اسکار 2020
نود و دومین دوره از مراسم سالانه ی اسکار 2020 که مهم ترین مراسم فصل جوایز سینمایی است، از ساعت ۴:۳۰ بامداد امروز تاریخ 21 /11/98 آغاز شد، مراسم امسال برای دومین سال پیاپی بدون حضور مجری برگزار خواهد شد. سال گذشته کوین هارت به خاطر چند توییت بحث برانگیز از مجری گری/میزبانی اسکار 2019 کنار گذاشته شد. همچنین عدم حضور هیچ کارگردانی زنی در بین نامزدهای بهترین کارگردانی جنجال زیادی به پا کرده است. فیلم جوکر با ۱۱ نامزدی پیشتاز مراسم امسال است و پس از آن فیلم The Irishman، فیلم 1917 و فیلم روزی روزگاری در هالیوود با ۱۰ نامزدی، در رتبه بعدی قرار دارند. واکین فینیکس امیدوار است تا در چهارمین نامزدی خود اینبار طلسم اسکار نبردنش با فیلم جوکر شکسته شود. اسکارلت جوهانسون دوازدهمین شخصی است که در یک مراسم نامزد دریافت ۲ جایزه اسکارم می شود.
جوهانسون که برای اولین بار نامزد دیافت جایزه اسکار شده، در دو بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای بازی در فیلم Marriage Story و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی در فیلم JoJo Rabbit نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. .
نتفلیکس در اسکار 2020 با دو فیلم مرد ایرلندی و فیلم Marriage Story در بخش بهترین فیلم رقابت می کند و امیدوار است تا امسال بتواند این جایزه را ببرد. سینتیا اریوو در صورتی که جایزه اسکار را ببرد، جوان ترین بازیگری خواهد بود که ۴ جایزه امی، گرمی، تونی و اسکار را می برد که این گروه EGOT می گویند. نوآ بامباک و گرتا گرویگ که زن و شوهر هستند، برای ساخت فیلم داستان ازدواج و زنان کوچک در بخش بهترین فیلم با یکدیگر رقابت می کنند. انیمیشن Toy Story 4 اگر امشب جایزه اسکار ببرد، دومین دنباله یک انیمینش خواهد بود که به این جایزه دست پیدا می کند. انیمیشن Toy Story 3 تنها دنباله یک انیمیشن است که به چنین موفقیتی دست پیدا کرده است. در ادامه برندگان اسکار 2020 را مشاهده خواهید کرد. در این میان سینمایی انگل که فیلمی کره ای است برای اولین بار جایزه ی بهترین فیلم اسکار و فیلم خارجی زبان را از آن خود کرد.
بهترین بازیگر مرد نقش مکمل فیلم
برنده: برد پیت برای فیلم Once Upon a Time in Hollywood
- تام هنکس برای فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood
- سر آنتونی هاپکینز برای فیلم The Two Popes
- آل پاچینو برای فیلم The Irishman
- جو پشی برای فیلم The Irishman
- برد پیت برای فیلم Once Upon a Time in Hollywood
بهترین انیمیشن
برنده: انیمیشن Toy Story 4
- انیمیشن How to Train Your Dragon: The Hidden World
- انیمیشن I Lost My Body
- انیمیشن Klaus
- انیمیشن Missing Link
- انیمیشن Toy Story 4
بهترین انیمیشن کوتاه
برنده: انیمیشن کوتاه Hair Love
- (Dcera (Daughter
- Hair Love
- Kitbull
- Memorable
- Sister
بهترین فیلم نامه اورجینال
برنده: بونگ جون-هو و جین وون هان برای فیلم Parasite
- 1917 به قلم سم مندس و کریستی ویلسون
- Knives Out به قلم رایان جانسون
- Marriage Story به قلم نوآ بامباک
- Once Upon a Time in Hollywood به قلم کوئنتین تارانتینو
- Parasite به قلم بونگ جون-هو و جین وون هان
بهترین فیلم نامه اقتباسی
برنده: تایکا وایتیتی برای فیلم Jojo Rabbit
- The Irishman به قلم استیون زایلیان
- Jojo Rabbit به قلم تایکا وایتیتی
- Joker به قلم تاد فیلیپس و اسکات سیلور
- Little Women به قلم گرتا گرویگ
- The Two Popes به قلم آنتونی مک کارتن
بهترین فیلم کوتاه
برنده: فیلم کوتاه The Neighbors’ Window
- Brotherhood
- Nefta Football Club
- The Neighbors’ Window
- Saria
- A Sister
بهترین طراحی صحنه
برنده: فیلم Once Upon a Time in Hollywood
- 1917
- The Irishman
- Jojo Rabbit
- Once Upon a Time in Hollywood
- Parasite
بهترین طراحی لباس
برنده: فیلم Little Women
- فیلم Jojo Rabbit
- فیلم Once Upon a Time in Hollywood
- فیلم The Irishman
- فیلم Joker
- فیلم Little Women
بهترین مستند
برنده: مستند American Factory
- American Factory
- The Cave
- The Edge of Democracy
- For Sama
- Honeyland
بهترین مستند کوتاه
برنده: مستند کوتاه (Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl
- In the Absence
- (Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl
- Life Overtakes Me
- St. Louis Superman
- Walk Run Cha-Cha
بهترین بازیگر نقش مکمل زن
برنده: لورا درن برای فیلم Marriage Story
- کتی بیتز برای فیلم Richard Jewell
- لورا درن برای فیلم Marriage Story
- اسکارلت جوهانسون برای فیلم Jojo Rabbit
- فلورنس پیو برای فیلم Little Women
- مارگو رابی برای فیلم Bombshell
بهترین تدوین صدا
برنده: فیلم Ford v Ferrari
- فیلم 1917
- فیلم Ford v Ferrari
- فیلم Joker
- فیلم Once Upon a Time in Hollywood
- فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker
بهترین میکس صدا
برنده: فیلم 1917
- فیلم 1917
- فیلم Ad Astra
- فیلم Ford v Ferrari
- فیلم Joker
- فیلم Once Upon a Time in Hollywood
بهترین فیلم برداری
برنده: راجر دیکنز برای فیلم 1917
- راجر دیکنز برای فیلم 1917
- رودریگو پریتو برای فیلم The Irishman
- لارنس شر برای فیلم Joker
- جارین بلاشکا برای فیلم The Lighthouse
- رابرت ریچاردسون برای فیلم Once Upon a Time in Hollywood
بهترین تدوین
برنده: فیلم Ford v Ferrari
- Ford v Ferrari
- The Irishman
- Jojo Rabbit
- Joker
- Parasite
بهترین جلوه های ویژه
برنده: فیلم 1917
- Avengers: Endgame
- 1917
- The Irishman
- The Lion King
- Star Wars: The Rise of Skywalker
بهترین چهره پردازی و آرایش مو
برنده: فیلم Bombshell
- 1917
- Bombshell
- Maleficent: Mistress of Evil
- Judy
Joker
بهترین فیلم خارجی زبان
برنده: فیلم انگل از کره جنوبی
- فیلم Corpus Christi از لهستان
- فیلم Honeyland از مقدونیه شمالی
- فیلم Les Miserables از فرانسه
- فیلم Pain and Glory از اسپانیا
- فیلم Parasite از کره جنوبی
بهترین موسیقی متن اورجینال
برنده: فیلم Joker
- 1917
- Joker
- Little Women
- Marriage Story
- Star Wars: The Rise of Skywalker
بهترین آهنگ اورجینال
برنده: آهنگ I'm Gonna) Love Me Again) از فیلم Rocketman
- I Can't Let You Throw Yourself Away از انیمیشن Toy Story 4
- I'm Gonna) Love Me Again) از فیلم Rocketman
- I'm Standing With You از فیلم Breakthrough
- Into the Unknown از انیمیشن Frozen 2
- Stand Up از فیلم Harriet
بهترین کارگردان
برنده: بونگ جون هو برای فیلم Parasite
- بونگ جون هو برای فیلم Parasite
- سم مندس برای فیلم 1917
- تاد فیلیپس برای فیلم Joker
- مارتین اسکورسیزی برای فیلم The Irishman
- کوئنتین تارانتینو برای فیلم Once Upon a Time in Hollywood
بهترین بازیگر زن
برنده: رنی زلوگر برای فیلم Judy
- سینتیا اریوو برای فیلم Harriet
- اسکارلت جوهانسون برای فیلم Marriage Story
- سیرشا رونان برای فیلم Little Women
- شارلیز ترون برای فیلم Bombshell
- رنی زلوگر برای فیلم Judy
بهترین بازیگر مرد
برنده: واکین فینیکس برای فیلم جوکر
- آنتونیو باندراس برای فیلم Pain and Glory
- لئوناردو دی کاپریو برای فیلم Once Upon a Time in Hollywood
- واکین فینیکس برای «جوکر»
- آدام درایور برای فیلم Marriage Story
- جاناتان پرایس برای فیلم The Two Popes
بهترین فیلم
برنده: فیلم Parasite
- فیلم 1917
- فیلم Ford v Ferrari
- فیلم The Irishman
- فیلم Jojo Rabbit
- فیلم Joker
- فیلم Little Women
- فیلم Marriage Story
- فیلم Once Upon a Time in Hollywood
- فیلم Parasite