه نفر به علت خفگی ناشی از ریزش خاک جانشان را از دست داده بودند.»

اما این برای نخستین‌بار نیست که جویندگان گنج در استان مازندران  جانشان را از دست می‌دهند.  اردیبهشت‌ماه ‌سال جاری هم تیم پنج نفره‌ای برای یافتن گنج راهی ارتفاعات جنگلی شاهکوه سوادکوه شده بودند که دو نفر از آنها  هم در حین حفاری غیر مجاز شبانه مشابه همین حادثه دچار ریزش خاک شده بودند. در آن حادثه یک نفر جانش را از دست داد اما نفر دوم با تلاش نیروهای امدادی از خطر مرگ نجات پیدا کرد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید