علیرضا یارقلی متخصص طب ایرانی با حضور در برنامه «مطب مجازی» در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان  در خصوص تبلیغات دمنوش‌های لاغری که این روزها در شبکه ‌های ماهواره‌ای صورت می‌پذیرد، گفت: این دمنوش‌ها و گیاهان دارویی حاوی موادی هستند که می‌تواند به سرعت رطوبت بدن را پایین بیاورد که در بیشتر مواقع باعث گرمی و خشکی در بدن شده و ممکن است آسیب‌هایی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد.

وی همچنین در خصوص چندین باور غلط که درباره گیاهان دارویی در بین مردم رایج است، توضیح داد: نخستین باوری که به صورت نادرست در بین مصرف کنندگان گیاهان دارویی شایع شده این است که این گیاهان هیچ گونه عوارضی ندارند و اینکه فکر می‌کنند که گیاهان دارویی را می‌توان برای همه افراد و در همه سنین به صورت یکسان استفاده کرد.

درباره گیاهان دارویی

این متخصص طب ایرانی ادامه داد: مسئله دیگری که به صورت غلط در بین مردم جا افتاده است، درباره ترکیب مختلف 2 یا 3 داروی گیاهی که به صورت همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرد یا اینکه گیاهان دارویی را به همراه داروهای طب نوین در یک زمان مصرف می‌کنند.

گیاهان دارویی

مصرف گیاهان دارویی

که این موارد نیز می‌تواند تداخل دارویی به وجود آورده و باعث عوارضی در مصرف کنندگان شود.

یارقلی تاکید کرد: بسیاری از گیاهان دارویی با یکدیگر سازگار نیستند و می‌توانند بر روی هم اثرات مختلفی در کاهش یا افزایش عوارض داشته باشند.

وی در پایان گفت: نمی‌شود یک نسخه کلی را برای همه افراد در خصوص مصرف دمنوش‌ها یا گیاهان دارویی تجویز کرد. این دمنوش‌ها باید با توجه به مزاج مصرف کنندگان توسط پزشکی که به مزاج آن دمنوش و خواص آن آگاه است، تجویز شود. پس از مصرف خودسرانه آن جدا پرهیز کنید.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید